Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Ако НЕК не се беше разплатила с двете американски централи, дължимите неустойки щяха да са над 3 млрд. лв.

Водещ: Добро утро на енергийния министър Теменужка Петкова.
Теменужка Петкова: Добро утро.
Водещ: Пада ли правителството?
Теменужка Петкова: Мисля, че няма подобни индикатори, правителството е стабилно. ГЕРБ е национално-отговорна партия, подобна национално-отговорна позиция декларираха и останалите политически партии в българския парламент, които изразиха подкрепа за правителството, ето защо аз смятам, че не е времето и мястото да се говори за падане на правителството.
Водещ: Да, но една от партиите, които активно подкрепяше, не в коалиционно споразумение, но все пак с министър и то не какъв да е, а вицепремиер и министър на социалната политика, си тръгва и решава да оттегли подкрепата си, защо според вас?
Теменужка Петкова: Аз, както и предполагам всички останали колеги сме изненадани от подобно решение. Държа да подчертая, че с вицепремиера и министъра на труда и социалната политика господин Калфин година и половина сме работили много добре, той е много добър експерт. В последните месеци имахме много тясна комуникация между Министерството на енергетиката и Министерството на труда и социалната политика, по повод пълната либерализация на електроенергийния пазар и търсенето на механизми за защита на уязвимите потребители. Имахме много добър и конструктивен диалог.
Водещ: Не му се тръгваше вчера, като че ли, не му се напускаше кабинета, каза, че много му харесва и много ще му липсва.
Теменужка Петкова: Да, защото смятам, че това правителство е национално отговорно правителство и то работи за България и господин Калфин много добре го знае, тъй като беше част от това правителство съвсем доскоро.
Водещ: Казвате изненадани, защо си тръгва, макар и изненадани трябва да има причина?
Теменужка Петкова: Аз съм изненадана от това, че АБВ реши и напусна управлението на страната, но съм още повече изненадана от мотивите, които се изтъкват или по-скоро липсата на такива мотиви, като един от основните аргументи, една от основните критики беше свързана именно със сектор "Енергетика".
Водещ: Румен Петков вчера беше в студиото, да чуем неговите мотиви и те наистина са свързани много със сектор "Енергетика".
Румен Петков: Ние сме първите, които питаха защо трябва да се тегли кредит за енергетиката. Питахме какво прави делегация на енергийното министерство в Китай, води ли преговори за изграждане на нова ядрена мощност и с какъв мандат.
Водещ: Не ви отговориха.
Румен Петков: Не ни отговориха и като добавим към всичко това въпросите ни какво се случва в енергетиката и липсата на отговори, ние не искаме да носим отговорност за този кредит, който беше изтеглен, за да се плати на американските марици и ви уверявам, че след 3 месеца ще говорите тук с експерти защо цената на тока става такава. Защото ние ще платим един кредит с лихвите, които с нищо не е обоснован сега и днес. За да удовлетворим интереса на американските марици значи ние тръгваме да теглим кредит.
Водещ: Теглим кредит и след 3 месеца ще си говорим защо цената на тока е такава, като се има предвид, че най-вероятно ще е по-висока.
Теменужка Петкова: Аз съм изненадана от подобна позиция на господин Петков, изненадана съм изобщо от мотива за напускането на коалицията като мотив да се използват промените и реформите в сектор "Енергетика" . Първо искам да отбележа, че до настоящия момент ние сме работили много добре с колегите от АБВ, имам предвид в частност господин Кирил Цочев, в качеството му на член на Комисията по енергетика в Народното събрание. Това е един много добър професионалист, човек, който познава в детайли проблемите в сектор "Енергетика" и съответно има визия за това как трябва те да бъдат разрешени.
Водещ: Той не е ли знаел за тегления заем, за този заем, който е бил специално за американските марици и за повишаване цената на тока, дали ще има такава, айде да кажем?
Теменужка Петкова: Заедно с колегите от АБВ, в частност господин Кирил Цочев сме обсъждали всички промени в Закона за енергетиката, които бяха извършени през миналата година, обсъждали сме, разбира се, и основния проблем в сектора, който е междуфирмената задлъжнялост и финансовата дестабилизация на сектора. Една от основните причини за тези междуфирмена задлъжнялост в сектора беше именно невъзможността НЕК да разплаща своите задължения с двете американски централи, които от своя страна не можеха да плащат своите задължения към българските мини, и това беше създало един много сериозен финансов дисбаланс в цялата система. По отношение на кредита, българските граждани трябва да знаят следното: много се говори по отношение на този кредит, но никой не иска да каже какво всъщност щеше да се случи, ако НЕК не беше издължила своите задължения към двете американски централи. Първо да кажем, че има договори, които договори са, както всички знаем, са сключени през 2001 година, в последствие има няколко споразумение към тези договори и колегите от АБВ и господин Петков трябва да се запознаят изцяло с тях, тъй като голяма част от тези допълните споразумение към договорите са сключени в период 2005-2008 г. и те са свързани именно с неустойки по договора, с обезпечение, с учредяване на особен залог.
Водещ: Някои от тях доста заробващи още от 2001 година, поне такива са голяма част от коментарите именно за американските марици.
Теменужка Петкова: Всички тези факти ясно са посочени в договорите и споразуменията към тях и те трябва да са ясни на хората, които се занимават или които говорят по тази тема. Ако не бяхме платили на двете американски централи на първо място съществуваше риск от това съответно в договора е предвидено ясно, че двете страни дължат неустойки, в случай, че те неизпълнят своите задължения по договора, и едната и другата страна.
Водещ: Конкретно, какво предстоеше?
Теменужка Петкова: Важно е да знаят българските граждани, важно е да знаят и нашите колеги от АБВ и всички останали, че в тези договори е предвидена неустойка, която НЕК трябва да плати към двете американски централи, в случай, че неизпълни своите ангажименти, именно да плати. Размерът на неустойката е малко над 3 милиарда лева, ако НЕК не беше платила своите задължения.
Водещ: 3 милиарда лева.
Теменужка Петкова: Да, 3 милиарда лева, лихви.
Водещ: Кой е подписал точно такава неустойка?
Теменужка Петкова: Има неустойка, както за НЕК, така и за двете американски централи, ако те не изпълнят своите ангажименти. Има, разбира се, и ангажименти, които са свързани с възможността за активиране на особения залог, който е учреден и този особен залог е учреден по силата на едно допълнително споразумение, сключено през 2005 година.
Водещ: Колко пари са платени сега?
Теменужка Петкова: Задълженията, които НЕК имаше към двете американски централи, те са просрочени задължения, натрупани през последните години бяха 1,142 милиарда лева. От тези 1,142 милиарда лева 356 милиона лева веднага приспаднахме и те отидоха в българските мини, тъй като това бяха задълженията на двете американски централи до този момент към мините и останалите малко над 780 милиона бяха разплатени съответно на двете американски централи.
Водещ: Ще има ли повишаване цената на тока, това, за което прогнозира, и за което предупреди Румен Петков, във връзка с тегленето на тези заеми?
Теменужка Петкова: По отношение цената на тока, знаете, че компетентният орган е Комисията за енергийно и водно регулиране. НЕК като страна, която ще ползва този кредит естествено трябва да предяви пред КЕВР своите разходи, които трябва да бъдат извършени през следващия ценови период. Българските граждани трябва да знаят, че като разход никога не влиза целият кредит и това няма как да се случи. Разход за НЕК са единствено разходите за лихви, които НЕК ще посочи пред КЕВР, но тук се забравя нещо друго много важно - преди ние да пристъпим към изпълнение на своите ангажименти по договора към двете централи ние предоговорихме условията и намалихме цената за разполагаемост, което намаление в рамките на годината е 97 милиона лева. Това, което НЕК ще плаща като лихви на годишна база по изчисленията, които ние правим е приблизително 60 милиона, тоест остават едни 30 милиона…
Водещ: Риск има ли, хората от това се интересуват?
Теменужка Петкова: Не, хората не трябва да се притесняват.
Водещ: Както АБВ предупреждават, че има проблем, има ли такъв?
Теменужка Петкова: Не, няма риск да бъде повишена цената на електрическата енергия, за това, че НЕК съответно е изтеглила кредит и се е разплатила с двете американски централи.
Водещ: А по други причини има ли изобщо, след като говорим за пълна либерализация на пазара и на енергийния пазар да се повиши цената на тока с някои прогнозираха до 30% дори, бяха най-смелите?
Теменужка Петкова: Аз и друг път съм имала възможност да коментирам тази тема и пак с риск да се повторя ще кажа, че единственият компетентен орган, който може да се произнася, по отношение на това каква да бъде цената на електрическата енергия е КЕВР. Това, което изпълнителната власт има като ангажимент да прави и прави в сектор "Енергетика" безспорно през последната година и половина бяха извършени много сериозни реформи и никой не може да го отрече това, включително и нашите колеги от АБВ, мисля че няма да го отрекат.                                                                                                                                Водещ: Не беше ли като отрицание това, което се случи вчера, че не им казвате какво се случва, че не им давате отговори, ходили сте в Китай, не е ясно сега за АЕЦ преговаряло ли се е или не е?
Теменужка Петкова: Аз съм изненадана от това признавам си, тъй като съвсем скоро имаше блиц контрол в парламента, в енергийна комисия и аз отговорих на абсолютно всички въпроси. По отношение на притеснението на господин Румен Петков, че е ходила делегация в Китай, искам само да отбележа, че това посещение в Китай беше продиктувано от посещението на междуправителствената делегация, водена от премиера Борисов в Китай. Знаете, че тогава беше поставена темата, че България търси стратегически инвеститор във връзка с изграждането на нова мощност на АЕЦ "Козлодуй". От страна на китайската страна беше проявен такъв интерес и беше направено работно посещение, по време на което да се проучи на място как точно стоят нещата с реализацията на подобна технология на "Уестингхаус" и какви са възможностите за намиране на такъв стратегически инвеститор.
Водещ: Въпросът е дали сме им дали отговор, дали сте им давали обяснения. В крайна сметка тук АБВ защитава ли българските интереси или по-скоро защитава нечии други – руски интереси например, свързани с енергетиката и енергийните проекти?
Теменужка Петкова: Нашите партньори от АБВ трябва да знаят, че в нашата програма за управление на страната ясно е записано, че българското правителство, по отношение на сектор "Енергетика" ще работи за нова ядрена мощност, но само при определени условия, а именно – този проект трябва да бъде икономически обоснован, не трябва да се изисква държавна гаранция, трябва да е на лице стратегически инвеститор и няма да има договори за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия. Нашето правителство е достатъчно отговорно и смея да твърдя, че всички ние трябва да сме си извлекли поуките досега от такива икономически необосновани проекти, каквито бяха и "Белене" и "Цанков камък", за които НЕК продължава да плаща кредитите, главницата и лихвата. За "Цанков Камък" ще изплатим кредита в края на 2019 година, а за АЕЦ "Белене" кредитът, който беше изтеглен в размер на половин милиард лева продължава да се плаща от НЕК и с лихвите.
Водещ: А някога "Цанков Камък" ще излезе ли изобщо на плюс този проект или на нула?
Теменужка Петкова: Надявам се някога да излезе.
Водещ: В обозримото бъдеще или може би в не толкова обозримото. Ще има ли обаче в обозримото бъдеще газ в Черно море, търси ли се, започнаха ли проучванията и има ли атаки срещу това ние да открием подобни залежи и да ги експлоатираме?
Теменужка Петкова: Знаете, че другият много важен приоритет на нашето правителство в областта на енергетиката, освен финансовата стабилизация на сектора, освен либерализацията на електроенергийния пазар, е и именно развитието на местния добив. Местният добив ние го разглеждаме като една от най-реалните възможности за диверсификация на източниците за доставка на природен газ. Ако тези проучвания дълбоко в Черно море, които всички ние се надяваме да бъдат успешни…
Водещ: То е малко като "главна кокошка просо сънува", дали ще има, или няма да има.
Теменужка Петкова: Не е точно така, тъй като нашите румънски съседи само на 15 км от блока "Хан Аспарух" се намира блок "Нептун", в който блок бяха открити залежи в размер на 84 милиарда кубични метра газ. Нали не смятате, че компании като "Тотал", "Репсол" и OMV просто ето така ще дойдат и ще инвестират един много сериозен ресурс.
Водещ: Ако ние открием подобни залежи с подобен мащаб, това ще ни гарантира ли енергийна независимост или поне някаква енергийна независимост такава, която може да се откъсне например от Русия?
Теменужка Петкова: Ако бъдат открити подобни залежи това ще означава две неща – на първо място, сигурност на доставките и на второ място - конкурентни цени, респективно и конкурентна икономика. Затова е изключително важно това, което правителството на премиера Борисов и в първия кабинет и сега във втория кабинет прави в областта на местния добив. Знаете, че едно от първите решения на правителството беше именно да стартираме процедурата за търсене и проучване в дълбоко Черно море за блок "Силистар" и "Терес". Така че това са наистина едни много сериозни и много революционни стъпки в българския енергиен сектор.
Водещ: За колко време би ни стигнала тази енергия, ако открием?
Теменужка Петкова: Първо нека да видим какво ще покажат проучванията, чакали сме толкова много години да видим какво има в недрата на дълбоко Черно море, ще почакаме още 4 до 5 месеца, когато ще има яснота и тогава вече бихме могли да говорим с по-конкретно.
Водещ: Нали все пак говорим за румънците, говорим за "Нептун", винаги се сравняваме с тях, ако имаме подобни на техните залежи за колко време би стигнало, много ли е, малко ли е?
Теменужка Петкова: Нека да видим какво ще покажат проучванията. Трудно ми е да се ангажирам с нещо, което предстои да разберем.
Водещ: Това след 4-5 месеца дано наистина просто да не е в сферата на хипотезите и на въображението, и на добрите пожелания.