Министър Петкова: Електроенергийната система е в готовност за зимния сезон

Водещ: Пускането на парното започва от днес. На прага на отоплителния сезон в Москва енергийният министър преговаря за пътна карта за погасяване на задълженията за поръчаното и произведено оборудване за АЕЦ "Белене". В същото време миньорите от рудник "Бабино" в Бобов дол излязоха на протест заради неполучени заплати. Добро утро на министъра на енергетиката Теменужка Петкова. За да затворим темата,която обсъждахме в предишните два разговора, вие присъствахте ли на това оперативно заседание правителствено в петък?

Теменужка Петкова: Да, присъствах.

Водещ: Какво се случи там?

Теменужка Петкова: Мисля че вече за всичко е ясно какво се случи на това оперативно заседание. В рамките на един конструктивен диалог, откровен диалог, всеки от нас изрази своята позиция по отношение на нашата съвместна работа, както в изпълнителната власт, така и в рамките на българския парламент. Това беше един откровен диалог между коалиционни партньори такъв, какъвто трябва да бъде в един такъв формат.

Водещ: Имате ли стабилна подкрепа правителството за изпълнение на програмата и на мандата?

Теменужка Петкова: Мисля че никой няма да отрече, че правителството работи добре. Ние наистина работим много добре като правителство, като изпълнителна власт. В интерес на истината ние имаме налице необходимост да бъдем достатъчно добре подкрепени и в българския парламент. Тогава, когато се внасят важни законопроекти, тогава когато се взимат важни решения. Така че, мисля че след разговора, който проведохме в петък, мисля че ще намерим правилното решение, така че да оставим България наистина в едни стабилни ръце. Виждате каква е международната обстановка, международната ситуация, напрежението е много големи и това от което всички имаме нужда е стабилност. За да бъде стабилно управлението, то трябва да бъде стабилно не само в рамките на изпълнителната власт, трябва да бъде стабилно и в рамките на парламента.

Водещ: Анонсирах го в началото – днес започва пускането на парното в столицата, очаква се до началото до ноември в цялата страна, в големите градове, където има топлофикации да бъде пуснато парното. Предстои зимният сезон, когато енергетиката като система, като цяло се натоварва. Каква е готовността за този отоплителен сезон, има ли осигурено гориво, на първо място, за всички топлофикации?

Теменужка Петкова: Тази година за втора поредна година Министерство на енергетиката извърши проверки във всички електроразпределителни предприятия /ЕРП/, извърши и проверка в Електроенергийния системен оператор /ЕСО/ по отношение на готовността на тези електроенергийни предприятия за есенно-зимния сезон. Такава проверка беше извършена и в дружествата, които се занимават с доставка на природен газ, с транзита на природен газ – "Булгаргаз", "Булгаргрансгаз". Направихме и проверки в мини "Марица Изток", в ТЕЦ "Марица Изток-2", така че да проверим готовността на нашите енергийни предприятия. Резултатите от тази проверка вече са налице и смея да твърдя, че електроенергийната система и в необходимата готовност да посрещнем есенно-зимния сезон. Знаете, че през 2015 г. имаше една много тежка зима през м. март 2015 г. Оттогава мисля, че всички си извлякохме необходимите поуки. Знаете, че тежката ситуация тогава стана причина да направим и промени в нормативната уредба, която е свързана със сервитута на енергийните обекти в страната. Това беше една много важна стъпка. Заедно с колегите от Министерството на регионалното развитие, Министерството на земеделието, успяхме да направим една изключително важна промяна в наредбата, свързана със сервитутите на енергийните обекти. Това даде възможност на ЕРП-та да предприемат необходимите действия, така че да се елиминира този риск от това такива високи дървета, които се намират в близост до електропроводите да могат да причиняват щети и оттам да могат да водят до дискомфорт и проблеми в електроснабдяването на българските потребители. Така че направили сме всички необходими проверки. Видели сме каква е готовността на ЕРП-та от гледна точка на запасите от материали, на запасите от резервни части, каква е готовността по отношение на екипите, така че да може да се осигури адекватно действие по всяко едно време през есенно-зимния сезон.

Водещ: Гарантирани ли са далекопроводите на 100% от това да не бъдат късани от паднали дървета, ако разбира се природните условия доведат до такъв момент да падат дървета от тежък сняг?

Теменужка Петкова: Гаранция на 100% никой не може да даде, все пак става въпрос за природата. Но това, което е необходимо като действия от страна на електроразпределителните дружества, от страна на ЕСО, от наша страна като Министерство на енергетиката, като контролни органи в тази посока, аз мога да уверя българските граждани, че са предприети всички необходими действия и те трябва да бъдат спокойни.

Водещ: Има ли достатъчно гаранции за снабдяването с газ през зимния сезон?

Теменужка Петкова: Да, има достатъчно гаранции затова, че подаването на природен газ ще бъде нормално, че няма да има проблеми. Нагнетяването в подземното газово хранилище в Чирен приключва днес. Нагнетени са необходимите количества, които са собственост и на "Булгаргаз", и на "Булгартрансгаз" – двете дружества имат собствен природен газ в подземното газово хранилище. Количествата са такива, каквито следва да бъдат съгласно наредбата, съгласно регламентите, свързани със сигурността на доставките, така че хората трябва да бъдат спокойни. Погрижили сме се и сме предприели всички необходими мерки.

Водещ: Докато бяхте в Москва, прегря ли ви телефона, заради случващото се в Бобов дол?

Теменужка Петкова: Да, няма как да остана равнодушна към проблемите, които вървяха по същото това време в България. Аз разбира се бях в непрекъсната комуникация с колегите и следях всичко това,което се случва. Съответно работихме, макар и от разстояние по този въпроси.

Водещ: Стана ли ясно и вие имате ли отговор на въпроса по какъв начин мини "Бобов дол" или конкретно рудник "Бабино" са предоставени от държавата в частни ръце, при какви условия, след това как са преминали в собственост на сегашния собственик?

Теменужка Петкова: Знаете ли, аз първо искам да започна с това, че трудът на тези хора е много тежък. Те работят в много тежки условия. Поради тази причина всички ние трябва да се отнасяме с необходимото уважение към тези хора, те са достойни хора. Те трябва, миньорите трябва да се уважават, защото трудът, който полагат тези хора е наистина много тежък. Но има нещо друго, което трябва..

Водещ: Те осигуряват и това, за което говорихме до момента – да сме на светло и на топло през зимата.

Теменужка Петкова: Точно така – за да сме на светло, за да сме на топло, ние трябва да имаме базовата суровина. Тази базова суровина ни я осигуряват точно тези хора, които работят под земята.

Водещ: Въпросът е тези хора при какви собственици работят, обаче?

Теменужка Петкова: Тези хора, за да разберем при какви собственици работят и защо се е стигнало дотук, моето лично мнение е, че трябва да се върнем назад във времето. Колкото и да не ни се иска, колкото и някои хора да казват – хайде, да мислим какво ще правим оттук нататък. Това наистина е много важно – какво ще се реши, какво ще се прави с тези хора, с тяхната квалификация, с техния труд оттук нататък е изключително важен въпрос. Но за да си дадем отговор защо днес говорим по тази тема, трябва да се върнем задължително назад във времето. Аз си направих труда да направя един преглед на архивните документи, които се съхраняват в Министерство на енергетиката, за да видя как са се случили нещата с предоставянето на тази концесия и знаете ли какво установих? Установих факти, които мен лично много ме смутиха. Това, което се е случило през далечната 2005 г. е свързано с решение на Министерски съвет, на базата на което се решава да бъде предоставена концесията на мини "Бобов дол" във връзка точно с този участък "Бабино". Предоставя се на държавното дружество "Мини Бобов дол" като условието, за да влезе тази концесия в сила е това дружество да бъде приватизирано или част от неговите акции да бъдат прехвърлени на частен собственик в рамките на друга сделка. Т.е. държавата е очаквала да получи приход, да се приватизира дружеството, някой да поеме отговорността за тези мини и едва тогава концесията да влезе в сила. Така стоят нещата в рамките на две години. Докато се стигне до 2007 г., на 26 февруари 2007 г., отново след решение на Министерски съвет тогава, министърът на енергетиката по това време господин Овчаров подписва едно допълнение №1 към този договор за концесия, с което допълнение № 1 без да се коментират каквито и да било други клаузи от договора, концесията се прехвърля от държавната "Мини Бобов дол" на "Ораново", на частното дружество "Ораново". След което то става "Въгледобив Бобов дол". Така неизвестно по какви причини, без да е влязла…

Водещ: Срещу каква сума?

Теменужка Петкова: …срещу никаква сума. Просто се прехвърля концесията. Правото от концесионния договор се прехвърля от държавното дружество "Мини Бобов дол" към едно частно дружество. Но това се случва при условие, че концесията не е влязла в сила, защото условието, за да влезе в сила е държавното дружество тогава "Мини Бобов дол" да бъде приватизирано.

Водещ: Това законно ли е?

Теменужка Петкова: За мен тук става въпрос за едни неоснователни действия, които действия трябва да бъдат разгледани от компетентните органи. Това е моето мнение по този въпрос.

Водещ: Кои са тези органи?

Теменужка Петкова: Аз ще събера сега цялата информация. Знаете, че и премиерът разпореди да бъде извършена проверка във връзка с тази концесия. В рамките на тази проверка ние събираме всички факти, всички обстоятелства и всичко онова, което съберем като информация, аз ще го формулирам и ще го изпратя на органите на прокуратурата, които са компетентните органи в тази ситуация.

Водещ: Да проверяват. След като се прехвърля, след 26 февруари 2007 г., когато концесията се прехвърля на мини "Ораново", какво се случва?

Теменужка Петкова: След това тук онзи ден и в парламента, доколкото разбрах беше постъпила информация, че е извършена продажба на дялове от капитала на "Ораново", които дялове са продадени на много по-висока цена, отколкото дружеството е придобито. Но това разбира се са действия, за които няма как Министерство на енергетиката да има такава информация, тъй като тук става въпрос за действията на собствениците на вече частното дружество "Ораново" по отношение на продажба на дялове от неговия капитал.

Водещ: Тоест, след като мини "Ораново" получава концесията за рудник "Бабино", дялове на мини "Ораново", което е било частно дружество към този момент, са били продадени на друг.

Теменужка Петкова: На много по-висока цена.

Водещ: На друго търговско дружество. На каква цена?

Теменужка Петкова: Цената, за която се коментира е 35 млн. евро.

 

Водещ: 35 млн. евро, които отиват в джоба изцяло на бившия собственик на мини "Ораново".

Теменужка Петкова: Да, това е информация, която може да бъде взета и да бъде анализирана и в рамките на данъчната администрация, и в рамките на Агенция по вписванията (АВп), от там може да се извлекат информации. Това, разбира се, също трябва да се провери и от органите на прокуратурата и от всички останали компетентни органи. Миналата седмица имаше извънредно изслушване в Енергийна комисия в парламента и там се постави въпроса за необходимостта от създаване на анкетна комисия, която да разгледа всички факти и всички обстоятелства във връзка с този процес. Аз напълно подкрепям една такава идея и смятам, че в рамките на една такава анкетна комисия могат да станат ясни много неща.

Водещ: Тоест, в момента собственикът на мини "Ораново" е този, който притежава концесията за рудник "Бабино", така ли?

Теменужка Петкова: В момента концесионер е "Въгледобив Бобов дол", което е придобило "Ораново".

Водещ: Кой е собственик на всичко това?

Теменужка Петкова: Трудно ми е да кажа. Не мога да кажа кой е физическият собственик на тези активи. Това, разбира се, трябва да се провери в регистрите, в АВп.

Водещ: Вие разговаряте с мениджмънта на дружеството, така ли?

Теменужка Петкова: Да.

Водещ: Мениджмънта на дружеството какво ви казва? Ще запазят ли хората там работата си, или дейността ще бъде прекратена?

Теменужка Петкова: Миналата седмица във вторник, в Министерство на енергетиката, в късния следобед постъпи писмо от мениджмънта на дружеството, с което ни информира, че поради липсата на икономическа обоснованост за експлоатация на тази мина, те възнамеряват да преустановят нейната дейност. В последствие, в сряда постъпи друго писмо, с което ни уведомяват, че оттеглят уведомлението, изпратено до МЕ, по повод затварянето на мината. Така че към настоящия момент е в сила това писмо, с което мениджмънта на мината ни уведомява, че оттегля своето уведомление.

Водещ: Намерение да прекрати.

Теменужка Петкова: Да.

Водещ: Концесията изпълнява ли се, или има нарушения, които ще ви дадат основание да тръгнете към евентуално нейно прекратяване?

Теменужка Петкова: В рамките на правомощията, които имат органите на МЕ по отношение на контрола по изпълнение на концесионния договор и по-специално на работната програма във връзка с добивната дейност се извършват регулярни проверки, както и във всички останали рудници. Проверките, които се правят на място съответно се документират в доклади, в протоколи от тези проверки, установяват се и някои несъответствия, давани са указания през годините. Тези указания са изпълнявани, съответно пак са проверявани, но като цяло, в рамките на работната програма, която е заложена, концесионният договор на този етап се изпълнява, като инвестиционната програма не се изпълнява в пълния й обем. Това е важно да се знае.

Водещ: Нямате основание за прекратяване на този етап?

Теменужка Петкова: На този етап колегите, които през годините са извършвали тези проверки, не са намерили подобни основания.

Водещ: Какво ви казват на вас мениджърите, ще се наложи ли съкращаване на миньори, или всички ще запазят работните си места?

Теменужка Петкова: Вижте, тук става въпрос за отношенията в една частна компания. Тук става въпрос за…

Водещ: Да, но информират ли ви по този въпрос и знаете ли какви са техните намерения?

Теменужка Петкова: Първото уведомление, което получихме от мениджмънта миналата седмица, с което те ни информират, че липсва икономическа обоснованост и всъщност не е ефективно да продължи работата на този рудник, става ясно, че мениджмънта има намерение и вижда проблеми по отношение на ефективността на този проект. Когато един проект е неефективен, няма сила, която да накара някого да го продължи. Няма как, когато разходите са повече от приходите, да се работи на загуба и един субект да продължава да съществува. Така че това е решение на частното дружество, на частната компания. Това, което държавата може да направи и държавата го прави е да помисли за това как оттук нататък, ако се стигне до евентуално закриване на мината, ще могат да намерят своето място и как ще могат да се реализират другаде. На същото това заседание миналата седмица в Енергийна комисия на българския парламент аз чух едно много добро предложение от страна на работодателските организации, на КРИБ, на АИКБ, които заявиха готовност, ако се стигне до такова съкращаване на хора, те да вземат част от тези работници в свои предприятия, които работят, които функционират в близост. Но за да се случи това, тези миньори трябва или да повишат своята квалификация, или да бъдат преквалифицирани. Така че аз смятам, че точно тук е мястото на държавата и държавата изпълнява своите функции в тази посока. Трябва да помислим за това как тези хора да получат по-добра квалификация или да се преквалифицират, за да могат наистина да бъдат полезни и да намерят своето място. Но аз съм оптимист и смятам, че всички ние трябва да обединим усилията си за това да мислим в тази посока – как да се помогне на тези хора в една такава ситуация. Защото ако частният собственик реши, че това за него не е изгодно като дейност, той просто ще прекрати дейността на тази мина и ние трябва да мислим с хората оттук нататък.

Водещ: В мини "Бобов дол", както споменах в началото, се разви драмата, докато бяхте в Москва. Там обаче какво се случи? Какво успяхте да постигнете като договореност за изплащането на присъдените задължения за поръчаното и произведено оборудване за АЕЦ "Белене"?

Теменужка Петкова: В Москва се проведе втората среща на работната група, която беше създадена между "Атомстройекспорт", НЕК, БЕХ "Росатом" във връзка с изпълнението на арбитражното решение на Международния търговски арбитраж (МТА) по проекта АЕЦ "Белене". Знаете, че първото заседание беше тук в София, сега второто заседание се проведе в Москва. В рамките на това заседание ние обсъдихме различни варианти, различни възможности за това как ще се изпълни решението на МТА. Това, което успяхме да се договорим е, че в рамките на следващата седмица, може би на следващите 10 дни, трябва да се подпише споразумение между НЕК и "Атомстройекспорт" по отношение на плащането, по отношение на това на колко вноски ще се извърши плащането – на една, на няколко, в какъв срок, така че да можем да изпълним своя ангажимент по арбитражното решение и да се върви напред.

Водещ: Какво е вашето предложение, колко вноски, в какъв срок?

Теменужка Петкова: Това е въпрос, по който ние в момента преговаряме и докато не са приключили преговорите не е добре да коментирам каквото и да било.

Водещ: Решението на българския парламент по това да се предоставят средства за това на НЕК как беше възприето от руската страна?

Теменужка Петкова: Руската страна следи много внимателно всички действия на българското правителство, на НЕК, на българския парламент по отношение на действията във връзка с проекта АЕЦ "Белене", с изпълнението на решението на международния арбитраж и това, което ние направихме и като правителство, и като български парламент се възприема много добре и много положително от страна на "Атомстройекспорт", и от страна на "Росатом", така че аз мисля, че те вече са много по-спокойни за това, че ние ще издължим това, за което сме осъдени и оттук нататък отношенията ни ще вървят в друга посока.

Водещ: Кога ще започнат разговорите с руската страна за бъдещето на двата реактора?

Теменужка Петкова: Вижте, първо ние трябва да проведем дебата у нас. Защото за да се разговаря с когото и да било, трябва преди това да имаме ясна визия, да имаме консенсус като общество в каква посока ще вървим. Поради тази причина, за да се вземе правилно и адекватно решение, на първо място е необходимо време. Необходими са много сериозни анализи. Чуват се гласове "За", "Против", но ние трябва да изберем най-доброто решение, това, което ще защитава в максимална степен интересите на страната, това, което ще бъде най-добро за българското общество и за българските граждани.

Водещ: Сега, чисто експертно погледнато, кое е най-прагматичното решение? Да продадем тези блокове, или да ги вложим в изграждане на нови мощности? На първо място, между тези два варианта.

Теменужка Петкова: За да стигнем до правилното решение, до отговор а на този въпрос, трябва да направим няколко стъпки, няколко крачки, според мен. На първо място, след като платим оборудването и вече станем реални собственици на това оборудване, знаете, че ние притежаваме и площадка, която е лицензирана, площадка, която притежава всички необходими разрешителни.

Водещ: Това е площадката "Белене".

Теменужка Петкова: Площадката "Белене". То тогава ние на практика ще имаме възможност да разполагаме с един цял проект. Този проект ние имаме намерение и възнамеряваме да отделим в една отделна проектна компания и след като има твърдения, че това е един много добър проект, ние се надяваме, ако това е така, при обявяването на една приватизационна сделка да се явят много инвеститори, които да предложат най-добрия вариант. И ако това е така и ако този проект може да се изгради без държавата да се ангажира с даване на гаранции, със сключване на договори за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия, то тогава може да се мисли и в тази посока. Но ако няма такъв интерес, ако това, което инвеститорите предложат не ни удовлетвори, то тогава могат да се търсят, разбира се, и други варианти.

Водещ: Според вас обаче, от друга гледна точка, какво е по-практично – да се използва площадката на АЕЦ "Белене", която както казвате е лицензирана и има всички разрешителни, но няма необходимата пък изградена инфраструктура, или да се мисли за изграждане на нови мощности на площадката на "Козлодуй"?

Теменужка Петкова: На площадката на АЕЦ "Белене" до този момент са извършени разходи на стойност 1 млрд. и 400 млн. лв. Аз като човек, който цял живот се е занимавал с финанси, смея да твърдя, че на мен не ми е безразлично какво ще се случи с този милиард и половина, които са парите на българските данъкоплатци. Затова според мен е добре да се пробва с този вариант, с евентуалната възможност да се продаде този проект като цял проект и той да се реализира като частен принцип, да се реализира в рамките на една приватизационна сделка. Но ако това е невъзможно, разбира се, ще се обсъждат и всички останали варианти. Ще търсим най-добрият вариант за българската страна, ще търсим икономически обоснованото решение в тази ситуация.

Водещ: Дотук излиза, че след като подадете и материалите за "Бобов дол", лично вие ще сте ангажирани с два сериозни сигнала към прокуратурата – този за "Белене" и сега този за "Бонов дол". Сигнала за "Бобов дол" дали ще го сполети съдбата на дългогодишния престой на материалите за "Белене" в прокуратурата? Какво е усещането ви?

Теменужка Петкова: Аз много се надявам, че колегите от прокуратурата ще предприемат всички необходими действия и това, за което са сезирани, те ще го проверят по възможно най-бързия, най-добрия начин, така че да можем да получим отговори на много въпроси и да могат да получат и да понесат своята отговорност тези лица, които са виновни, които имат вина за това да се стигне до днешните събития. Защото нищо не се случва от само себе си. Зад всяко едно действие стоят действията на определени хора.

Водещ: Тоест, и "Белене" не се случило от само себе си?

Теменужка Петкова: Да, и това визирам.

Водещ: Там според вас какви са злоупотребите? Защото вие сте правили ревизията на този проект?

Теменужка Петкова: По време на тези проверки, свързани с проекта АЕЦ "Белене", ние извършихме 8 проверки във връзка с проекта "Белене" и трябва да ви кажа, че се натъкнахме на изключително тежки нарушения по отношение на този проект. Нямаше нарушение на законодателството в областта на обществените поръчки, което да не беше налице във връзка с проведената обществена поръчка. Това, което се е случило и с изтегляния кредит през 2007 г. – половин милиард се изтегля кредит от банка "Париба" за този проект – но още по-страшното е, че този кредит не отива за "Белене". Той отива за плащане на други текущи разходи на НЕК по това време. А всъщност, този половин милиард сега стои на сметката на НЕК. 141 млн. лв. са само лихвите, които са във връзка с този кредит от половин милиард, който е изтеглен през 2007 г. Ами старото оборудване, което е продадено за жълти стотинки? Нали всички знаем, че този проект, "Белене", води началото си още през 70-те, 80-те години. Тук на площадката на "Белене" е доставено оборудване…

Водещ: Така, и веднъж едни доставени реактори са продадени. Кога са продадени тези реактори?

Теменужка Петкова: 2007 г. на базата на рамково споразумение, което е подписано между "АСЕ" и НЕК.

Водещ: На каква стойност?

Теменужка Петкова: Ако първоначалната оценка е била 295 млн. евро, те са продадени за приблизително около 90.

Водещ: Около 90. Колко реактора бяха това, два?

Теменужка Петкова: Два.

Водещ: Два реактора, напълно готови.

Теменужка Петкова: Така се твърди. Аз не съм ги виждала.

Водещ: Не сте ги виждала. А новите кога ще ги видите?

Теменужка Петкова: Надявам се съвсем скоро. На тази среща сега, в Москва, ние дискутирахме с колегите от "Атомстройекспорт" и този въпрос. Те поеха ангажимента да доставят цялата необходима информация, свързана със сертификатите и протоколите за произведеното оборудване. Първо да разгледаме документацията, те ще ние предоставят, след това ще се направят и инспекции на място.

Водещ: Тоест, и след това ще се подходи към плащането, така ли?

Теменужка Петкова: Да.

Водещ: Тоест, ще бъдете напълни сигурни,ч е това, за което плащате съществува и може да бъде препродавано или употребявано, така да се каже, тоест може да върши работа, ако някой има интерес към него?

Теменужка Петкова: Точно така.

Водещ: Тази седмица, докато бяхте в Москва и Комисията за защита на конкуренцията излезе с едно сериозно обвинение, за картел при търговията с горива. Очаквахте ли това решение на комисията, или според вас то е неочаквано?

Теменужка Петкова: КЗК е един изключително отговорен и важен орган в българската страна, така че аз изцяло вярвам на колегите от КЗК, в техния професионализъм. Никак не е лесно да се произнесе комисията по едно такова решение, защото това е свързано с извършването на много проверки, на много анализи, използването на различна информация в този процес…

Водещ: Придобиването на сигурни доказателства, така да кажем на хората, за да може това да издържи в съда, защото не си правим илюзията, че никой няма да обжалва това решение.

Теменужка Петкова: Точно така. Аз смятам, че комисията е свършила своята работа абсолютно професионално и всичко това, което тя прави е в интерес на българските потребители. За нас е важно българските потребители да не бъдат ощетявани. Затова ролята на държавата е точно тази.

Водещ: Очаквате ли това решение да доведе до корекции на цените на пазара?

Теменужка Петкова: Нека да видим. Нека да видим какво ще се случи. Разбира се, очаквам, че оттук нататък ще случат само положителни неща за българските потребители.

Водещ: Добре. Благодаря ви много за този разговор.

БНТ, "Денят започва"