Теменужка Петкова: Либерализацията на електроенергийния пазар означава равнопоставеност за всички производители

Водещ: В края на миналата седмица се споразумяха работодатели и синдикати за създаването на един нов фонд, чрез който да се задържи цената на тока. По този повод разговаряме с госпожа Теменужка Петкова. Добър ден.

Теменужка Петкова: Добър ден.

Водещ: А след малко и с председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране господин Иван Иванов. Госпожо Петкова, как стана възможно – донякъде изненадващо за публиката, тъй като имаше много сериозни протести и много важни девизи в публичното пространство да се разбият тези, които стоят над всички интереси. Имаме предвид някакви мастити фигури, а също така и имаше призив за чисти ръце в енергетиката. Това пък бяха вашите думи. Какво се случи?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че в края на миналата седмица успяхме в рамките на един много конструктивен диалог, който водим не от вчера с работодателските организации, със синдикатите. Успяхме да представим мерките, тъй като изпълнителната власт може да предложи само това – мерки, които да са свързани със стабилизирането на сектор "Енергетика" и с намаляването на дефицита в НЕК. Мерките, които предложихме, бяха обсъдени на тази среща и станаха достояние на всички. Те са свързани основно с промени в законодателството, което регламентира дейността в енергийната система. Това са Закон за енергетиката и Закон за енергията от възобновяеми енергийни източници. Ние предлагаме промени в тези два закона, които промени, до голяма степен, ще намалят дефицита в НЕК и ще доведат до стабилизиране на енергийната система, и ще са една много сериозна стъпка към подготовката за въвеждането на либерализирания пазар на електрическата енергия в началото на 2016 година. Tова, до което всъщност ние успяхме да постигнем като договореност със синдикатите, с работодателските организации смятам, че е един добър знак и гаранция за това, че енергийната система наистина ще бъде стабилизирана, което е в интерес на всички. Знаете, че енергетиката е един от най-важните отрасли на българската икономика и от нейната стабилност зависи стабилността на икономиката като цяло.

Водещ: Но как постигнахте това споразумение в рамките на няколко срещи учудващо, след протеста в петък и след прекъсването на електричеството, работници, които излизат навън по заповед на работодателите?

Теменужка Петкова: Не бих казала, че подобно споразумение е постигнато в рамките на няколко дни. Правителството работи още от самото начало на нашия мандат в тази посока. Посока, свързана с финансовото стабилизиране на системата. Тези мерки, които предлагаме са обсъждани дълго време, ние сме ги обмисляли дълго време. Разбира се сме ги коментирали съответно със синдикатите и с работодателските организации, тъй като знаете, че една част от тези мерки са свързани и с минимизиране на разходите в така наречената държавна енергетика. Нещо, което от страна на работодателите беше поставено като много остър въпрос. От друга страна, анализите, които сме направили показват, че има възможност да бъдат минимизирани тези разходи. Но това разбира се беше необходимо да бъде обсъдено и със синдикатите, за да могат да получат увереност, че на практика няма да се стигне до съкращаване на хора, до намаляване на възнаграждения, до елиминиране на някои придобивки, които те ползват по силата на колективния си трудов договор и по силата на това, че упражняват професия, която е доста по-специфична и се извършва в много по-специфични от обичайните условия. Така че не бих казала, че това е резултат, който сме постигнали в рамките на една-две срещи или че този резултат е под някакъв натиск. Не, това са целенасочените стъпки на правителството, това е нашата идея за реформи в този сектор и целенасочено вървим натам.

Водещ: Имате ли някаква реакция на някои съсловия вече, обадиха ли ви се, възприемат ли подхода, който избирате?

Теменужка Петкова: На този етап няма някакви конкретни послания от отделни съсловия. Вчера имах възможност да чуя някои мнения във връзка със създаването на фонд "Сигурност на електроенергийната система". Като опасенията, които чух, бяха свързани с това, че едва ли не в този фонд ще се акумулират средства и тяхното събиране от дружествата в държавната енергетика ще доведе до необходимост от намаляване на разходите в държавната енергетика и до нейното ощетяване. Аз тук бих искала да отворя една скоба и да кажа следното. Когато ние говорим за въвеждането на либерализацията – това означава равнопоставеност. Ето защо този фонд и задължението вноски в този фонд ще бъдат приложими за всички производители на електрическа енергия, включително държавни, частни - поставя всички пред равни условия. Това е първото и задължително условия към либерализацията на пазара, за да може този процес наистина да бъде успешен и да бъде справедлив за всички. Така че това бяха първите отзиви, които чух. Тук може би ще има много мнения "за", ще има сигурно много мнения "против". Но аз смятам, че в парламента, в комисии, съответно в пленарна зала ще имаме възможност да обсъдим и да дебатираме всички тези промени, които смятам, че са много важни.

Водещ: Макар, че очаквате много бързо да бъдат направени промени?

Теменужка Петкова: Да. Очакваме много бързо да бъдат направени промените. Вие чухте, че имаме подкрепата на депутатите от българския парламент. Надявам се наистина те да станат факт максимално бързо, за да можем да предоставим тези изходни данни, защото можем да направим само това – те да бъдат факт преди КЕВР да обяви окончателното ценово решение. Тези нови параметри, които ние ще предложим биха могли да послужат на комисията в случай, че тя прецени, че те са достатъчно основателни, или че може да ги вземе предвид при изготвянето на ценовото решение.

Водещ: Какво е основното съобщение, което прави вашето споразумение? Че няма да поскъпва цената на тока?

Теменужка Петкова: Основното съобщение, основното послание от тази среща, е за консенсуса и за волята на всички за това системата в сектор "Енергетика" да бъде стабилизирана. По отношение на това каква ще бъде цената на тока, аз и друг път съм имала възможност да кажа, и сега пак ще го повторя и то е законодателно уредено, институционално. Това е изцяло в правомощията на КЕВР. Аз смятам, че ние нямаме основание да се съмняваме в нейната обективност, в нейния професионализъм. Така че това, което може да направи и прави изпълнителната власт е да предприеме действия, които да доведат до свиване на дефицита в НЕК. Само да припомня, че този дефицит е 3,7 млрд. Той не е натрупан вчера, днес или последната година или две. Той е натрупан в последните 10 години. От тези 3,7 млрд., 2,3 млрд. са по невъзстановени разходи по инвестиционни проекти за АЕЦ "Белене" и за "Цанков камък", и 1,4 млрд. – това е тарифният дефицит в НЕК, който е в резултат на водената регулаторна политика през годините. Тоест НЕК купува енергията на високи цени и я продава на ниски.

Водещ: Добре. Вие говорите за този проблем и за тази тежка вина, и за този порок, който е заседнал здраво. Но мисля, че нямате никакви заблуди и без друго. Работихте още преди по тази тема. Какво още има да разследвате в областта на това – злоупотребите или на някакви неизяснени криминални елементи в областта на енергетиката?

Теменужка Петкова: Ролята на министъра на енергетиката е доста по-различна и няма такива разследващи функции.

Водещ: Нали обещавате чисти ръце?

Теменужка Петкова: Да, разбира се. Аз смятам, че с всички действия на правителството и на моя екип в Министерството на енергетиката показваме точно тази воля. Волята, всичко да бъде сложено на масата, всичко да се извършва публично, прозрачно, при ясни правила. В противен случай не може да има чисти ръце. Аз в предишното си качество на директор на Агенцията за държавна финансова инспекция, моите колеги и агенцията имахме възможност да извършим поредица от проверки в сектор "Енергетика", които бяха свързани точно с тези така наречени големи инвестиционни проекти – като АЕЦ "Белене" и като "Цанков камък". Това, което ние установихме там, тези нарушения, тези доста сериозни проблеми, които са трупани с годините – всичките тези констатации са подробно описани, доказани са и са изпратени на органите на прокуратурата. Много се надявам те да работят по този въпрос и наистина да се продължи темата за чистите ръце в енергетиката от тях.

Водещ: Благодаря ви за участието, госпожо Петкова.

Теменужка Петкова: Аз също ви благодаря.

 

05.07.2015г.