Жечо Станков: Незаконният добив на въглища не е причината за свлачището в "Рудничар"

Водещ: Продължаваме в предаването "Добър ден, София" по темата, която от вчера следим – свлачището, което се активизира в пернишкия квартал "Рудничар" засегна три къщи, като основната причина е незаконният добив на въглища. Какво обаче ще предприемат властите оттук нататък? Това ще попитаме сега зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков, който вчера бе на мястото на инцидента. Добър ден, зам.-министър Станков.

Жечо Станков: Добър ден. 

Водещ: Как си обяснявате това, че въгледобивът от мини "Перник" в участъка, където е станало свлачището, е спрян в далечната 1956 г., казва министърът на икономиката Божидар Лукарски, а там се продължава години наред да се копае и то по безобразен начин – как си го обяснявате вие? 

Жечо Станков: Първо, бих желал да споделя една информация, която преди броени минути експертите от Министерството на енергетиката ми докладваха. След като вчера бях на мястото, както споменахте, днес събрахме цялата необходима геоложка информация и на база на нея и на първичните анализи на експертите от МЕ, категорично установихме, че не незаконния добив е допринесъл за свличане на такова голямо количество земна маса. 

Водещ: Не той е допринесъл, така ли? 

Жечо Станков: Не той е допринесъл. Това е на база на първичната експертиза на нашите минни инженери, геолози и хидрогеолози. Това по никакъв начин не означава, че Министерство на енергетиката бяга от отговорност или се опитва да прехвърли тази отговорност. Напротив – ние сме наясно, че в нашето министерство са най-големите експерти, които трябва да анализират ситуацията и съвместно с колегите от Министерството на икономиката, които на срещата при тях смятам, че убедихме, че действително не незаконният добив конкретно е проблемът. В този квартал още от даването на разрешение през 1975 г. да се изграждат жилищни сгради, има множество такива ситуации с разцепени и пропаднали сгради. Както споменахте и вие, 1956 г. са приключили добивните работи в района, като конкретно в зоната, където е свлачището, тези работи са приключили 1944 г. Ние ще намерим какъв точно е проблемът. До момента това, което ни подават като информация , че най-вероятно големи количества вода, проникнали в земните недра през зимните месеци и пролетта, както и водни количества, които извират от земните недра, допринасят да размествания и свлачища. 

Водещ: Т. е. причините са комплексни? 

Жечо Станков: Причините са комплекси. Нашите експерти съвместно с колеги от Министерство на икономиката ще направим необходимите проучвания и сондажи в териториите на тази зона за да преценим какво е допринесло за свличането на това голямо количество земна маса и увреждането на имуществото на невинни граждани в района. 

Водещ: Обаче незаконният добив на въглища също е допринесъл доста. 

Жечо Станков: Във връзка с незаконния добив на въглища лично ръководих две проверки в района като втората проверка беше предния ден преди да се случи това бедствие. Искам да заявя, че в тази връзка поехме общ ангажимент пред обществото. Заедно с областния управител на Перник г-жа Ирена Соколова, областния щаб и всички институции се обединихме около това да стартираме действия по инкриминиране на незаконния добив, не само на въглища, а на всякакви природни богатства. С това целим да покажем, че сме хора на действието и още днес в 16:00 ч. е насрочена първата среща, на която като ръководещ орган по контрола сме поканили в Министерството на енергетиката представители на Министерски съвет, МВР, Министерство на правосъдието, Министерството на икономиката с цел да обсъдим текстове, които вече са подготвени от нашите юристи. Целта ни е в максимално кратки срокове те да бъдат внесени в Народното събрание  за да може законодателната власт да вземе отношение по тях. 
Колегите много бързо се отзоваха и координираха своите звена от юристи, за да могат да седнат и да обсъдят текстовете, които, както казах, са изготвени от прависти на Министерство на енергетиката. 

Водещ: Разбираме, че работите усилено по решаването на този проблем. 

Жечо Станков: Подобни спешни действия са необходими защото ако не вземем отношение веднага – проблемът просто ще остане във времето.  Виждайки проблема, действаме веднага и целим максимално бързото му решаване. 

Водещ: Поради тази причина искам да ви попитам: вие бяхте вчера на мястото, както вече казах – има ли опасност от всичко, което казахте, че са комплексни причините за това активизирало се свлачище, има ли опасност освен тези три къщи, които сега са засегнати, и други къщи да бъдат засегнати? 

Жечо Станков: Съвместно с колегите от Министерството на икономиката проследяваме дали има движение на земните пластове в района. Към този момент  моите експерти ми докладваха, че няма основания за безпокойство в тази насока, но знаете, че докато не приключат цялостните експертизи, няма как да дадем гаранция за това. В никакъв случай не искам да плаша гражданите на този квартал в Перник.   Напротив – целта в момента е точно тях да успокоим и да предприемем всички превантивни действия, за да не се допусне това да се случва в бъдеще. 

Водещ: Да, след като вече имаме такова свлачище в Перник има ли риск такива стари мини, които вече са спрели работа на други места в България да се активизират подобни процеси и как следите изобщо това нещо ? 

Жечо Станков: Честно казано, трудно ми е да отговоря на този въпрос. По-скоро това трябва да кажат ликвидаторите, които отговарят за тези мини в ликвидация. 

Водещ: Да, но все пак, предполагам, че започвате да работите по някаква цялостна стратегия? 

Жечо Станков: Да, естествено. Приоритет към момента, както ви споменах, е да приключим с текстовете, свързани с инкриминирането на незаконния добив за всички видове подземни богатства в цялата страна.