Министър Петкова: Свободният пазар на ток гарантира справедливи цени

Г-жо Петкова, какви са ползите от свободния енергиен пазар и каква е равносметката от началото на борсовата търговия?

Теменужка Петкова: Ако трябва да обобщя с няколко думи – мисля, че не може да има сериозни опоненти на тезата, че свободният пазар гарантира конкуренция и справедливи цени в полза на потребителите. Няма по-добър регулатор от пазара от търсенето и предлагането. Доброто функциониране на пазарните механизми изключва всякаква, известна в миналото, политическа намеса при ценообразуването.

И нещо много важно – свободният пазар осигурява на потребителите възможност за избор.

Що се отнася до равносметката, за която питате – няколкомесечната работа в реални условия на борсовия пазар ми дава основание за положителна оценка. Макар засега единствено в рамките на платформата "ден напред", вече имаме място, където конкуренцията между доставчиците се случва – а това е от полза за всички.

Към момента на борсовия пазар оперират 38 активни компании, които гарантират с работата си спазването на правила за прозрачна, недискриминационна и неманипулативна търговия.

Свободният пазар на ел. енергия все още не е достаъчно зрял. Вече имаме енергийна борса, но какво друго трябва да се случи за подобряване на прозрачността и конкуренцията?

Теменужка Петкова: Пълната либерализация на електроенергийния пазар е процес, а не еднократно действие, процес, който ще премине през определени етапи. Но крайната му цел е постигане на конкурентни цени и възможност за избор от страна на потребителите.

Третият пакет за вътрешния енергиен пазар в рамките на Европейския съюз създава условия за конкуренция и съдържа набор от правила, които забраняват манипулирането на пазарите. Прилагането на тези правила и у нас  гарантира, че цените са формирани на чисто пазарни принципи и всички участници могат да имат доверие в пазара.

Важно е да подчертаем, че за да стане факт пълната либерализация на електроенергийния пазар, предстоят важни законодателни промени, свързани със статута на Националната електрическа компания, която към момента е обществен доставчик и единствен купувач по силата на дългосрочни договори на произведената енергия от ВЕИ и двете американски централи, както и на тази от заводски централи, които произвеждат по високоефективен начин. Необходимо е и да се създаде и да се нотифицира компенсаторен механизъм, който в бъдеще да покрива разликата между преференциалните цени и пазарните. Другата много важна задача е свързана със защитата на уязвимите потребители у нас.

Реформите в енергетиката ще помогнат ли да се намали такса "задължение към обществото"?

Теменужка Петкова: Тази такса съществува и в други европейски страни и тя е елемент от общата сметка за електроенергия. Първо бих искала да направя уговорката, че стойността на тази цена се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране, като и в условията на напълно либерализиран електроенергиен пазар регулаторът ще продължи да определя и нея, и цената за пренос и достъп. А пазарът ще определя цената за енергията.

Съвместните усилия на настоящето правителство, Народното събрание и Комисията за енергийно и водно регулиране са безспорни, и реформите в енергийния сектор дават резултат.

Още в края на 2015 г. групата БЕХ бележи обрат във финансовите си резултати и отчита печалба на консолидирана база от дейността си в размер на 29.5 млн. лв., или подобрение с 306.9 млн. лв. спрямо предходната година. Тенденцията продължава и през тази година, когато през първото тримесечие БЕХ регистрира печалба след данъчно облагане в размер на близо 9 млн. лв.

Получихме покана от Европейската комисия за нотификация на Наредбата за намаляване тежестта за бизнеса от ВЕИ, като този процес трябва да се финализира до 20-и юли. Това стана възможно след приемане на законодателните промени от март 2015 г. С приемането на наредбата българският бизнес ще бъде облекчен и ще получи възможност да работи при по-конкурентни условия.

Има ли сценарий, в който държавата ще спре да плаща на американските централи и до каква степен могат да бъдат преразгледани договорите с тях?

Теменужка Петкова: България е правова държава и сключените договори трябва да се спазват.

Ако искаме да променяме нещо, то това става със съгласието и на двете страни. Така и постъпихме през миналата година, когато след дълги преговори успяхме да намалим цените за разполагаемост, които НЕК плаща на двете американски централи. В резултат на това НЕК може вече да спестява по 97 млн. лв. годишно по това перо – или близо 1 млрд. лв. за целия срок на договорите.

Тук бих искала да спомена нещо още по-важно, според мен. В резултат на тези преговори, за които вече стана дума, ние постигнахме споразумение за предоговаряне на условията за дългосрочните договори в контекста на пълната либерализация на електроенергийния пазар.

Достатъчни ли са средствата на Фонда за енергийна сигурност, за да може той да извършва функциите на балансьор?

Теменужка Петкова: Фонд "Сигурност на електроенергийната система" вече успешно изпълнява своите функции. Той бе създаден за управление на средствата за покриване на разходите, извършени от обществения доставчик, произтичащи от задълженията му за задължително изкупуване на електроенергия, определени с решения на Комисията за енергийно и водно регулиране, включително за изминали периоди.

От началото на годината до момента средствата във фонд "Сигурност на електроенергийната система" са в размер на над 140 млн. лв. Събираните ежемесечно суми са между 22 и 32 млн. лв. в зависимост от произведената електроенергия.

Кога цялата произведена енергия ще се търгува през борсата, каквато е една от идеите на Световната банка?

Теменужка Петкова: Практиката показва, че продължителното функциониране на хибриден модел, който съвместява регулиран и свободен сегмент на пазара в дългосрочен план, е неустойчиво и поражда дефекти. Затова продължава активната работа за пълна либерализация на електроенергийния пазар. Световната банка препоръчва цялата произведена енергия да се търгува през борсата. Борсовият пазар ще даде възможност на участниците и на трети страни да купуват и продават електроенергия на едро с различен срок на доставка, по прозрачен и недискриминационен начин. На платформите за борсова търговия ще има възможност да се предлагат най-различни продукти. За тази цел вече работи в реално време борсовият пазар "ден напред". Предстои въвеждането на платформа за търговия с дългосрочни договори. Подготвителната работа за това приключва – провеждат се финални тестове на системата за сетълмент и се финализира работата по изготвянето на необходимите за търговията документи. Предвидено е платформата да започне да функционира в края на м. юли – най-напред тестово, а през м. септември – и реално.

В началото на следващата година предвиждаме да започне да функционира и пазар "в рамките на деня". По този начин Българската независима енергийна борса ще осигури още повече възможности и по-надеждни условия за всички участници в борсовата търговия.

Кога уязвимите потребители ще могат да се възползват от енергийните помощи?

Теменужка Петкова: Тук първо бих искала да отбележа конструктивния диалог и ползотворната ни работа заедно с колегите от Европейската комисия, Министерството на труда и социалната политика и КЕВР. Вие знаете, че основните резултати от тази работа вече бяха представени – дефинирането на понятието "уязвими потребители" и мерките за тяхната защита. В момента заедно с колегите от Министерството на финансите се доуточняват окончателните подробности за прилагане на разработените мерки, включително и механизма за прилагане на социалната тарифа за електроенергия. След това предстоят промени в нормативната уредба във връзка с въвеждането на тези мерки.

1 2