Жечо Станков: Няма постъпила информация за нарушаване режима на доставки на природен газ за страната

Тема: Ще успеят ли Русия и Украйна да регулират отношенията си без от това да страдат трети страни?

Водеща: Ситуацията на напрежението по газовата тръба между Русия и Украйна напомня ситуация сходна с тази от преди 6 години, когато отново посред зима заради противоречията между двете страни, на пръв поглед търговски, пострадаха и страни като България, които нямат алтернативна доставка освен тази на руска газ през Украйна, транзитирана към ЕС. За това безпокойствията нарастват от сутринта, през всичките часове, в които се опитваме да осъзнаем съобщеното от шефа на "Газпром". Големите промишлени консуматори на природна газ в България заявиха, че поддържат своите запаси, но те ще им стигнат за около 5 дни. Топлофикациите в това число. Колко повече ще издържи българската икономика и потребителите зависи от количествата газ, с които разполагаме в газохранилището в Чирен и разбира се надеждата, че Русия и Украйна ще успеят да регулират отношенията си без от това да страдат трети страни. Дали можем да разчитаме на такава надежда или имаме резервен план? Въпрос към зам.-министъра на енергетиката Жечо Станков. Добър ден.

Жечо Станков: Добър ден на вас и на вашите слушатели.

Водеща: Какво е положението, ако трябва да преведем тази новина от Москва за българската публика, г-н Станков?

Жечо Станков: Разбирам, че темата е от изключителен интерес за широката общественост и затова бързам да подчертая, че място за безпокойство към този момент няма. Нямаме постъпили информации за нарушаване режима на доставки на природен газ за страната като на входа на тръбата параметрите са стабилни – на наляганията и на количествата газ, които получаваме. След информацията по медиите събрахме ведомствения щаб към Министерството на енергетиката, който следи в реално време всички доставки и потребления и съответно при наличие на нарушения ни уведомяват и взимаме решения на момента. Искам да кажа, че както вие споменахте, от голямо значение за газовата сигурност на страната е обемът на количествата в газохранилището в Чирен. Към днешна дата той е около 250 млн. кубични метра.

Водеща: За колко време би стигнало това на всички потребители в страната без да смятаме, че те трябва да намаляват своето потребление?

Жечо Станков: Тези количества биха били достатъчни за приблизително три месеца като във всички случаи тук говорим за определени ограничителни режими. Какво имам предвид под определени ограничителни режими – говорим за рестрикции, които са свързани с изискванията към топлофикациите да преминат на алтернативни горива, за което, разбира се, ще им бъдат дадени резонни срокове, ако се стигне до този момент. Три месеца е срокът, за който би достигнала наличната газ в Чирен.

Водеща: Казано просто, топлофикациите няма да подават по-малко топлина на своите абонати, а зимата е в края си. За три месеца можем да смятаме, че няма да усетим нито по термометрите вкъщи, нито по джоба си евентуална криза. Казвам евентуална криза, защото Русия и Украйна имат още два дни да се споразумеят.

Жечо Станков: Точно така. Нашата цел е крайният потребител да не бъде засегнат при евентуално сътресение в газовия сектор. Предприели сме съответни действия, които да бъдат извършени при промени, така че не мисля, че ще се стигне до някакъв проблем при крайния потребител.

Водеща: Ние ли сме единствената страна от ЕС , която няма никаква алтернатива за своето потребление на газ освен тази тръба от Русия през Украйна? Виждаме, че и в Брюксел ЕК е разтревожена от сигналите на "Газпром".

Жечо Станков: Ще си позволя да ви поправя. Не сме зависими само от тази тръба, но сме зависими до голяма степен от нея. В момента има възможност да получим природен газ по реверсивната връзка с Гърция, който да ни гарантира до известна степен сигурност. Но това количество газ не е достатъчно в дългосрочен план. В тази връзка приоритет на това правителство е изграждането на интерконекторните връзки с всички съседни на нас държави, по-специално с Гърция, от където очакваме и да потече газ до 2019 г. от находището в Азербайджан Шах Дениз II.

Водеща: Миналата седмица с евродепутатът Владимир Уручев изчислявахме точно колко сме зависими от руската газ. Според него 90%.

Жечо Станков: Ако трябва да говорим към днешна дата, към конкретното потребление, което върви в момента в страната това са реалните цифри, за който говорите.

Водеща: Това правихме във връзка с решението на Унгария да не гласува за промените в Европейската харта за общия енергиен съюз пак под влияние на отношенията Унгария – Русия. И тогава отново споменахме колко са важни тези интерконектпорни връзки. Спомням си, че заговорихме за тях с особена тревожност и интензивност точно преди 6 години при аналогичната ситуация, реализирана тогава в една много люта зима, когато Русия спря газта за Украйна. Украйна пък спря транзита.

Жечо Станков: Много е пресен споменът и за мен от тази случка. Но нещата са се променили от тогава. Да не забравяме, че интерконекторът България- Румъния, е почти изграден, остана участъкът само под р. Дунав, за който се надяваме също да бъде изграден до втората половина на годината. Предходната седмица от румънска страна съобщиха за откритите при тях големи находища на природен газ, така че това също би бил един вид диверсификация за нас. Интерконекторът с Гърция също, както ви споменах. Така че, имаме алтернативи, които във времето ще ни бъдат полезни.

Водеща: Да обобщим. В газохранилището в Чирен има 250 млн. куб. м. газ, което при съответното здравословно намаляване на потреблението ще ни стигне за големите потребители и индустриалните предприятия за около 3 месеца.

Жечо Станков: Да. Приблизително за около 3 месеца, като пак от по-големите индустриални предприятия, които са подали към газовите дружества, че имат алтернативни източници на горива, също ще бъдат изискано от тях да преминат на алтернативни източници, за да може да бъде по-балансирана нашата газова система.

Водеща: Интересът ни се защитава чрез общия интерес на ЕС, изразяван от ЕК, нали така?

Жечо Станков: Точно така.

Водеща: И да се надяваме, че този път Русия и Украйна ще проявят повече разум и търговски нюх преди да стигнат до крайности в отношенията си по газовата тръба.

Жечо Станков: Сигурен съм, че между тях ще намерят решение на проблема, защото едно спиране на газа би допринесло само до проблеми, а не до решения в перспектива. Това е моето лично мнение.

Водеща: Преди да ви благодаря, Жечо Станков, зам.-министър на енергетиката, да кажем, че към тази надежда прибавяме и усещането за настъпващата пролет, което също ще допринесе за благоприятното разрешаване на този спор, в който ние се явяваме трета, косвена страна.

Жечо Станков: Точно така. Трябва да гледаме позитивни на всички неща.

Водеща: Благодаря ви. Успешна работа на екипа на Министерство на енергетиката.

24 февруари 2015 г.