Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Работим непрестанно за създаване на благоприятна бизнес среда за инвеститорите

"Нашите непрестанни усилия са насочени към това да създадем благоприятна бизнес среда за инвеститорите." Това казва министърът на енергетиката Теменужка Петкова в интервю, публикувано в The American Times. Като пример за тези усилия министър Петкова посочва промените в Закона за енергетиката от март т.г. Те въвеждат по-справедлив начин за определяне на енергийния микс, по-големи правомощия за АДФИ и нов начин за избиране членовете на КЕВР, който гарантира тяхната независимост. "Създаването на стабилна бизнес среда е един от главните приоритети на правителството", посочва още Петкова.

Пред изданието тя допълва, че правителството очаква да привлече сериозни международни инвеститори в проучването на блоковете "Силистар" и "Терес" в дълбоко Черно море, конкурсът за които върви в момента. По нейните думи, първоначалните данни за тези два блока показват оптимистични резултати и това вече предизвиква интерес сред инвеститорите.

Министър Петкова акцентира пред изданието, че диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на енергийни суровини е водещ приоритет в работата на Министерството на енергетиката, тъй като сега страната зависи само от един източник на природен газ. В тази връзка са усилията за изграждане на междусистемните връзки със съседните държави, както и срещите, свързани с изграждането на Вертикалния газов коридор. Правителството фокусира вниманието си върху изграждането на интерконектора с Гърция, който ще ни осигури връзка с Южния газов коридор, посочва Теменужка Петкова. По нейните думи, тази връзка е важна не само за България, но и за цяла Югоизточна Европа.

Тежкото финансово състояние на българската енергетика и усилията секторът да бъде стабилизиран са друга основна тема на интервюто пред The American Times. Министър Петкова посочва пред изданието, че НЕК има дефицит от 3.7 млрд. лева, като 62% от него е натрупан вследствие на направени в миналото инвестиции, които са политически мотивирани и нямат икономическа обосновка. Другата част е т.нар. тарифен дефицит – НЕК беше задължена да изкупува електричеството по 300 лв./мвтч, а да го продава за 120 лв./мвтч, дава пример Теменужка Петкова.  За да се коригира тази несправедливост, бяха предприети промени в Закона за енергетиката, според които от енергийния микс бяха извадени централите, които не произвеждат по високоефективен и комбиниран начин, както новите ВЕИ обекти. Новият начин за избиране на държавния регулатор – от парламента, вместо от Министерския съвет, както и засилените правомощия на АДФИ също ще съдействат за повече обективност и стабилизиране на сектора, смята още министър Петкова.  По нейните думи либерализацията на енергийния пазар, която трябва да стартира от началото на 2016 г., ще осигури прозрачен и пазарно ориентиран модел  за ефективна работа на инвеститорите в българската енергетика.