Петкова: Успешната облигация на БЕХ доказва доверието на инвеститорите в енергийната реформа

Водещ: "Още от деня", започваме с Теменужка Петкова, министъра на енергетиката. Здравейте, добре дошли.

Теменужка Петкова: Здравейте, благодаря.

Водещ: И веднага да ви върна към вчерашната новина, сигурно може и да не е точно от вчера, но БЕХ е пласирал успешно втора емисия на облигации, на стойност 550 млн. евро, на ирландската фондова борса. Вие казахте, че това е една много добра новина за българската енергетика, а пък фактически, ние взимаме пари назаем. Сега, трябва да се обосновете, защо я смятате за добра?

Теменужка Петкова: Така е, ние взимаме пари назаем. Знаете, че поводът да бъдат взети тези пари назаем, беше подписаното споразумение между НЕК и двете американски централи, на базата на което, ние постигнахме намаление на цените по отношение на разполагаемостта. И имахме ангажимент да платим старите, просрочени задължения на НЕК към датата на влизането в сила на тези споразумения. Естествено, НЕК и БЕХ не разполагаха с такъв ресурс, който да даде възможност да се погасят задълженията към двете американски централи. Които пък от своя страна да погасят своите задължения към българските Мини, които задължения вече бяха достигнали застрашителен размер. Това наложи необходимостта ние да изтеглим мостови заем, който мостови заем да ни даде възможност да разплатим тези задължения до пласирането на облигациите. Този срок, в който ние трябваше да пласираме облигациите е 12 месеца. За радост ние успяхме още в първите месеци да излезем на пазара и да пласираме успешно еврооблигации за 550 млн. евро. Само искам да отворя една скоба и да кажа какво означава това и, защо е добра новина. Първо, по отношение на тази еврооблигация бяха направени презаписвания в размер на над 2 млрд. евро. Това се случи вчера, късния следобед…

Водещ: Т.е. голяма конкуренция е имало?

Теменужка Петкова: Голяма конкуренция, голям инвеститорски интерес. Ние записахме такъв ресурс, какъвто ни е необходим за да погасим съответно мостовото финансиране. И оттук нататък тази облигация е със срок 5г. оттук нататък. Важно е да се знае, че тази облигация е получена без държавна гаранция и няма обезпечение. Така, че това, че ние успяхме в този кратък срок да пласираме успешно еврооблигацията, означава че, на първо място голямо доверие от страна на инвеститорите към реформите в българската енергетика. На роудшоу-то, което беше проведено в предишната седмица, колеги от Министерство на енергетиката и БЕХ участваха в роудшоу в рамките на големи финансови столици. Бяха в Цюрих, бяха в Лондон, бяха в Милано, в Мюнхен - и на всички тези срещи с инвеститорите е поставен въпросът по отношение на това, че те високо оценяват реформите в сектор енергетика. И това да дадат кредит на доверие се дължи единствено и само на волята на правителството, и на усилията, които се полагат, затова енергетиката наистина да бъде стабилизирана, и да бъдат въведени изцяло пазарните механизми в нея.

Водещ: Добре, обаче не ви ли се струва, че лихвата е малко височка, на фона на пазарните стойности, които познаваме сега във финансовите пазари?

Теменужка Петкова: Ами лихвата е такава, каквато я и определя пазарът….

Водещ: Над 4 е лихвата…

Теменужка Петкова: ….годишните лихвени плащания, са в размер на 4.875%. Предишната облигация…

Водещ: Не ви притеснява?

Теменужка Петкова: Ами това е състоянието на пазара, това е нещо, което БЕХ и съответно НЕК бихме могли…

Водещ: Възприема? Вашите сметки показват, че тази лихва е изгодна, така ли?

Теменужка Петкова: …бихме могли да си я позволим, да.

Водещ: Добре. Сега да минаваме към АЕЦ "Белене", където също дължим пари. Сега, докато ние с вас си говорим, днес, след малко, ще задлъжнеем с още 168 хил. евро на ден, нали така, покрай арбитражното решение за АЕЦ "Белене", за което руснаците ни осъдиха. Смятате ли, че в по-кратки срокове ще успеем да стигнем до някакво реално решение, свързано с тези блокове, поръчаните, поръчаната техника? Ще се освободим ли, какво ще направим за да прекратим тези лихви на ден, т.е. да можем да се разплатим с нашите кредитори?

Теменужка Петкова: Ние имаме интерес този въпрос да бъде решен час по-скоро. Аз и друг път съм имала възможността да кажа, че този въпрос е голямо предизвикателство, той е голямо предизвикателство пред всички нас. Не е предизвикателство само пред това правителство, пред предишното или следващото, това е предизвикателство, което стои пред поколения напред. Затова ние трябва да подходим много отговорно, много прагматично, абсолютно всички – политически сили, политически партии, трябва да впрегнат своя експертен потенциал в областта на енергетиката. И да излезем с едно консолидирано решение по отношение на това, каква ще бъде съдбата на този проект оттук нататък. Радвам се, че до този момент ние срещаме подкрепата и на другите политически партии. Колегите от БСП преповториха призива на премиерът Борисов за консенсус по тази тема, заявиха, че ще ни подадат ръка в този процес. Колегите от останалите партии също имат готовност да седнем и да водим разговори по отношение на това, как да се излезе от тази ситуация. Вариантите да се излезе от тази ситуация не са много, те са силно лимитирани…

Водещ: Ами два доколкото разбрах?

Теменужка Петкова: Ами малко повече от два са вариантите. Единият вариант е – НЕК плаща тези 550 млн. евро, съответно с лихвите до датата на пълното издължаване и придобива това оборудване. Това е единият вариант. Това, което е негативното на този вариант е, че всъщност придобивайки това оборудване ние нямаме ясна визия какво ще се прави с него. То това означава, че това оборудване на практика няма стойност, тъй като то не може да се използва затова, за което е създадено. Наред с това, до този момент, ние сме генерирали през годините разходи в размер на 1,409 млрд., които са свързани с площадката за АЕЦ "Белене". Така, че ако ние нямаме яснота какво ще се прави оттук нататък, това означава, рано или късно, този 1,409 млрд. да бъде отписан като загуба. Съответно, това оборудване, ако нищо не се прави с него, то ще генерира само разходи. Това е единият вариант.

Водещ: Това е най-лошият вариант?

Теменужка Петкова: Ами да, това е възможно най-неприемливият вариант…

Водещ: Най-хубавият вариант е да дойде някой да си купи площадката, да си купи оборудването, да си направи една централа.

Теменужка Петкова: Вторият вариант е заедно с нашите партньори от "Атомстройекспорт" да търсим трета страна, на която да бъде продадено това оборудване – този вариант също крие определени рискове, първо ние трябва да съгласуваме тази наша позиция и тази наша визия и възможност с нашите партньори от "Атомстройекспорт", тъй като те са собственици на оборудването към настоящия момент, тоест ние не бихме могли да тръгнем в конкретни преговори с нито една трета страна без нашите партньори, но тук има един друг риск, който също трябва да бъде оценен и това е рискът по отношение на реалната цена на това оборудване. Всички помним как старото оборудване за АЕЦ "Белене" беше продадено на безценица много под стойността, която то реално притежаваше, ние не бива да допускаме тази грешка и този път, така че това е недостатъкът на този вариант. И един трети вариант, върху който ние работим и който ние обмисляме много сериозно и анализираме, това е възможността този проект да бъде довършен, да бъде реализиран като частен проект. Като идеята е…

Водещ: От трето лице?

Теменужка Петкова: Да, от трето лице…

Водещ: Инвеститор? Приватизатор?

1 2 3