Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: С реализацията на интерконекторите и модернизацията на газопреносната система, България ще се превърне в ключов фактор на газовата карта на Европа

Водещ: Електроразпределителните дружества поискаха доста драстично увеличение на цените на тока от 01.07. Дали това ще се случи? Най-логичният човек, който можем да попитаме е министърът на енергетиката, Теменужка Петкова, вече в студиото на "Денят започва". Добро утро.

Теменужка Петкова: Добро утро.

Водеща: И като логичен човек, сега да не кажете само, че председателят на Комисията енергийно и водно регулиране…

Водещ: КЕВР.

Водеща: …чакай, че ми е още трудно да го произнасям – КЕВР. Да не кажете, че това е изцяло в неговите правомощия, вие имате ли отговор, ще скача ли цената на тока от 01.07?

Теменужка Петкова: Аз няма как да не кажа, че това са компетентности, изцяло в рамките на КЕВР, но като човек, който отговаря за този ресор, мога да кажа, че според мен са налице условия цената на тока да бъде задържана на това ниво. НЕК и ЕСО, в рамките на дружествата от държавната енергетика, са подали заявления, съгласно които не се иска увеличаване на цената на тока. Но последната дума, разбира се, има КЕВР.

Водещ: Ще се стигне ли до битка на титаните в това решение, от едната страна ЕРП-та, а от другата – КЕВР? Иван Иванов в нашето студио, каза че той категорично не мисли да позволява увеличение на цената, няма нужда?

Теменужка Петкова: Според мен първо трябва да се направи един много сериозен анализ, нещо което колегите от КЕВР правят в момента и съответно водят своите разговори с ЕРП-та. Те трябва да докажат необходимостта от това тяхно искане за повишаване на цената на тока, от там колегите от Комисията се надявам да бъдат абсолютни професионалисти и съвсем обективно да разгледат техните искания.

Водеща: Не намирате аргументи в това, което искат ЕРП-та или просто, защото сме в година на избори, защото знаете, че има и такива коментари, и такава гледна точка на темата "ток"?

Теменужка Петкова: Не, не бих казала, че така, изборите имат пряко отношение с цената на тока. Години наред бяхме свидетели на това, как през цената на тока се правеше социална политика, но аз смятам, че това време вече си отиде.

Водеща: Сега не се прави?

Теменужка Петкова: Не, сега не се прави. Доказателство за това са и последните промени в Закона за енергетиката, новия статут на КЕВР, това че тя на практика не е зависима по никакъв начин от изпълнителната власт. Тя се избира от българския парламент, което смятам, че е достатъчна гаранция за нейната обективност.

Водещ: Ама предното правителство на Бойко Борисов падна именно заради цената на тока и, ако сега 25% през лятото някак си не ги усетим, това означава, че в студените месеци най-вероятно пак можем да очакваме протести?

Теменужка Петкова: Аз с риск да се повторя ще кажа, че това може да го каже единствено КЕВР.

Водещ: Т.е. съдбата на правителството зависи от тях?

Теменужка Петкова: Не, съдбата на правителството зависи от самото правителство. Аз смятам, че правителството се справя добре със задачите, които стоят пред него. Ситуацията, в която нашето правителство работи е доста сложна и трудна, но смятам, че сме намерили верния и правилния път.

Водеща: Вие обаче чувствате ли се безпомощна като човек, който трябва да се справи с проблемите в сектор "Енергетика"? Такива директни обвинения долетяха от лидера на АБВ, Георги Първанов в края на миналия месец, за това, че вие сте, в списъка с министрите, които следва да бъдат подменени.

Теменужка Петкова: С цялото ми уважение към президента Първанов, аз ще си позволя да не се съглася с него. Не с неговото искане за моята оставка - всеки има право да иска оставката на всеки. Аз не се притеснявам от критики, стига те да бъдат конструктивни. Аз съм идеологичен човек и съм готова винаги да чуя всяка една критика. Но категорично не мога да се съглася с изразеното от президента Първанов виждане, по отношение мотивите му за моята оставка, на първо място това, че нищо не се случва в енергетиката. На второ място, мисля че като аргумент беше изтъкнато това, че са спрени интерконекторните връзки и, че са спрени всички проекти, че ежедневно НЕК генерира загуби. Това са все мотиви, които аз смятам, че са несъстоятелни, просто защото към настоящия момент в енергетиката се случват много неща и аз съм изненадана, че президентът Първанов не е обърнал внимание на това. Знаете, че едно от първите действия, което ние направихме в сектор "Енергетика" бе да анализираме състоянието на сектора и това наложи да предприемем незабавни мерки за промяна в Закона за енергетиката. От 06.03.2015г. са в сила новите промени в Закона за енергетиката и те са много съществени, това са промени, които до сега никой не си беше позволил. На второ място, интерконекторните връзки…

Водеща: Ще поговорим след малко за тях. Премиерът доволен ли е от вас, от вашата работа?

Теменужка Петкова: Трябва да попитате премиера.

Водеща: Ще го попитаме, обаче, когато водите разговори с него това, което като резултати се очаква от вас като енергиен министър? В контекста на критиките, които получавате от АБВ…

Теменужка Петкова: Ами към настоящия момент както аз, така и моят екип се ползваме с пълната подкрепа на правителството, на премиера, така че смятам, че на този етап няма основание за безпокойство в тази посока.

Водеща: Върна ли се Делян Добрев от САЩ?

Теменужка Петкова: Да, завърна се г-н Добрев от САЩ.

Водеща: С новини?

Теменужка Петкова: Ами да, надявам се скоро да имаме добри новини. Те знаете, че там със зам.-министъра на енергетиката г-н Станков, имаха възможност да презентират нашите два блока – "Силистар" и "Терес", за които в момента тече процедура. До 120 дни се надяваме да постъпят и оферти в проучването на дълбоко Черно море, има много сериозен интерес, да се надяваме, че там всичко…

Водеща: Колко е сериозен? Кажете малко, повдигнете завесата? Сигурно са споделили с вас, защото до колкото знам тези презентации са пред големи компании, които следва да инвестират у нас?

Теменужка Петкова: Да така е, но в детайли не сме имали възможност да коментираме как са се развили нещата във връзка с презентацията. Това, което знам, е че има много сериозен интерес от големите компании в бранша. Бяха в Хюстън и в Тексас, така че имаха възможност да презентират на тези две места.

Водеща: А ние какво им обещаваме на американците? Можем ли да им гарантираме прозрачни процедури например? Още повече, че те сигурно следят и как вървят нашата комуникация с "Уестингхаус"?

Теменужка Петкова: Нашите процедури във връзка с двата блока – "Силистар" и "Терес" са абсолютно прозрачни, те са в рамките на процедурите предвидени в Закона за подземните богатства. Така, че всичко е абсолютно прозрачно, информацията е обявена в официален вестник на ЕС, всичко се развива в рамките на законовите процедури и прозрачността, и обективността на процедурата е абсолютно гарантирана.

Водеща: Впрочем като казах "Уестингхаус", как вървят там нещата?

Теменужка Петкова: Ами с "Уестингхаус" ние не сме имали нова среща от момента, в който те всъщност напуснаха преговорите по силата на акционерното споразумение, но както и друг път съм имала възможност да отбележа, ние сме отворени за диалог, в случай че те дойдат с предложение да се явят като стратегически инвеститор по този проект. Ние сме готови да седнем отново на масата на преговорите.

Водеща: Добре, понеже говорим сега за нови опити на България да привлече нови инвеститори, какво очакваме от тях като говорим за "Силистар"? Има ли някакви параметри, които сме заложили, които им предлагаме на американците, та те да тръгнат да инвестират и да дойдат при нас?

Теменужка Петкова: Значи тези параметри ние ги предлагаме за всички. Те не са предназначени само за американски компании, тук могат да участват абсолютно всички компании. Това, което всъщност искаме е, чрез тези процедури, които обявихме и това всъщност беше едно от първите решения на МС, да вземе решение, да се обяви процедура за търсене и проучване на дълбоко Черно море. Като нашия основен приоритет и нашата основна цел е, ние да осигурим нашата енергийна сигурност и диверсификация на източниците за доставка на природен газ. Това е нашата цел и ние очакваме това да бъде направено в рамките на тези проучвателни процедури от съответни компании, които отговарят на тези изисквания, тъй като критериите, които трябва да бъдат покрити са доста сериозни за едни такива дейности.

Водещ: Загледах се, в една теория, че това, което се случва в Македония е именно по темата енергетика и причината за конфликта там е "Турски поток". Смятате ли, че такава теория е възможна? Казват, че Македония е най-слабият участник в проекта "Турски поток" и с военното положение, на ръба, на което са там, има вариант "Турски поток" да бъде прекратен?

Теменужка Петкова: Ами аз не бих се ангажирала с конкретно становище по тази тема, но това, което категорично мога да кажа е, че се надявам много скоро конфликтът в Македония да бъде решен и да бъде преодолян, тъй като това, което се случва там е наистина много опасно. Просто трябва част по-скоро политическите сили да намерят възможност и вариант този конфликт да бъде прекратен.

Водеща: А надеждите ни по отношение на "Турски поток", в каква посока са? Да се случи или да не се случи?

Теменужка Петкова: Ами аз смятам, че е още рано да се говори за "Турски поток" и е още рано да се говори за това, че с "Южен поток" всичко загубено и всичко прекратено. Смятам, че там може би ще има развитие.

Водещ: От къде идва този оптимизъм?

Теменужка Петкова: Ами аз и друг път съм имала възмжност да споделя и с вас, и с българските зрители, че всъщност до настоящия момент ние не сме получили още официална информация от руската страна, от нашите партньори, от "Газпром", за това каква е тяхната визия по развитието на проекта "Южен поток".

Водещ: А настоявате ли да получите такава позиция?

Теменужка Петкова: Ами ние трябва да получим такава позиция, най-малкото заради това, защото имаме съвместно акционерно дружество, има търговско дружество, което трябва да извършва съответните дейности, има предмет на дейност, има служители, които работят там, има бюджет, който се приема…

Водеща: Те продължават, нали?

Теменужка Петкова: Да продължава да функционира дружеството точно по тази причина, че ние на практика нямаме официален документ. Когато става въпрос за едни търговски взаимоотношения, това са важни неща.

Водеща: Добре де, ама заедно с това не ви ли тревожи напредващата комуникация по "Турски поток", като говорим и за отношенията с Гърция, с Македония? Ето сърбите, сутринта четох за това, че също не отстъпват за подкрепата си за един такъв проект?

Теменужка Петкова: Ами "Турски поток" за да се случи, трябва да са налице…

Водеща: Само нас ни заобикалят.

Теменужка Петкова: …трябва да са налице редица фактори преди това. На първо място, "Турски поток" трябва да мине през Гърция, през страна членка на ЕС, което изисква този проект да бъде обсъден в рамките на общността, което до този момент не е направено. Още повече, "Турски поток" едва ли има своята, как да кажа, икономическа обоснованост, тъй като този проект ще бъде доста по-скъп от проекта "Южен поток". Така, че много са въпросителните и според мен трябва да изчакаме наистина развитието на нещата.

Водеща: Колко обаче сме готови да чакаме за "Южен поток" и за някаква различна развръзка от тази, която имаме в момента?

Теменужка Петкова: Ами по отношение на "Южен поток" аз още веднага след, може би дни след изявлението на президента Путин, проведох разговор с моя руски колега г-н Новак, в който разговор всъщност исках да знам, каква е позицията на нашите партньори и, в какъв срок ние бихме могли да очакваме техния отговор. Тогава г-н Новак обясни, че те са направили своя анализ и след като ние настояваме проектът да се случи, след като ЕК настоява той да се случи при спазване на европейското законодателство, то тогава този проект за тях става икономически неизгоден. Но по отношение на това, кога ще ни уведомят за тяхното решение, отговор не получихме. Надявам се, че такъв отговор все пак ще има.

Водеща: Надяваме се и ние. Кажете сега за интерконекторните връзки.

Теменужка Петкова: Ами интерконекторните връзки са нещо изключително важно, те са един от приоритетите на правителството в сектор "Енергетика". Интерконекторните връзки ще ни осигурят и ще ни гарантират енергийна сигурност и диверсификация както на източниците, така и на доставки на природен газ. Години наред нищо не беше правено за това, тези интерконекторни връзки да получат своето развитие. От началото на мандата на нашето правителство, до настоящия момент, смея да твърдя, че ние направихме доста неща за това, тези проекти да получат своето развитие. Насочили сме изключително много вниманието си към интерконектора с Гърция, тъй като той ще ни осигури на практика диверсификация не само на маршрута, но и на източника на доставка на природен газ.

Водещ: Март 2016г. започва строителство?

Теменужка Петкова: Март 2016г. трябва да започне строителството на проекта, а средата на 2018г., проектът трябва да бъде вече факт. Това, което направихме до момента, приехме на 22.04., срещата на Вертикалният газов коридор. Тогава с нашите съакционери от "Посейдон", съвместното ни дружество, приехме основните принципи за ускоряването на този проект. Приехме и бюджета на компанията, което ще ни позволи да започнем действия по изкупуването на земите, през които ще минава трасето. А сега, на 29.05. предстои да подпишем окончателното инвестиционно решение за този проект, което всъщност дава изцяло старт на проекта за изграждане на интерконектор с Гърция.

Водеща: Това е за Гърция, а за Румъния?

Теменужка Петкова: С Румъния също имаме много сериозен напредък. Там до края на 2015г. се надяваме този конектор да бъде вече факт. В момента приключва обществената поръчка, свързана с избор на изпълнител по отношение довършването на този конектор. Ние сме оптимисти там, надяваме се, че този конектор наистина ще бъде изграден до края на 2015г. Нещо повече, с моят румънски колега, постигнахме договореност, на територията на Румъния да бъде изградена компресорна станция, която да позволи реверсивна връзка обратно за България, което също е много сериозна крачка напред. По отношение на интерконектора с Турция – също имаме много сериозен напредък. Успяхме да се преборим и да получим финансиране от ЕК във връзка с изграждането му, като стартирахме веднага и процедурата за предпроектното проучване във връзка с този проект. Сумата, която е необходима там са 380 хил.евро. ЕК отпусна 190 хил.евро и ние вече работим активно и по интерконектора с Турция. С нашите съседи от Сърбия също имаме много сериозен напредък, утре зам.-министъра на енергетиката, г-н Николов, заминава за Сърбия, където една от темите ще бъде точно интерконектора със Сърбия.

Водеща: То изглежда, че ние строим, правим, случват ни се наистина много сериозни неща в енергетиката.

Теменужка Петкова: Да, така е. Ние строим правим…

Водещ: Ама само изглежда ли или наистина се случват?

Теменужка Петкова: Не, наистина се случват. Ами това са неща, които могат да бъдат проверени, ако отворите регистъра на обществените поръчки, ще видите и "Булгартрансгаз" какви обществени поръчки стартира, ще видите какво се случва и в "Ай си джи би", нашето съвместно дружество…Така, че това са неща, които могат да бъдат проверени. И само, може би е важно да кажа това, че ако ние всичките тези проекти успеем да ги реализираме, заедно с реализацията на нашата газопреносна система, това ще превърне България в абсолютно незаобиколим фактор в нашия регион и ще бъде наистина много важен фактор България, на газовата карта на Европа.

Водеща: Т.е. онова, което начерта Бойко Борисов с химикал в Брюксел, може да стане съвсем така, реален…

Теменужка Петкова: Да, аз съм сигурна, че това ще стане. Ние работим много упорито и с реални действия. Нещата започват да се случват, което наистина е добре.

Водеща: Чакаме ли още пари от Европа, като казахте помощ, 190 хил. споменахте?

Теменужка Петкова: 190 хил.евро.

Водеща: Още обаче пари дали ще можем да се надяваме на тях. Не само за интерконекторните връзки, като говорим, да речем във вътрешен план за рехабилитация на електропреносната мрежа, по някакъв начин можем ли да търсим подкрепа?

Теменужка Петкова: Разбира се, ние изключително много разчитаме на нашите европейски партньори. По отношение на рехабилитацията на електропреносната мрежа, мога да кажа, че нашия ЕСО също кандидатства за такова европейско финансиране, за рехабилитиране. Очаквам и съвсем скоро да излязат резултатите, във връзка с тази процедура, така че да се надяваме, че и за там ще имаме подкрепата на нашите европейски партньори.

Водещ: Т.е., ако получим европейски пари, искането на ЕРП-та за увеличение става несъстоятелно, защото те, една от основните тези е, че искат, за да могат да работят по електропреносната мрежа.

Теменужка Петкова: ЕРП-та са различни от ЕСО, те са частни дружества, те се финансират по друг ред. Но това, което зависи всъщност от ЕСО, който отговаря за мрежи високо напрежение, там ние ще се борим за европейско финансиране, така че да можем да отговаряме на изискванията.

Водещ: Дано да е успешна тази битка.

Теменужка Петкова: Да, благодаря ви.

Водеща: Теменужка Петкова в нашето студио, министър на енергетиката. Разбира се, следим всичко, което си казахме в студиото, как ще се развива в бъдеще време. До края на 2015г. чакаме още вести.

Водещ: Чакаме.

БНТ "Денят започва"

 

11.05.2015