Министър Петкова: Един от основните акценти при либерализацията на пазара са мерките за защита на уязвимите потребители

Водещ: Здравейте, уважаеми зрители. Днес новото правителство на България встъпва в длъжност. В новините на телевизия "Европа" видяхте официалната церемония по клетвата на новите министри и подробно ви запознахме с предаването на властта. В редица сектори има нови лица, но и добре познати от предишния кабинет на Бойко Борисов. С едно от тях ще разговаряме днес в "Темите" – министърът на енергетиката, госпожа Теменужка Петкова. Здравейте и добре дошли.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водещ: И Ви благодаря, че само няколко часа след като встъпихте в длъжност отново сте тук в студиото.

Теменужка Петкова: Аз благодаря за поканата.

Водещ: А, да започнем с това. По време на предишните Ви две години, когато бяхте начело на енергийното ведомство, Вие се стремяхте, така да направите финансова стабилизация на целия сектор. Сега какво заварвате от тези три месеца по време на служебния кабинет ?

Теменужка Петкова: Трудно ми е да кажа какво заварвам, само броени часове след като беше направена смяната на служебното правителство с редовното правителство на премиера Борисов. Но това което със сигурност мога да кажа е, че колегите преди броени дни от служебния кабинет направиха една обширна пресконференция, свързана с резултатите на Българският енергиен холдинг и дружествата от групата на БЕХ за първото тримесечие на 2017 г. Това, което беше изнесено като информация, показва, че дружествата са в стабилно финансово състояние, увеличават своите печалби. Това, разбира се, няма как да не е едно много ярко доказателство, за това, което успяхме да направим през изминалите две години, да стабилизираме финансово сектора и това са вече резултатите от реалните реформи в енергетиката. Така че, надявам се всичко в енергетиката да бъде спокойно и да върви в положителна посока.

Водещ: За разлика от някои други ваши колеги, които тепърва, за първи път ще бъдат министри, Вие няма да имате и 100 дни, както обикновено е така прието, защото има някои неща, които трябва да се свършат още утре, както се казва. Да започнем със преговорите на "Газпром" с Европейската комисия, част от които сме и ние. Каква ще бъде българската позиция ?

Теменужка Петкова: Знаете, че Европейската комисия изпрати предложенията на "Газпром", които са свързани с антимонополното дело на ЕК срещу "Газпром". Това, така, изпращане на документи, беше изцяло в периода на колегите от служебното правителство. Знаете, че имахме определени притеснения по отношение на това какво становище ще бъде подготвено от българска страна и какво становище ще се предостави на Европейската комисия, така че да защитим в максимална степен интересите на страната.  В резултат на тази наша реакция беше направена среща със служебния премиер Герджиков и със служебния министър на енергетиката. На тази среща те ни запознаха с тяхното становище по отношение на това каква трябва да бъде позицията на България. Ние също изложихме нашите аргументи и нашите виждания по отношение на това какво трябва да съдържа позицията. Това, вчера стана известно е, че Министерски съвет взе решение и прие тази позиция на българската страна, която позиция вече е изпратена в Европейската комисия. Това, което колегите от служебното правителство ни увериха, е че те са направили проверка и е на лице възможност да се предостави допълнителна информация към това становище. Така че, това, което предстои сега пред мен и моя екип, е да направим много бърз анализ на позицията на българската страна и ако преценим, че са на лице условия тя да бъде допълнена, така че да се защитат в максимална степен интересите на България, това ще бъде направено.

Водещ: Както се знае имаме договор, дългосрочен, с "Газпром", така че това не е нещо, което в момента трябва да се … в близките дни и седмици, да се направи имам предвид.

Теменужка Петкова: Да, така е. Това, което трябваше да се направи до 4 май, беше да се изработи българската позиция по предложенията, които "Газпром" прави. Безспорно предложенията, които "Газпром" прави към Европейската комисия, са една много сериозна крачка напред към либерализиране на пазара и към преодоляване на това монополно положения, което европейската комисия счита, че е на лице спрямо държави от Европейския съюз, в това число и спрямо България. Така че, това беше една много важна задача, която трябваше да бъде изпълнена, за да се подготви това становище. На базата на това становище Европейската комисия ще прецени какво предлагат и останали държави, които са засегнати от монополното положение на "Газпром" и ще вземе окончателно решение по отношение на това как да процедира, по отношение на делото с "Газпром". Ако се вземе решение, тези ангажименти, които "Газпром" предлага да имат правно ангажиращ характер, то тогава, ще е вече на лице основание да се стартират преговори между "Газпром" и и всяка една от страните.

Водещ: Още от днес, когато четеше от трибуната на парламента премиера Борисов акцентите в управленската програма, във вашия сектор той каза, че може би най-важната задача е либерализиране на пазара на тока и на газа. Мисля, че това, Вие също го изтъкнахте, днес когато си предавахте властта със служебния министър на енергетиката.

Теменужка Петкова: Да, така е. Това е една от изключително важните задачи, едно от най-големите предизвикателства през българската енергетика. Това, което трябва да направим е да подготвим промени в Закона за енергетиката, които да дадат възможност реално да бъде материализиран този съвместен труд, който положихме заедно със Световната банка и беше разработен модела за пълна либерализация на електроенергийния пазар на България. И вече чрез тези законодателни промени, всичко това да стане факт и пълната либерализация наистина да бъде вече факт: либерализация на пазара на електрическа енергия и либерализацията на пазара на природен газ.

Водещ: Много хора се притесняват, че с освобождаване на цените, те ще се вдигнат. И това е вашата, може би много тежка задача, да успокоите хората, пък и за тези, които нямат възможност да понесат тези по-високи цени, ако се стигне до там, разбира се.

Теменужка Петкова: Днес в парламента станахме свидетели на така едно изказване от госпожа Нинова, в което тя обърна доста сериозно внимание по отношение на това, че видите ли, едва ли не, политическа партия ГЕРБ и Обединени патриоти в своята програма сме се отказали от ангажимента си да защитим уязвимите потребители във връзка с предстоящата либерализация на пазара на електрическа енергия. Аз използвам случая, за да поясня и за българските зрители, че това всъщност изобщо не е така. Един от основните акценти в либерализацията на пазара не електрическа енергия е свързан с това преди да стартира този процес, преди да са предприети каквито и да е било мерки от страна на всяка една държава членка, да бъдат предприети необходимите мерки за защита на най-уязвимата част на българските граждани. За информация на госпожа Нинова и за информация на всички български граждани трябва да кажем, че още миналата година Министерство на енергетиката, Министерство на труда и социалната политика, Комисията за енергийно и водно регулиране разработихме съвместно с Европейската комисия, с главна дирекция "Енергетика", именно такъв механизъм за защита на уязвимите потребители. Това, което трябва да се направи, е този механизъм да бъде въведен в действие, но това ще стане след приемането на съответните законодателни промени. Така че, българските граждани трябва да знаят, че ние на първо място ще помислим  за най-уязвимата част от населението, така че да не се получат така… определени стресови ситуации. Но от друга страна хората трябва да знаят, че либерализацията не е нищо страшно. Либерализацията означава конкуренция. Либерализацията означава да възможност да изберем своя доставчик на електрическа енергия , респективно да изберем най-добрите за всеки един битов потребител условия. Ще дам само пример с либерализацията на пазара на електрическа енергия за индустриалните потребители и вече за всяка една от компаниите, които от миналата година има възможност… от малките компании, които имат възможност да излязат на свободния пазар. Това, което показват анализите е, че разходите на тези потребители на електрическа енергия са спаднали с близо 20%. Даже има случаи, в които са и над 20%. Същото нещо ще се получи и с битовите потребители. Така че хората не трябва да се притесняват. Либерализацията означава конкуренция, означава конкурентни цени.

Водещ: Това е обаче за пазара на електричество. От тук насетне обаче газовият пазар, който трябва да се освободи, е доста по-трудно, защото имаме само един доставчик. И днес пак ще обърна внимание на това, което ставало и преди, но остава като главна задача пред правителството, това бе и заявено от премиера Борисов – изграждането на газовия хъб "Балкан". След това ние имаме и договор с Азербайджан от 2019 г. да потече и от друг доставчик към нас природен газ. Но всичко това е все още в перспектива. Може би тук ще имате доста по-трудна задача да освободите газовия пазар у нас.

Теменужка Петкова: Ами да, така е, въпреки че в рамките на нашия предишен мандат ние направихме няколко много сериозни стъпки в тази посока. "Булгартрансгаз" и гръцкият оператор подписаха едно споразумение за междусистемна свързаност, което споразумение обаче има временен характер, тестови характер, и то е подписано със съгласието на "Газпром". Този срок, за който това споразумение действа е, четири месеца, в последствие колегите от "Булгартрансгаз" успяха да удължат този срок, така че има възможност към настоящия момент да се извършва точно такъв обмен и търговия със природен газ. Но въпросът е, че сделките, които се правят, те са просто символични и не можем да говорим за реална либерализация на пазара, въпреки че стъпките, които правим са в тази посока и са много сериозни. Но за да говорим за наистина реална либерализация на пазара на природен газ трябва да е ясно следното: няма как да говорим за конкуренция, за либерализиран пазар, при положение, че имаме един единствен източник за доставка на природен газ. За това и основен акцент в нашата програма в сектор Енергетика, в нашата управленска програма е именно това, да работим за диверсификацията на източните и маршрути за доставка на природен газ. Основният проект, върху който ние трябва да съсредоточим своето внимание е изграждането на интерконектора Гърция-България. Това е междусистемната връзка, която ще даде възможност за реална диверсификация на източните за доставка на природен газ, съответно и за реален пазар. Когато има конкуренция, тогава може да говорим и за реален пазар.

Водещ: Да де, но до 2019 г. остава година и половина както се казва няма много време.

Теменужка Петкова: Ами да, няма никакво време, така че сега ще видим какво колегите всъщност са установили през тези три месеца, какви действия са предприели, за да може проекта да върви напред и ще продължим да го развиваме, така че наистина да се поберем в тези срокове и да можем да се справим.

Водещ: Другото, което също така много хора искат да знаят, е след като България си плати тези два реактора за АЕЦ Белене какво ще правим с тях. От тук насетне има най-различни варианти. Някои от тях отпаднаха още, когато Вие бяхте министър в предишния кабинет на Бойко Борисов. Сега, когато съм говорил с експерти, те казват, че имат реален инвеститорски интерес. Може би това е най-добрият вариант, но за сега все още нищо няма черно на бяло.

Теменужка Петкова: Най-добрият начин да се провери този инвеститорски интерес е като се направи една публична и прозрачна процедура за приватизация на едно дружество, което така, ние смятаме, че трябва да бъде създадена. Дружество, в което да бъдат отделени активите и пасивите, свързани с проекта АЕЦ Белене. Това дружество да бъде проведена процедура по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, в която да имат възможност да заявят своя интерес, инвеститорски, защото такъв интерес наистина имаше в рамките на нашия предишен мандат, ние проведохме така, няколко срещи, разговори, с потенциални инвеститори. Те наистина имат такъв интерес. Но няма по-добър вариант този интерес да бъде проверен, ако не бъде проведена една публична и прозрачна процедура. Така че, ние смятаме, че това е пътят, който трябва да бъде извървян, за да проверим дали е на лице такъв инвеститорски интерес и дали този проект наистина е икономически жизнеспособен. Знаете, че във края на нашия мандат, Българският енергиен холдинг подписа договор с Българската академия на науките, който договор има за цел да направи един обстоен анализ по отношение на необходимостта от изграждане на нова ядрена мощност във връзка с проекта АЕЦ Белене, като този анализ ние очакваме да включва, както от чисто техническа гледна точка, така и от правна, и от икономическа, да даде една цялостна картина по отношение на развитието на този проект. От БАН всъщност с този договор ние очакваме да даде и своите предложения и препоръки във връзка с предстоящото изготвяне на стратегията в сектор Енергетика, която ще бъде изключително важен документ, без този документ всъщност няма как ние да имаме ясна визия какво предстои от тук нататък в по-дългосрочен план до 2030, с хоризонт 2050, в сектор Енергетика. Така че, очакванията ни са сега да проверим до къде са стигнали колегите от Българската академия на науките, с какъв материал разполагат и ще вървим напред.

Водещ: Другото, което може би ще бъде много така.. спорно в обществото, знаете, се е насадило едно отрицателно отношение към тези преференциални договори в енергетиката. Винаги цитираме ВЕИ и така наречените американски централи. По време на кампанията от вашите коалиционни партньори казаха, че ще се предоговарят тези контракти. Възможно ли е изобщо това да се случи?

Теменужка Петкова: Ами това не само е възможно, това е задължително да се случи, имайки предвид процеса по пълна либерализация на електроенергийния пазар на България. Либерализацията означава всички производители на електрическа енергия да бъдат поставени при равни условия. Така че, това, което трябва да се направи, е всички тези договори да бъдат предоговорени, като условието е, разбира се, да не се наруши по някакъв начин инвестицията, тъй като знаете, че това е така…въпрос, който би могъл да бъде много рисков в един момент, но това е един много важен процес, който ние трябва да доведем до край. Така че, с нашите коалиционни партньори ние имаме така, визията, че наистина трябва да се върви в тази посока, но тя е изцяло в унисон с предстоящата либерализация на пазара. Ще се предприемат действия за предоговаряне на условията по тези договори, които договори да защитават и интересите на българската страна и съответно да защитават и инвестициите.

Водещ: А трябва ли според Вас да се променя нещо в тези договори, имам предвид хората останаха с впечатление, че може би трябва в момента да се вземат мерки, така че да не се вдига и цената на тока. Може би, така или иначе, трябва да се обяснява повече на хората, тъй като те винаги гледат крайния продукт.

Теменужка Петкова: Вие знаете, че цената на електрическата енергия се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране. Тя е органът, който трябва да определи каква е цената за регулирания пазар, цената за битовите потребители. Изпълнителна власт няма касателство в този процес и това е така.., един изключително добър знак. Защото знаете, че когато направихме първите промени в Закона за енергетиката през 2015 г., това беше една от основните промени в закона, именно да създаде независимост на Комисията за енергийно и водно регулиране, така че у никой да не остава съмнение, че някой има възможност да въздейства на КЕВР, когато взима решения каква да бъде цената на електрическа енергия. Но това, което изпълнителната власт трябва и е длъжна да прави, е да работи за това секторът да се развива по такъв начин, че разходите, които се извършват в него да се минимизират, да се оптимизират и секторът да работи ефективно и да се развива в правилната посока. Така че това ще правим ние, това ще бъде нашия принос към цената на електрическата енергия. Сектор Енергетика трябва да се управлява наистина с грижата на добър стопанин.

Водещ: Да Ви попитам и няколко политическа въпроса. Имате ли представа кои ще са вашите заместници?

Теменужка Петкова: Ами още е рано да говорим за заместници. Както вече споменах преди броени часове беше направена смяната с колегите от служебното правителство. Предстои и тези въпроси да се обсъдят и ще имаме отговор, предполагам скоро, защото работата не е никак малко и тя трябва да бъде разпределена, така че да може да върви по-гладко този процес.

Водещ: А в парламента все пак имате представа с кои депутати ще работите, все още не са се ситуирали парламентарните комисии, най-вече комисиите по енергетика?

Теменужка Петкова: Ами нямам такава информация. Този процес е в ход, така че всичко свързано с комисиите, предполагам, че съвсем скоро, ще бъде ясно.

Водещ: По някой от тези важни за цялата страна въпроси от опозицията казаха, че ще Ви подкрепят. Мислите ли, че в областта на енергетиката ще получите, да кажем, подкрепа от страна на БСП и ДПС?

Теменужка Петкова: Ами знаете ли, много ми се иска това да се случи. Много се надявам да доживеем един такъв момент и знаете ли кое ми дава надежда – дава ми надежда това, че в рамките на предишния мандат, когато се взимаха така много непопулярни решения в сектор енергетика, когато се правеха и промените в закона, когато създадохме и фонд "Сигурност" на електроенергийната система, усещах, че и колегите от опозицията одобряват и е така го заявяваха това, че одобряват тези стъпки и тези действия които предприема изпълнителната власт. Така че, това ми дава надежда, че когато става въпрос за важни неща, всички ние трябва да се обединим и да се консолидираме, защото всички ние имаме ангажимента, да работим за българските граждани и за България.

Водещ: И какво си казахте последно, ако не е тайна, със служебния министър на енергетиката, когато си предавахте властта?

Теменужка Петкова: Ами аз му благодарих на него и на екипа му за работата , която са свършили през тези три месеца и си пожелахме успех.

Водещ: И аз Ви желая успех, защото всичко това, което говорихме тук е много важно за всеки един български гражданин и за икономиката като цяло, тъй като енергетиката знаете е основа на развитието на икономиката във всяка една държава.

Теменужка Петкова: Така е.

Водещ: Благодаря Ви още един път за…

Теменужка Петкова: Аз също Ви благодаря.

Водещ: …за това гостуване министър Петкова. Ще ми бъде приятно и по други важни теми, когато това стане факт, за което говорихме, по някои от тези въпроси отново да сте в студиото на "Темите". Така завършваме днес. Следват новините на телевизия "Европа".

 

Телевизия Европа, "Темите"

04.05.2017