Теменужка Петкова: Енергоемкият бизнес ще получи отстъпка от таксата "задължение към обществото"

Водещ: "Денят започва" продължава на тема ток – нови цени, с енергийния министър Теменужка Петкова, която вече е в студиото. Да започнем с коментар на това заглавие "Токът скара премиера и бизнеса". Къде е енергийното министерство, обаче – на страната на бизнеса или на страната на КЕВР?

Теменужка Петкова: Kоментарът по отношение на това заглавие може да бъде следният – не смятам, че може да се говори за скарване между премиера и бизнеса, тъй като премиерът лично се ангажира с всичките проблеми, които съществуват в сектор "Енергетика". Те не съществуват от вчера или от днес, в резултат на което бяха проведени поредица от срещи, още в края на месец юни, когато бяха налице първите симптоми на несъгласие от страна на бизнеса и първите притеснения от страна на бизнеса по отношение на увеличаване на цената "задължение към обществото". Така че не смятам, че можем да говорим за някакво скарване. Напротив. Ние имаме много добър диалог, още повече, че правителството изпълни своя ангажимент – обсъдихме с бизнеса, с индустрията промените, които правителството може да направи; мерките, с които правителството се ангажира, че ще разреши част от проблемите в българската енергетика. Тези мерки вече са факт и енергийният регулатор взе предвид тези мерки, които правителството и българският парламент изпълниха и в резултат на това се стигна до тази възможност цената за битовите потребители на ел.енергия не само да не бъде повишена, така както беше планирано с близо 2%, но и да бъде намалена минимално с 0,11%.

Водещ: Защо обаче бизнесът казва, че ще скочат цените на основните продукти, като започнем с хляба? Реакцията на премиера беше – когато цената падна, не намалихте цените?

Водеща: Само да кажем Иван Иванов коментира експертната гледна точка от тяхна страна, но въпросът е, че хората, които правят бизнес казват – цените в магазините ще скочат, безработицата ще се увеличи, доходите ще намалеят, затова предупреждават.

Теменужка Петкова: Може би трябва да започнем с това, че Законът за енергетиката ясно е постановил как трябва да бъде разпределена цената "задължение към обществото". Тази цена "задължение към обществото" трябва да бъде разпределена справедливо и по равно спрямо всички крайни потребители. Ето защо не е възможно, аз предполагам, че и господин Иванов е пояснил в разговора, който сте провели, че не е възможно да бъде въведена диференцирана ставка по отношение на индустрията и на битовите потребители, просто защото законодателството не позволява подобна крачка. Но за сметка на това по отношение на индустрията са налице насоки на Европейската комисия (ЕК), които са свързани с намаляване на тежестта върху индустрията по отношение разходите за закупуване на ел.енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Тези насоки на ЕК са в сила от юли 2014 г. и ние с промяната на Закона за енергетиката от март 2015 г. веднага предприехме мерки, така че тези насоки веднага да намерят своето отражение и да бъдат транспонирани в нашето национално законодателство. В резултат на това беше изработена наредба, която е свързана именно с намаляване на тежестта върху индустрията. Тази наредба беше разработена от трите министерства – на енергетиката, на финансите, на икономиката. Тя е факт. При нейното разработване активно участие взеха и работодателските организации, индустрията. Всички те са заявили своята визия по отношение на това как трябва да бъдат формулирани преференциите, които може да ползва бизнесът. И тъй като тук става въпрос за предоставяне на държавна помощ по отношение на индустрията, тази наредба е изпратена за нотификация в ЕК. След нейното нотифициране от страна на ЕК, бизнесът ще може да ползва, надявам се това да стане максимално скоро, ние водим много активен диалог с ЕК. Процедурата, която сме заявили е процедура на пренотификация, което означава, че всички дебати, които се водят по отношение на нотифицирането на тази наредба ще бъдат в диалогов режим, така че ние веднага да можем да откоригираме това, което ЕК счита за необходимо или да отговорим на допълнителни въпроси от страна на ЕК.

Водещ: Защо не възнамерява бизнесът, обаче, да изчака това нотифициране?

Теменужка Петкова: Записано е, че тази наредба касае първия ценови период от 1-ви август тази година. Т.е. когато и да влезе в сила тази наредба, когато и тя да бъде нотифицирана, на индустрията ще й бъде дадена възможност тя да ползва своето облекчение от 1-ви август. Така че аз смятам, че индустрията трябва да бъде спокойна, затова че тя ще получи своето облекчение, което й се полага съгласно насоките на ЕК и съгласно, които насоки ние пък транспонирахме тези облекчения в нашето национално законодателство. Още повече повишението, ако има изобщо такова повишение на цените, както стана ясно от изчисленията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), те ще бъдат много символични, почти незабележими. Така че смятам, че трябва да има едно спокойствие в сектора.

Водещ: А ще го има ли? Понеже четем, че готвят протести и то съвместно със синдикатите?

Водеща: Нещо, което и миналата седмица се случи, но в крайна сметка, при положение, че процесът продължава, къде ще се намери решението?

Водещ: Думите ви изглеждат оптимистично, звучат така като – да, нещата ще се наредят. Обаче от другата страна не ги виждат нещата по този начин.

Теменужка Петкова: Знаете ли, аз определено високо ценя тази загриженост и на индустрията, и на синдикатите във връзка с развитието на сектор "Енергетика" и разбира се и развитието на държавната енергетика най-вече.

Водещ: Загриженост ли е това или самозащита?

Теменужка Петкова: Аз го разбирам като загриженост към сектор "Енергетика". Но знаете ли, смятам че ако тази загриженост беше демонстрирана може би преди 10 години, времето когато в сектор "Енергетика" се взимаха решения, които бяха свързани с големите енергийни проекти – с АЕЦ "Белене", с "Цанков камък", ако беше реагирано по-своевременно тогава и от бизнеса, и от синдикатите, и от цялото ни общество, може би днес нямаше да водим подобни разговори. Но тук искам да отворя само една скоба и да кажа – в резултат на тези решения, които са взимани от българския енергиен сектор във времето назад, Националната електрическа компания (НЕК) генерира голяма част от своя дефицит. 2 милиарда и 300 милиона лева от нейния дефицит са именно от тези големи инвестиционни проекти "Белене" и "Цанков камък". По отношение на "Цанков камък" искам българските зрители да знаят, че НЕК плаща кредит, който краен падеж настъпва в края на 2019 г. Сами разбирате, че няма как, когато са извършени подобни разходи, както за "Цанков камък", така и за АЕЦ "Белене" тази цена така или иначе да не бъде платена и тя да не се отрази негативно върху развитието на НЕК.

Водеща: Сега да не се окаже, че и "Южен поток" е в този списък?

Теменужка Петкова: Не, "Южен поток" категорично не е в този списък, тъй като "Южен поток" е отделно акционерно дружество. В него принципали са БЕХ и "Газпром". Но със сигурност по отношение на БЕХ ще се отрази това, което се е случило преди две години. През 2013 г. БЕХ е изтеглил кредит в размер на 1 милиард лева. Този 1 милиард лева, неговият падеж настъпва в края на 2018 г. Всяка година ние плащаме по 44 милиона лева лихви по обслужването на този кредит.

Водеща: Питахме Иван Иванов, ако се намерят допълнителни резерви, казва той комисията има право след три месеца да определи нови цени. Имате ли отнякъде или вече се изстиска всичко от енергетиката, имате ли отнякъде къде да се пести, да се запушват дупки, пробойни, да се затягат кранчетата, така че да може да се смъкне още цената по някакъв начин?

Теменужка Петкова: Цялата политика на правителството в сектор "Енергетика" е насочена именно към това – секторът да бъде стабилизиран и да бъдат спрени течовете на системата. Ние сме насочили своите усилия изцяло в тази посока. Разбира се, винаги има какво да се желае. Ето защо аз смятам, че ние ще продължим да търсим такива резерви. Неизбежно, има подобни резерви в системата и ние ще продължим да ги търсим. Вие знаете, че аз като министър на енергетиката поех ангажимент разходите в държавната енергетика, свързани с, административните разходи да бъдат редуцирани с 10% в следващите три години, като само до края на тази година очакваната редукция на разходите ще бъде близо 20 милиона лева. Така че ние непрекъснато търсим такива механизми. Разбира се нещата очевидно на всички ни се иска да се случат много бързо. Повярвайте, и на мен, и на премиера, и на цялото правителство ни се иска нещата да се развият максимално бързо, но това са проблеми, трупани с десетилетия. И наистина е необходимо време, за да бъдат решени.

Водеща: Нуждаете ли се от активната роля на прокуратурата, за да разрешите проблемите, трупани с десетилетия?

Теменужка Петкова: Прокуратурата има, разбира се, своето място в този процес. Това са случаите, в които са налице данни за нарушения, данни за престъпления, за корупционни практики.

Водещ: Къде са най-големите нарушения?

Теменужка Петкова: В сектор "Енергетика"?

Водещ: Да.

Теменужка Петкова: В сектор "Енергетика", аз и в предишното си качество на директор на Агенцията за държавна инспекция съм имала възможност да погледна на този сектор от друг ъгъл, в качеството си на контролиращ орган. Извършени са поредица от проверки в НЕК и обстойно са били проверени тези проекти, свързани с АЕЦ "Белене", с "Цанков камък". Смея да твърдя, че там има доста сериозни нарушения, по които аз лично очаквам прокуратурата да се произнесе.

Водеща: Въпросът обаче, тези нарушения в крайна сметка дали ще видим някой да носи отговорност за тях? Назад във времето, ако върнете лентата, доколко вашите предшественици са поощрявали да се случват тези нарушения или по-скоро не са знаели? Говорим за злоупотребите.

Теменужка Петкова: Аз не мога да твърдя дали моите предшественици са поощрявали подобни нарушения. Със сигурност мога да кажа, че няма министър, който да застане на този пост с ясното съзнание да създаде хаос в системата или да доведе до поредица от неблагоприятно развитие на събитията. Но така или иначе това показват фактите – поради незнание, или поради лош анализ, или лоша преценка на ситуацията са вземани подобни решения.

Водещ: Създаване на хаос не, но лично облагодетелстване, защо не?

Теменужка Петкова: По отношение на това налице ли е облагодетелстване тук е мястото и на прокуратурата, и на разследващите органи. Аз в предишното си качество като директор на Агенцията за държавна финансова инспекция и моите колеги сме извършили проверка, съставили сме доклади, доказали сме това, което сме установили и много се надявам прокуратурата да се произнесе. Там пише имената на хората, фирмите, времето, годините, през които са извършени тези нарушения.

Водеща: Нека една оценка да направим на комисията, защото в крайна сметка това е първият и по-сериозен удар или пък по-сериозно решение, което предизвика обществени дискусии и реакции. Иван Иванов начело на комисията – вашата оценка като енергиен министър?

Теменужка Петкова: Първо, ще кажа няколко думи за господин Иван Иванов. Аз високо ценя господин Иван Иванов в качеството му на експерт и на общественик, на човек, който е с доказана репутация в обществото и с необходимия опит в областта на енергетиката. По отношение на останалите членове на КЕВР ще кажа само, че това са експерти, зад които застана българският парламент, поради което ние нямаме основание да се съмняваме или да подлагаме на дебат тяхната компетентност, тяхната обективност при вземането на решения. Смятам, че това решение, с което КЕВР излезе сега от 1-ви август е едно балансирано решение. Решение, което надявам се да постави на друга основа развитието на енергийния сектор в България.

Водеща: Спомням си Делян Добрев в нашето студио като говорихме за съкращаване на разходи, мисля, че за трева каза или за цветя, някъде около АЕЦ "Козлодуй", затова че се дават средства и там и че съответно ще се съкращават. Като говорим за съкращения и всъщност за АЕЦ "Козлодуй" сега чета една статия затова, че политиката на съкращаване на разходите в държавните енергийни дружества няма да повлияе на програмата за удължаване на живота на Пети и Шести блок, това са ваши думи. Да кажем малко повече за това доколко действително тази програма може да се повлия от страничен фактор?

Теменужка Петкова: Категорично мога да кажа, че инвестиционната програма, не само на АЕЦ "Козлодуй", а и на всички дружества в държавната енергетика, няма да бъде повлияна от тази редукция на разходите, която ще бъде извършена в размер на 10%, тъй като това ще бъде намаляване на разходите, които са свързани единствено и само с административната дейност на съответните енергийни дружества.

Водеща: Косенето на трева, само да попитам, с разбира се лека усмивка?

Теменужка Петкова: Косенето на трева попада в този кръг на дейности, които са свързани с оказването на външни услуги, така че безспорно подобни договори ще попаднат под удара на редукцията, която предстои, и която в момента вече се извършва.

Водеща: Малко повече да кажем за АЕЦ "Козлодуй" и затова удължаване? Колко пари са необходими – 400 милиона за какво?

Теменужка Петкова: За АЕЦ "Козлодуй" знаете, че един от основните приоритети на правителството е удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Ето защо ние много активно работим в тази посока. 270 милиона евро са необходими затова да бъде осъществена модернизацията и удължаване на живота на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" и отделно от това около 140 милиона са необходими за повишаване на мощността на АЕЦ "Козлодуй" до 104%. Така че това, което трябва да се знае, че всички дейности, свързани с удължаване на живота на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" се извършват в рамките на сроковете, които са регламентирани. Дейностите, които трябва да бъдат извършени, се извършват. Така че българските граждани трябва да бъдат спокойни. Всичко, което е необходимо да се направи по отношение удължаването на пети и пести блок на АЕЦ "Козлоудй" се осъществява, включително и осигуряването на финансов ресурс.

Водещ: По повод спокойствието на българските граждани, премиерът обяви създаването на специално звено, което ще следи за нарушенията в енергетиката. Неговите думи звучат така: "място, където може да ни се изплъзват и да лъжат – това е между ЕРП-та и ВЕИ-та". Пак той казва – "там няма никакъв контрол". Защо чак сега се сещаме, че няма никакъв контрол? И кой ще го налага този контрол?

Теменужка Петкова: Аз, първо, искам да кажа, че правителството, аз лично подкрепям всяка една мярка, която е свързана със спирането на порочните практики в сектор "Енергетика", включително и създаването на подобно звено. Смятам, че има своето място и ще даде подобни резултати.

Водещ: То ще бъде към Министерство на енергетиката или към МВР?

Теменужка Петкова: Това предстои да бъде уточнено, но само искам да отворя една скоба и да кажа, че с последната промяна на Закона за енергетиката от 24 юли тази година, беше предвидена възможност, когато електроразпределителните предприятия представят пред НЕК своите искания за плащане по отношение на енергията, която те са изкупили от ВЕИ, те да представят съответно фактурите от съответните производители, както и протокол, който установява реалния размер на използваната ел.енергия. Опитахме се да създадем по някакъв начин документи, които да дадат основание и ясно да покажат и да докажат реалния размер на изразходваната ел.енергия.

Водещ: Но явно не е бил успешен опитът, щом премиерът твърди, че там са пробойните?

Теменужка Петкова: Това е промяна, която преди една седмица влезе в сила. Аз съм сигурна, че тази промяна ще даде своите резултати. С колегите от НЕК ще работим в тази посока и съответно с ЕРП-та, да уточним реда, по който те ще предоставят тези данни, които са необходими на НЕК, за да може да се види какво на практика плаща националната компания.

Водеща: Дайте да излезем малко от сметките и да погледнем мащабно на енергетиката. Нов сезон от септември, в крайна сметка като мине времето за море и за почивка, някак си ще трябва пак да се погледне към големите проекти. Има ли надежда България да направи първа крачка по големите теми, за които се бори? Говорим за газовия път, за "Южен поток" не знам в какво настроение ще са в Москва есента?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че България има реални шансове, ако тези проекти бъдат изпълнени, по които ние активно работим, да стане незаобиколим фактор на газовата карта на Европа. На първо място, това са интерконекторните връзки на България със съседните на нас страни. Искам да заявя пред вас и вашите зрители, че беше проведена обществена поръчка във връзка с довършването на интерконектора с Румъния. Това е интерконекторът, който е в най-напреднала фаза. Проведена беше обществената поръчка. Тя приключи успешно, избран е изпълнител и може би тази седмица предстои да бъде сключен договорът, така че до края на годината или началото на следващата България да има вече първия интерконектор с Румъния. С Гърция нещата придобиха малко по-усложнен характер с оглед политическата обстановка и политическата нестабилност в съседна Гърция. Това до голяма степен ни попречи да подпишем окончателното инвестиционно решене в сроковете, които бяхме заложили с нашите съакционери.

Водещ: Т.е. засега сме на стенд бай, в очакване?

Теменужка Петкова: Продължаваме да водим активен диалог с нашите съакционери от дружеството "Посейдон", така че смея да твърдя, че може би някъде към средата на септември ще имаме решение по този въпрос. Предстои ми тази седмица да проведа разговор с моя гръцки колега.

Водещ: С какви очаквания сте там?

Теменужка Петкова: Очакванията са, че проектът ще се случи, тъй като той е изключително важен. IGB е проект от общ интерес в рамките на Европейската общност, както от гръцка страна, така и от българска страна. Ясно е заявено, че това е приоритет и за двете страни. Ето защо аз съм сигурна, че там нещата ще се развият благоприятно за всички нас, тъй като този интерконектор е изключително важен за диверсификацията на източниците, на маршрутите за доставка на природен газ, не само за България, но и за цяла Централна и Югоизточна Европа.

Водещ: Въпросът е гърците да ли ще намерят пари да го финансират?

Теменужка Петкова: Ние водим активен разговор с нашите партньори от ЕК за осигуряване на грант, който да финансира проекта. Имаме тяхното уверение. Нямам основание да се съмнявам, че те ще ни подкрепят.

Водещ: В разгара на лятото сме, но всички си спомняме тежката зима, която преживяхме и вие съответно бяхте на различни места, където имаше кризисни ситуации. Как ще гарантирате, че тази зима няма да се повтори, при повече сняг, при по-тежки метеорологични условия? Водите ли разговори с дружествата, те да засилят своята инвестиционна програма, там където е нужно, за да може да се отремонтира мрежата?

Теменужка Петкова: Тежката зима, която всички ние заедно преживяхме всъщност ни даде един добър урок затова какво не трябва да се прави оттук нататък и какво трябва да предприемем като мерки. По отношение на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), тъй като това е дружеството, което е в държавната енергетика по отношение на тази дейност, ние сме предприели много сериозни мерки, направили сме своя анализ във връзка с резултатите от зимния период и проблемите, които бяха създадени. Само искам да кажа, че ЕСО кандидатства и получи финансиране от страна на ЕК в размер на 60 милиона лева във връзка с рехабилитацията на мрежата.

Водеща: Кога ще ги получим и кога ще ги ползваме?

Теменужка Петкова: Надявам се да ги получим максимално бързо. Ние сме одобрени, получили сме ги, въпросът оттук нататък да бъдат проведени съответните процедури, така че те да могат да бъдат използвани по предназначение. Това са средства, които се предоставят от страна на ЕК и те имат един по-специален режим по отношение на контрола. Те подлежат на контрол, както от страна на финансиращия орган, така и от страна на нашите национални контролни органи. Ето защо аз смятам, че не бива да се съмняваме в това как ще бъдат изразходвани тези средства.

Водеща: Благодарим ви за този разговор. Надявам се, че сме отговорили на въпросите, които си задават и част от нашите зрители. Още веднъж – министър Теменужка Петкова в нашето студио след горещите разговори за цената на тока в последните няколко дни и дискусиите, които се породиха.

3 август 2015 г.