Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Възмездна финансова помощ за АЕЦ "Белене" ще бъде предоставена след получаване на нотификация от страна на ЕК

Водеща: Голямата новина днес дойде от кабинета – правителството одобри специален закон, с който държавата да отпусне безлихвено и без обезпечение финансова помощ на НЕК, с която компанията да се разплати с руската "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене", разбира се. В студиото за повече разяснение ексклузивно е енергийният министър Теменужка Петкова. Но преди това… Здравейте, госпожо Петкова!

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водеща: Сега, кажете колко точно трябва да платим на руснаците за АЕЦ "Белене", ето с това да започнем. Дайте ни някакви цифри до края на годината колко?

Теменужка Петкова: До края на годината това, което НЕК трябва да плати на "Атомстройекспорт" по повод решението на международния арбитраж е 646 млн. евро. Това е сумата, която НЕК дължи  съгласно арбитражното решение, тук се включва размерът на главницата, размерът на лихвите и лихвите включително до края на 2016 година.

Водеща: Честито на печелившите, както се казва. Добре, а какво ще се случи ако не ги платим тези пари, това са много пари, нали?

Теменужка Петкова: Това са изключително много пари…

Водеща: Това са милиарди на практика…

Теменужка Петкова: Но ако ние не платим тези пари, които на практика не подлежат на обсъждане дали искаме да ги платим, или не, просто има решение на международният арбитраж, което решение трябва да бъде изпълнено. Това решение на международният арбитраж съдържаше в себе си 7 иска от страна на "Атомстройекспорт", чиято стойност беше 1 млрд. и 200 млн. евро. 4 от тези искове арбитражът отхвърли като неоснователни, 3 от тези искове, които са свързани с поръчаното през 2008 година оборудване с дълъг цикъл на производство арбитражът постанови - това, което сте си поръчали, ще трябва да си го платите, така че в момента ние плащаме това, което през 2008 година беше поръчано без да има договор и без да има яснота колко ще струва този проект, откъде ще дойдат парите за неговото финансиране.

Водеща: По времето на кой министър?

Теменужка Петкова: Това е по времето на министър Петър Димитров.

Водеща: Добре, обаче ако ние кажем "нямаме парите" какво ще последва за България? Защото наистина аз се учудвам държава, в която за дечицата с увреждания, за болни дечица онкологично събираме някакви дрешки, ние трябва да плащаме милиони на руснаците за строеж, от който нищо не сме видели, за нещо, което не съществува. Това е някакъв абсурд, парадокс.

Теменужка Петкова: Така е, да. За този строеж до този момент са извършени разходи в размер на 1 млрд. и 400 млн. лв., това също не трябва да се забравя. И отделно от това сега по това осъдително решение на международния арбитраж ние трябва да платим приблизително 1 млрд. и 200 млн. лв. Но какво…

Водеща: Ама какво плащаме ,за какво плащаме, това е чудовищна история…

Теменужка Петкова: Но какво ще стане ако ние не платим тази сума. Ако ние не платим тази сума, излагаме на много сериозен риск цялата енергийна система на страната.

Водеща: Какво ще се случи?

Теменужка Петкова: Вие знаете, че енергетиката е основна част и основен отрасъл не само за икономиката, но това е и основна част от нашата национална сигурност. Ако ние не платим тази сума съществува "Атомстройекспорт" на първо място да предяви претенции за обявяване в несъстоятелност на НЕК, една такава стъпка от страна на "Атомстройекспорт" ще бъде изключително критична по отношение на целия енергиен сектор, тъй като това ще доведе автоматично до правенето на предсрочно изискуеми двете облигации на БЕХ, едната емитирана през 2013 година, другата през 2016 година. Тоест 2 млрд. БЕХ, разбирайте всички ние трябва да извадим и да платим предсрочно, нещо, което няма как да се случи. Другият много сериозен риск е свързан с това, е "Атомстройекспорт" към този момент ако ние не платим може по всяко едно време да продаде оборудването цялото или на части на трета страна без изобщо да попита НЕК, тъй като до момент,а докато ние не платим, оборудването е собственост на "Атомстройекспорт". Ако това се случи, цената, на която това оборудване би могла да бъде продадено, е значително по-ниска от тази, която ние бихме желали да получим и която би минимизирала този размер на дълга. Така че в този сценарии ще се получи така, че НЕК ще има да плаща просто един дълг, който ще бъде приблизително около 500 млн. евро и срещу това няма да може да получи никакви активи. Ето защо ние трябва час по-скоро да се организираме и да можем да платим това оборудване, да можем да получим реакторите и оттук нататък да притежаваме един реален актив. Този актив ще бъде това оборудване с дълъг цикъл на производство, по отношение на който следващата стъпка ще бъде свързана с това да преценим всички ние каква ще бъде съдбата по отношение на тези реактори. Но каквото ида се случи, и най-мрачният сценарий не означава тотална загуба, тъй като ние ще притежаваме тези активи. Тези активи ще могат да бъдат…

Водеща: Ама виждали ли сте ги тези реактори, има ли ги, много хора се съмняват, някой виждал ли е, че съществуват тези прословути реактори?

Теменужка Петкова: По отношение на първия реактор е важно да се знае това, че през 2012 година са извършени 7 инспекции на място по отношение на първия реактор, който "Атомстройекспорт" твърди ,че той е произведен на 100 %. По отношение на втория реактор, за който се съдържат доказателства в арбитражното решение, в делото, което е водено, че той е произведен на приблизително 90%, по отношение на този реактор никой не го е виждал. Ние сме предявили официално искане към "Атомстройекспорт" преди да платим тази сума и аз лично ще отида на място, за да видим всъщност на какъв етап е това оборудване, произведено ли е така както следва да бъде произведено и тогава вече ще можем да платим с чиста съвест и да получим това, което ни се полага. Но както виждате и с днешното решение на МС, аз използвам случая, за да благодаря на всички колеги от МС, на премиера Борисов, на вицепремиера Дончев за това ,че застанахме всички заедно зад такова едно решение, смятам че това е правилното, това е държавническото решение в таз ситуация.

Водеща: Добре, а има ли опасност ако не платим, аз продължавам с тази хипотеза, НЕК да бъде обявена в несъстоятелност, както Вие казахте, от руснаците, тогава те могат ли да влязат във владение на български енергийни инфраструктурни обекти или изобщо на български енергийни предприятия?

Теменужка Петкова: Те могат да искат да се обезщетят с някой от активите на НЕК…

Водеща: Например, какво могат да искат?

Теменужка Петкова: НЕК има много активи, така че те биха могли да имат претенции…

Водеща: Борисов говореше за язовири, какво друго има?

Теменужка Петкова: Имаме ВЕЦ-ове, те са много сериозен актив и много ценен актив, но аз не мисля въобще в тази посока и в този сценарий…

Водеща: Вместо да изкупят Черноморието, Вие не искате да говорите върху теорията, че могат да се окажат във владение на цялата ни енергетика .

Теменужка Петкова: Не, ние такова нещо няма да допуснем. Виждате колко решително е цялото правителство и депутатите от българския парламент, днес законопроекта беше гледан в енергийна комисия, в бюджетна комисия в парламента. Сега просто идвам от там и всички колеги от парламента се единодушни, че ние трябва да предприемем бързи действия по това да платим, няма колебания по отношение на това, че тази сума трябва да бъде платена, така че аз мисля, че ние сме на правилния път и подобно нещо няма да допуснем.

Водеща: Тогава малко технически детайли – кой ще вземе заема, НЕК?

Теменужка Петкова: Първо да уточним какво представлява тази възмездна финансова помощ. Това е една хипотеза, която е предвидена в Закона за публичните финанси и съществува такава възможност да бъде предоставена такава възмездна финансова помощ чрез бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетен кредит, в случая това е Министерство на енергетиката, тази помощ може да отиде към друго предприятие, което не е бюджетна организация. В този случай това е НЕК. Тук има една много сериозна разлика, която трябва да се прави – това е възмездна финансова помощ, тоест това е помощ, която подлежи на възстановяване. Тази помощ стана възможна поради това ,че на първо място параметрите на бюджета, приходите, които се генерират в него, са много добри и има много голяма събираемост, това е основната причина, за да имаме този ресурс. И от друга страна тази стъпка стана възможна благодарение на това, че като буфер беше заложена сумата в размер на 2 млрд. лв. по отношение на лимита на дълга. Това беше буферът, който министърът на финансите г-н Горанов заложи по отношение на стрес тестовете във връзка със състоянието на финансовия сектор. За радост тези стрес тестове бяха успешни, положителни и не се наложи такъв ресурс да бъде използван и този ресурс сега ще бъде използван ето в тази конкретна ситуация.

Водеща: Обаче няма ли опасност европейците да кажат това е държавна помощ и да започнат процедура срещу нас?

Теменужка Петкова: Съществува, разбира се такава хипотеза, но не е опасност, то е просто един регламент, който ние като страна членка на ЕС сме длъжни и трябва да спазваме. Поради тази причина в законопроекта, който ние предлагаме, изрично е посочено, че тази възмездна финансова помощ ще бъде предоставена след получаване на нотификация от страна на ЕК. Администратор на тази държавна помощ е министърът на енергетиката, което означава ,че ние трябва да подготвим цялата документация във връзка с този законопроект, да я предоставим в ЕК и да искаме много бърза нотификация, така че да ни даде възможност максимално бързо да се разплатим с това задължение към "Атомстройекспорт". Важно е да се знае и нещо друго – по този начин, предоставяйки тази възмездна финансова помощ, по никакъв начин не се нарушават параметрите на бюджета, тоест по никакъв начин няма да бъде нарушена разходната част на бюджета, това плащане или тази помощ няма да бъде за сметка на социални плащания, за сметка на здравни плащания, тъй като това е сума, която е от фискалния резерв и това е възмездна финансова помощ, тоест ние очакваме и тя със сигурност ще бъде възстановена.

Водеща: Сега това действие ако мине благополучно през българския парламент, през ЕК ще приключи ли сюжетът "Белене"?

Теменужка Петкова: Смятам ,че с това действие, на практика ние ще направим много сериозна крачка към финализирането на този сюжет, който междувпрочем продължава още от далечната 1990, 88 година…

Водеща: Да де, да де, ама се разбъркаха кашите по времето на Сакскобурготски

Теменужка Петкова: Точно така. Знаете ,че този проект тогава е спрян, който е бил първият проект за АЕЦ "Белене" във всъщност и много интересно мотивите, с които е още в далечната 1990 година е спрян, е липсата на финансиране. Представете си това е един хроничен проблем по отношение на този проект, ето защо когато говорим за…

Водеща: А за комисионните няма недостатък да знаете.

Теменужка Петкова: По всяка вероятност. Когато говорим за това какво трябва да се направи, дали този проект трябва да се рестартира сега и веднага, ние трябва да знаем няколко основни неща. За да се пристъпи към такава крачка, това е една изключително сериозна и отговорна крачка, която трябва да бъде направена, този ход не може да бъде взет без да са налице много ясни параметри по отношение на този проект, тоест такъв един проект трябва да има икономическа обоснованост, ние не можем да си позволим да правим грешката на предишни наши колеги да пристъпват към такива мащабни проекти, без да има икономическа обоснованост по отношение на тях. Аз само ще си позволя да акцентирам върху това, че когато е даден старта на проекта АЕЦ "Белене" през 2004 година в последствие през 2005 е потвърдено това решение, тогава е изготвен един доклад, в който са направени едни прогнози във връзка с потреблението на електрическа енергия и от този доклад става ясно, че през 2010/2015 година ще има едва ли не недостиг на електрическа енергия. Всички ние сме свидетели днес на това, че такава опасност на практика няма към този момент. Така че когато се тръгва в тази посока на първо място трябва да се направи много сериозен, много достоверен анализ на потреблението на електрическа енергия не само в България, а и в целия регион.

Водеща: Финално изречение, навъртат ли се инвеститори, нали някакви частни инвеститори търсехме?

Теменужка Петкова: Определено има интерес към проекта и поради тази причина ние искаме много бързо да платим оборудването, да придобием тези реактори, разполагайки и с площадката за АЕЦ "Белене", която е лицензирана, разполагайки с голяма част от документите, които уреждат разрешителния режим за този проект, ние искаме да го обособим в отделна компания и по най-бързия начин да проведем една публична открита процедура, която да даде възможност на всички потенциални инвеститори, които имат интерес, а такъв интерес има към настоящия момент да могат да се явят.

Водеща: Благодаря Ви за този разговор.

Теменужка Петкова: Аз също Ви благодаря.

bTV, "Лице в лице"