Теменужка Петкова: Осигуряването на заем за БЕХ ще развърже финансовия възел в енергетиката

Водещ: Енергийният министър Теменужка Петкова е мой гост. Г-жо Петкова, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов обяви преди дни, че има вариант цената на тока да падне заради по-ниската цена на природния газ. Кой елемент, включен в цената, ще свали това, което крайните потребители ще получат?

Теменужка Петкова: Както председателят на КЕВР отбеляза, в момента колегите от КЕВР работят върху съответните модели. Очаква се да бъде възможно намаление на цената на електрическата енергия, тъй като виждаме, че цената на природния газ спада драстично. Очакваното намаление е малко над 20%, така че това е основната причина и основният елемент, който би дал възможност на КЕВР да понижи цената на електрическата енергия. Но разбира се, трябва да се направят доста анализи, доста изчисления, докато се стигне до подобно решение. Комисията е достатъчно компетентен орган, така че смятам, че ще се справим.

Водещ: Неслучайно питам кой елемент, защото попаднах на различни информации, свързани с цветове – зелена, кафява и т.н. На кое би повлияло това по-ниско ниво на цената на газа?

Теменужка Петкова: Това са топлоелектрическите централи, които работят на газ. И всъщност електрическата енергия, която те произвеждат от своето високоефективно и комбинирано производство, е нормално да понижи своята цена, тъй като основният компонент – природният газ, бележи тенденция на намаление.

Водещ: Всички ли ще усетят това намаление или само индустрията, която плаща ток?

Теменужка Петкова: Това ще каже КЕВР, тъй като този елемент влиза в цената "задължение към обществото", и когато КЕВР излезе със своето окончателно решение, ще разберем за кого ще бъде това намаление.

Водещ: И още една възможност да падне цената – много ниската цена, на която се продава електричество на енергийната борса, за което пак стана ясно тези дни. Възможно ли е и това да повлияе в посока намаляване крайната цена на електроенергията?

Теменужка Петкова: Първо може би трябва да кажем това, че цената на Българската независима електроенергийна борса не се различава от цената на останалите борси в региона и това е една тенденция, която се забелязва навсякъде във всички електроенергийни борси в региона и в Европа.

Водещ: На какво се дължи това – на липса на интерес или?

Теменужка Петкова: Това се дължи на първо място на спад в търсенето на електрическа енергия, което пък от своя страна е продиктувано от липсата на голямо потребление. Българската борса работи съвсем нормално, в рамките и в параметрите на пазара. Знаете, че цената се определя от търсенето и предлагането, така че това, което покаже пазарът като търсене и съответно предлагане на електрическата енергия, това е и основанието цената да бъде такава. Националната борса работи успешно – вече малко повече от месец работи Българската независима електроенергийна борса с реални сделки, в реално време, и работи  добре.

Водещ: Не ми казахте тази промяна в цената и понижението, по-ниското ниво на борсата ще повлияе ли на крайната цена?

Теменужка Петкова: Към настоящия момент знаете, че тече процесът – ще станем съвсем скоро свидетели на процеса по пълна либерализация на електроенергийния пазар.

Водещ: Очакваме от април, нали така?

Теменужка Петкова: Да. Към настоящия момент битовите потребители плащаме цена на електрическата енергия съгласно регулираната цена от КЕВР. В момента цената на борсата няма как да окаже пряко влияние върху цената на електрическата енергия за битовите потребители.

Водещ: Когато пазарът стане свободен обаче от началото на април, хората знаят ли какво да правят? Наясно ли са каква е целта на борсата, как се процедира и как можем да си купим енергия от тази борса?

Теменужка Петкова: Българските потребители на първо място трябва да знаят, че пълната либерализация на енергийния пазар е един процес, който е протекъл навсякъде във всички страни-членки от Европейския съюз. България е една от последните страни-членки на Европейския съюз, която не е либерализирала напълно своя електроенергиен пазар, което на практика създава определен дисбаланс във финансовата системана българската енергетика. Ето защо ние имаме амбицията и желанието, и волята да пристъпим към тази много важна крачка. Това ще бъде една ситуация, която ще постави всички заинтересовани лица в качествено нова ситуация както за производителите на електрическа енергия, така и за търговците, за битовите потребители, за индустрията. Но това е един процес, който не бива да плаши българските потребители, тъй като независимата енергийна борса означава конкуренция, означава нормални и реални цени. Какво трябва да знаят българските потребители? Българските потребители трябва да знаят на първо място, че няма да се случи нищо фатално за тях. Преди да се пристъпи към пълната либерализация на електроенергийния пазар, ние трябва да разполагаме с модела за този толкова важен процес. За тази цел ние сме сключили договор със Световната банка. Световната банка работи по разработването на модел за пълна либерализация на пазара. Работи се и по разработване на компенсаторен механизъм, който е необходим в този процес, и работим много активно по една друга изключително важна тема, която касае цялото ни общество, а това е именно защитата на уязвимите потребители.

Водещ: Енергийно бедните, така наречени.
Теменужка Петкова: Да. Съвсем наскоро приключи нашата втора среща на работната група, която се занимава точно с разработването на този модел за защита на уязвимите потребители. Това е наша съвместна работна група с Главна дирекция "Енергетика" на Европейската комисия. Ние работим много активно по изготвянето на критериите, на базата на които ще бъдат определени тези потребители, които могат да бъдат квалифицирани като уязвими потребители. Работим и по това какви ще бъдат мерките за тяхната защита, така че до края на месец април ние трябва да разполагаме с този модел. Българските потребители не бива да се притесняват, че ще се случи нещо драматично. Няма да се случи нищо, което на практика да доведе до сътресения в системата и хората трябва да бъдат с покойни, че и помощите, които към настоящия момент съществуват за отопление, също ще се запазят, а мерките, които ние ще разработим – и в момента работим по тях – ще бъдат отделни, допълнителни мерки във връзка с пълната либерализация на електроенергийния пазар.

Водещ: Да го кажем още веднъж – тази пълна либерализация означава, че всеки един от нас може да избира кой енергиен оператор да му доставя електричество.

Теменужка Петкова: Либерализацията на пазара означава две неща. На първо място – цени, които са пазарни, и на второ място – възможност от страна на битовите потребители за избор на доставчик на електрическа енергия. Всеки български потребител ще има възможност да избере своя доставчик на електрическа енергия, съобразно офертите, които тези доставчици ще разработят и ще предоставят, и съобразно офертата, която е най-добра за съответната група потребители. Така че либерализацията не означава нищо страшно. Напротив – това е стъпка, която ще ни даде възможност да бъде определена цената на енергията на база на търсенето и предлагането, тъй като няма по-обективен критерии от този – критерия на пазара. И на второ място – ще имаме възможност за избор.

Водещ: Казвате свободен избор, обаче свободата е скъпа. Означава ли това, че ето там има наистина основание за притеснение – че може да плащаме по-висок ток след либерализацията?

Теменужка Петкова: Трудно е да кажа към настоящия момент каква ще бъде цената на електрическата енергия след пълната либерализация на електроенергийния пазар.

1 2 3