Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Чрез изграждането на газов хъб България и ЕС ще спечелят сигурност на доставките

Водещ: България ще търси подкрепа за построяването на газов хъб в страната по време на международен енергиен форум. Основна тема на разговорите ще бъде изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. По темата тук е енергийният министър Теменужка Петкова. Добро утро.

Теменужка Петкова: Добро утро.

Водеща: Добро утро. Ще успеете ли да убедите европейските партньори колко много ни е нужен газов хъб? Ние обяснихме малко по-рано с репортаж какво всъщност представлява.

Теменужка Петкова: Аз смятам, че самият факт, че първото заседание на тази група на високо равнище, свързана с изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа, заседава в София, е достатъчно показателен и е доказателство за това, че Европейската комисия (ЕК) подкрепя и стои твърдо зад българското правителство. На днешната среща ще бъдат обсъдени редица въпроси, свързани със сигурността на доставките в Централна и Югоизточна Европа. Разбира се, ще обсъдим и предложението на българското правителство, което официално беше направено, за изграждане на газов хъб на територията на България.

Водеща: Сега въпросът е какво конкретно може да последва от тази среща. Тя е много сериозна. Присъствието е наистина внушително от гледна точка на политици.

Теменужка Петкова: Срещата е важна, тъй като предизвикателствата пред Европейския съюз (ЕС), свързани със сигурността на доставките в Централна и Югоизточна Европа, са наистина сериозни. Смятам, че ние ще успеем да изложим тезата си и да представим нашето предложение за изграждане на газов хъб на територията на България, тъй като са налице всички предпоставки за това. На първо място географското разположение на страната го предполага по безспорен начин.

Това е естественият път на газовите потоците, които идват от изток и от юг, да преминават през България и да бъдат пренасочвани съответно за други страни от общността и не само за тях, а и за Западните Балкани. Друг важен плюс в полза на нашето предложение е изключително добре ситуираната газова инфраструктура на страната. Да не забравяме все пак, че България разполага с 2000 км газопроводи. Тези газопроводи в по-голямата си имат пръстеновидна конфигурация.

Водеща: Готови ли сте да предложите на тази среша днес конкретни параметри за това какво ще спечели България, ако се превърне в един такъв разпределителен център? Имате ли анализ вече направен?Дайте да кажем малко на нашите зрители.

Водещ: Но да го кажем така, че да го разберат, защото според мен всички сложни термини за незапознатите с темата енергетика звучат като – казваме нещо, обясняваме колко е хубаво за България, обаче в крайна сметка никой не разбира.

Теменужка Петкова: Изграждането на газовия хъб най-общо казано може да се обясни по следния начин. Това са газопроводи, които са предназначени да доставят газ, и такива газопроводи, които са предназначени да трансферират тази газ до точките, където е налице необходимост от това. И другото много важно нещо, което трябва да бъде на лице, за да се случи газовият хъб, е наличието на хранилище. България притежава и такова хранилище в Чирен. Така че всички предпоставки това да се случи в България са на лице. Трябва да разглеждаме енергийната сигурност не само от гледна точка на България, но и от гледна точка на енергийната сигурност за страните-членки на ЕС. Първото, което ще спечели както България, така и общността, е сигурност на доставките. Това е най-голямото предизвикателство, което стои пред нас като европейска общност. И най-голямата победа, ще бъде именно сигурността на доставките чрез диверсификация както на източниците, така и на маршрутите, т.е ние да имаме възможност да доставяме газ не само от един източник, а от няколко.

Водеща: Какви ще са ни източниците?

Теменужка Петкова: Източниците могат да бъдат различни. Както знаете изключително много се разчита на доставките по Южния газов коридор, доставките от Азербайджан. Наред с това много съществен напредък беше отбелязан в последните месеци във връзка с доизграждането на интерконекторните връзки. Много сериозен е нашият напредък по отношение на изграждането на интерконектора Гърция – България. Почти на финала е интерконекторът с Румъния. Работим усилено и с нашите партньори от Турция по изграждането на интерконекторната връзка Турция – България. Със Сърбия също работим по интерконектора. LNG –терминалите на Турция и Гърция също са един потенциален източник за доставки на газ, което всъщност е и нашата основна цел – да диверсифицираме източниците и маршрутите.

Водеща: Колко пари ще струва? Ние ще трябва ли да влагаме средства? Ще искаме ли на ЕК да ни подпомага, особено като компенсация след "Южен поток"?

Теменужка Петкова: България има една много добра газова инфраструктура. Това са 2000 км газопроводи. Разбира се, ще се наложи определена рехабилитация на тази инфраструктура, но това незначително ще намали инвестиционните разходи, които трябва да бъдат извършени в този проект. Ще се наложи и да бъдат построени и допълнителни газопроводи. Нашите изчисления показват, че това ще бъдат някъде около 845 км нови газопроводи и ще бъде налице необходимост от изграждане на още две компресорни станции. Всичките тези технически параметри ние сме ги развили, анализирали сме ги и ще ги презентираме днес пред нашите европейски партньори. Ще търсим и финансовата подкрепа на Европейската комисия.

Водещ: За колко време очаквате да се върне тази инвестиция?

Теменужка Петкова: Нека днес първо да обсъдим с нашите европейски партньори възможността за изграждането на газов хъб на територията на България. И едва тогава вече бихме могли да говорим с някакви сериозни времеви параметри и измерения.

Водеща: Имате ли готовност да чуете и аргумент против, т.е. има ли тази идея аргументи, които могат да я спрат? Защото знаем какво стана с "Южен поток" и политически как се развива този проект.

Теменужка Петкова: Днес на тази среща ние ще споделим всички виждания по тази тема. Готови сме да чуем всяко едно мнение.

Водеща: Защото премиерът вече обсъди тази идея, ако не бъркам, с Жан-Клод Юнкер. Така че това са някакви последващи срещи, които сега трябва да дооформят и да изчистят решението.

Теменужка Петкова: Премиерът Борисов обсъди тази идея с г-н Юнкер. Наред с това ние я представихме официално и пред Европейската комисия, обсъдихме я и на срещата на 12 януари, която проведохме в Брюксел. Премиерът Борисов постави много ясно нашата теза по отношение на газовия хъб. Ние срещнахме подкрепа за изграждането на подобен хъб на територията на България, но сме готови да изслушаме всякакви мнения, всякакви предложения, които водят до сигурност на доставките в рамките на общността.

Водеща: Означавали това, че България се отказва категорично от "Южен поток"?

Теменужка Петкова: Ние многократно сме заявявали позицията на България по отношение на "Южен поток" и тя остава непроменена. Ние сме за проекта "Южен поток", тъй като той ще ни осигури по безспорен начин диверсификация на маршрутите. Но този проект трябва да се случи съгласно правилата на ЕС.

Водеща: Добре, ако руснаците размислят и имаме зелена светлина пък за газов хъб, какво означава това – че ще правим и газов хъб и "Южен поток"?

Теменужка Петкова: През декември месец проведох разговор с руския министър на енергетиката г-н Новак, я който споделих за тази наша идея за изграждане на газов хъб на територията на България. Той от своя страна сподели, че има информация за тази идея, но тя не е постъпила официално от страна на ЕК. Също така заяви, че руската страна е склонна да обсъжда подобна тема в случай, че бъде официално уведомена за това. А по отношение на проекта "Южен поток" аз и друг път съм имала възможност да споделя, че този проект не можем да кажем, че е приключил, тъй като не е на лице нито един писмен документ, който да показва по безспорен начин волята на нашите партньори от "Газпром".

Водещ: Няма да Ви пуснем да си тръгнете без да обясним и какво се случва със Енерго-Про. По-рано днес показахме, че и във Велико Търново имат проблеми с двойни сметки. Знаете ли за това?

Теменужка Петкова: Да, информирана съм за случая и във Велико Търново. Това, което мога да кажа е, че проблемите какво във Варна, така и във Велико Търново са идентични. Приключи проверката и на експертите на Министерството на енергетиката във връзка с двете фактури, които бяха получени в рамките на месец януари, чиито падеж за плащане настъпва на една и съща дата - 10 февруари. Нашата проверка показа следното: от извършената репрезентативна изборна проверка на определен брой електромери е установено, че е налице несъответствие в часовниковите механизми на самите електромери, като е налице разлика от половин час. Най-същественото от тази проверка, което нашите експерти установиха, е че потребителите на Енерго-Про, не само за Варна, а и всички абонати на Енерго-Про, на практика не получават фактура, не получават нито на електронен носител, нито на хартиен носител фактура за дължимата от тях сметка. Това те разбират едва, когато отидат на гишето и трябва да платят своите сметки.

Водещ: Ние също бяхме алармирани от зрители за подобно нещо.

Теменужка Петкова: Да. Това обаче е част от общите условия, които Енерго-Про има. Тези общи условия се одобряват от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Ето защо ние ще предоставим нашите материали на ДКЕВР и се надявам те да вземат съответните решения.

Водещ: Ще бъдат глобени Енерго-Про. Това обаче по какъв начин, казано с прости думи, топли обикновените потребители на компанията?

Теменужка Петкова: Това определено има дисциплиниращ ефект. Смятам, че за всички трябва да е ясно, че за неспазване на правилата законодателят е предвидил съответните санкции. И тези санкции имат точно такава роля – да имат превантивен характер и от тук нататък подобни действия да бъдат преустановени.

Водеща: Само да Ви върна към тази разлика, която сте засекли от половин час. Какво означава тя?

Водещ: Часовниците, да.

Водеща: Могат да бъдат манипулирани ли? Могат ли да се правят някакви…

Теменужка Петкова: Да, това е разлика между дневната и нощна тарифа.

Водещ: В полза на дружеството.

Теменужка Петкова: Да. Съществува вероятност потребителите да бъдат ощетени с половин час, който да отчита по-скъпата енергия.

Водеща: Не е ли възможно да се направят проверки и при другите енергоразпределителни дружества или?

Теменужка Петкова: Ние ще направим проверки и в другите две електроразпределителни дружества, така че да сме сигурни, че не е налице някаква подобна тенденция и. Започнахме с Енерго-Про поради обясними причини.

Водещ: Пак да се върнем на потребителите. Те някаква компенсация ще получат ли от Енерго-Про за тези проблеми, които им бяха създадени от началото на година.  Освен разсрочването на сметките…

Теменужка Петкова: Да, ще получат разсрочване на сметките без…

Водещ: С 15 дни обаче, което е страшно малко.

Теменужка Петкова: Това е срокът, който успяхме да договорим с Енерго-Про. За други обезщетения потребителите могат да предявят иск по съответния законов ред към електроразпределителните дружества, ако разбира се, са на лице основания за това.

Водеща: Следите ли протеста срещу ЧЕЗ, който се проведе вчера? Защото се оказва, че на няколко места в София хората недоволстват от това, че години наред търпят прекъсвания по електропреносната мрежа.

Теменужка Петкова: Да, това са абонатите в село Лозен, Бистрица.

Водеща: На много места впрочем има оплаквания.Хората там излязоха физически да протестират, иначе имаме и други сигнали.

Теменужка Петкова: Аз разговарях с ръководството на ЧЕЗ както вчера, така и миналата седмица. Това, което те обясниха е, че е налице необходимост от подмяна на един от трафопостовете, който всъщност ще бъде финализиран в края на месец юни. От ЧЕЗ смятат, че това ще разреши до голяма степен проблемите, които имат абонатите на ЧЕЗ в този регион.

Водеща: Само един политически коментар за финал. Понеже си спомняме преди около седмица – десет дни Бойко Борисов изрази съмнения на едно от заседанията на Министерския съвет, Вие имате ли усещането, че някой политически се опитва чрез недоволство в сектор енергетика да провокира отново недоволство и срещу кабинета "Борисов"?

Водещ: Междудругото и хората при нас в страницата и във "Фейсбус" реагират точно по този начин.

Водеща: Вашето усещане какво е като енергиен министър?

Теменужка Петкова: Моето усещане ,че това, което се случи в края на месец януари, на мен лично страшно много ми напомня на събитията от февруари 2013 г. Ето защо у мен остана едно неприятно усещане за евентуални умишлени действия, свързани с темата за сметките за ток.

Водеща: Добре, благодарим Ви за този разговор.

Теменужка Петкова: И аз благодаря.

Водеща: Министър Теменужка Петкова с детайли по позицията на България, която днес ще бъде заявена и пред европейските партньори, дали ще има газов хъб и какви мерки ще бъдат взети срещу електроразпределителните дружества, всичко това чухте.

9 февруари 2015 г.