Министър Петкова: Ще поискаме дерогация от ЕК, за да защитим интереса на топлоелектрическите централи у нас

Водеща: Атомното енергопроизводство в световен мащаб продължава да расте. За последните 25 години се е увеличило два пъти, а през 2050-та година в света половината електроенергия трябва да се произвежда от ядрени мощности. Това гласят плановете на Световния ядрен конгрес, едно от най-големите международни изложения на "Атом Експо 2017" беше посетено от сериозна българска делегация водена от министъра на енергетиката Теменужка Петкова. С нея ще разговаряме в следващите минути на "Неделя 150". Здравейте, госпожо министър.

Теменужка Петкова: Здравейте. Добър ден.

Водеща: Най-важният за на с въпрос беше не само да видим накъде отива ядрената енергетика в световен мащаб, а и какво да правим с вече придобитите от България 2 ядрени реактора за спрения проект АЕЦ "Белене". След като Арбитража ни осъди да заплатим 620 млн. евро за поръчаното оборудване и производителят ни уверява, че през септември ще ни го достави, ние трябва да мислим какво се случва с тази българска инвестиция. Затова предполагам са били важни както официалните, така и кулоарни разговори на този авторитетен ядрен форум. Кажете сега какви са  шансовете да минем към истинска приватизация на проекта АЕЦ "Белене", защото явно това продължава да бъде най-евтиният, най-бързия като възвръщаемост начин за производство на електроенергия в света?

Теменужка Петкова: На първо място присъствието ни на международния форум, на 9-тия международен форум "Атом Експо" в Москва беше по повод покана на господин Лихачов, това е генералният директор на  "Росатом". Знаете, че ние през годините имахме много добро сътрудничество с тази компания, тъй като работим по един изключително важен проект и той е свързан с удължаването на живота на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". За радост в рамките на предишния мандат успешно приключихме процеса свързан с удължаването на 5-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", в момента вървят процедурите и по удължаване живота на 6- ти блок, така че в нашите взаимоотношения в областта на ядрената енергетика с нашите руски партньори ние имаме много добри отношения и отношения, които са свързани с това да гарантираме енергийната сигурност на страната. Тъй като знаете, че това което АЕЦ "Козлодуй" произвежда като електрическа енергия представлява 33 % от общото количество произведена електрическа енергия в България. Но, разбира се, и в рамките на този форум, аз имах възможност да проведа среща и с господин Лихачов, и с господин Комаров, и с ръководството на "Росатом", която среща беше свързана и с нашите бъдещи взаимоотношения по отношение на проекта АЕЦ "Белене". Знаете, че в края на миналата година ние успяхме да платим своето задължение по решението на Международния търговски арбитраж, което беше в размер на 1 млрд. 176 млн. лв. и на практика ние вече притежаваме два реактора, които са конструирани, произведени за площадката на АЕЦ "Белене". Една част от оборудването вече е в България, останалата част, което ще бъде и финалната част от оборудването ще пристигне през месец септември. Ние до тогава трябва да имаме визия за това какъв ще бъде нашият подход, така че ние по най-добрият и най- оптимален начин да можем да използваме произведеното оборудване за АЕЦ "Белене". Овен това трябва да знаем, че имаме едни разходи, които са извършени по площадката на АЕЦ "Белене" през годините и те са в размер на 1 млрд. и 400 млн., така че всички тези разходи, които са извършени, всички тези дейности, които са извършени до този момент, ни задължават да подходим много отговорно и  много държавнически по отношение на това каква ще бъде съдбата на това оборудване. Още повече на фона на споразумението от Париж, което, знаете, че въвежда много по-рестриктивни мерки по отношение, и по завишени изисквания, по отношение на въглищните централи, ние трябва да мислим и в тази посока. Така че всички тези факти и всички тези обстоятелства са изключително важни и много силно мотивиращи, за да можем ние да изберем и да вземем най-доброто решение.

Водеща: Вашият колега Валентин Николов, министър Петкова, миналата седмица в нашето предаване, впрочем тогава беше и Денят на енергетика, каза, че европейската енергийна стратегия ще извади тези високо замърсяващи мощности, които произвеждат от въглища електроенергия в България те са около 40 % от сегашната ни енергийна система, трябва да бъдат извадени от употреба до 2050-та година и това означава, че още от сега българските правителства защото предполагам това е продължителен процес и изисква дълготрайни решения, ще трябва да решат как да заменим тези 3, 7 мегавата мощност, която сега се произвежда от въглищните централи в басейна "Марица Изтока" и трябва да бъдат заменени с нещо друго или ние да станем потребител на чужда електроенергия от сегашната си позиция на износител на електроенергия. Време е въпросът да се решава дали със строежа на нова ядрена централа, дали с нови ядрени мощности в сега съществуващата АЕЦ "Козлодуй", или пък с някакви крупни инвестиции в водни, соларни, ветрени паркове, но този въпрос трябва да се решава от сега, каза Валентин Николов. Имате ли Вие някаква степен на приоритетите в това отношение?

Теменужка Петкова: Колегата Николов е абсолютно прав, трябва да се мисли в дългосрочен план, когато става въпрос за енергетика, когато става въпрос за такъв тип проекти. Това, което мога да кажа със сигурност е, че България на първо място ще се бори за това да получи дерогация на по отношение на тези завишени изисквания спрямо въглищните централи, но за да стане това нещо факт, ние в момента работим заедно с всички въглищни централи, заедно с колегите от синдикатите, работим за това да изградим своята позиция, така че това да ни даде възможност да поискаме дерогация от страна на ЕК. За тази цел ,това, което ние трябва да докажем и централите трябва да докажат е, че разходите, които те ще извършат за изграждане на тези сероочистващи устройства ще бъдат много по – високи от ефекта за  екологията. Така че на първо място ние трябва да изработим това наше становище, тъй като, както и Вие споменахте, тези централи произвеждат приблизително 40 % от електрическата енергия на България, но когато става въпрос за дългосрочна визия в областта на енергетиката, то тогава трябва да кажем, че тук основна роля играе разработването на  енергийната стратегия на България. В момента в МЕ е създадена работна група, която работи по това да се изработи, да се положат основите на бъдещата енергийна стратегия на България до 2030-та с хоризонт до 2050-та година. И както и Вие споменахте, това е въпрос, който не касае само едно правителство, един или два мандата, това е въпрос, който касае развитието на България, на българската енергетика, на българската икономика години напред. Поради тази причина аз отправих официално писмо до всички парламентарно представени партии в българския парламент с молба те да излъчат свои представители в тази работна група и да можем да разработим енергийната стратегия на България, използвайки целия потенциал на България в тази посока. Много се надявам колегите от парламента да вземат активно участие в разработването на енергийната стратегия, защото тя в крайна сметка се приема от парламента, а изпълнителната власт е тази, която изпълнява енергийната политика, приета от българския парламент на базата на енергийната стратегия. В тази енергийна стратегия ще намерят отговор и всички тези важни въпроси, които стоят пред нас. От една страна използването на оборудването за АЕЦ "Белене" ,възможността, необходимостта от изграждане на нова ядрена мощност, икономическият аспект на такъв един проект, както разбира се, и това каква ще бъде съдбата на въглищните централи. Всички тези отговори трябва да намерят своето отражение в тази енергийна стратегия. Тук искам да кажа ,че ползваме и…

Водеща: Нека да се опитаме да разсъждаваме хипотетично…

Теменужка Петкова: ползваме и потенциала на БАН и очакваме от тях до септември яснота по отношение на "Белене". Какъв е техният анализ, какъв е техният прочит от научна гледна точка във връзка с този проект.

1 2 3 4