Теменужка Петкова: Целенасочено работим за либерализацията на енергийния пазар

Водеща: Г-жо Петкова, цената на тока. Защо такава голяма дилема се създаде? Не е ли нормално все пак цените да се регулират, да не казвам растат или намаляват, и това да се прави след съответните пресмятания, обществото да бъде информирано, убедено и да няма протести дори на работодателите?

Теменужка Петкова: Напълно съм съгласна с вас, че така трябва да бъде. И смятам, че този път нещата се получиха точно по този начин. Вие знаете, че ние инициирахме и направихме промяна в закона за енергетиката, с която промяна на практика се даде възможност на КЕВР да бъде независим орган – тя се избира пряко от българския парламент, отчита се на бъгларския парламент, и смятам, че с тази законодателна промяна успяхме да разсеем всякакви съмнения за натиск от страна на изпълнителната власт.

Водеща: Така изглежда само, но в момента имаме впечаление, че КЕВР е в ръцете на Реформаторския блок, както са и повечето реформи. Начело на нея седи Иван Иванов, представител на ДСБ. Има ли някаква политическа интрига между коалиционните партньори ГЕРБ и ДСБ?

Теменужка Петкова: Не, не смятам, че има някаква политическа интрига. В КЕВР има представители на всички политически партии и не можем да твърдим, че там има приоритет определена политическа партия.

Водеща: Г-жо Петкова, замисляли ли сте се, че повечето хора не знаят. Говори се - енергетиката, държавните предприятия, централите – електро, ядрените, топло, въглищните и т.н, но всъщност повечето хора не си дават сметка кой - кой е в енергетиката. Говори се непрекъснато за загубите на НЕК, но хайде да назовем какво прави точно НЕК?

Теменужка Петкова: НЕК е едно от най-важните дружества в българската енергетика и по силата на решенията, които са взимани в миналото от страна на държавата, се явява в ролята на единствен купувач на цялата произведена електрическа енергия в България. Освен, че е единствен купувач, тя е и обществен доставчик, т.е. тя трябва да доставя електрическата енергия за битовите потребители.

Водеща: Защо тя купува електроенергия на загуба?

Теменужка Петкова: Такава е волята на държавата.

Водеща: Каква е тази държава, която има такава роля?

Теменужка Петкова: Тя се явява буферът в цялата система, който обира всички негативи по трасето на електрическата енергия. Дефицитът в НЕК е 3 млрд и 700 млн. лв. като този дефицит се формира основно по две направления: в резултат на невъзстановени разходи за инвестиционни проекти, небезизвестните проекти "Цанков камък" и АЕЦ "Белене" и 1 млрд и 400 млн. лв , което е тарифният дефицит.

Водеща: Колко са активите на НЕК и трябва ли да притежава всички тези активи, вместо да пристъпи към някаква форма на раздържавяване, за да могат да се покрият и загубите?

Теменужка Петкова: НЕК разполага с доста сериозни активи и може да се говори за раздържавяване в държавната енергетика, когато секторът бъде стабилизиран. Ако сега се тръгне в тази посока това означава, че тези активи ще се продадат на много ниска цена, а идеята е, то може би ще се случи някога, държавата да може да вземе най-добрата цена за своите активи.

Водеща: От кого да ги вземе, когато може би никой няма да иска да ги купува на тази цена, на която ние мечтаем?

Теменужка Петкова: Не смятам така. С действията, които правителството предприе в последните осем месеца, действията, които са насочени изцяло стабилизирането на сектора, финансовата стабилизация, либеризацията на пазара, към която ние много целенасочено вървим и тя ще бъде факт в началото на 2016г. , смятам, че ще се промени ситуацията в българската енергетика.

Водеща: Казахте, че няма да има раздържавяване в сектор "Енергетика", а ще има съкращения, нямаляване на заплати ли, какво? Как ще се редуцират тези разходи?

Теменужка Петкова: Раздържавяването няма да бъде удачна мярка, тъй като секторът не се намира в добро финансово състояние.

Водеща: Няма да има раздържавяване т.е. оттам пари няма да дойдат, откъде ще дойдат тези 10% ?

Теменужка Петкова: Ще се търсят резерви вътре в рамките на системата.

Водеща: Защо досега не са намерени? Всяко едно от предприятията, които са в патримониума на БЕХ е трябвало да ги потърси само ли, самият БЕХ ли, като собственик на всички тези предприятия?

Теменужка Петкова: В момента, всяко едно от дружествата търси резерви и ще предложи такива още тази седмица, за да можем да редуцираме разходите.

Водеща: Предишното правителство "Борисов" падна заради цените на тока, има ли такава опасност сега?

Теменужка Петкова: Не смятам, че има такава опасност, тъй като не правителството определя цената на тока, тя се определя от КЕВР.

Водеща: Да видим дали ще се промени ситуацията или работодателите и синдикатите ще протестират пак, другият петък евентуално. Този петък протестираха, разнопосочни сведения излязоха. Работодателите казаха колко предприятия са се включили, колко са намалили консумацията на ток, като показател на това, че са участвали. Но енергийният системен оператор, онзи, който отразява ежедневното, ежечасното, ежеминутното потребление на ток, даде съвсем други – противоречиви, контра тези, на това колко предприятия са били спрени. Вие имате ли цифри и факти, вече трети ден сме след петък?

Теменужка Петкова: Не бих искала да влизам в задочен диалог с работодателските организации и индустрията. За времето от 11 до 12 ч. на 25 юни, за когато беше обявен протеста от страна на индустрията, товарът е спаднал с 46 мегавата и след това от 12 до 13ч. има още намаление на товара с 20 мегавата, което означава около 66 мегават часа.

Водеща: Работодателите твърдят, че най-малко със 150-170 мегавата е спаднало потреблението? Какъв е рискът, когато пада потреблението, което е планирано? Какво може да се случи?

Теменужка Петкова: Това посочват данните от енергийния системен оператор. Не е добре за енергийната система да има такива резки спадове в товара. Може да настъпи срив в системата, но за щастие в тази ситуация не може да се говори за такъв.

Водеща: Ние така ли ще го играем на късмет при следващия протест? Мерки?

Теменужка Петкова: Аз мисля, че с бизнеса имаме добър диалог, който ще продължи и за в бъдеще.

Водеща: Не ви ли извиват ръцете - бизнесът, г-жо Петкова, и ръцете на министър-председателя?

Теменужка Петкова: Не, не бих казала. С бизнеса тази дискусия се породи в резултат на нашите взаимоотношения във връзка с изготвянето на наредбата, която е предназначена да намали тежестта върху индустрията. По повод разходите за изкупуването на енергията от възобновяеми енергийни източници. Тази наредба стана възможна благодарение на промените в закона за енергетиката, които ние направихме и транспонирахме насоките на ЕK, които са в сила от юли 2014 г. Тази наредба ще даде възможност на индустрията, на голямата индустрия, да намали своите разходи за електрическа енергия, да поеме по-малък товар от разходите, които влизат в задължението към обществото, което ще се отрази на цените, стоките и услугите, които те предлагат на пазара. Към настоящия момент индустрiята плаща 18, 93 лв. цена задължение към обществото, а пък битовите потребители плащат 53 лв. за тази цена – задължение към обществото.  Това, което КЕВР искаше да направи и е направила в своя доклад на практика е да бъде изравнена тежестта върху индустрията и върху битовите потребители, като цената задължение към обществото бе изравнена на 40 лв. С тази наредба, на която утре изтича срокът за обществено обсъждане и смятам, че тя ще стане факт, която сме изготвили и обсъдили и с бизнеса, с всички заинтересовани страни, тя ще даде възможност на един кръг от индустрията да ползва намаление на тази цена задължение към обществото. Разчетите, които сме направили показват, че тази част от индустрията, която ще ползва намаление ще запалати половината, някъде около 21 лв. - задължение към обществото. За да се ползват подобни преференции, такава държавна помощ, трябва да са изпълнени няколко основни условия, които ЕК е определила в тези насоки. Съобразявайки се с насоките сме изготвили такава наредба, която надявам се да удовлетвори всички.

Водеща: Не цитираме ли тази прословута Европейска комисия, като мантра, непрекъснато. Тя ни дава правилата, тя ни дава рамките, тя обаче ни дава, но и ни взема. Веднага отивам към газовите проекти, към енергийната диверсификация…

Теменужка Петкова: Ами вижте, ние сме част от т.нар. европейско семейство, ние сме длъжни да се съобразяваме с правилата, които действат в рамките на ЕС.

Водеща: Какво спечелихме от това, че не дадохме ход на проекта "Южен поток"? Ето сега, не знам какво ще спечели Алексис Ципрас в Гърция от това, че отказва да се подчини на задълженията, които има към ЕК, към МВФ, но народът може би добива някаква представа, че той е в състояние да извоюва повече права за нацията си. Ние какво спечелихме? Сега ще ни прескочат вероятно по отношение на всякакви потоци, ще ни заобиколят,  "Набуко" няма да се върне – трасето му през България, какво правим ние?

Теменужка Петкова: По отношение на проекта "Южен поток" трябва да бъде ясно, че не България спря проекта, той беше спрян по повод стартирала наказателна процедура от страна на ЕК. Страната ни все още няма официално писмо, и все още няма официалната позицията на "Газпром" по случая.

Водеща: Все пак докъде стига субординацията България – ЕС и докъде стига субординация управляващи и българско население? Къде е деликатното равновесие и как може да се спази във Вашата област, която за нас е инфарктна?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че ние не трябва да се делим на управляващи и българско население, всички ние сме един народ. Ставайки член на европейското семейство ние сме длъжни да се съобразим с всички правила.

Водеща: Какво се очертава пред нас обаче сега, с газовите връзки?

Теменужка Петкова: Ние очакваме нашите партньори от ЕК да ни подкрепят в проектите по които България работи във връзка със своята диверсификация.

Водеща: Ама кой работи с България? Русия – не работи, "Газпром" – не работи, Турция – не работи, Гърция – не работи, може би с Румъния и със Сърбия нещо подработва?

Теменужка Петкова: Не бих казала. България работи и с Турция, и с Гърция, и с Румъния, и със Сърбия. С Турция в момента работим много активно по изграждане на интерконектора, само да отбележа, че кандидатствахме и получихме финансиране от страна на ЕК за предпроектното проучване във връзка с изграждането на интерконектора с Турция. В момента върви обществена поръчка.

Водеща: Кога ще стартира този конектор? Нали чакаме руския газ да стигне до Турция, през "Турски поток"?

Теменужка Петкова: Мисля, че е рано да се говори за "Турски поток", но ние работим много активно и с нашите партньори от Гърция по интерконектора с Гърция, знаете, че съвсем скоро предстои да бъде подписано окончателно инвестиционно решение по този проект.

Водеща: Като говорим за тези работи, за Русия, Вие бяхте на XIX Петербургски икономически форум и се срещнахте там с руския си колега, Александър Новак. Доколко тази среща беше висш пилотаж на дипломацията и доколко има някаква реална надежда за нещо?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че срещата беше изключително полезна. Ние за първи път от доста време успяхме да си поговорим, да обсъдим общи въпроси, които вълнуват и двете страни. Една от най-важните теми, които беше предмет на нашата дискусия, беше свързана с удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Знаете, че това е приоритет на правителството.

Водеща: Пък защо не и построяване на седми блок?

Теменужка Петкова: Ами да, защо не?!

Водеща: В какъв времеви хоризонт ще се случи удължаването на живота на блоковете на АЕЦ "Козлодуй"?

Теменужка Петкова: Техният живот изтича през 2017 и 2019 г. Ние работим много упорито, забавяне там няма да има, всички трябва да са спокойни, че нещата се развиват по план.

Водеща: С руски фирми, така ли?

Теменужка Петкова: Там работим с "Росатом", да, те са изпълнители по отношение на удължаване на живота на двата блока.

Водеща: Какво стана с арбитража за Белене?

Теменужка Петкова: Арбитражът е в доста напреднала фаза. Очаква се решението на арбитража може би в края на годината или началото на следващата.

Водеща: А какво стана с договора с "Уестингхаус" за седми реактор на АЕЦ "Козлодуй", нещо затиснахте, откакто дойдохте на власт, няма ги вече комунистите, БСП?

Теменужка Петкова: Не бих казала. Вие знате, че с "Уестингхаус" всъщнсот няма договор, има акционерно споразумение, то е подписано под условие, на 1 август 2014 г, броени дни преди кабинетът на министър-председателя Пламен Орешарски да подаде оставка.

Водеща: Ще бъде ли потърсена някаква наказателна отговорност и дали има изразходвани средства във връзка с проекта, че на този етап няма изразходвани средства, но има планирани?

Теменужка Петкова: Има планирани средства, но няма извършени разходи.

Водеща: И така ли ще го оставим, всяко правителство, което дойде на власт почва да си прави нещо? Няма ли да има национална енергийна стратегия, наистина осъвременена спрямо всичко това, което в момента се промени като реалност, енергийно, в България?

Теменужка Петкова: Ние разбира се ще работим в посока нова енергийна стратегия, която да бъде съобразена изцяло с новите обстоятелства и с новите дадености. Има представен и разработен подобен документ и проект на стратегия, която не е минала на обществено обсъждане или на дебат в парламента, но има намерение да бъде обсъден сред парламентарните групи.

Водеща: Добре, не се ли престарахме, с ВЕИ-тата, възобновяемите енергийни източници, защо трябваше да бързаме преди 2020г.?

Теменужка Петкова: Това е много добър въпрос, но може би трябваше да си го зададем малко по-рано.

Водеща: Вярно ли е или ще ме оборвате, че това стана по времето на кабинет "Борисов-1"?

Теменужка Петкова: Не, няма да се съглася с Вас. Вие знаете, че ВЕИ, като законодателна инициатива, са в ход от 2007 – 2008г.

Водеща: Да, но се забеляза ескалация на подписване на договорите точно по ваше време?

Теменужка Петкова: Ами след като е налице закон, законово основание, не е налице основание някой да пречи на инвеститорите да инвестират и да развиват съответно този сектор.

Водеща: Вие имате ли яснота, колко олигарси т.нар събирателно, които събират обществения интерес, са собственици на такива възобновяеми енергийни източници, които дори пък и работели и нощно време по някои сведения, вярно ли е?

Теменужка Петкова: Вижте аз нямам яснота кои са тези олигарси. Няма такава информация в министерството на енергетиката. Няма такъв списък и КЕВР е комисията, която определя цените, тя определя финансовия модел за всяко едно от тези предприятия.

Водеща: Вие как тогава ще направите разчети за икономии, като нямате представа, КЕВР си държи списъчето в ръчичка, крие ли го?

Теменужка Петкова: По повод на това кои са олигарсите в този сектор, аз наистина не знам кои са те. Но със сигурност знам, че ние сме правитеството, което спря оттук нататък преференциите за ВЕИ-тата със закона за енергетиката, с който въведохме възможност АДФИ да извършва финансов контрол в тези енергийни рпедприятия, нещо което досега никой не си беше позволил.

Водеща: Нека да кажем, че Вие бяхте шеф на тази агенция за държавна финансова инспекция, които БСП Ви свалиха. Сега какво очаквате от тази агенция по повод цените на тока?

Теменужка Петкова: Парадоксът е, след като правителството на г-н Орешарски дойде на власт, аз бях помолена да напусна, защото казах истината за енергетиката, казах истината и за "Белене", казах истината и за "Цанков камък", това не се хареса, но така или иначе сега нещата излязоха "на бял свят", както се казва. Очаквам АДФИ да свърши своята работа, като предполагам, че още тази седмица ще са факт първите резултати, първите доклади от тези проверки. Очакваме агенцията да обяви инвестиционните разходи, които са декларирани, че са извършени, дали наистина са толкова, дали отговарят на инвестиционните планове, които тези инвеститори са заявили. Има случаи и те не са никак малко, в които инвеститори, които са ползвали безвъзмездно финансиране от държавен фонд "Земеделие" са изградили подобни енергийни предприятия, но при определяне на цената това не е било взето предвид.

Водеща: Добре, вие защо не поискате този списък от КЕВР, кои са онези юридически лица – те са се скрили зад юридически лица естествено, които имат разрешение за това?

Теменужка Петкова: Това са юридически лица, които в повечето случаи са регистрирани извън България. Министерство на енергетиката няма отношение към цената, към проучването на това кои лица стоят зад тях.

Водеща: Да, но хората се съмняват, че някакви големи олигарски и пак, и пак, и пак са се намърдали навсякъде и във ВЕИ-тата също, което не е далече от истината вярвам, защото трябва да имаш пари, за да работиш в този бизнес?

Теменужка Петкова: Безспорно. Аз мисля, че има други органи в държавата и всеки трябва да си знае правата и задълженията.

Водеща: Ами добре призовете ги, аз мисля, че те са културни хора, на които може да им кажете – Извадете на светло кои са собствениците на ВЕИ-тата.

Теменужка Петкова: Аз мисля, че г-н Иванов е достатъчно авторитетна личност и ще се справи с тази ситуацията.

Водеща: ТЕЦ "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3", любимата тема на много енергетици, и журналисти, и политици от опозицията. Дотук ли ще спрем с онова, което подписахте с тях на 8 април, да можете по някакъв начин да "владеете“ този особен договор, който - ако не позлваш, плащаш. Имате ли кураж и бихте ли дръзнали да направите пресмятания колко би струвало прекратяването на тези договори?

Теменужка Петкова: Имах възможност да се запозная с тях, да ги анализирам. Тези договори съдържат клаузи, които на практика означава, че ако се пристъпи към едно разваляне на договора българската страна трябва да понесе много сериозни неустойки. Това е една от най-големите инвестиции в сектор "Енергетика". Първата крачка я направихме, предоговорихме цената за разполагаемост по тези два договора, тази цена, която се плаща, за да не работят централите. Смятам, че имаме добър диалог с двете американски централи и бихме могли да търсим още резерви в бъдеще.

Водеща: Каква инициатива можете да поемете Вие, която да е обществено полезна?

Теменужка Петкова: Много работа и много почтеност. Ще открием горещ телефон, на който всички граждани, всички юридическа лица, заинтересовани страни, биха могли да подават сигнали в случай, че имат информация за нередности в сектор "Енергетика", държавната енергетика.

 

28.06.2015 г.