Министър Петкова: Продължаваме преговорите с Росатом във връзка с арбитражното решение за "Белене"

Водещ: Теменужка Петкова – министър на енергетиката, добър вечер, добре дошли.

Теменужка Петкова: Добър вечер. Благодаря.

Водещ: Започнахме анонс с темата за справедливостта, затова така ще обърна и първия си въпрос към Вас – справедливо ли е отстраняването на тримата министри от БСП от ръководствата на енергийни компании?

Теменужка Петкова: Аз определено смятам, че смяната на тези трима колеги е много навременна. Причината за това е следната – както знаете в началото на нашия мандат, когато ние поехме сектор "Енергетика" през ноември 2014 г., секторът беше в едно изключително тежко финансово състояние. Беше налице един тежък финансов дисбаланс в системата, много сериозна междуфирмена задлъжнялост, много проблеми в целия сектор. Тези трима колеги – господин Овчаров, господин Петър Димитров и господин Гагаузов бяха назначени от предишното правителство на господин Орешарски съответно на тези постове. Тогава ние преценихме, че с оглед ситуацията в енергийния сектор е по-добре да няма такива резки сътресения в системата. Искахме да има определен консенсус по отношение на важните теми в енергетиката. Искахме да се използва потенциала на всеки един, който е работил и който има претенциите, че има определени компетентности в този сектор.

Водещ: Това е обяснимо. Въпросът е обаче, че се случва сега в разгара на предизборната кампания и някои го свързват като част от нея?

Теменужка Петкова: Не бива да се прави такава връзка. Няма абсолютно никаква връзка, няма никаква логика с предизборната кампания и действията, които се случват в енергийни сектор. Аз мисля, че тези смени са напълно обосновани от фактите, които в последните няколко дни изнесе прокуратурата във връзка с всички действия, с всички факти и всички обстоятелства по отношение на проекта АЕЦ "Белене".

Водещ: Аз чух обвинението към Петър Димитров, което му беше повдигнато. То е за неупражнен контрол от шефове на НЕК и неизгодна продажба на реактори, нали така? Загуби за 77 милиона, правилно ли го казвам?

Теменужка Петкова: Да, това е информацията, която прокуратурата официално оповести.

Водещ: Според Румен Овчаров не става въпрос за загуба, а за разходи по опаковката на този реактор и неговото транспортиране обратно. Ще издържат ли сега тези обвинения, според вас, това което е повдигнато при аргументите, които чуваме вече?

Теменужка Петкова: На мен ми е трудно да говоря от името на прокуратурата. Знаете че оттук нататък започва един процес, който е изцяло в компетентността на органите на прокуратурата. Но аз със сигурност мога да кажа това, което преди няколко години Агенцията за държавна финансова инспекция, чиито директор бях аз в този период от време, установи при извършените 8 проверки във връзка с проекта АЕЦ "Белене". Тези проверки бяха извършени в периода от 2009 г. до 2013 г. И всички тези доклади, които ние тогава съставихме, всички нарушения, които установихме, те са ясно аргументирани, доказани и съответно са изпратени на органите на прокуратурата по компетентност. Аз мога да говоря за това, което тогава е установено и доказано по безспорен начин.

Водещ: Добре. Да кажем за останалите двама с каква информация разполагате към момента?

Теменужка Петкова: И господин Овчаров, и господин Петър Димитров са били министри в периода между 2005 г. и 2008 г. - тогава, когато са се случвали всички тези действия по отношение на проекта АЕЦ "Белене" – както вземането на решението за стартирането на този проект, така и в последствие провеждането на обществената поръчка през 2006 г. във връзка с избор на изпълнител за изграждането на проекта "Белене", всички проблеми, свързани с липсата на договор за инженеринг, доставка и строителство за изграждането на атомната електроцентрала, както и поръчаните междувременно през 2008 г. реактори, поръчаното оборудване с дълъг цикъл на производство, което сега всички ние ще трябва да платим. Поръчано оборудване без изобщо да е имало яснота какви ще бъдат финансовите параметри на проекта, каква ще бъде крайната му цена. Така че всеки един от тези двама колеги, има своето място и своята роля в този процес. Така че ние смятаме, че на този етап е добре те да не са в енергийния сектор.

Водещ: Знаете ли какво си мисля като ви слушам? Понеже чуваме естествено и другата страна, която отговаря на това, което казвате вие. И така продължава дълго време и в годините продължава дълго този спор – кой какво е поръчал, за какво е отговорен, че сега примерно вие като министър един ден трябва да решавате, трябва да продавате, между другото, подобно на това, което вече се случвало в този проект. Не се ли страхувате, че един ден можете да се окажете отговорна пред едно друго правителство за това, което правите сега? Изобщо как се развива тази сага в годините? Добре ли е?

Теменужка Петкова: Страх е силно казано. Аз смятам, че когато човек поема подобен ангажимент да бъде министър, било на енергетиката, било на която и да е друга област, той трябва да поема и ясната отговорност за това, което прави. Аз смятам, че това което ние в момента правим и усилията, които полагаме, за да минимизираме всички щети във връзка с действията на нашите предшественици, няма как един ден да бъде укоримо по отношение на нашите действия, тъй като това, което е имало да се случи като проблем, то се е случило във времето. Какъв по-голям проблем би могъл да възникне от това да си поръчаш нещо без да знаеш колко ще струва, без да знаеш как то ще бъде изградено, при какви условия, каква ще бъде финалната цена, какво ще се случи с енергията, която тези два реактора ще произвеждат, на каква цена ще бъде продадена тя?

Водещ: Вероятно обаче можеш да го стопираш по-рязко и по-рано? Не знам, питам. Защото ето сега например излиза информация, че по времето на един бивш енергиен министър от първия кабинет "Борисов" са подписани 9 допълнителни споразумения, дали е така ще кажете вие, по проекта "Белене" и са платени вноска от 380 милиона лева?

Теменужка Петкова: Вижте сега, всичките допълнения, които са предизвикали проблем по отношение на този проект, са подписани по времето, през което господин Велков и господин Папазян са били съответно изпълнителни директори на Националната електрическа компания /НЕК/ и министър на енергетиката по това време е бил господин Петър Димитров. Преди това е бил господин Овчаров. Всичките тези допълнения, те са 6 на брой, които са подписани от тези двама бивши изпълнителни директори, са свързани именно с поемането на ангажименти поръчването на оборудването с дълъг цикъл на производство, което е на стойност 673 милиона евро, те са поръчали това оборудване. Отсрещната страна е казала колко струва. На всичкото отгоре тези две лица са платили и аванс в размер на 84 милиона евро, така че този процес да стане необратим. Впоследствие са подписвани допълнения към това споразумение от 29 ноември 2006 г., което споразумение има характер на документ, който урежда бъдещите отношения на двете страни с цел те да подпишат някога договор за инженеринг, доставка и строителство на тази атомна електроцентрала. Тези допълнения, които са подписвани впоследствие в основната си част касаят удължаването на срока именно на това допълнение с оглед на приетите преди това ангажименти някой да си поръча оборудване и не само да го поръча, но и да плати аванс за него, така че процесът да стане необратим. Ето защо, аз смятам че тези колеги, които се опитват да прехвърлят някаква отговорност или вина на министри след това или сега да се опитват да ни заплашват, че едва ли не ние утре ще бъдем отговорни за това, което правим днес, аз искам да ги успокоя – нито аз се притеснявам за това, което върша, нито всички мои колеги, затова защото това, което правим е да минимизираме щетите, които нанесоха някои преди нас.

Водещ: Толкова много се говори по тази тема и толкова много различни версии има затова какво точно се е случило, че можем ли точно, ясно и конкретно да назовем първият – този, който е поръчал реакторите как се казва?

Теменужка Петкова: Това са двамата изпълнителни директори на НЕК по това време – господин Любомир Велков и Мадрик Папазян. Това се случва на 5 ноември 2008 г. Допълнението е Допълнение № 5, с което е поръчано оборудването с дълъг цикъл на производство.

1 2 3