Министър Петкова: Един от основните акценти при либерализацията на пазара са мерките за защита на уязвимите потребители

Водещ: Здравейте, уважаеми зрители. Днес новото правителство на България встъпва в длъжност. В новините на телевизия "Европа" видяхте официалната церемония по клетвата на новите министри и подробно ви запознахме с предаването на властта. В редица сектори има нови лица, но и добре познати от предишния кабинет на Бойко Борисов. С едно от тях ще разговаряме днес в "Темите" – министърът на енергетиката, госпожа Теменужка Петкова. Здравейте и добре дошли.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водещ: И Ви благодаря, че само няколко часа след като встъпихте в длъжност отново сте тук в студиото.

Теменужка Петкова: Аз благодаря за поканата.

Водещ: А, да започнем с това. По време на предишните Ви две години, когато бяхте начело на енергийното ведомство, Вие се стремяхте, така да направите финансова стабилизация на целия сектор. Сега какво заварвате от тези три месеца по време на служебния кабинет ?

Теменужка Петкова: Трудно ми е да кажа какво заварвам, само броени часове след като беше направена смяната на служебното правителство с редовното правителство на премиера Борисов. Но това което със сигурност мога да кажа е, че колегите преди броени дни от служебния кабинет направиха една обширна пресконференция, свързана с резултатите на Българският енергиен холдинг и дружествата от групата на БЕХ за първото тримесечие на 2017 г. Това, което беше изнесено като информация, показва, че дружествата са в стабилно финансово състояние, увеличават своите печалби. Това, разбира се, няма как да не е едно много ярко доказателство, за това, което успяхме да направим през изминалите две години, да стабилизираме финансово сектора и това са вече резултатите от реалните реформи в енергетиката. Така че, надявам се всичко в енергетиката да бъде спокойно и да върви в положителна посока.

Водещ: За разлика от някои други ваши колеги, които тепърва, за първи път ще бъдат министри, Вие няма да имате и 100 дни, както обикновено е така прието, защото има някои неща, които трябва да се свършат още утре, както се казва. Да започнем със преговорите на "Газпром" с Европейската комисия, част от които сме и ние. Каква ще бъде българската позиция ?

Теменужка Петкова: Знаете, че Европейската комисия изпрати предложенията на "Газпром", които са свързани с антимонополното дело на ЕК срещу "Газпром". Това, така, изпращане на документи, беше изцяло в периода на колегите от служебното правителство. Знаете, че имахме определени притеснения по отношение на това какво становище ще бъде подготвено от българска страна и какво становище ще се предостави на Европейската комисия, така че да защитим в максимална степен интересите на страната.  В резултат на тази наша реакция беше направена среща със служебния премиер Герджиков и със служебния министър на енергетиката. На тази среща те ни запознаха с тяхното становище по отношение на това каква трябва да бъде позицията на България. Ние също изложихме нашите аргументи и нашите виждания по отношение на това какво трябва да съдържа позицията. Това, вчера стана известно е, че Министерски съвет взе решение и прие тази позиция на българската страна, която позиция вече е изпратена в Европейската комисия. Това, което колегите от служебното правителство ни увериха, е че те са направили проверка и е на лице възможност да се предостави допълнителна информация към това становище. Така че, това, което предстои сега пред мен и моя екип, е да направим много бърз анализ на позицията на българската страна и ако преценим, че са на лице условия тя да бъде допълнена, така че да се защитат в максимална степен интересите на България, това ще бъде направено.

Водещ: Както се знае имаме договор, дългосрочен, с "Газпром", така че това не е нещо, което в момента трябва да се … в близките дни и седмици, да се направи имам предвид.

Теменужка Петкова: Да, така е. Това, което трябваше да се направи до 4 май, беше да се изработи българската позиция по предложенията, които "Газпром" прави. Безспорно предложенията, които "Газпром" прави към Европейската комисия, са една много сериозна крачка напред към либерализиране на пазара и към преодоляване на това монополно положения, което европейската комисия счита, че е на лице спрямо държави от Европейския съюз, в това число и спрямо България. Така че, това беше една много важна задача, която трябваше да бъде изпълнена, за да се подготви това становище. На базата на това становище Европейската комисия ще прецени какво предлагат и останали държави, които са засегнати от монополното положение на "Газпром" и ще вземе окончателно решение по отношение на това как да процедира, по отношение на делото с "Газпром". Ако се вземе решение, тези ангажименти, които "Газпром" предлага да имат правно ангажиращ характер, то тогава, ще е вече на лице основание да се стартират преговори между "Газпром" и и всяка една от страните.

Водещ: Още от днес, когато четеше от трибуната на парламента премиера Борисов акцентите в управленската програма, във вашия сектор той каза, че може би най-важната задача е либерализиране на пазара на тока и на газа. Мисля, че това, Вие също го изтъкнахте, днес когато си предавахте властта със служебния министър на енергетиката.

Теменужка Петкова: Да, така е. Това е една от изключително важните задачи, едно от най-големите предизвикателства през българската енергетика. Това, което трябва да направим е да подготвим промени в Закона за енергетиката, които да дадат възможност реално да бъде материализиран този съвместен труд, който положихме заедно със Световната банка и беше разработен модела за пълна либерализация на електроенергийния пазар на България. И вече чрез тези законодателни промени, всичко това да стане факт и пълната либерализация наистина да бъде вече факт: либерализация на пазара на електрическа енергия и либерализацията на пазара на природен газ.

Водещ: Много хора се притесняват, че с освобождаване на цените, те ще се вдигнат. И това е вашата, може би много тежка задача, да успокоите хората, пък и за тези, които нямат възможност да понесат тези по-високи цени, ако се стигне до там, разбира се.

Теменужка Петкова: Днес в парламента станахме свидетели на така едно изказване от госпожа Нинова, в което тя обърна доста сериозно внимание по отношение на това, че видите ли, едва ли не, политическа партия ГЕРБ и Обединени патриоти в своята програма сме се отказали от ангажимента си да защитим уязвимите потребители във връзка с предстоящата либерализация на пазара на електрическа енергия. Аз използвам случая, за да поясня и за българските зрители, че това всъщност изобщо не е така. Един от основните акценти в либерализацията на пазара не електрическа енергия е свързан с това преди да стартира този процес, преди да са предприети каквито и да е било мерки от страна на всяка една държава членка, да бъдат предприети необходимите мерки за защита на най-уязвимата част на българските граждани. За информация на госпожа Нинова и за информация на всички български граждани трябва да кажем, че още миналата година Министерство на енергетиката, Министерство на труда и социалната политика, Комисията за енергийно и водно регулиране разработихме съвместно с Европейската комисия, с главна дирекция "Енергетика", именно такъв механизъм за защита на уязвимите потребители. Това, което трябва да се направи, е този механизъм да бъде въведен в действие, но това ще стане след приемането на съответните законодателни промени. Така че, българските граждани трябва да знаят, че ние на първо място ще помислим  за най-уязвимата част от населението, така че да не се получат така… определени стресови ситуации. Но от друга страна хората трябва да знаят, че либерализацията не е нищо страшно. Либерализацията означава конкуренция. Либерализацията означава да възможност да изберем своя доставчик на електрическа енергия , респективно да изберем най-добрите за всеки един битов потребител условия. Ще дам само пример с либерализацията на пазара на електрическа енергия за индустриалните потребители и вече за всяка една от компаниите, които от миналата година има възможност… от малките компании, които имат възможност да излязат на свободния пазар. Това, което показват анализите е, че разходите на тези потребители на електрическа енергия са спаднали с близо 20%. Даже има случаи, в които са и над 20%. Същото нещо ще се получи и с битовите потребители. Така че хората не трябва да се притесняват. Либерализацията означава конкуренция, означава конкурентни цени.

1 2 3