Министър Петкова: Работим по няколко варианта за разрешаване на казуса "Белене"

Тема: Ще продадем ли ядрения реактор на непостроената АЕЦ "Белене" на Иран, или ще я строим и с кого? Кога и как ще се получи реална диверсификация в енергетиката? Какво свършихте за 20 месеца?

Водеща: Добър ден, госпожо Петкова, заповядвайте. Сега ще Ви започна със сложните въпроси. Ще продадем ли ядрения реактор на непостроената АЕЦ "Белене" на Иран, или ще я строим и с кого? Кога и как ще се получи реална диверсификация в енергетиката? Какво свършихте за 20 месеца? Това е темата, която съм определила предварително и съм анонсирала, сега ще я разбием на по-малки въпроси. Бяхте в Иран и аз бях с вас, от първа ръка видях отношението, което се прояви към нас, но и двете няма да можем да кажем, че са стартирали някакви процеси, те просто се разкриха и тепърва предстои да се развива.

Теменужка Петкова: Точно така. Както Вие споменахте нашето посещение в Иран беше много важно. Такова посещение не е провеждано през последните 21 години. Мога да кажа, че това посещение наистина беше знаково и неговото основно предназначение беше да отвори вратите за едни бъдещи разговори, бъдещи преговори, бъдещо възможно сътрудничество между ислямска република Иран и България. Темата свързана с енергетиката присъстваше много осезаемо в тези разговори…

Водеща: Е тя беше даже най-важната тема.

Теменужка Петкова: Тя беше най-важната, беше основна тема, тъй като има потенциал за сътрудничество между ислямска република Иран и България както и в областта на доставките на природен газ по отношение на втечнения природен газ, така и по отношение на сътрудничество в областта на ядрената енергетика. Но конкретно на въпроса, свързан с това дали ще продадем реакторите за проекта АЕЦ "Белене" на Иран – както и Вие сама видяхте това беше една среща с председателя на агенцията, която се занимава с атомна енергетика в Иран, тази среща продължи не повече от 40 минути, няма как в рамките на една такава 40-минутна среща да се започнат и да се приключат преговори.

Водеща: Е тя беше първа. Все пак трябва да се пратят разчети, трябва да се видят технически неща.

Теменужка Петкова: На тази първа среща беше заявен ясен интерес от страна на нашите ирански колеги, те проявяват интерес към оборудването, което е произведено за проекта АЕЦ "Белене", но както и друг път съм имала възможност да споделя, така една стъпка не може да се предприеме единствено и само от НЕК и съответно иранската страна. Този процес трябва да се води тристранно с производителите на това оборудване и конструкторите "Атомстройекспорт".

Водеща: Е тук е заровено кучето или поне едното му краче или двете му задни крачета.

Теменужка Петкова: Да, направо и двете.

Водеща: Аз също питах министър-председателя още там на територията на Техеран – хубаво разговаряте вие тук с иранци, но ние не сме изплатили този реактор, поръчан за "Белене", дължим неустойки всеки ден по силата на арбитражното решение. Практически собственикът му е руската страна, ясно е ,че ако аз държа нещо, ей този телефон, не сте ми го изплатили и Вие ми казвате аз искам да го продам ей тука на еди кой си този телефон, аз ще кажа, ами плати ми го тука ти аз ще му го продам този телефон, пък ти си ми издължи каквото ми дължиш. Как ще преодолеете цялата тази тристранна зависимост и дали въобще са водени някакви опознавателни разговори с руската страна ,за да се разбере те биха ли проявили благосклонност ние българската да продадем този реактор, а не да сме изцяло на загуба. Хем руснаците да продадат реактора в своя полза, хем ние да си издължим всички неустойки?

Теменужка Петкова: Както вече беше споменато и от мен, и от вицепремиера Дончев, и премиерът Борисов също даде гласност на тази тема, тези действия, свързани с продажбата на реакторите е само един от вариантите, върху който ние работим и който ние анализираме. Разбира се…

Водеща: Е да де, но все пак тук да се спрем. С руската страна говорено ли е, не е ли, кой е говорил, кой ще говори, как ще се водят разговорите. Технологично как изглежда това?

Теменужка Петкова: Веднага след като излезе арбитражното решение аз лично проведох разговор с моя колега министъра на енергетиката на Руската федерация господин Александър Новак.

Водеща: Вие го съобщихте, да, но по-подробно може ли малко?

Теменужка Петкова: Обсъдихме темите, които са свързани изцяло с арбитражното решение и за това как оттук нататък ще продължат нашите взаимоотношение във връзка с решаването на този въпрос.

Водеща: Е какво има да обсъждате, ние трябва да се издължаваме всеки ден?

Теменужка Петкова: Безспорно след като има решение на арбитража това решение подлежи на изпълнение. Нито една от страните не подлага на съмнение този факт, но съществуват възможности…

Водеща: Тогава възможността, че ще пътувате то беше близо една седмица преди да се пътува за Иран мисля или десетина дни излезе решението.

Теменужка Петкова: Две седмици преди това.

Водеща: Или две седмици да речем. Споменахте ли на Новак, защото пътуването в Иран беше ясно, че може да се водят преговори с Иран по този въпрос.

Теменужка Петкова: Споменах на министър Новак, разбира се те казаха ,че това е проблем и това е въпрос, който българската страна трябва да инициира като възможности като възможни опции за продажбата на трета страна, но това разбира се не може да се случи без тях и те ще играят основна водеща роля в такива едни преговори ако стартират с иранската страна.

Водеща: Имахте ли последващ разговор с министър Новак като се прибрахте от Иран?

Теменужка Петкова: Не, след Иран не съм имала разговор с господин Новак. Имаме много активна комуникация с "Росатом", които са всъщност собствениците на "Атомстройекспорт", респективно собствениците на оборудването.

Водеща: И какво казаха от "Росатом"?

Теменужка Петкова: С "Росатом" водим диалог и преди пътуването в Иран, и след завръщането ни от Иран също проведох разговори с колегите от "Росатом". Уведомих ги разбира се за това, че ние сме имали такава среща, за това, че сме поставили този въпрос на обсъждане и от тяхна страна е на лице необходимост от известни анализи, които те искат да направят и съответно ще продължим разговорите в тази посока.

Водеща: Някакви срокове поставихте ли? Все пак това са делови разговори.

Теменужка Петкова: Ние имаме интерес…

Водеща: Още повече, че ние всеки ден, пак повтарям, колко бяха ,че Борисов…

Теменужка Петкова: 167 хил. евро са лихвите.

Водеща: Ние имаме всеки ден да внасяме 167 хил. евро?

Теменужка Петкова: Точно така. Ние имаме интерес максимално бързо да се реши този въпрос, но от друга страна…

Водеща: И какво казаха от "Росатом"?

Теменужка Петкова: От "Росатом" ще анализират това, което аз им предоставих като информация.

Водеща: За колко - за половин година, за една година, за да взимат 365дни по 167 хил. евро?

1 2 3 4 5