Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Спираме проблемните обществени поръчки

Има критики, че промените в енергийния сектор в последно време не са реформи, а само прехвърляне на едни средства от едно място на друго, с което само се запушват дупки. Как бихте отговорили на тях?

Теменужка Петкова: Не бих могла да се съглася с подобна критика и категорично мога да кажа, че това, което се случи в сектор енергетика през последната година и половина, е реформа, и то реална. Защо? Българският енергиен холдинг през 2015 г. на консолидирана база драстично промени тенденцията - от загуба през 2014 г. в размер на 277 млн. лв. през 2015 г. холдингът реализира печалба от 27 млн. лв. За да се случи тази промяна, а тя няма как да се случи от нищото, бяха необходими всички тези промени, които предприехме. Знаете, че две от тези мерки се случиха чрез Закона за енергетиката от март и юни 2015 г. и бяха насочени изцяло към това да се свие финансовият дефицит в системата. На първо място ние изключихме от енергийния микс топлоелектрическите и заводските централи, които не произвеждат по високоефективен начин. Само по това перо НЕК губеше годишно средно малко над 230 млн. лв. Това е факт, който е отдавна известен и нашите колеги преди нас са разполагали с тази информация. Освен това в Закона за енергетиката беше въведено изискване централите, които произвеждат електроенергия и пара, да монтират специални устройва, които да предават данни в реално време за тяхното производство. По този начин НЕК плаща само за реално произведена високоефективно енергия (т.е. такава, при чието комбинирано производство се спестява по 10% от вложеното гориво).
Съществена промяна беше спирането на преференциите за ВЕИ оттук нататък, тъй като още през 2013 г. България е постигнала дял от 16% от потреблението на енергия с такъв произход.

Друга важна законодателна крачка крачка беше въвеждането на финансов контрол над всички предприятия, които участват във формирането на енергийния микс. Това е важна и съществена мярка, тъй като досега никой не беше имал възможност да провери как тези предприятия формират своите разходи, как е формирана цената им, какви са реалните им инвестиционни разходи и дали всъщност спазват законите за счетоводството и енергетиката. През юли беше създаден фонд "Сигурност на електроенергийната система", още една много важна стъпка в стабилизирането на НЕК и на цялата енергийна система. Към настоящия момент България е една от последните страни - членки на ЕС, която не е либерализирала енергийния си пазар. Това, че има един единствен купувач, обществен доставчик - НЕК, създава ситуация, при която компанията обира всички негативи в системата. Ето защо със създаването на този фонд се гарантира не само стабилността на НЕК, но и на всички компании, които участват в този процес.

Всъщност именно този фонд е един от най-критикуваните, тъй като взема пари от едни предприятия, за да ги прехвърли в други, т.е. реално не премахва дефицитите, а по-скоро ги запушва, като прехвърля средства в НЕК.

Теменужка Петкова: Категорично мога да кажа, че средствата, които се набират в този фонд, имат за цел да възстановят разходите, извършвани от НЕК по законово вмененото му задължение да изкупува произведена електрическа енергия по преференциални цени от ВЕИ, от заводските и топлофикационните централи, както и по дългосрочните си договори с американските централи. Знаете, че средната преференциална цена, по която НЕК изкупува тази електроенергия, е приблизително 300 лв. А цената, на която НЕК продава същата тази електроенергия, е 83 лв. Законодателят предвиди всички електропроизводители да правят вноска от 5% от приходите си във фонда. Наред с това постъпленията, които се реализират от продажба на въглеродни квоти, също постъпват там.
Това са много добри законодателни мерки за стабилизиране на цялата система. Не бих казала, че се взима от една централа и се дава на друга.

Упрекват ви, че няма съществено орязване на разходи в енергетиката...

Теменужка Петкова: В държавната енергетика през миналата година бяха предприети много сериозни мерки по отношение на оптимизиране на разходите. С мое протоколно решение вече е възложено на всички компании в БЕХ да намалят своите административни разходи с 10%. За миналата година в рамките на групата БЕХ разходите намаляха с около 50 млн. лв. Тази тенденция продължава и към настоящия момент.С промените в Закона за енергетиката беше предвидено създаването на наредба, която е свързана с оповестяването на разходите на държавните енергийни дружества. Тази наредба скоро ще бъде приета от Министерския съвет. На сайта на Mинистерството на енергетиката ще бъдат публикувани разходите на държавните дружества, като така те ще бъдат много по-прозрачни и всеки ще може да вижда какво се случва в сектора. Нашата задача е енергийният отрасъл, който е от стратегическо значение за страната, да е стабилен и много по-предвидим за инвеститорите и компаниите, които работят в него.

Все още обаче продължават да се появяват обществени поръчки в държавните предприятия, които могат да бъдат определени като съмнителни. Именно това са каналите за източване на енергийните фирми.

Теменужка Петкова: Ние полагаме всички усилия, за да обърнем този процес. Знаете, че там, където има проблеми с обществените поръчки, те ще бъдат преустановени. Миналата година беше спряна поръчка в ТЕЦ "Марица-изток 2" във връзка с изграждане на ограда, съоръжение, за коетобе ше предвиден един сериозен финансов ресурс. Ние преценихме, че има проблем със самата процедура, и тя беше спряна. Това, което бих могла да кажа, е, че в България има компетентен орган, който се занимава със спазването на обществените поръчки, това е Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Тя извърши проверка точно в ТЕЦ "Марица-изток 2", която е свързана именно със спазването на законодателството в областта на обществените поръчки, разходите, себестойността на произведената продукция. Така че чакаме техния доклад.

Добре, как се получава така, че вие като бивш директор на АДФИ изготвяхте доста убедителни ревизии, например по повод търговете за извозване на работници в "Мини Марица", а като министър не може да прекратите тези схеми?

Теменужка Петкова: Да, наистина през 2011 г. трябваше да се провери законосъобразността на обществена поръчка с избор на изпълнител за осъществяване на транспортна услуга в "Мини Марица-изток". Там се натъкнахме на много сериозни нарушения на ЗОП, което пък от своя страната водеше до ощетяване на мините с един много сериозен ресурс. Тогава след намесата на ДАНС и прокуратурата мисля, че имаше много добри резултати. Това, което има като информация за случващото се в "Мини Марица-изток" с избора отново на тази компания за осъществяване на същите услуги, наистина е озадачаващо. Но ще предприемем мерки, за да видим как тя е спечелила тази поръчка.

В резултат на подобни случки се създава усещане за безнаказаност. Често има качествени разследвания, убедителни доказателства, но в крайна сметка нищо не се случва. Не само че никой не е наказан, но дори обратното, санкционираните фирми често се завръщат със същите схеми.

Теменужка Петкова: Както ви казах, ще направим проверка.

Кога очаквате да завърши процесът по освобождаване на електроенергийния пазар от държавната регулация?

Теменужка Петкова: Това е основен наш приоритет, тъй като смятаме, че с този процес ще бъде решен един много важен проблем в системата, а именно формирането на тарифния дефицит. Ние бяхме закъснели доста сериозно с процеса на либерализация и сега полагаме сериозни усилия. В края на миналатагодина Българската независима енергийна борса получи лиценз и от 19 януари тази година тя работи реално. До началото на 2017 г. борсата ще има пълната палитра от платформи, които ще дадат възможност за развитие на пазара. В същото време не трябва да се бърза много. България е една от страните -членки в ЕС, съществена част от чието население може да се определи като енергийно бедно, и трябва да помислим за хората, които са наистина уязвими. В момента се финализира модела за защита на уязвимите потребители, като ни подпомагат Световната банка и Генерална дирекция "Енергетика".

Представете си, че с отварянето на пазара пада и цената на електроенергията на едро. Това ще доведе до нужда да се увеличат и таксите, които се събират от потребителите на свободния пазар, за да се компенсират тарифите на преференциалните производители. Как мислите, че ще реагира бизнесът?

Теменужка Петкова: С консултантите от Световната банка разглеждаме различни сценарии. Предприети са всички мерки този процес да се развие плавно, така че да няма сътресения както за потребителите, така и за бизнеса. Защото знаем колко е важно да се гарантира на икономиката и на бизнеса, че той ще е конкурентоспособен, а от друга страна, да се гарантира на уязвимите битови клиенти, че ще бъдат защитени.

Мислите ли, че един от възможните ефекти от освобождаването на пазара ще бъде отпадането на производители, чиито централи ще се окажат излишни?

Теменужка Петкова: Със създаването на борсата ние се ангажирахме три от държавните дружества - НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2", да осигурят ликвидност на нея. Постепенно 100% от произведената електроенергия ще се търгуват на борсата. Но все още е рано да знаем как това ще се отрази на отделните производители. Засега е по-важно първо да се развие пазарът на електроенергия у нас. Но ако трябва да бъдем реалисти, трябва да кажа, че няма нищо по-добро от пазара. Когато той работи добре и единствените критерии, които определят цената на една стока, са търсенето и предлагането, това е добре и за производители, и за потребители.