Теменужка Петкова: Правителството ще овладее кризата в българската енергетика

Водещ: "Още от деня" започва с министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Здравейте. И веднага да ви попитам: вие виждате ли някакъв паралел между това, което става в Гърция, дълговата криза там, държавата е пред фалит и кризата в българската енергетика, където пък НЕК е пред фалит. Вярно, че дългът на НЕК е няколко милиарда лева, там са 340 млрд. евро, разликата е голяма, но така или иначе, горе долу можем ли да направим някакво сравнение?

Теменужка Петкова: Ами общото между кризата в Гърция и кризата в НЕК е това, че и на двете места става въпрос за дефицит на финансов ресурс. За щастие обаче, по отношение на кризата в съседна Гърция, можем да кажем, че нещата не могат да бъдат овладени вече на този етап, обаче кризата в енергетиката, смятам че сме на път да овладеем и няма да се стигне до подобен сценарий.

Водещ: Убедена сте, че ще я овладеете?

Теменужка Петкова: Да, сигурна съм, че ще я овладеем, правим всичко възможно. Правителството има и волята, полагаме усилията и се надявам това наистина да се случи.

Водещ: И друго нещо много важно, вие няма да вземете помощи от МВФ или ЕС за да стабилизирате НЕК, нали?

Теменужка Петкова: Ами не. Смятам, че на този етап ние можем да се справим сами.

Водещ: Обаче, ако запазим паралела и направим ние в България един референдум, свързан с НЕК или със ситуацията в българската енергетика и попитаме българина дали иска по-висока цена на тока, за да стабилизираме НЕК, знаете ли какъв ще бъде отговора?

Теменужка Петкова: Аз ще отговоря по следният начин: ние за щастие имаме КЕВР, която в случая има много важната роля да определи цената на електрическата енергия в България. Трябва да бъде определена цената по справедлив, обективен начин и смятам, че българските граждани нямат основание да се съмняват в професионализма и компетентността на комисията. Така, че бихме могли да си спестим един подобен референдум.

Водещ: Добре, обаче Комисията се оплака и самият Иван Иванов каза онзи ден, че има политически сили, които се опитват да се намесят в работата на независимия регулатор. Кои са те, вие знаете ли ги? Той каза ли ви ги, поне на вас?

Теменужка Петкова: Ами от страна на правителството, аз смятам, че категорично няма такива политически сили. Напротив, ние имаме един добър диалог с Комисията…

Водещ: Не, той не каза правителството, да. Каза "политически сили", не знам точно какво е имал предвид.

Теменужка Петкова: Ами нямам предвид и аз не мога да кажа, кои политически сили е имал предвид г-н Иванов, но категорично мога да кажа, че от страна на правителството подобни разговори не са водени, подобен натиск изобщо не може и да се помисли, че може да се упражнява. Комисията е независима, още повече, нашето правителство беше това, което заложи тези промени в Закона за енергетиката и направи статута на КЕВР абсолютно променен. Тя е независим орган, към НС, така че смятам, че по тази тема трябва да се спре с инсинуации.

Водещ: Сега, за да успокоите още веднъж зрителите, кажете, какви са тези резерви, които вие намерихте, които може би не са били известни толкова добре на регулатора, за да може да стабилизирате финансовото състояние в системата, без обаче да повишавате тока на 01.08. дори?

Теменужка Петкова: Както вече имах възможност да спомена, КЕВР е този орган, който ще определи цената на електрическата енергия. Изпълнителната власт, тя има свои конкретни ангажименти и функции, които може да изпълни. И тези функции са свързани с това, сектор "Енергетика" да бъде управляван по начин, който да позволи да бъдат спрени течовете в системата и да управлява така сектора, че да бъде един стабилен и предвидим сектор. Резервите, които онзи ден на среща с премиера, успяхме да достигнем, в един диалог със синдикатите и работодателските организации, са мерки, които правителството отдавна обмисляше като евентуални стъпки, които би трябвало да бъдат предприети. Резервите, които ние намираме и, които могат да бъдат реализирани в едни законодателни промени на първо място, това са промените в Закона за енергетиката и промените в Закона за енергията от ВЕИ-та. Безспорно, ще доведат до стабилизирането на НЕК и до свиването на дефицита й. В какво се изразяват тези промени, най-общо казано?

Водещ: Да, ако ги кажете конкретно, ще бъде добре.

Теменужка Петкова: Да. На първо място, в Закона за енергетиката се предвижда да бъдат направени промени, които да позволят да се издават месечни сертификати, във връзка с произвежданата електрическа енергия от заводските централи и от ТЕЦ-те. Това ще даде възможност, всеки месец да се плаща наистина, НЕК да изкупува по преференциални цени, от тези два типа производители, която е произведена наистина по високо ефективен и комбиниран начин. За да удостовери това производство, трябва да е налице месечен сертификат, който КЕВР би трябвало да издава. Така, че да се позволи на НЕК да плаща наистина за това, което реално е произведено за такъв тип енергия.

Водещ: А до сега какво е плащала? Може би нещо, което не е било произведено?

Теменужка Петкова: Твърде вероятно. До сега се е плащало само на годишна база, в края на годината. Но с промените в Закона за енергетиката от 06.03.2015г. въведохме ограничения, че всъщност тази енергия ще се изкупува само до размера на квотата определена от Комисията и само това производство, което е високо ефективно или комбинирано.

Водещ: Добре, колко милиона пестим от тази мярка, примерно, горе долу, имате ли представа?

Теменужка Петкова: Ами от тази мярка може би ще се спести една доста сериозна сума, която ние в момента се опитваме да анализираме. Там може би става въпрос за порядъка около 50-60 млн.лв. Друга мярка, която смятам, че също ще бъде много ефективна е свързана с промяна в Закона за енергията от ВЕИ-та. Като тук трябва да отбележим, че развитието на този вид производители на ел.енергия ясно е определено от регламенти на ЕС. Те са транспонирани в нашето законодателство и съгласно регламента на ЕС и нашето законодателство, НЕК в качеството и на единствен купувач, има ангажимента да изкупува цялото количество ел.енергия, произведено от ВЕИ-та.

Водещ: На висока цена, пропуснахте да кажете.

Теменужка Петкова: Да, на преференциална цена, която е определена от КЕВР, бившата ДКЕВР. КЕВР е постановила да бъде изкупувана ел.енергия до определени часове, които гарантират възвръщането на инвестицията на тези производители на енергия от ВЕИ. Остатъка от енергията, която те произвеждат след тези определени часове, до сега НЕК изкупуваше по цена на обществен доставчик, която до момента е 125лв. Това, което ние ще въведем с промяната в закона, е тази цена да бъде не на обществен доставчик, а да бъде цена за излишък на балансиращ пазар. Тази цена е между 4 и 6 лв. на мегават/час. Всеки може да направи една груба сметка за каква разлика става въпрос.

Водещ: А тази проверка, която върви към ВЕИ-та в момента от АДФИ, ще даде ли скоро резултат?

Теменужка Петкова: Ами тя вече дава. Първо, може би трябва да кажа това, че тази проверка стана възможна пак с промяната в Закона за енергетика, която ние направихме през март 2015г. До сега, по никакъв начин тези производители на ел.енергия, които не са само ВЕИ-та, тук влизат всички предприятия, които формират микса, тук влизат и заводските централи и ТЕЦ-те. Така че тази проверка започна точно с този тип производители, поради факта, че цените, по които те продават своята ел.енергия са преференциални и тези цени по някакъв начин създават затруднение по отношение на заплащането, в НЕК. Резултатите, които към момента АДФИ установява и проверките, които тя извършва са насочени към това да се провери инвестицията, която е направена от тези производители дали отговаря на размера на инвестицията, посочена в ценовото решение, на базата, на която е определена и преференциалната цена.

Водещ: Това означава, че някои от тях може би лъжат?

Теменужка Петкова: Ами това означава, че някои от тях може би в някои случаи, ако е определена цена на базата на една стойностна инвестиция, т.е. в действителност, този производител е инвестирал по-малък ресурс или неговата инвестиция е на по-малка стойност. С разликата на практика съществува риск от прекомерно подпомагане. Това проверяват и органите на АДФИ и там, където има разлика между фактическата инвестиция и инвестицията, която е по ценово решение, тази информация се предоставя веднага на КЕВР и в рамките на нейните правомощия и на нейната компетентност е да прецени налице ли е основание комисията да преразгледа своето ценово решение и да определи нова, индивидуална цена за отделния производител.

Водещ: По-ниска цена?

Теменужка Петкова: По всяка вероятност да, по-ниска. Комисията е тази, която ще направи този преглед, този анализ и тя има такава компетентност, да издаде такова решение.

Водещ: По ваше мнение, вие за първи път споменахте за възможността да бъдат намалени административните разходи с колко, с 10%?

Теменужка Петкова: Да.

Водещ: Смятате ли, че до сега тези разходи са били прекомерно високи, излишно високи, съзнателно е водена политика за източване на НЕК или на всички държавни енергийни дружества?

Теменужка Петкова: Ами трудно ми е да кажа, дали съзнателно е водена такава политика за увеличаване на административните разходи или за тяхното неоснователно раздуване, ако можем така да кажем, но това, което със сигурност може да се каже е свързано именно с оптимизиране на разходите в държавната енергетика. Това между впрочем беше и едно от исканията, които работодателите поставиха към т.нар. държавна енергетика. Ние смятаме, че има възможност за оптимизиране на тези разходи. Аз още миналата седмица издадох заповед, с която оказвам на БЕХ, в качеството му на принципал в тези дружества от сектора на държавната енергетика, да бъдат предприети действия, с цел оптимизиране на тези разходи с 10% до края на 2015г.

Водещ: И накрая да ви питам, този Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Какви пари се надявате да съберете в този фонд и за какво ще бъдат използвани тези пари?

Теменужка Петкова: В този фонд ще бъдат генерирани приходи от няколко източника. На първо място, това ще бъде 5% вноска върху приходите от продажба на всички производители на ел.енергия. Без разлика, дали те са частни производители на ел.енергия, дали са дружества от държавната енергетика.

Водещ: Демек, 5% от оборота?

Теменужка Петкова: 5% от приходите, от продажба на ел.енергия. Само тази енергия предназначена за продажба, тук не говорим за ел.енергия за собствени нужди на самите производители, тук става въпрос за приходите от продажба.

Водещ: Тези, които изнасят?

Теменужка Петкова: Тези, които изнасят, по отношение на тях не се предвижда такава вноска, тъй като тук става въпрос за производителите. И когато е произведена тази ел.енергия, тя вече веднъж ще бъде, така да се каже, направена вноска върху тази сума.

Водещ: Разбирам.

Теменужка Петкова: Така, че единият източник ще бъде точно от там, от генерирането на приходи от тези 5%, от приходите от продажби. Друг източник на приходи в този фонд, ще бъдат приходите от продажба на емисии, разбира се, ще бъдат генерирани и други приходи. Фондът ще бъде управляван от УС, в него ще има 7 члена, ще има представители на производителите на ел.енергия, по двама представители на производителите, ще има представители на Министерство на финансите, на Министерство на енергетиката, разбира се и на Министерство на околната среда и водите.

Водещ: Тези пари какво ще стабилизират, системата на енергетиката в България?

Теменужка Петкова: Точно така.

Водещ: Това е нещо като Фонд за гарантиране на вземанията в банковата система, така ли да го разбираме?

Теменужка Петкова: Ами вижте, това е фонд, който всъщност показва първата стъпка към подготовка за либерализация на пазара. Защото, какво ще се случи след 01.01.2016г. след либерализацията на пазара?

Водещ: Какво?

Теменужка Петкова: На практика, пазарът ще бъде свободен. Тогава цената на ел.енергия ще се определя от търсенето и предлагането. За да се случи това обаче, е необходимо да бъдат предприети поредица от действия. На първо място, трябва да бъдат извършени законодателни промени, които ще извадят НЕК от качеството й на обществен доставчик и единствен купувач на ел.енергия. Но, когато НЕК престане да бъде обществен доставчик, то върху НЕК ще продължат да тегнат дългосрочните договори, по отношение ангажиментите за изкупуване на ел.енергия от ВЕИ, от американските централи, от заводските централи, от ТЕЦ-те. И тогава, НЕК на практика пак няма да бъде поставена в равностойно положение спрямо другите участници на пазара. Тя ще изкупува тази енергия по високите цени, ще я продава по пазарни цени…

Водещ: Които ще бъдат може би по-ниски?

Теменужка Петкова: …по-ниски. И в резултат на това, ще има дефицит.

Водещ: Пак ще кумулира дефицит.

Теменужка Петкова: Този дефицит трябва да бъде покрит, той трябва да бъде компенсиран по някакъв начин. И всеки един процес по либерализация на пазара, предвижда именно задължително въвеждането на такъв компенсаторен механизъм. Тук може би е важно да поясня това, за вашите зрители, че може би до края на тази седмица предстои да подпишем договор със Световна банка, във връзка с оказване на консултантски услуги и разработване на модел за либерализация на пазара. Този модел трябва да бъде факт до края на месец октомври, това да ни даде възможност ние през ноември да инициираме законодателни промени и в началото на 2016г., либерализацията да бъде факт. Така, че това, което ние се опитваме да предложим като мярка, със създаването на този фонд, е първа стъпка към либерализацията на пазара.

Водещ: Хората ви слушат внимателно, сигурен съм, че им е интересно, но всички се питат: "Добре, либерализираме пазара от 01.01., какво ще стане с цената? Дали тя ще тръгне нагоре или ще тръгне надолу?" Това са двете вероятности. Като трябва да се подчертае, може би вие трябва да го кажете, не толкова аз, че фактически цената за инфраструктурата си остава същата, нали така? Разликата ще е само в цената на тока, който ние плащаме.

Теменужка Петкова: Цената на ел.енергия ще бъде такава, каквато я определи пазара. Дали ще бъде по-висока, дали ще бъде по-ниска, тя ще бъде справедливата цена, която ще бъде определена при възможно най-прозрачни, най-обективни критерии, а това са критериите на пазара. Трябва да се знае следното, че при такъв либерализиран пазар, КЕВР ще е тази, която ще определя цената за достъп и цената за пренос на ел.енергия, както и цената "задължение към обществото". Тази цена, за която ние говорим, че всъщност формира…

Водещ: Където стана повод за скандал.

Теменужка Петкова: Ами не бих казала, че…

Водещ: Е, искаха стачки да правят, протести и т.н.

Теменужка Петкова: Ние с бизнеса проведохме няколко срещи и смятам, че в рамките на този диалог, успяхме да изясним голяма част от въпросите, които бяха поставени от страна на индустрията. Мерките, които правителството предприе се възприеха много добре и от синдикатите, и от българската индустрия, така че смятам, че гледаме в една посока.

Водещ: Добре, надявам се, че всички са ни разбрали. Кажете сега за газа, бяхте в Санкт Петербург, предложихте там един хъб във Варна. Кога очаквате развитие в тази част, аз да ви попитам пък след това, какво ще правим с нашите гръцки колеги, с които трябва работим по онзи интерконектор, който да изградим около Турски поток?

Теменужка Петкова: В Санкт Петербург бях по покана на вицепремиерът на Русия, във връзка с провеждането на 19-я Петербургски икономически форум. Там имах възможност да взема участие в един панел, съвместно с министъра на енергетиката на Русия, г-н Новак и в последствие имах възможност да проведа срещи с министър Новак. На тази среща обсъдихме редица въпроси, които касаят взаимоотношенията между двете страни в областта на енергетиката, вие знаете, че ние имаме много важни теми, една, от които е удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". Тя беше обстойно обсъдена и бих искала да уверя и вашите зрители, че и от страна на нашите руски партньори, и от българска страна беше заявена ясната позиция, че приключването на модернизацията и удължаването на живата на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" е приоритет и за двете страни. Така, че там всичко се развива в рамките на сроковете и програмите, които са предначертани във връзка с изпълнението на този проект. И разбира се, обект за разговор стана и нашата идея за изграждане на газов хъб на територията на България. Аз представих на моя колега нашият проект във връзка с изграждането на газовия хъб…

Водещ: Този хъб е разклонение от Турски поток ли?

Теменужка Петкова: Ами не, това всъщност е идеята, която предвиждаше тръбата за Южен поток да излезе на Варна.

Водещ: Да. Ама сега Турски поток ще минава малко по-навътре, но да се отдели така лекичко и да дойде към нас. Така ли го виждате?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че е рано да говорим за Турски поток, само това ще кажа и мисля, че …

Водещ: Вие сте песимист?

Теменужка Петкова: Аз съм оптимист за развитието на…

Водещ: Южен поток?

Теменужка Петкова: …не, аз съм оптимист за развитието на нашата идея за изграждане на газов хъб на територията на България. Така, че смятам, че…

Водещ: Добре, този газов хъб, който вие искате да изградите на територията на България, опонент ли е на Турски поток или е съюзник?

Теменужка Петкова: Ами това е наш проект, върху който работим ние. Проектът Турски поток не е обсъждан нито в рамките на ЕС, нито е бил предмет на дебати и на анализи за това, какво трябва да се случи на територията на страна членка от ЕС.

Водещ: Разбрах. И тогава да не ви питам повече пък за интерконектора с Гърция, който е функция пък на Турски поток?

Теменужка Петкова: Интерконекторът с Гърция е наш много важен проект, ние работим много активно с нашите гръцки партньори.

Водещ: Той си стои, независимо от Турски поток?

Теменужка Петкова: Разбира се. Интерконекторът с Гърция е обект от общ интерес, той е проект на ЕС и е обявен точно за проект от общ интерес. Така, че неговото изграждане е абсолютен приоритет както за нас, така и за нашите европейски партньори и той е изключително важен не само за България, ами за целия регион. Така, че ние много упорито работим в тази посока и се надявам той наистина да приключи успешно.

Водещ: Последен въпрос. Вие как възприехте тази вратичка, която си отвори Русия с изявлението, че може би 2019г. те няма да спрат подаването на газ през Украйна, през този газопровод, който минава през Украйна и идва тук в България? Който трябваше, беше дадена декларация много силна и ясна, и точна, и категорична преди време, че до 2019г. всичко приключва?

Теменужка Петкова: Ами аз мога да кажа само, че това е една добра новина, всъщност, че Русия на практика започва да преразглежда своята позиция и смятам, че това ще бъде от общ интерес за всички.

Водещ: Ама вярвате ли, че това ще се случи или така само се тества пазара?

Теменужка Петкова: Ами нека да бъдем оптимисти, защо не?

Водещ: Добре, благодаря ви.

Теменужка Петкова: И аз ви благодаря.

 

06.07.2015 г.