Министър Петкова: Всеки проект на територията на България ще се реализира при спазване на европейското законодателство
Водеща: Теменужка Петкова е вече тук, здравейте, енергиен министър.
Теменужка Петкова: Здравейте.
Водеща: Сега, какво се оказва, че нашата енергийна система ще работи и се подчинява на идеята на този хъб, газовият хъб, край Варна? Така ли се оказва?
Теменужка Петкова: Ами, Вие знаете, че тази концепция за изграждане на газоразпределителен център на територията на България е концепция, която ние изработихме съвместно с нашите партньори от Главна дирекция "Енергетика" на ЕК. Този проект, така, ако мога да кажа, олицетворява изцяло идеите на ЕС и на Европейския енергиен съюз, свързани с диверсификацията на източниците и маршрути за доставка на природен газ и с развитието на пазара на природен газ. Така че този проект наистина ще бъде изключително важен, това е един изключително полезен и ценен проект не само за България, а за целия регион на Югоизточна Европа. Така че всички наши усилия ще бъдат насочени към това, този проект да бъде факт. Съвсем скоро предстои "Булгартрансгаз" да обяви обществената поръчка за проектното проучване на този проект. Само да напомня, че ЕК предостави финансиране за това предпроектно проучване, което дава всички основания да считаме, че то е много високо оценено от страна на нашите европейски партньори.
Водеща: Тоест тук няма да има никакви проблеми с ЕС? Ще ни помагат, ще съфинансират под някаква форма, защото нали знаем, покрай някои други потоци и проекти какви проблеми имахме.
Теменужка Петкова: Всеки един проект, който се реализира на територията на България, разбира се, че ще бъде съобразен изцяло с европейското законодателство – по тази тема няма две мнения по този въпрос. Така че всичко онова, което ние правим ще бъде съобразено изцяло с европейското законодателство.
Водеща: Сега, кажете обаче каква е същността на този хъб, да разберат хората. Защо толкова надежди, усилия, така да се каже център на енергийните ни проекти се превръща, какво ще представлява той.
Теменужка Петкова: Ами това условно казано ще представлява една платформа, една възможност за това през България да минава природен газ от различни източници, по различни маршрути и да се създадат условия в последствие за търговия на природен газ на базата на тази платформа за изграждане на газоразпределителен център на територията на страната. Така че това ще бъде, така, условно казано една възможност наистина за реална диверсификация, възможност за развитие и либерализиране на пазара на природен газ. За да стане възможна тази концепция за изграждане на този хъб трябва на първо място да се изгради липсващата инфраструктура, която ще даде възможност да доставим природен газ от различни източници.
Водеща: Това щях да попитам. От къде ще идва този природен газ?
Теменужка Петкова: Това е липсващата инфраструктура, която, така, не стана факт години наред и за радост миналата година – в края на 2016-та г. беше изграден и въведен в експлоатация и първия интерконектор между България и Румъния. Сега сме…
Водеща: Той си работи вече, нали?
Теменужка Петкова: Да, интерконекторът е факт и в момента…
Водеща: Тече газ по него?
Теменужка Петкова: Вървят пазарните тестове за резервиране на капацитет. Това е един процес, който е свързан с търговската експлоатация на проекта, но като инфраструктура той е факт, готов е, знаете през какви трудности преминахме, за да можем да изградим тези 2 км под река Дунав , но за щастие успяхме да се справим с това предизвикателство. Сега сме на път да реализираме изключително важния интерконектор с Гърция. Това е, тази междусистемна връзка…
Водеща: Той отдавна го строите, нали така?
Теменужка Петкова: Той отдавна…
Водеща: Или поне отдавна знам, че се готвите да започнете?
Теменужка Петкова: Отдавна се готви и го има като идея и като проект, но реално развитието на този проект стана факт през последните 2 г. и половина. Само да припомня на 10.12.2015 г. ние подписахме окончателното инвестиционно решение за реализацията на този проект, което на практика прави необратимо развитието на този проект. Без такова инвестиционно решение ние не можехме да говорим за реално строителство и реално развитие на проекта. Това, което сега предстои да направим е в началото на есента да стартира обществената поръчка за избор на изпълнител, на строител на този проект. Нашите колеги от съвместното дружество "Ай Си Джи Би", от българска страна БЕХ и от страна на нашите акционери "Посейдон", положиха много сериозни усилия. Подготвена е документацията за тази обществена поръчка и предстои да бъде възложена и ще се даде реално старта на строителството на този проект през 2018 г.
Водеща: И това е част от инфраструктурата на този…
Теменужка Петкова: Част от липсващата инфраструктура на територията на България и на територията на целия регион на Югоизточна Европа и това е, може би, един от най-важните, ключови проекти в Южния газов коридор. Той ще даде възможност да се свържем реално с друг източник за доставка на природен газ, какъвто е Каспийският регион. Имаме сключени договори със СОКАР, със нашите партньори от Азербайджан за 1 млрд. кубични метра газ специално за този проект. Работим и за изграждане на LNG-терминал на Александруполис, обсъждаме възможността с нашите гръцки партньори България да участва в този проект като акционер и това също ще бъде още една възможност за диверсификация на източника за доставки на природен газ. Този проект е също много важен за LNG-терминала и той е в пряка синергия с интерконектора с Гърция, така че…
Водеща: Тоест част от инфраструктурат
Теменужка Петкова: Това е част от липсващата инфраструктура. Интерконекторът с Гърция, интерконекторът с Румъния, който вече е факт, интерконекторът със Сърбия, за който ние работим много активно и аз онзи ден имах възможност да проведа среща с моя сръбски колега Антич и една от, така, основните теми, акцент в нашия разговор беше именно реализацията на този проект за изграждане на междусистемна връзка България – Сърбия. От българска страна са налице всички предпоставки, всички условия този проект да се реализира. Ние сме изпълнили успешно първата фаза на проекта, но за да стартира втората фаза, свързана със строителството, изискванията са отсрещната страна, нашите партньори да са достигнали същите действия, реципрочни на нашите действия, за да може да има устойчивост.
Водеща: А те какво казват?
Теменужка Петкова: за съжаление при тях проблемът е свързан с осигуряване на финансирането. Те кандидатстват за финансиране по предпроектните програми, с които Сърбия разполага, има известни забавяния в предоставянето на средствата, но колегата ме увери, че се надява, че всичко това…
Водеща: А ние имаме пари за нашата част?
Теменужка Петкова: Ние сме осигурили финансиране по Оперативна програма иновации и конкурентоспособност – 45 млн. евро, но за съжаление ако това забавяне продължи, ние рискуваме да загубим и този осигурен ресурс. Така че трябва да се мисли и в тази посока – как тези пари, които така или иначе са определени от ЕС като средства за диверсификация…