Теменужка Петкова: Решенията за бъдещето на АЕЦ "Белене" трябва да са отговорни

Водещ: Здравейте, вие гледате "Лице в лице". Първият ми гост днес е министърът на енергетиката Теменужка Петкова – здравейте г-жо Петкова.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водещ: А сега, за АЕЦ "Белене" имам чувството, че израснах и ще остарея с тази тема, с АЕЦ "Белене", която все строим, строим и не построяваме. Нека да започнем сега с последните новини около АЕЦ "Белене", какво ще правим с този злополучен реактор? Ще го продаваме ли, или ще строим АЕЦ "Белене" както подозират някои?

Теменужка Петкова: Наистина, АЕЦ "Белене" се оказа едно голямо предизвикателство като проект. Още от самото начало на проекта, до настоящия момент то е едно голямо предизвикателство, но вече сме на финала…

Водещ: Воденичен камък, мен ако питате…

Теменужка Петкова: Да, но вече сме на финала на това да бъде взето решение, каква точно ще бъде съдбата на този проект. Но преди да пристъпим към взимането на такова решение трябва да направим едно важно уточнение - това е изключително важно решение. Решение, което не касае това правителство, предишното или следващото, това е решение, което касае поколения напред. Така, че всички ние трябва да бъдем изключително отговорни, когато пристъпваме към вземането на това решение. Неслучайно премиерът Борисов призова за консенсус по тази тема, много се радвам, че и колегите от БСП също преповториха този призив и заявиха, че ще подадат ръка в този процес. Тъй като това е един проект, който наистина касае бъдещето на страната, касае бъдещето на енергетиката и това решение трябва да бъде взето с консенсус от всички. Що се отнася до това, какви са възможните варианти за вземането на такова решение – те не са много. В самото арбитражно решение ясно е посочен първият вариант, който касае НЕК и възможността НЕК да заплати това оборудване, което арбитражът е оценил и присъдил съответно, в размер на 550 млн. евро.

Водещ: Това е над милиард лева…

Теменужка Петкова: Да, над милиард лева и с лихвата, която е 167 хил. евро на ден….

Водещ: На ден?

Теменужка Петкова: …да, сумата наистина става много…

Водещ: Откога, то вече действа ли?

Теменужка Петкова: Да, да…

Водещ: Значи днес 168…

Теменужка Петкова: Точно така. Всеки ден НЕК генерира разходи за лихви, които са в размер на 167 хил. евро. Така, че това е една много сериозна сума и всички ние трябва много бързо да намерим най-доброто решение, защото всеки ден е много важен и много ценен за сектор енергетика, а разбира се, и за България.

Водещ: Като се сетя с тези пари колко пенсионери, колко деца могат да се почувстват по-добре и…

Теменужка Петкова: Да и пенсионери, и деца, биха могли и инвестиции да се направят в сектор енергетика, но така или иначе…

Водещ: Това са грешни…това наистина е воденичен камък това "Белене"…

Теменужка Петкова: Да, но така или иначе, това е решението на арбитражът. Решенията, които са заложени в този арбитраж както вече споменах, не са много. Първото решение е НЕК да плати тази сума и да стане собственик на това оборудване. Втората опция е НЕК заедно с "Атомстройекспорт", който към настоящият момент е собственик на оборудването, тъй като не е извършено плащане – да го продадат на трета страна. И един трети вариант, който ние обсъждаме и върху който работим и правим своите анализи, е свързан с възможността този проект да бъде довършен като частен проект. Да бъдат обособени активите съответно за АЕЦ "Белене", това е площадката, тя включва всички активи, дълготрайни материални активи, нематериални активи - които са лицензи, ОВОС, разрешение за строеж, което е изтекло, но съществува възможност то да бъде възобновено - и пасивите, разбира се, на дружеството. То да бъде обособено в отделна компания, и тази компания да бъде продадена или да бъде предоставена за приватизация на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, и съответно да бъде построена тази нова ядрена мощност, но като частен проект.

Водещ: Сега, да започнем от там – първо, някой виждал ли е този реактор? Няколко човека, които ми гостуваха в студиото изразяват съмнение, че този реактор е изобщо произведен. Има ли българин, който да е оторизиран, да е лице, което да има значение за удостоверяването, да е видял този реактор произведен, да пише, че е реактор за АЕЦ "Белене"? Кой е виждал този реактор?

Теменужка Петкова: Това, с което ние разполагахме довчера, бяха доказателствата, които са събрани в хода на арбитражното производство. И в тези доказателства съществува информация, която в хода на арбитражът е изискана от страна на "Атомстройекспорт", и са предоставени надлежни документи, които доказват степента на завършеност на двата реактора. Единият реактор, съгласно тази документация, е завършен на 100%, другия реактор е завършен почти на 90%. Но, разбира се, ние също като вас си задаваме този въпрос – трябва да видим какво, в крайна сметка, трябва да платим. Така, че изискахме…

Водещ: Няма ли да отиде да го види някой този реактор?

Теменужка Петкова: …изискахме от нашите партньори от "Атомстройекспорт" да ни предоставят подробна информация във връзка с това оборудване. Вчера получихме тези списъци с информацията, която се съдържа в тях по отношение на отделните модули от това оборудване. Тъй като това не е едно оборудване, което представлява някаква компактно произведение, това са части от този реактор…

Водещ: Модули, които би трябвало да се сглобят тук, на място?

Теменужка Петкова: Точно така, модули, които ще се сглобят на място. Но така или иначе, ние изискахме тази информация, партньорите ни от "Атомстройекспорт" ни я предоставиха във вид на техническа документация. И сега предстои, може би другата седмица, колеги от НЕК, експерти в тази област ще отидат на място, за да можем да видим това оборудване в каква степен на завършеност е, в какво състояние и вече…

Водещ: А другата седмица вече ще има инспекция…

Теменужка Петкова: По всяка вероятност да, разбира се…

Водещ: …на бижуто за 1 млрд.?

Теменужка Петкова: …разбира се, няма как да се пристъпи към действия за плащане, без да сме видели какво стои насреща.

Водещ: Сега, по различните варианти. Бяхте в Иран, имаше някаква надежда оттам да купят този реактор, след това се появи едно съобщение от иранци които твърдят, че това е почти невъзможно, че не е имало никакви преговори. Имало ли е преговори или не е имало преговори за закупуването на този реактор?

Теменужка Петкова: Разговори със сигурност имаше. Такива разговори бяха поставени на най-високо ниво и при междуправителствената среща, съответно между делегацията на българското правителство и иранската делегация. Още там премиерът постави този въпрос, след това аз и вицепремиера Дончев имахме нарочна среща с г-н Селехи, която среща ние, разбира се, представихме и тази възможност за евентуална покупка от страна на Иран. За тези два реактора, които реактори ние, разбира се, ще продадем единствено и само със съгласието и участието в този преговорен процес на "Атомстройекспорт". От страна на нашите ирански партньори…

Водещ: Да, какво ви беше…

bTV, "Лице в лице"

1 2 3 4