Министър Петкова: Отпуснатата възмездна помощ за НЕК ще бъде върната на държавния бюджет

Водещ: Добро утро, госпожо Петкова. Трябва ли ни одобрение от Брюксел, за да си платим за дълга, след като знаем, има решение на арбитража по този казус.

Теменужка Петкова: Добро утро. Трябва ни, разбира се, подобно разрешение, тъй като ние като страна – членка на ЕС, сме длъжни спазваме европейското законодателство и европейските директиви в областта на държавните помощи. Така че ние ще подготвим, надявам се, след като българският парламент приеме този законопроект, който ние предлагаме, то тогава ще подготвим цялата необходима документация, която трябва по много бърз начин да бъде предоставена в ЕК, и да искаме и да настояваме за бързата й нотификация, така че това да ни позволи час по-скоро ние да се разплатим с "Атомстройекспорт" по това решение.

Водещ: Правили ли сте предварителни консултации дали такова разрешение ще получим?

Теменужка Петкова: Правили сме проучване по отношение на практиката на ЕК, разбира се, тук не става дума за дейност, която е подпомагана, или помощ, която е насочена към развиване на определена компания. Тук става дума за едно решение на международния арбитраж, което решение ние трябва да изпълним. Но е много важно да отбележим това какъв е характерът на тази помощ. Това не е просто една помощ, която излиза от бюджета, това е възмездна финансова помощ, която ще бъде възстановена. Това е много важно да се знае.

Водещ: Как ще бъде възстановена?

Теменужка Петкова: Ами тази възмездна финансова помощ ще бъде първо предоставена за това, за да може НЕК да плати това, което през 2008 г. е поръчано като оборудване във връзка с проекта АЕЦ "Белене". Плащайки това оборудване, ние съответно насреща ще получим активи. Тези активи, те имат съответната стойност и ние възнамеряваме тази стойност впоследствие да бъде пренесена и като актив на НЕК, на енергийната система и съответно това ще позволи и ние да възстановим този заем, тази възмездна държавна помощ, която ще бъде предоставена.

Водещ: Добре, а какво ще го правим това оборудване? Плащаме го и го получаваме.

Теменужка Петкова: Ами това е един много добър въпрос на фона на цялата предистория на тази ситуация. Знаейки, че всъщност няма договор във връзка с изграждането на този проект през далечната 2006 и впоследствие 2008 г., знаейки, че няма яснота откъде ще дойдат парите, липсата на яснота колко ще струва реално този проект, това нещо не спира колегите в предишното правителство на г-н Станишев да подпишат едно допълнение № 5, с което си поръчваме оборудването с дълъг цикъл на производство, без да имаме яснота по тези важни основни параметри във връзка с изграждането на този проект. Така че този въпрос датира още оттогава. Какво ще правим това оборудване, при положение защо тогава е поръчано това оборудване, без да има яснота за икономическата обоснованост на един такъв проект. Но каквото и да си говорим към днешна дата, фактите са такива, каквито са.

Водещ: Добре, какво можем да го правим обаче днес?

Теменужка Петкова: Оборудването, това, което ние имаме като идея да направим, можем да го обособим заедно с площадката, заедно с всички разрешителни, които са налице във връзка с този проект, да бъдат обособени в една отделна проектна компания и тази проектна компания да бъде стартирана процедура за нейната приватизация, ясна, публична процедура, и както се твърди, че това е един добър проект, аз се надявам да се явят инвеститори, които инвеститори наистина да покажат, че този проект е жизнеспособен. И ако това е така, ние ще успеем да го реализираме. Много е ясна позицията на…

Водещ: Тоест вие казвате, че е възможно все пак да има АЕЦ "Белене"?

Теменужка Петкова: Всичко е възможно. Плащайки това оборудване, ние искаме да станем собственици на него, тъй като към този момент не сме такива, тъй като не сме си платили. В момента, в който платим…

Водещ: Възможно ли е това оборудване да замени трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй"?

Теменужка Петкова: Вижте, възможни са всякакви варианти, ние тепърва ще анализираме всеки един от тях и ще търсим решение, ще търсим най-доброто решение за българската енергийна система, за българската икономика като цяло. Но това ще бъде решение, което трябва да бъде взето след един много сериозен анализ. Защото това са много важни решения, това са много важни стъпки, които не бива да бъдат взимани с лека ръка. Аз ще си позволя само да припомня през далечната 2004-2005 г. какво се случи с една прогноза, която тогава е направена и която става основание, за да стартира проектът АЕЦ "Белене". Тогава се прави една прогноза за потребление на електрическа енергия в следващите 10-15 години и се казва, че може би към 2010-2015 г. ще има недостиг на електрическа енергия. Както всички сме свидетели, нито към 2010, нито към 2015-а, нито към днешна дата има такъв недостиг. Така че трябва да сме много прецизни по отношение на прогнозите, които се правят, по отношение на анализите. Както за потреблението в България, така и за целия регион.

Водещ: Тоест това оборудване си го взимаме и при всички положения ще търсим възможност то да бъде монтирано и от него да произлезе проект на територията на нашата страна, на площадка "Белене" или на площадка "Козлодуй", така ли?

Теменужка Петкова: Ще търсим възможност такъв един проект да бъде реализиран, но само при наличието на икономическа обоснованост на този проект.

Водещ: А ако я няма тази икономическа обоснованост?

Теменужка Петкова: Позицията на правителството е много ясно определена и в нашата програма за управление, в която ние казваме при какви условия могат да бъдат развивани и могат да бъдат изградени нови ядрени мощности. На първо място не трябва да бъде поставяно изискване за държавна гаранция за един такъв проект, не трябва да е налице изискване за дългосрочни договори за изкупуване на тази електрическа енергия и трябва да е налице стратегически инвеститор, който да финансира целия този процес.

Водещ: Тоест искате да избягате от формулата на "Мариците", доколкото ви разбирам?

Теменужка Петкова: Да, искаме такъв един проект да бъде развит изцяло на пазарна основа. Това е, което искаме, за да не се товари българският потребител и българският бизнес с изплащането впоследствие на подобна инвестиция. Защото няма какво да се заблуждаваме, такава една инвестиция се изплаща единствено и само през цената, цената, която се плаща от българските потребители, от българския бизнес.

Водещ: Добре, вече това оборудване започва да се произвежда с анекс от 2008 г. Реално 2009 г. е замразен. Казваме на руснаците чак през 2012-а, ги уведомяваме, че това няма да се строи. Защо този проект не е спрян навреме, преди да бъдат произведени тези реактори?

1 2 3