Министър Петкова: На 19 януари енергийната борса ще заработи в реално време с реални борсови сделки

Водеща: И продължаваме нататък с дамата днес, това е г-жа Теменужка Петкова. Добър ден.

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водеща:… министър на енергетиката. Вие, г-жо Петкова, Нова година видяхте ли тая година?

Теменужка Петкова: Ами да, може да се каже.

Водеща: Не ви ли превзе празниците случилото се между "Овергаз Инк." и "Газпром"?

Теменужка Петкова: Ами събитията около "Овергаз", така, много бързо се развиха, в късният следобед на 30.12. И така, колегите в този момент, от "Булгартрансгаз" от БЕХ, "Булгаргаз", така, поеха, т.к. тежестта от тази ситуация, но аз бях в непрекъснат контакт с тях, с премиерът, така че ние имахме непрекъснато информация какво се случва, съгласувахме всички действия. Така, че мисля, че държавата се справи с тази ситуация.

Водеща: Така ли мислите?

Теменужка Петкова: Ами да, така мисля. Намеси се много уместно държавата и държавните енергийни дружества…

Водеща: И какъв ще е изходът сега, какво се случи? "Булгартрансгаз" пое доставките на "Овергаз Инк.", получи необходимото количество газ, с което да снабдява клиентите в рамките, за 1 месец ставаше дума нали така?

Теменужка Петкова: Ами "Овергаз Мрежи" отправи писмена молба към "Булгаргаз" за това, да поеме всъщност и да достави необходимите количества природен газ за абонатите на "Овергаз". И "Булгаргаз" съответно държавата, държавните енергийни дружества, се отзоваха на тази молба и максимално бързо протегнаха ръка и всъщност успяхме да излезем от тази ситуация, тежка за "Овергаз" до този момент.

Водеща: Това хубаво, добре, докога?

Теменужка Петкова: Ами договорът, който "Овергаз" е отправил, че желае да бъдат доставени - са за месец януари. Мога да кажа, че "Овергаз" е платил своите задължения към "Булгаргаз" за месец януари…

Водеща: Изцяло ли?

Теменужка Петкова: Изцяло са платени задълженията, така че, надявам се нещата да се отрегулират.

Водеща: Демек, те ще почнат през февруари сами да си получават от "Газпром" количествата газ, така ли?

Теменужка Петкова: Не мога да знам, това са отношения между "Овергаз" и техните партньори от "Газпром".

Водеща: Все пак, пак ли ще се разбере в последният момент, една нощ преди спиране на доставката от "Газпром", със зануляване на количествата, пак ли така ще го разберете, през нощта?

Теменужка Петкова: Много се надявам да не се стигне до подобна ситуация. Аз смятам, че колегите от "Овергаз" извлякоха своите поуки, така че много се надявам наистина да се урегулират отношенията и, ако има…

Водеща: Поставен ли е този въпрос сериозно, изцяло?

Теменужка Петкова: Това е въпрос на разговори между "Булгаргаз" и "Овергаз Мрежи", така че…

Водеща: Да де, ама вие сте принципал на тая..

Теменужка Петкова: Да…Така, че водят се подобни разговори, на този етап няма все още окончателно решение, но се надявам да разберем не в последният ден на януари, а доста преди това.

Водеща: И какво, вярно ли, че се опитвате сега, вие сте министърът на енергетиката, да откраднете бизнеса на Сашо Дончев и на "Овергаз Инк."?

Теменужка Петкова: Аз преди малко споменах, че всъщност всички ние станахме свидетели на това, как се развиха събитията във връзка със създалата се ситуация между "Овергаз" и неговият доскорошен акционер – "Газпром". Не смятам, че по никакъв начин не може да се говори за отнемане на бизнес. Просто държавата в тази, пак казвам, тежка ситуация за "Овергаз", протегна ръка, направи необходимото, така че близо 200 хил. български граждани да могат спокойно да посрещнат новогодишните празници. Да осигурят своите доставки на природен газ не само за новогодишната нощ, но и в както виждаме, в настоящия месец. Така, че не може по никакъв начин да се говори за открадване на бизнесът, напротив – българските енергийни дружества протегнаха ръка, аз не виждам…

Водеща: Да не използваме този жаргон тарикатски, който аз умишлено употребих, разбира се, но ако така вървят нещата, може да се стигне до национализация или до взимане на договора на "Овергаз" за доставка към частните абонати на "Овергаз Инк."

Теменужка Петкова: Значи няма такава възможност, за национализация. Ние сме правова държава, така че подобни неща не биха могли да се случат. "Овергаз Мрежи" и "Овергаз" като цяло е компанията, която доставя 10% като цяло от доставките на природен газ за България, останалите 90% доставчик е "Булгаргаз". Така, че …

Водеща: С колко по-скъпо доставя "Овергаз Мрежи" тези 10% на своите потребители, от цената, която "Булгартрансгаз" би предложил?

Теменужка Петкова: Съгласно договорът, който "Булгаргаз" има с "Газпром", ако "Булгаргаз" превиши заявените количества в рамките на съответния месец, то количествата над договорените се заплащат с 10% надценка. Но това ще плати "Булгаргаз"…

Водеща: Не това е ясно, не ме разбрахте. Добре, щом така заговорихме на тази тема, януари ще плащат ли 10% по-скъпо "Булгартрансгаз" за завишеното количество, което за поискали от "Газпром"?

Теменужка Петкова: В момента текат преговори между колегите от "Булгаргаз" и колегите от "Газпром", като много се надявам да не се стигне до задействането на тази клауза. Тъй като…

Водеща: На какво основание няма да се стигне?

Теменужка Петкова: Ами тъй като това са причини, които са извън "Булгаргаз", надявам се да…

Водеща: Ами нищо, това са икономически сделки и търговски договори.

Теменужка Петкова: Надявам се да не се стигне дотам, но ако се стигне до подобна..

Водеща: Мислите, че "Газпром" ще се откаже от 10-те процента?

Теменужка Петкова: Водят се преговори, всичко е въпрос на преговори. Но, ако не се стигне до такава възможност, то тогава тази разлика би трябвало да я понесе "Овергаз", тъй като причината за завишеното количество, което "Булгаргаз" ще иска от "Газпром" е по причина, свързана с тази дейност.

Водеща: Как ще я обезпечите, банкови гаранции ли, или какво ще поискате от "Овергаз Инк."?

Теменужка Петкова: Ами водеха се разговори по отношение на необходимостта от предоставяне на банкови гаранции, тъй като договорката между двете дружества, която успяха да постигнат е, че ще се плаща на база на изразходваното количество в рамките на месеца. То не е налице необходимост, на този етап, от предоставяне на държавна гаранция доказателство за това е, че на практика "Овергаз" се издължи в рамките на месеца за цялото заявено количество.

Водеща: Така. Но всъщност онова, което се опитах да запитам преди малко, явно не го зададох достатъчно ясно беше следния въпрос: вярно ли е това, което чета, че "Овергаз Мрежи" доставя същата газ, която получава и "Булгартрансгаз" от "Газпром", няма разлика, на доста по-завишени цени, отколкото, ако "Булгартрансгаз" снабдяват частният потребител? Или другият отсреща, който е страна по договорът с "Овергаз"?

Теменужка Петкова: Ами "Овергаз" има своя лицензия за упражняване на тази дейност, свързана с доставка на природен газ, има своите договори със своите клиенти, има и съответните договорености, които са постигнати. А каква е цената…

Водеща: Кой контролира тия цени?

Теменужка Петкова: КЕВР, тя изпълнява контролните функции по отношение спазване на лицензията.

Водеща: И каква е цената, вие знаете ли?

Теменужка Петкова: Не, не мога да знам каква е цената, все пак тук става въпрос за едни търговски взаимоотношения и конфиденциалност по отношение на тази цена. Аз смятам, че КЕВР, сега знаете, че стартираха колегите от КЕВР проверка във връзка с лицензионните ангажименти на "Овергаз". Могат да направят и проверка по отношение на тяхното финансово състояние, така че всички тези въпроси ще намерят своя отговор от компетентната институция, която е КЕВР.

Водеща: И доколко може да бъде проконтролирана, според вас, не само от съда и прокуратурата, разбира се тази проверка на КЕВР, от страна на министерството, на МС? Все пак тази субординация с Комисията, която е независима?

Теменужка Петкова: КЕВР знаете, че е абсолютно независим орган, тя има своите правомощия определени по закон и в тяхното изпълнение, нито един друг държавен орган няма основание и не е налице възможност, правна възможност за такава намеса. И в крайна сметка всички искахме КЕВР да бъде абсолютно независим орган, нещо което постигнахме с промяна в Закона за енергетиката, още от месец март 2015г. Така, че аз съм сигурна, че колегите от КЕВР ще се справят с тази задача, ще извършат абсолютно обективно тези проверки, за да можем да получим отговор на някои въпроси, обществото да получи отговор.

Водеща: Част от въпросите, на които говорим са аспекти от сектори, които трябва да се реформират. Как оценявате реформите в енергийният сектор през годината и, колко сте – от ноември, декември, януари – година и 3 месеца министър на енергетиката?

Теменужка Петкова: Ами вие знаете, че енергетиката е един от най-важните сектори в българската икономика. Паралелно с това, това е и секторът, който е обременен с доста сериозни проблеми трупани в годините назад. Проблеми, които са в резултат на взимани политически решения, по отношение на големи инвестиционни проекти, за които е липсвала икономическа обоснованост. Проблеми, които са трупани в резултат на регулаторната политика, която е водена години наред в този сектор. Но така или иначе, сега дойде момента за разрешаването на тези проблеми, тъй като секторът няма как по нататък да продължи да се развива нормално, на базата на пазарни условия.

Водеща: Възможно ли е, говори се за енергийна мафия непрекъснато, говори се за различни политико-икономически интереси в енергетиката и не само се говори.

Теменужка Петкова: Аз мисля, че няма невъзможни неща и това правителство и…

Водеща: От къде ще тръгнете?

Теменужка Петкова: …българският парламент доказа, че ние имаме и волята и амбицията, и възможностите да поставим основите на реформите в този сектор. Повярвайте ми, никак не е лесно да се правят реформи в българската енергетика, но не и невъзможно. Доказателство за това е последната една година, година, в която бяха извършени две промени в Закона за енергетиката. Промени, които са насочени изцяло към това, да бъде решен един от основните проблеми в сектора, а именно редуцирането, намаляването и ликвидирането на финансовия дефицит в системата.

Водеща: Така, и доколко редуцирахте дефицитът в НЕК?

Теменужка Петкова: Ами дефицитът в НЕК е редуциран значително, очакваме съвсем скоро да излязат данните от миналата 2015г., това са счетоводните данни на дружествата и както на всяко едно от тези дружества, така и на БЕХ като цяло. Така, че съвсем скоро ние ще разполагаме с реални цифри по отношение на 2015г. Но към деветмесечието, към 30.09.2015г., НЕК отчита намаление на загубата си, спрямо същият период на 2014г. със 106 млн. лв., нещо което е един много добър индикатор.

Водеща: Процентно колко е това?

Теменужка Петкова: Ами, да речем около…

Водеща: Няма 10.

Теменужка Петкова: Ами да, близо 10%. Друг много, така, важен показател е и това, че НЕК реализира положителен финансов резултат от своята регулаторна дейност. Това е към месец октомври 2015г., печалбата, която НЕК реализира не е голяма, тя е близо 14 млн.лв., но пък е индикатор за това, че реформите, които бяха извършени през 2015г. започват да дават своя резултат. Пак искам да кажа, че тези реформи не могат да се случат сега и веднага, това са процеси, които протичат във времето. На всички ни се иска много бързо да се развият нещата в сектора, но важното е, че е зададена посоката, че има визия за развитието на българската енергетика.

Водеща: Влизаме в ново начинание – либерализация на енергийният пазар. Какво означава това за обикновеният потребител, кратичко?

Теменужка Петкова: Либерализацията на българският енергиен пазар означава освобождаване на пазар, създаване на възможност за определяне на цената на ел.енергия не от регулатора. Тази цена, знаете, в момента подлежи на регулиране, тя се определя от КЕВР, оттук нататък, след пълната либерализация на електроенергийния пазар, тази цена ще се определя единствено и само от търсенето и предлагането. За да се случи процесът по пълна либерализация, неслучайно казвам процеса, тъй като това не е еднократно действие. Този процес за да се случи е налице необходимост от съществуването на няколко основни предпоставки – на първо място, това е необходимостта от съществуване на работеща енергийна борса. Второ много важно нещо, това е изборът на модел за пълна либерализация на електроенергийният пазар. Вие знаете, че през август БЕХ сключи договор със Световната банка и този договор е насочен именно към това, да бъде избран моделът за пълна либерализация на електроенергийния пазар. Този модел включва няколко основни компонента в себе си – на първо място, очакваме от експертите на Световна банка и вече имаме един предварителен доклад, междинен доклад от страна на Световната банка, който е свързан с разработването на компенсаторен механизъм. Който компенсаторен механизъм ще покрива именно тези разлики, които формират дефицитът към настоящия момент в НЕК и в сектора. Това е така, защото…

Водеща: Това е хубаво, това е на ниво държава, но един човек си казва: „Ами аз как мога да си купувам по-евтин ток технически, как да става”?

Теменужка Петкова: Ами битовият потребител няма…

Водеща: Ние не говорим за големите потребители на електроенергия, те са по напред с материала, знаят как да се получи това.

Теменужка Петкова: Битовият потребител няма как да участва на борсата, на борсата ще участват производители на електрическа енергия и търговците на електрическа енергия. Но това, което ще рефлектира върху нас като потребители, е свързано с определянето на цената на електрическата енергия, т.е. тя ще бъде определена на базата на пазарен принцип – на търсенето и на предлагането. Българският битов потребител ще има възможност да избира своят доставчик на електрическа енергия, а пък доставчиците, от своя страна, ще имат ангажимента да се конкурират помежду си, така че да предложат цена за битовите потребители, възможно най-добра оферта.

Водеща: А производителите, това няма ли да изяде главата на държавата? "Марица Изток" 1 и "Марица Изток" 3, прословутите американски централи, които държавата има задължение, купила не купила от тях ток, да заплати определена сметка по договорът, средства?

Теменужка Петкова: Ами пълната либерализация на електроенергийният пазар ще бъде една качествено нова ситуация за всички участници в този процес, вкл. за двете американски централи, за всички останали участници в този процес.

Водеща: Те ще си кажат: "Ние няма въобще да участваме на тази борса, държавата ще си ни плаща и това е".

Теменужка Петкова: Пълната либерализация ще наложи да преразгледаме и да предоговорим условията по този договори, тъй като тези договори…

Водеща: С "Марица Изток" 1" и "Марица Изток3" ?

Теменужка Петкова: Да.

Водеща: Вярно ли? Как ще стане това?

Теменужка Петкова: Да, разбира се. Това ще стане на базата на преговори. Така, че аз смятам, че…

Водеща: Има ли вече конкретика?

Теменужка Петкова: Ами нека да изчакаме моделът на Световната банка. Точно в този…

Водеща: Кога ще има резултат?

Теменужка Петкова: Ами може би някъде до края на месец март ще бъде готов изцяло моделът за пълна либерализация. Като този модел включва именно този компесаторен механизъм, той ще уреди взаимоотношенията между НЕК или друг субект, който отново ще има ангажимент да изкупува тази електрическа енергия. Тази електрическа енергия е по по-високи цени от пазарните, не само за двете американски централи, но и за ВЕИ производителите, за топлофикационните дружества, които произвеждат по високо ефективен и комбиниран начин, от заводските централи. Това са все ангажименти, които произтичат от европейски регламенти, от европейски директиви и от законови ангажименти, които са намерили място в Законът за енергетиката и в Закона за енергията от ВЕИ. И този компесаторен механизъм ще покаже именно как ще бъде компенсирана тази разлика и какъв ще бъде моделът на пълна либерализация. Друг много важен аспект при пълната либерализация, това е механизмът за защита на уязвимите потребители.

Водеща: Това е много важен въпрос, кратко?

Теменужка Петкова: Това е изключително важен въпрос и аз използвам случаят, за да уверя българските потребители и българските граждани, че те не бива да се притесняват от това, което ни предстои. На първо място, нищо няма да бъде предприето като действия свързано с освобождаването на пазарът, без да е налице този механизъм за защита на уязвимите потребители. За да стане това факт, ние трябва да предприемем поредица от действия…

Водеща: Какво значи това, че те ще получават някакво доплащане от страна на държавата ли?

Теменужка Петкова: Ами ще бъде налице механизъм, който ще гарантира защита на тези уязвими потребители. На първо място, което и с вицепремиерът Калфин съвместно трябва да направим, е да помислим за дефиницията по отношение на това, кои са точно тези енергийно бедни граждани, за да не се получи така, че лица, които на практика не са в действителност такива, да попаднат по една или друга причина …

Водеща: Както се получава в социалната сфера.

Теменужка Петкова: Да, както се получава и към момента имаме такъв, не много добър опит.

Водеща: Това кога ще стане?

Теменужка Петкова: Ами имаме съвместна работна група с нашите партньори от ЕК. В тази работна група участват и колегите от МТСП, Министерство на енергетиката и КЕВР.

Водеща: Кога?

Теменужка Петкова: В краят на тази седмица ние пътуваме за Брюксел, за среща с ЕК, с Главна Дирекция "Енергетика", точно по този въпрос. Това ще стане факт до края на месец април, ние трябва да имаме такъв разработен механизъм, който да ни гарантира защита на уязвимите потребители.

Водеща: Черешката на тортата. Може ли да се нарече това за тази една година, че в края на миналата година подписахте окончателно инвестиционно намерение за изграждане на интерконекторът Гърция-България?

Теменужка Петкова: Ами смея да твърдя, че това е един сериозен успех на българското правителство в сектор енергетика. Тъй като подписването на окончателното инвестиционно решение и подписването на новото споразумение за развитието на проекта, е един много дългоочакван момент, т.к. Тъй като с вземането на окончателното инвестиционно решение, на практика се слага началото на изграждането на интерконекторът Гърция-България, който интерконектор всички знаем, че изключително важен. Той е важен не само за България и за Гърция, той е важен и за всички страни от Централна и Югоизточна Европа. тъй като изграждането на този интерконектор, на практика ни гарантира реална диверсификация на източника за доставка на природен газ, а именно, за доставка на природен газ от Азербайджан. Така, че това смея да твърдя, че е един сериозен успех на всички нас, това, което…

Водеща: Нали уж нямаше азерски газ…

Теменужка Петкова: Ами не, няма такива...

Водеща: …достатъчно количество?

Теменужка Петкова: Няма такива данни за сега, вие знаете, че ние имаме и сключен договор с нашите партньори от СОКАР, който е за доставка на 1 млрд.куб.м. природен газ, именно за този проект, за интерконектора Гърция-България. През месец октомври трябва да стартира строителството, месец октомври 2016г., сега ни предстои подготовка и провеждане на обществената поръчка, във връзка с избор на изпълнителите за реализацията на този проект. И този проект трябва да бъде готов втората половина на 2018г., трябва да бъде въведен в експлоатация.

Водеща: Има ли опасност, чета в тази обществена поръчка, че вече сякаш е решено, кои богаташчета и олигарси ще я спечелят?

Теменужка Петкова: Не, няма такава опасност. Аз ви гарантирам, че такова нещо няма как да се получи. Това ще бъде обществена поръчка, която ще бъде проведена при спазване на абсолютно всички законови изисквания, на европейските директиви. Ще бъде проведена при спазване на всички видове публичност, прозрачност, така че ще имат възможност да участват абсолютно всички компании и абсолютно всички фирми, които отговарят на обявените изисквания от страна на възложителят. Още повече, по отношение на този проект има предоставени средства от ЕС, това са 45 млн. евро, които са предоставени, знаете че всяко едно евро, което е предоставено по силата на такава програма, подлежи на много сериозен контрол. Така, че никой не би си позволил подобно нарушаване на европейските директиви и на правилата за обществените поръчки.

Водеща: Защо хората, последен въпрос, толкова ще питат ще има ли увеличение на цената на тока? Вие пък казахте, че до половин година няма да има?

Теменужка Петкова: Да, има ценово решение на КЕВР и то важи за целият регулаторен период, който е до края на месец юни.

Водеща: А защо ще има след месец юни увеличение?

Теменужка Петкова: Ами никой не знае дали ще има увеличение на цената и, ако има – с колко. Това, което…

Водеща: А защо би имало?

Теменужка Петкова: Ами, защото международната практика, международният опит показват, че при освобождаването на пазара, навсякъде се забелязва тенденция на увеличаване на цената на електрическата енергия. Поради това, че така или иначе при регулираният пазар, не можем да бъдем сигурни, че това е реалната цена. Единственият, който може да каже каква е реалната цена на електрическата енергия, това е пазарът. Така, че когато имаме борса, работеща борса, то тогава ние можем да знаем каква е реалната цена на електрическата енергия.

Водеща: Какво очаквате да се случи като заработи борсата на 19.02?

Теменужка Петкова: Ами на 19.02 борсата ще заработи вече в реално време с реални борсови сделки, очаквам да има една наистина реална цена, по отношение на цената на електрическата енергия. Само да отворя една скоба и да кажем, че…

Водеща: Между другото, борсата ще промени ли тази прогностика на 6 месеца, примерно, грубо казано, можеше да кажете : "Шест месеца няма да имаме увеличаване на цените, но за следващите шест, не знаем".

Теменужка Петкова: Цената на електрическата енергия ще се определя от борсата, тя ще се определя от пазара…

Водеща: Това е ясно…

Теменужка Петкова: …но КЕВР ще определя други две добавки към цената, това е цената за "задължения към обществото" и таксата за пренос, и таксата за достъп.

Водеща: Любимата на бизнесът. Какво стана там, разбрахте ли се най-накрая?

Теменужка Петкова: Ами с бизнесът ние водим диалог, с нашите колеги от бизнеса. Това, което сме обсъдили с тях, аз съм споделила с тях, по отношение на Наредбата за намаляване на тежестта върху индустрията, във връзка с разходите за енергия от ВЕИ. Ангажиментът, който имахме Министерство на енергетиката, Министерство на финансите, Министерство на икономиката, беше да разработим тази Наредба за намаляване на тежестта върху индустрията. Ние сме я разработили, още лятото сме я изпратили в ЕК за пренотификация. Това, което ще забави този процес е свързано с действия, които не са предприети назад във времето и те са свързани с това, че не е нотифицирана държавната помощ за ВЕИ-та…

Водеща: Вие очаквате ли някаква съпротива пак от бизнесът, някакви стачки, протести?

Теменужка Петкова: Аз мисля, че няма основание за подобна съпротива, ние сме показали и премиерът, и аз, и останалите колеги от държавните дружества в енергетиката, че сме готови за диалог, така че не смятам, че ще се стигне дотам.

Водеща: Добре, оптимистично завършваме този разговор, да не си забравите микрофона. Благодаря, желая ви успешна година и по-малко сътресения. Довиждане.

Теменужка Петкова: И аз ви благодаря, дано.

Водеща: Разговаряхме, уважаеми зрители и уважаеми слушатели, с г-жа Теменужка Петкова, министър на енергетиката.

 

Канал 3, "Беновска пита"