Теменужка Петкова: Няма опасност от режим на тока

Водеща: Мястото си току-що зае Теменужка Петкова, министър на енергетиката в оставка. Здравейте!

Теменужка Петкова: Здравейте!

Водеща: Има ли опасност от режим на тока?

Теменужка Петкова: Аз вече няколкократно имах възможност да заявя, че такава опасност няма. Българските граждани трябва да бъдат спокойни. Държавата е предприела необходимите мерки, необходимите действия, така че да бъде гарантирано качественото захранване с електрическа енергия на българските битови потребители и на българския бизнес. Предприели сме всичко онова, което следва да бъде предприето и като превенция, и като контрол по отношение на състоянието на енергийната система. Знаете, че още на 11 януари с моя заповед с оглед на така ниските температури и застудяванията и рекордното потребление на електрическа енергия, само да припомня, че потреблението достигна 7 700 MW, нещо, което не се е случвало през последните 20 години. Тогава подобно на наши съседни страни, на Гърция, ние също ограничихме износа временно на електрическа енергия от България.

Водеща: Но и поискахме да внесем. Защо?

Теменужка Петкова: Не сме поискали да внесем. Поискахме аварийна помощ от съседни на нас страни. Това е една регулярна, нормална процедура, която е свързана...

Водеща: Аварийна помощ звучи малко чрезвичайно за хората, които са лаици като мен и предполагам като голяма част от нашите зрители...

Теменужка Петкова: Ами, нека да го обясним така.

Водеща: Обяснете, моля!

Теменужка Петкова: Нека да го обясним така. Между елекроенергийните системни оператори на всяка една страна има подписани споразумения. На базата на тези споразумения страните предоставят една на друга т.н. аварийна помощ в случаите, в които съответната страна поиска от друга страна такава. Тази помощ се предоставя, след което има ангажимента тя да бъде възстановена от държавата, която я е поискала без да се заплаща.

Водеща: Какво наложи Вие да я поискате тази аварийна помощ?

Теменужка Петкова: Това, което наложи ние да поискаме тази аварийна помощ, както вече споменах, беше рекордното потребление на електрическа енергия и това, че поради ниските температури студеният резерв на част от централите, които имат ангажимент да осигуряват такъв, не можа да реагира съответно при неговото активиране. Като причината за това беше замръзване на въглища поради ниските температури. Поради тази причина за да можем да се застраховаме и за да бъдат спокойни българските граждани и да бъде сигурна електроенергийната система на страната, ние поискахме такава помощ от съседна Румъния. Тя ни беше отказана поради причина, че в Румъния също потреблението на електрическа енергия беше рекордно и Румъния не можа да ни върне това, което ни сме им предоставили преди време. Така че това е и там няма никакво...

Водеща: А, от Турция искали ли сме?

Теменужка Петкова: Там няма никаква драма. Турция, ние сме предоставяли на Турция такава помощ и към момента сме искали до този момент приблизително около 700 MW такава помощ.

Водеща: Тоест, искали сме от Турция?

Теменужка Петкова: Искали сме.

Водеща: Защото имаше информация, че ту сме искали, ту, че не сме искали...

Теменужка Петкова: Значи, от Турция сме искали. Те са ни предоставяли една част. Това е помощ, която ние сме дали във времето, и сега си я искаме, да ни бъде възстановена. Това, което сме поискали, и това, което ни е дадено, показва, че към настоящия момент ние имаме още 1800 MW, които Турция трябва да ни върне. 800 MW има да ни връща и Сърбия. През годините това се случва регулярно, непрекъснато. През 2013 година е поискана най-голям размер такава аварийна помощ – 4500 MW.

Водеща: Госпожо Петкова, да уточним и да изясним. В състояние ли са резервните мощности да осигурят потреблението, което както казвате е нараснало? Да сме сигурни в това.

Теменужка Петкова: Ами, в състояние са, разбира се, да осигурят необходимото количество електрическа енергия инсталираните мощности към настоящия момент А, тъй като вчера така колегите от БСП, така с голям патос четяха един доклад, т.н. от Електроенергийния системен оператор до министъра на енергетиката, в който имаше някакви страшни апокалиптични прогнози. Аз искам да внеса пояснение. Оказа се, че този доклад е стигнал по-бързо до БСП, отколкото до министъра на енергетиката и тъй като в доклада се съдържа информация, която няма как да остане така незабелязана, аз поисках от Електроенергийния системен оператор подробна справка, подробни данни за всичко това, което се твърди и това, което се предлага на министъра да предприеме като мерки. Тъй като на първо място, това, което се предлага като мярка по отношение на действията, които министъра трябва да предприеме, не кореспондира с нормативно установения ред. Тоест, няма как който и да е министър на енергетиката да предприеме такива мерки, каквито се препоръчват от ЕСО. Така, че аз съм разпоредила проверка, изискала съм обяснения от тези експерти, които са подготвяли този доклад, за да ми обяснят на какво основание предлагат...

Водеща: Какви мерки? Бихте ли казали?

Теменужка Петкова: Ами, да, мога да Ви кажа...

Водеща: Пример някакъв да дадете, за да...

Теменужка Петкова: Ами, да речем предлагат мерки, съгласно които министърът на енергетиката да възложи на Националната електрическа компания, на обществения доставчик, да купува електрическата енергия съгласно квотите за обществен доставчик от АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2".Сега, това е нещо, което е пълен нонсенс, защото общественият доставчик това прави. Той не е спрял да купува тази енергия. Тоест, тук въпросът е по каква причина се налага да се прави подобна препоръка. Другата мярка, която се предлага, е министърът да възложи на НЕК да внася електрическа енергия. Нещо, което експертите, които са готвили този доклад, трябва да знаят, че това е невъзможно и законово и нормативно, и няма как да се случи общественият доставчик да внася електрическа енергия за съответно регулиран пазар. Така, че аз съм поискала от експертите на ЕСО да ми предоставят информация в колко случаи са предлагали подобни мерки на други колеги министри, на какво основание ги предлагат, познават ли нормативната уредба, знаят ли въобще за какво става въпрос този случай.

Водеща: Как си обяснявате този доклад?

Теменужка Петкова: Но знаете ли, знаете ли най-притеснителното,знаете ли кое беше? Просто...буквално преди така часове успях да разбера, че в това писмо, което вчера така много се /.../ и се чете, се съдържа една информация, че ЕСО е сигнализирал /.../ и за състояние на тревога по отношение на българската електроенергийна система. Такова нещо няма, защото това са неща, които много лесно могат да бъдат...

Водеща: Тоест, няма състояния на тревога или сигнализиране...?

Теменужка Петкова: Няма изобщо такъв сигнал към /.../ и разбирате, че се пишат едни неща, които не отговарят на истината.

Водеща: Чакайте. Това са много сериозно отклонения, които Вие отправяте.

Теменужка Петкова: Ами, това е истината просто. Това е. В момента съм разпоредила проверка. Очаквам обяснение от тези хора и тези, които са съответно, са си позволили да пишат неща, които не отговарят на истината. Ще си понесат и последиците, защото все пак да не забравяме тук става въпрос за енергийната сигурност на страната и за националната ни сигурност.

Водеща: Как според Вас, на какво се дължат тези препоръки,така да го кажем?

Теменужка Петкова: Трудно ми е, трудно ми е да си обясня?

Водеща: Има ли, има ли политически контекст?

Теменужка Петкова: Ами, аз Ви казах, че колегите от БСП разполагаха преди мен с тази информация. Това много ме озадачи. Разбира се, ситуацията в момента е такава, че действително електроенергийната ни система е в една ситуация, която е необичайна. Както вече споменах, през последните 20 години не е имало такова застудяване и не е имало толкова ниски температури, и такова рекордно потребление, но искам да кажа, че българската енергетика и българската държавна енергетика се справи блестящо с тази ситуация  и издържа този стрес тест. И не знам на кому беше нужно да се преекспонира тази тема и да се всява смут сред българските граждани и някакво излишно напрежение. Така, че това...

Водеща: Аз отново искам да Ви попитам , за да изчистим този казус.

Теменужка Петкова: Мхм...

Водеща: Има ли някакво влияние според Вас на експертите, които са написали  в доклада или писмото, както, за което Вие говорите...има ли такова влияние според Вас и от кого?

Теменужка Петкова: Трудно ми е да кажа дали има такова влияние, но определено това, което пише в доклада според мен не отразява така обективната обстановка  и подвежда и ръководството на ЕСО, и съответно всички получатели на тази информация. Така, че разпоредила съм проверка. Просто днес до края на деня ще разполагам с обясненията на колегите и съответно ще предприема и необходимите действия, ще сезирам и съответно компетентните органи.

Водеща: Може ли да изчистим и още няколко въпроса, които така останаха?

Теменужка Петкова: Мхм.

Водеща: ...и проблеми, които вероятно тревожат нашите зрители. Сега, твърди се, че една от взетите мерки е намаляване на напрежението до 150 MW. Автоматично експерти започнаха вече да се изказват, че или очакваме по-високи сметки, или пък ще ни гърмят електроуредите. Обяснете, моля Ви!

Теменужка Петкова: Ами, няма такова нещо. Няма такова нещо. Съгласно Българския държавен стандарт напрежението е 220 MW и съответно има отклонения, които са допустими плюс, минус 10 %. Така, че това, което се случва с напрежението в Българската енергийна система е в рамките на БДС и няма подобни мерки, предприети както от ЕСО, така и съответно от когото и да било в системата. Ние не можем да си позволим и никой не би си позволил подобно нещо да намалява напрежението, така че българските граждани да имат дискомфорт и по отношение на електроуреди. Това просто е недопустимо. Така, че напрежението, което се поддава е в рамките на БДС.

Водеща: Има ли режим на тока за индустриалните предприятия?

Теменужка Петкова: Това е другата поредна инсинуация и лъжа, която просто така искам да опровергая. Няма такова нещо и няма как да има. А, българският бизнес работи нормално, няма никакъв проблем с електрическото захранване на българската индустрия. Колегите от индустрията са спокойни, работят нормално. Попитайте ги тях дали някой е разговарял с тях. Между впрочем, в този доклад се съдържа и такава мярка - министърът на енергетиката да организира среща с индустрията и съответно да поиска от тях, това го прочетоха колегите от БСП вчера, и да поиска от тях съответно да регулират напрежението в пиковите часове. Попитала съм колегите, искам да ми отговорят на този въпрос писмено. На какво основание те предлагат подобна мярка с ясното съзнание, че министърът на енергетиката няма такива правомощия и просто няма как някой да регулира кога индустрията ще произвежда и кога няма да произвежда? Така че това са инсинуации, няма такъв режим на тока нито на индустрията, нито на битовите потребители и няма да има.

Водеща: И за полупразните язовири ли сега ще отречете, че БСП не са прави?

Теменужка Петкова: Ами, какво, какво да отрека аз? Днес чухте и министъра на околната сред  и водите, г-жа Ивелина Василева. Тя също така много ясно обясни какво се случва с язовирите. От една страна колегите от БСП имаха някакви страхове, че едва ли не ще има наводнения. Сега пък имат страхове, че язовирите са празни. Просто трябва да изберат по принцип какво ги притеснява в язовирите. По отношение на язовирите, които са свързани с производството на електрическа електроенергия,  българските граждани трябва да знаят следното: те са 11 тези язовири, те нямат нищо общо с язовирите, свързани с питейната вода за населението, тези язовири са изградени и са построени с цел да се произвежда електрическа електроенергия. Така, че техният обем е на 55,6%. Няма нищо притеснително. Водите се управляват от МОСВ. НЕК не може да предприеме никакви действия без съответно разрешението на МОСВ.

Водеща: Така. Ами, аз по точки, по точки, каквото и да Ви питам, Вие казвате това не е вярно, това не е вярно, но давате ли си сметка, че сигурно има хора, които ни гледат и сигурно казват: Добре на кого да вярваме на Вас или на БСП?

Теменужка Петкова: Ами, вижте, аз винаги съм в целия си професионален път, това, с което съм се занимавала, съм се борила за истината и винаги се придържам към това, което показват фактите, това, което показват документите и това, което изисква закона. Така, че българските граждани трябва да бъдат спокойни. Мисля, че за тези 2 години не сме ги подвели, не сме ги излъгали и те могат сами да преценят на кого да вярват .

Водеща: Студената зима и ситуацията, в която сме...дали не дава основание наистина на опозицията, както преди известно време поиска да...се поднови строежа на АЕЦ "Белене", не мислите ли пък, че имат право, че имат основание в това? Нямаме ли нужда от допълнителни мощности?

Теменужка Петкова: Вижте, жалко би било да мислим в тази посока, че всичко това, което се така артикулира по отношение на някаква криза с производството на електрическа енергия е свързано единствено и само с това колегите от БСП да мотивират по някакъв начин изграждането на проекта АЕЦ "Белене". Аз искам да поясня следното: ние не сме против изграждането на нова ядрена мощност, но това трябва да стане единствено и само след като бъде извършен много подробен анализ относно необходимостта от такава и след като бъде ясно, че българската държава не трябва да се ангажира с финансирането на един такъв проект.

Водеща: С днешна дата...?

Теменужка Петкова: Защото тук става въпрос за един много сериозен ресурс и хората трябва за знаят. 20 милиарда струва проекта АЕЦ "Белене". Ние нямаме такъв ресурс. Ние сме за изграждането на такава мощност, но изцяло на пазарен принцип без ангажименти от страна на държавата за финансиране, за гаранции и прочие.

Водеща: Да, но този въпрос като че ли си остана само на ниво имаме инвеститорски интерес и дотук. Последно бяха китайци, нали? Или греша?

Теменужка Петкова: Да, да, така беше. Вижте, просто времето, времето, не ни стигна на практика. Мисля, че това, което ние предложихме като вариант - всички активи, всички пасиви, свързани с проекта АЕЦ "Белене" да се обособят в отделно търговско дружество, което да бъде така обявено за приватизация и една публична прозрачна процедура по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, е най-работещият вариант. Това е вариантът, в който ние ще проверим реалния инвеститорски интерес и вариантът, в който ще дадем възможност такъв един проект, ако той е жизнеспособен, ако той има някаква икономическа логика в него, той да бъде реализиран.

Водеща: Но пък си имаме два реактора.

Теменужка Петкова: Имаме. Точно защото имаме два реактора, точно защото имаме милиард и половина разходи през годините по отношение на площадката АЕЦ "Белене", държавническата позиция, отговорното държавническо поведение изисква да предложим някакъв вариант, но не и варианта държавата, това, което и колегите от БСП предлагат, държавата да изгради проекта "Белене". Няма как да се случи. Мисля, че те добре го знаят, но очевидно, когато предстоят избори, може да се говори всичко и така популизмът работи добре.

Водеща: Какво? Обвинявате ги, че използват енергетиката за политически цели?

Теменужка Петкова: Ами, това, което вчера се случи, ме кара да си мисля, че има подобни, че има подобни така апетити за това.

Водеща: Поискахте проверки на ЕРП-та във връзка със сметките за ток на битовите потребители.Защо? Имате лош спомен или очаквате нещо да изскочи оттам?

Теменужка Петкова: Ами, нека да кажем така. През тези две години аз мисля, че създадохме едни така добри колегиални партньорски отношения с електроразпределителните предприятия. Още в началото на мандата аз имах среща със всяко едно от електроразпределителните предприятия и много ясно поставихме условията, при които трябва да работим. Тези условия трябва да бъдат в рамките на партньорството в интерес на българските потребители. Мисля, че за тези две години наистина този диалог беше добър и успяхме да изградим и доверие помежду си, но независимо от това, когато става въпрос за такава ситуация, свързана с рекордно потребление на електрическа енергия, ситуация, в която българските граждани консумират по-голямо количество енергия от обичайното, за нас е важно ние да сме сигурни, а и българските граждани да бъдат сигурни, че техните сметки са точни, верни и отразяват реалната консумация. След като са консумирали тази енергия и всичко е така както трябва, съответно те пък имат ангажимента да я заплатят. Но и ние, и хората трябва да са спокойни за това, че плащат нещо, което реално са потребили. Ето защо ние направихме тези проверки съвместно с КЕВР  и експерти на Министерство на енергетиката. Проверката, която направихме показа, че няма надписани сметки. Беше извършена проверка на случаен принцип на над 150 съответно сметки на битови клиенти и се установи, че няма надписани сметки, че няма проблем с уредите, които измерват електрическата енергия, но за да бъдем още по-детайлни, да изясним още неща от тези взаимоотношения, ЕРП и потребители, ние изискахме едни специални въпросници, които да бъдат попълнени и съответно да бъдат придружени с необходимите документи. До утре очакваме те да постъпят съответно и в КЕВР и в министерството. Данните ще бъдат обработени, проверени и съответно ще бъдат оповестени.

Водеща: Днес бе последното заседание на този кабинет. С какво чувство си тръгвате?

Теменужка Петкова: Ами, аз мисля, че това правителство работи добре. Направи много полезни неща. Резултатите са видими. Видим е икономическият растеж, видима е финансовата стабилизация, видимо е и това, което се случи във сектор "Енергетика", видимо е това, което се случи в областта на правосъдието. Само преди мен беше колегата Захариева. Тя също много подробно поясни какво е направено за този период от време и то не е никак малко, и то се оценява. А, както стана ясно, като последните две години определено са посочени като такива, в които има реален напредък. Така, че ако трябва да говоря аз конкретно за енергетиката, мисля, че това бяха едни две много полезни години за българската енергетика. Стабилизирахме сектора финансово. Това, което оставяме към днешна дата по сметките на Българската държавна енергетика е в размер на 1 113 млрд. лв. Поехме енергетиката с 404 милиона на 6 ноември 2014г. Така, че това, което се случи...

Водеща: Поехте 404 милиона и оставяте...

Теменужка Петкова: 1, 113 млрд. лв.

Водеща: 1, 113 млрд. лв. Нали знаете опозицията си има собствено мнение и сега ще разберем какво мислят те?

Теменужка Петкова: Ами, чудесно! Но когато фактите говорят и цифрите, тогава и опозицията трябва да замълчи.

Водеща: Ще видим! Благодаря Ви много за този разговор!

Теменужка Петкова: Ще видим! И аз благодаря!

БНТ, "Още от деня"

26.01.2017 г.