Жечо Станков: Ако открием нефт и газ в морето, ще ни стигнат за 30 г.

В присъствието на премиера Бойко Борисов във вторник бе представен първият сондажен кораб "Noble Globetrotter ii", който в петък започва проучванията за нефт и газ в Черно море. Става въпрос за блока "Хан Аспарух", североизточно от Варна. Проучванията ще траят от 4 до 5 месеца. Те ще се извършват от консорциума между гигантите "Тотал", ОМВ и "Репсол". Според предварителните проучвания в "Хан Аспарух" има залежи на над 100 милиарда кубични метра природен газ . "Стандарт" потърси за коментар на започващите сондажи зам.-министъра на енергетиката Жечо Станков , който отговаря за разрешенията за търсене и проучване на нефт и природен газ и за концесиите.

Г-н Станков, у нас акостира модерният кораб "Noble Globetrotter II", за да извърши първия проучвателен сондаж в блок "Хан Аспарух" и да видим дали сме богати на природен газ и нефт в дълбоко Черно море. Разкажете ни какво означава това.

ЖС: Това беше една много важна стъпка за диверсификацията на източниците на природен газ за българските потребители. На база на сключен | договор за търсене и проучване на нефт и природен газ от средата на2012година компаниите ОМВ, Тотал и Репсол успешно извършиха своите документални проучвателни дейности и избраха точка, в която да бъде направен и първият проучвателен сондаж. На пристанището в Бургас акостира корабът Noble Globetrotter II, който ще направи въпросния сондаж. Ние разгледахме технологиите, които ще бъдат използвани за това. Това е действително много модерен кораб. Платформата е напълно автоматизирана. Дълъг е 190 метра, а на него работят 180 експерти. Освен дължината платформата има и забележителна височина. Заради нея се наложи тя да бъде разглобена, когато преминаваше през Босфора. Това е един от най-модерните кораби в целия свят. За първи път такъв кораб акостира на българско пристанище и за първи път такъв кораб ще извърши дейности, свързани с дълбоководен сондаж. Дънните ядра ще бъдат пробити на около 6000 метра и така ще разберем дали има залежи на нефт и природен газ .

Какво показват предварителните проучвания?

ЖС: Предварителните проучвания не са само на наша територия. Компаниите, които проучват, обменят данни и със съседни на нас територии. Така например в близост до северната ни граница, непосредствено до "Хан Аспарух", в блок "Нептун" в румънски териториални води вече са открити и доказани залежи на 84 млрд. кубически метра природен газ . Това е огромно находище. Компаниите, които проучват, са ОМВ и найголямата в света - "Ексън Мобайл". Очакванията за залежите на наша територия също са така перспективни. Ако намерим същото количество, то ще ни стигне да задоволим собствените потребности на страната за около 30 години. Това ще даде възможност за диверсификация на източниците. Ще доведе и до определяне на пазарна цена на природния газ , която да е конкурентна и да бъде в полза както на обществото, така и на компаниите, които инвестират в България.

Каква ще е ползата за хората?

ЖС: Гражданите ще усетят най-важното нещо, което е свързано с цената на газа. При всички случаи проучванията и евентуално откриването на нефт и газ ще понижи цената. Друг плюс са и концесионните такси, които в сектор "Нефт и газ " достигат до 30% от приходите на концесионера. Тези такси влизат директно в хазната и държавата ще има право да ги разпределя според нуждите си. Тези пари могат да отидат за здравеопазване, социална политика. Измеримата полза за държавата до момента възлиза на приходи в размер на 80 млн. лв., които компаниите са заплатили на страната ни след придобиването на правата да търсят и проучват тук. Има и 6 млн. лв. събрани от такса "площ". Следователно финансовата полза за държавата е около 86 млн. лв. до момента. Още по-важно е обаче да добавим и факта, че собственият добив се отразява положително на външнотърговското ни салдо. Поради факта, че в момента купуваме почти изцяло необходимия ни нефт и природен газ , салдото ни е отрицателно. При съществен собствен добив това ще се промени и България може да има положително търговско салдо - т.е. да изнасяме повече стоки, отколкото внасяме.

Какви са сроковете на проучването?

ЖС: През юни 2012 година с решение на Министерски съвет е сключен договорът за търсене и проучване на природен газ и нефт . Компанията изпълнява петгодишна работна програма, която в момента е към края си. След тазгодишния първи сондаж, през следващата е планиран втори, с което приключва тяхната инвестиционна програма. По закон тс имат право да подадат искане за две удължения от по две години, ако смятат, че е необходимо да се правят допълнителни проучвания. Ако не, ще регистрират търговско откритие и ще подадат документи, с които по право да получат концесия върху проучваната площ. В петък платформата отпътува от пристанището в Бургас и технически кога ще започне самият сондаж зависи и от атмосферните условия. Точката на сондажа е на около 140 км от сушата и по-точно - от пристанище Варна. В момента, в който стигнат на конкретното място, започват директно със сондажите.

Кога можем да разберем дали има находище на природен газ и нефт в блок "Хан Аспарух"?

ЖС: Това попитах и аз колегите от консорциума. Те ми отговориха, че в рамките на следващите 45 месеца ще бъде извършен сондажът и те ще имат първичните данни. Това ще им даде основание да кажат какво има там - нефт или газ и съответно - какви са количествата в подземните резервоари. Но самият факт, че провеждаме такива процедури и това е държавна политика, както и че световни лидери в бранша се ангажират с тези проучвания - показва, че вероятността да имаме значими залежи на нефт и природен газ е сериозна. Но нека не дърпаме дявола за опашката. По-късно ще имаме конкретни отговори на тези въпроси. Това, което е важно да споменем, е, че до момента има извършени над 2000 сондажа на сухоземната територия на страната, но никой не се беше концентрирал в дълбоко Черно море да търси нефт и газ . Това са първите стъпки в тази посока.

Можем ли да станем свидетели на подобен сондаж в друг наш блок в Черно море?

ЖС: Случващото се в блок "Хан Аспарух" сега е плод от усилията на първото правителство на Бойко Борисов, когато бе взето решението за проучване там. Едно от първите решения на сегашния кабинет в енергийната област бе за стартиране на процедура в подобен такъв блок, който граничи с "Хан Аспарух". Това е блок "Силистар". Още в началото на миналата година по инициатива на министъра на енергетиката Теменужка Петкова заедно с председателя на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев направихме сериозни обиколки във Великобритания и САЩ. Направихме над 15 срещи с големи световни компании. В резултат на това приключихме успешно процедурата и вече имаме избран изпълнител в лицето на "Шел" - един от световните лидери в този сектор. В началото на тази година подписахме с тях договор за търсене и проучване. Предстои те да стартират процедурите първоначално по 2D и 3D сеизмика и впоследствие - да си определят конкретна точка, която е най-перспективна и да вземат решение за извършване на сондаж в блок "Силистар".