Петкова: НЕК ЕАД е осъдена да плати по делото за "Белене" заради поръчаното през 2008 г. оборудване

Водещ: Сагата "Белене", епизод пореден. Енергийният министър Теменужка Петкова е в студиото, добро утро.

Теменужка Петкова: Добро утро.

Водещ: С новини около поисканото вчера от премиера Бойко Борисов становище за това в крайна сметка какво пише в арбитражното решение, може ли то да бъде обжалвано, поискали сте и вие позиция на адвокатите, които се занимават с това дело.

Теменужка Петкова: Да, точно така. Вчера премиерът Борисов ми възложи да изискам спешно становище от адвокатите на НЕК, които са между другото едно от най-големите и най-авторитетни международни адвокатски дружества, а именно компанията "Лайт енд Кейс". Тя защитава НЕК от самото начало до края на процеса, така че познава в детайли цялата процедура. Както по обжалване, така и по отношение на доказателствата, които са предоставени в хода на самото дело, така и какво може да се случи оттук нататък.

Водещ: Може ли да се обжалва присъдата?

Теменужка Петкова: Аз ще ви помоля да ми дадете възможност да прочета някои от основните моменти от това становище на "Лайт енд Кейс", което между другото е качено и на сайта на Министерски съвет и може би вече сте се запознали с него, но за зрителите на БТВ бих желала да прочета някои основни неща. Няма да отнема много време. По отношение на цялостния резултат от делото какво казва "Лайт енд Кейс". Той е изработил своето становище в няколко отделни раздела. Но аз ще прочета най-важните от тях. Те казват така: АСЕ предявява общо 7 иска, възлизащи на обща сума, която надвишава 1,2 млрд. евро. Като цяло исковете могат да бъдат разделени на две категории: искове за изпълнена работа, или поръчано оборудване, други рискове за пропуснати ползи и работа, изпълнена извън договорения обем. Решението отсъжда в полза няколко иска, а именно 1,2 и по-голяма част от 3. И в този случай в общи линии АСЕ печелят в иска за изпълнена работа или за заплащане на произведено оборудване и до голяма степен губят по останалите искове. Останалите искове са описани ясно впоследствие, това, което казват по отношение на основните констатации нашите адвокати от "Лайт енд Кейс", е следното: всъщност на НЕК е призната отговорност за нейните договорни задължения, но не е призната отговорност за прекратяването на проекта". Ето това е нещо, което всички ние трябва да разберем веднъж завинаги, и то да бъде категорично и ясно.

Водещ: Превод в ефир сега.

Теменужка Петкова: Превод в ефир. Международният търговски арбитраж осъди НЕК не заради това, че проектът е спрян през 2012 г., а заради това, че през 2008 г. НЕК, нейните двама изпълнителни директори поръчват на "Атомстройекспорт" с Допълнение № 5 от ноември 2008-а да изработи това оборудване с дълъг цикъл на производство. И ето по-нататък какво казва арбитражното решение, по арбитражното решение какво казват нашите адвокати: "По иск №3 съдът констатира, че НЕК е поръчал и трябва да заплати оборудването по Допълнение 5, оборудване с дълъг цикъл на производство. Това оборудване вече се разделя на две части – едното, което е напълно произведено, другото, което е спряно от производство."

Водещ: Чакаме да се довърши. Между другото вторият реактор очакваме изобщо и който си стои някъде там складиран, готов ли е напълно?

Теменужка Петкова: Вторият реактор съгласно арбитражното решение е готов на 90%. Както вече имах възможност да заявя, веднага след като излезе арбитражното решение, след 14 юни, поискахме от "Атомстройекспорт" да отидем да видим това оборудване на място.

Водещ: Подписаните договори, не решението за спиране на проекта АЕЦ "Белене" всъщност са в основата на това, че ние трябва да си платим.

Теменужка Петкова: Да.

Водещ: Защо тогава беше решено да спираме нещо при условие, че явно ще го получим, трябва да го платим и ние ще се чудим сега какво да го правим?

Теменужка Петкова: Вижте, ако проектът не беше спрян през 2012 г., вчера нямаше да обсъждаме в българския парламент каква да бъде възмездната финансова помощ за НЕК. Дали да бъде 1,268 млрд., или 1,270, щяхме да говорим за десетки милиарди. Така че този проект трябваше да бъде спрян, защото българската страна, НЕК никога не са притежавали ресурс, който да им даде възможност да даде възможност да изградят този проект.

Водещ: Самостоятелно.

Теменужка Петкова: Той струва 20 млрд. лева. Хората трябва да го знаят това. И по повод на коментарите, че българската страна трябва да изгради този проект, българската държава трябва да участва, тези, които са радетели за тази идея, трябва да дадат ясен отговор на българското общество. Този дебат очевидно сега предстои. Но те трябва да кажат откъде ще вземем тези пари.

Водещ: За 20-те млрд. говорите обаче?

Теменужка Петкова: За 20-те милиарда, да, проектът струва толкова.

Водещ: Ама ние сега се питаме и откъде ще вземем тези пари, 1,2 млрд.

Теменужка Петкова: Ами, да, точно така.

Водещ: Откъде ще дойдат?

Теменужка Петкова: Сега ще обясня и за това откъде ще дойдат те. Но първо тези, които казват, че държавата трябва да го изгради, трябва да дадат ясен отговор откъде ще вземем тези пари, 20 млрд. лева. И това е по оценка към 2012-а, която HBC направи. След това трябва да кажат колко ще струва енергията, която е произведена от тази атомна електроцентрала, и другия много важен отговор – къде ще я продаваме, на кого.

Водещ: И изобщо ще има ли възвръщаемост.

Теменужка Петкова: И ако се построи тази атомна електроцентрала и се произвежда тази електрическа енергия, държавата се ангажира да изкупува тази електрическа енергия, трябва да е ясно, че цената ще бъде платена от всички нас - от битовите потребители и от бизнеса.

Водещ: Министър Петкова, някак си като че ли се разбързахме в последния момент да плащаме тези пари. Миналата седмица се повдигна като въпрос, тази седмица Народното събрание го одобри. Тези 1,2 млрд. прибързано ли ги даваме, прибързано ли ги плащаме на Русия?

Теменужка Петкова: Не, няма нищо прибързано в това. Решението на международния арбитраж е категорично. И аз ще ви помоля да прочета само още един пасаж по отношение на възможностите за обжалване на решението. Ето какво казва международния арбитраж, ето какво казват и адвокатите от "Лайт енд Кейс": След произнасяне на арбитражните решения към Международния търговски арбитраж те се считат за окончателни и задължителни, те не могат да се обжалват подобно на съдебните решения. Накратко обаче три неща могат да бъдат направени по отношение на решението: На първо място, коригиране или тълкуване на решението съгласно правилника на Международния търговски арбитраж. На второ място, обжалване на решението в Швейцария, и на трето място, възражения против принудителното изпълнение на решението. Какво означава това? Това са опциите, които ние можем да използваме. Ние сме се възползвали от опцията за коригиране и тълкуване на решението. По-надолу адвокатите…

Водещ: Какво ще рече коригиране и тълкуване на решенията?

Теменужка Петкова: Това означава, че ако в арбитражното решение има оценени аритметически грешки, технически грешки, то тогава ние имаме право да искаме от арбитража той да се произнесе и да коригира.

Водещ: Само да не се окаже, че трябва да платим повече. А по повод втората точка…

Теменужка Петкова: Само да довърша натам. Сега на …

1 2 3