Министър Петкова: Документите за рудник "Бабино" ще бъдат предадени на компетентните органи за проверка

Водеща: Министърът на енергетиката, г-жа Теменужка Петкова е при нас, добро утро.

Теменужка Петкова: Добро утро.

Водеща: Ще говорим много по тази тема, защото тя е стара и рецидивира, и очевидно има някакви обстоятелства в политическият живот, които пречат тези теми да бъдат решени. Преди това, обаче кажете - бяхте ли снощи на извънредното заседание?

Теменужка Петкова: Да, бях на извънредното заседание на Министерски съвет /МС/…

Водеща: Как мина то?

Теменужка Петкова: Ами, смея да твърдя, че мина в един откровен диалог, такъв, какъвто трябва да има между партньори в управлението.

Водещ: Но и леко напрегнат, предполагам?

Водеща: Имаше ли напрежение?

Теменужка Петкова: Ами бяхме откровени всички, всеки каза това, което вижда, това, което усеща като отношение. И накрая се обединихме около това, че наистина, за да продължат реформите в България, за да продължим да работим със същите темпове, защото смятам, че за никого не е тайна, че правителството работи добре, правителството се справя. Работим по своите приоритети, но се получава на практика така, че за да работим ние, за да продължим да работим добре, на нас е необходимо да бъдем единни, да бъдем монолитни навсякъде. Не само, когато взимаме решения в рамките на изпълнителната власт, но и тогава, когато е налице необходимост зад нас да застанат и политическите партии, които подкрепят правителството. Така, че е необходима и подкрепа в българският парламент.

Водеща: Успокоиха ли се сега нещата, в време разделно идва ли във вторник, или не идва след снощното извънредно заседание на МС?

Теменужка Петкова: Аз мисля, че нещата ще бъдат урегулирани и няма да се стигне до такава ситуация.

Водеща: Тежки думи чуха ли се снощи?

Теменужка Петкова: Не, не бих казала.

Водеща: Обвинения?

Теменужка Петкова: Не, не бих казала.

Водеща: Някой май преразказва на премиера какво се говори за него в парламента? Много се цитират тези думи: "Пиле шарено ли съм, Москов? Лукарски, страхуваш ли се от мен?" Тия неща чуха ли се наистина на заседанието снощи?

Теменужка Петкова: Ами всичко беше, както вече споменах, в рамките на един откровен диалог между партньори.

Водеща: Добре, темата ще я продължим, така или иначе, с Цветан Цветанов, зам.-председател на ГЕРБ по-късно в предаването.

Водещ: Сега да си говорим, обаче, за мини "Бобов дол" и да започнем оттам – ще бъде ли всъщност прекратена концесията там. И дали държавата ще защити както своя интерес, така и на тези хора, които, струва ми се, в един безкраен сериал стават цели семейства, някакъв вид инструмент за нечии интереси, дали политически или икономически.

Теменужка Петкова: Ами това е тема, която наистина е изключително важна. Трудът на тези хора е много тежък, те полагат наистина един тежък труд, те работят в условия, които са наистина много по-различни от останалите условия на труд. Тези хора са достойни хора и към тях трябва да се отнасяме всички ние с необходимото уважение.

Водеща: За сметка на това не получават пари…

Теменужка Петкова: Но аз категорично смятам, че тези хора не бива да бъдат използвани затова, някой да упражнява или да защитава определени свои икономически интереси и то само седмици преди президентските избори. Така, че ние трябва…

Водеща: Какво казвате сега, кой ги използва за да си реализира икономическите интереси?

Теменужка Петкова: Ами не икономическите, политическите интереси. Не бива да се използват тези хора за определени политически интереси, затова някой да се покаже по телевизията или да го видим колко е активен. Трябва да се помисли…

Водеща: Вие смятате, че някой ги и подтикнал да протестират, по-скоро, в последствие яхването на темата от различни политически сили, това ли визирате?

Теменужка Петкова: Ами да, трябва да се мисли в посока, първо, защо се е стигнало дотук. А за да си дадем отговорът на този въпрос, трябва да се върнем доста назад във времето. Но това връщане назад във времето е много важно, защото то дава отговор на това, защо днес ситуацията е такава. Първо, може би е важно да кажа това, че трудът на тези хора е много тежък, но този труд не се различава по нищо, като правна регламентация, от труда на всеки един от нас. Т.е. има трудово законодателство, което регламентира отношенията работник - работодател. В този случай става въпрос за отношенията в една частна фирма, в която държавата няма как да се намеси и да плати заплатите на тези хора, тъй като там има работодател, то е частно дружество. И, ако този работодател не изпълнява своите ангажименти, държавата трябва съответно да извърши съответните проверки и да го санкционира, ако това е така. Вчера, аз и министър Русинова бяхме на изслушване, на извънредно заседание на Комисията по енергетика в НС. И там имахме възможността да изложим своите тези, и информацията, с която ние разполагаме, всеки в рамките на своята компетентност. Стана ясно, че се извършват такива проверки от страна на колегите от Главна инспекция по труда, реализира се съответната отговорност, има издадени наказателни постановления, има налагани глоби, плащане по глоби.

Водеща: И какво от това? В крайна сметка тези хора работят без да си получават парите редовно, работят при нечовешки условия и всичко това не е новина за никого и за Вас не е новина, нали?

Водещ: И когато дойдат избори им се бавят съвсем заплатите…

Теменужка Петкова: На тези хора им се бавят заплатите и тези хора трябват да получават заплатите в сроковете, в които те са подписали своите трудови договори, тук спор няма по тази тема, затова вие видяхте, че държавата веднага реагира, имаше проверка съответно на място от страна на Главна инспекция по труда, наш екип вчера на Министерството на енергетиката беше долу в рудника, за да видим каква е ситуацията и да се направи проверка на място, така че ние сме там. Областният управител беше там през цялото време с всички необходими действия, които следваше да бъдат предприети от страна на държавата – осигуряване на спешна медицинска помощ, осигуряване на всякаква друга подкрепа в тази ситуация.

Водеща: Знаете, че в следващата стачка нали казвате ние сме там, вие сте там, но утре няма да бъдете там до следващия протест, до следващите 60 часа под земята. Това е системен проблем при нас. Защо е така?

Теменужка Петкова: Така е, затова трябва да видим… Трябва да си дадем отговор защо го има този системен проблем и отговорът на този въпрос, както вече споменах, се корени в миналото, в момента, в който са вземани тези решения, подписвани са определени договори, с които са предоставени тези концесии. Конкретният случай с тази концесия аз се разрових в архивите назад във времето, тъй като става въпрос за действия, които са извършени през 2005, 2007 година по отношение точно на тази концесия и трябва да ви каза, че се натъкнах на много интересни неща. Неща, които лично в мен будят много сериозни съмнения по отношение на действията на тези хора, които са взимали решения по това време.

Водещ: Кои са тези решения и кои са хората, които са ги взимал?

1 2 3