Министър Малинов: Цената на тока за битовите потребители остава в пъти по-ниска от тази на свободния пазар
Водещ: В студиото вече е министърът на енергетиката Владимир Малинов. Господин министър, добре дошли. Радвам се, че можем да направим този разговор, наистина в една сложна материя като енергетиката. Но ако ми позволите да се опитам да бъде популярен, да бъде полезен най-вече, за всички потребители, тоест за всички нас. Нека ви приветствам с "Добре дошли в студиото".
Владимир Малинов: Добре заварили на Вас и на вашите зрителите. Нека да направим енергетиката достъпна, разбираема за всеки един.
Водещ: Нека така да бъде, не само защото "повлякохте крак" от изслушването в Народното събрание от петък, когато депутатите ви питаха толкова много въпроси. Ето, аз също имам много въпроси, нашата аудитория също. И така, какво става в енергетиката? Привидно няма никакви сътресения, всичко е наред – доставките са гарантирани, газ ще има, парно ще има, ток ще има, всичко е наред. Обаче, господин министър, чета вчера за 10% увеличение на тока, шоково, от 1-ви януари догодина. И сега, какви са причините, разбира се, за това увеличение? То няма да бъде 10%, под 10%, но защо в средата на зимата, от 1-ви януари, се налага това?
Владимир Малинов: Г-н Любенов, Вашето предаване винаги е било в събота и неделя и се е стараело да достави, освен необходимата точна и акуратна информация, но да даде и едно спокойствие на българските зрители и на българските потребители. Добрата новина е, че режим на тока няма да има, тъй като знаете, че в последния месец на няколко пъти имаше различни такива проводници на информация, че ще има. Режим на тока няма да има, българските потребители трябва да са спокойни. Да, запознат съм с предложения доклад от Комисията за енергийно и водно регулиране, тъй като ние работихме доста активно в рамките на последните няколко дена и седмици по тази тема. Това, което трябва да бъде отбелязано, е, че има по-голямо потребление на бита на електроенергия от това, което е било предвидено в ценовото решение на КЕВР за този регулаторен период, който започна от 1 юли тази година. И именно това по-голямо потребление следва да бъде покрито. Това е една от причините за увеличението. Второто увеличение е, разбира се, заради цените. Тъй като в ценовото решение на КЕВР, което е действащо в момента, е заложена една прогнозна цена на електроенергията, която в момента е значително по-висока. Но това пък, което отново е добрата новина, е, че в действителност българските домакинства ще продължат да заплащат цена, която ще бъде в пъти по-ниска от тази, която е на свободния пазар.
Водещ: Има ли нещо общо поскъпването с либерализацията на пазара и поредното, не знам кое, отлагане вече на тази либерализация?
Владимир Малинов: Аз не считам. Ние трябва да разглеждаме пазара на електроенергия в един по-широк мащаб, в рамките на бушуващата война, която се води от Русия в Украйна. Само преди няколко дена Молдова обяви енергийна криза. Също предходната седмица румънският министър на енергетиката каза, че има сериозна опасност от доста продължителни прекъсвания на електроподаването в Румъния. Така че ние живеем в този свят. Именно поради тази причина, цените на електроенергията, когато търсенето е по-голямо, съответно цените тръгнаха нагоре. Именно поради тази причина ние предприехме инициатива, заедно с румънския ми колега и с гръцкия колега, за решаване на проблема на общоевропейско ниво, за отстраняването на т.нар. тесни места, където електроенергията от Централна и Западна Европа може да достигне също нашите пазари. Но това, което може ние да направим на местно ниво, и да успокоя още веднъж вашите зрители – АЕЦ "Козлодуй" работи на пълна мощност, работи добре, повече от 2000 мегавата всеки час са на разположение. ТЕЦ "Марица Изток 2" работи, осем блока, 1500 мегавата приблизително. Така че цялата държавна енергетика работи, за да има сигурност на този пазар.
Водещ: В същото време достигнахме ли рекорден внос на електроенергия за България?
Владимир Малинов: Да, имаше дни, в които вносът, не бих го нарекъл рекорд, имало е и други пикове, в които е внасяно, но да не забравяме, че този "рекорден" внос беше постигнат, когато беше плановият годишен ремонт на един от реакторите на АЕЦ "Козлодуй".
Водещ: Да, но понеже сам го казахте – много повече потребяваме ние. Българите в момента разходваме много електроенергия, много повече, и заради това се вдига цената. Обаче, като изразходваме толкова, а си нямаме наша, е логично да внасяме.
Владимир Малинов: Именно, имаме си наша. Аз затова подчертах какво работи в момента от мощностите на държавната енергетика. Именно поради тази причина и проведох преговори с мажоритарния собственик на "Контур Глобал", който, знаете, е чуждестранна компания, и те декларираха и вече извършват дейности, за да може два блока от тяхната затворена въглищна централа да помогнат на българската енергетика за три месеца, от първи януари до края на март, и имаме гаранцията, че това ще направят.
Водещ: Питам ви, министър Малинов, за тази прословута либерализация не за друго, а защото тя рано или късно ще бъде въведена. Рано или късно ще излязат битовите потребители на свободния пазар. Но в други години, примерно средата на 2025 г. или 2026 г., или 2027 г., когато и да се случи това, цените ще бъдат други. Не е ли по-добре да се излезе сега на тези цени или шоковото поскъпване наистина след две години ще бъде шоково? Ако токът нарасне с 50%, или ако нарасне със 100% през 2025 г.?
Владимир Малинов: Аз имах възможността да кажа същото в Народното събрание – рано или късно либерализацията ще се случи. Но няма да има шоково поскъпване на цените след въвеждането на така наречения свободен пазар и за домакинствата. Защото дори в сега действащото законодателство е предвиден механизъм, тъй като пълната либерализация следва да влезне в сила от 1 януари 2026 г. А преди това ще има един 6-месечен преходен период, в който да могат да свикнат потребителите. И ние, това което направихме в Закона за държавния бюджет, сме предвидили ресурс, който е над 440 млн. лв., които по предложение на министъра на енергетиката и ясно определена програма от Министерски съвет да може този преходен период да бъде покрит с този значителен финансов ресурс. Също така, за нас като експерти в Министерството на енергетиката, е важно да имаме хоризонт, да имаме предвидимост, тъй като много добре и Вие знаете, има вече няколко законопроекта в Народното събрание внесени, за отлагане на либерализацията в различен период: от 2 до 10 години варират. Ние искаме да имаме предвидимост, защото имаме готовност да разработим тази програма. Както казах, ресурсът сме го осигурили в проекта на закон за държавния бюджет, и да започнем информационната кампания към всеки един български потребител, тъй като в момента се опитваме да идентифицираме най-уязвимите групи от гледна точка на информираност и да използваме съответно каналите, за да достигнем до тях. Но трябва да знаем от кога да го почнем. Защото една информационна кампания трябва да е своевременна. Ако я започнем сега, а либерализацията бъде отложена след две години няма да има този ефект.
Водещ: Но понеже споменахте бюджета на страната, Закона за държавния бюджет. Една от мерките, свързани с желанието да се попълни дупката в бюджета от доста милиарди лева, е данъкът върху подземните богатства. И се оказа, че няма да е данък, а ще бъде такса. Това означава ли по-малка печалба, тоест по-малко запълване на бюджета? И всъщност как преминаха разговорите и с миньорите, защото и те протестираха през седмицата и те бяха недоволни?
Владимир Малинов: Аз бих започнал по начина, по който да кажа, че само в един диалог, в едни преговори, в едни дълги разговори може да бъде постигнато решение, което да удовлетворява и двете страни. Искам да подчертая, че Министерството на енергетиката не подкрепяше този данък и не го подкрепя и в момента, тъй като ние считаме, че това ще даде отражение, и то отрицателно, по отношение на инвестициите в този сектор, а именно добивния сектор на подземните богатства. Но оттам ще даде и една несигурност на бъдещи инвеститори изобщо в България. Това да предлагаш данъчни реформи не дава тази перспектива и хоризонт на всеки един инвеститор. Затова ние проведохме разговори както с местните добивни предприятия, така и с чуждестранни, проведохме разговори и със синдикалните организации.
Водещ: А те на такса съгласни ли са?
Владимир Малинов: Да. И считам, че това, което влезна в резултат на нашите преговори като предложена мярка в Закона за държавния бюджет, е подкрепено в по-голямата част от всичките организации по различните видове природни богатства, които се добиват. Да, безспорно приходът за бюджета ще бъде по-малък. Ние предвиждаме един размер около 140-150 млн. лв. да влезе от тази еднократна такса, но това е балансираното решение, което можем да предложим. Още повече, тъй като бяха предвидени и въглищата като природно богатство, което се добива, и те да бъдат облагани, а вие виждате, че в момента въглищата (връщам Ви към първия въпрос), въглищните централи през зимния период играят основополагаща роля за сигурността на електроенергийната система. Така че не подкрепяме и въглищата да бъдат облагани с допълнителен данък.
Водещ: Сам казвате, г-н министър, една такава такса или данък по-скоро ще натовари много сондажите, цената на сондажите и много ще ги оскъпи. Своеобразна добра новина за това, че втора компания получава правото да сондира в Черно море за нефт и природен газ. Ама ние ще станем като Норвегия, господин Малинов, ако почнем от Черно море да вадим вече и нефт, и природен газ.
Владимир Малинов: Дай Боже!
Водещ: Ама чакаме го това с години, ама нищо не става. Хан Аспарух, едната платформа какво извади от Черно море?
Владимир Малинов: Нека пак да се концентрираме върху добрите новини. Идва Коледа, така че…
Водещ: Добре, дайте добрите. Дайте с добрия подход. Как ще се казва втората платформа?
Владимир Малинов: Това, което в рамките на процедурата, която приключихме в рамките на няколко месеца и беше одобрена от Министерски съвет в предходната сряда, е именно Shell да вземе правата за проучване в блока "Хан Тервел", който е в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Връщаме се отново на темата за допълнителния данък. Именно и чуждестранните компании бяха притеснени. Да, те няма да бъдат обложени в момента с данък, защото в рамките на следващата година те ще извършват проучване за възможностите, но това не им дава сигурността а за сериозен обем от инвестиции. Двата блока – "Хан Аспарух" – през следващата година добрата новина е, че предстои да бъдат прокарани още два сондажа, които да установят наличието. Там вече има консорциум между OMV и една израелска компания, която се казва NewMed. Бяха при мене тази седмица, веднага след Нова година продължаваме разговорите за българското участие в техния консорциум, където сме в доста напреднала фаза от гледна точка на анализиране на финансовите възможности и потенциала на това находище. Shell в "Хан Тервел" ще инвестират 16,6 млн. евро, за да могат да извършат необходимите 3D сеизмични проучвания.
Водещ: За какъв времеви период, извинявайте, става дума?
Владимир Малинов: С Shell концесионният договор, който ще бъде сключен за проучване, е за срок от пет години.
Водещ: Тоест ние до пет години само ще знаем има ли нефт и газ, само това ще знаем, а няма да сме го извадили?
Владимир Малинов: Точно така. Това е по отношение на "Хан Тервел", но аз имам поет твърд ангажимент от страна на мениджмънта на Shell, че в рамките на доста по-къс период тези данни ще бъдат потвърдени. А това, което казах по отношение на "Хан Аспарух", където са OMV и NewMed, там в рамките на края на годината или по-скоро средата на 2026 г. ще имаме вече реални данни. А това са компании със сериозен опит и потвърждаването, участието им, започването отново на инвестиционния процес показва, че те имат сериозни данни.
Водещ: И докато чакаме да станем Норвегия и да имаме собствени залежи на толкова скъпи природни ресурси, ние си имаме внос, разбира се, и това е нормално, защото "Булгаргаз" обяви нови цени на природния газ. Не са много-много високи. Важното всъщност е, че за тази настояща зима и за отоплителния сезон количествата са гарантирани. Това е важното. Терминалите работят, не е като през 2022 г. година кризата. Успокоението какво е? Че ще бъде малко по-скъпо, но пък количество газ ще има за България?
Владимир Малинов: Малко по-скъпо и отново с доброто напред. Ще бъдем по-евтини от средноевропейските цени, тъй като знаете, че референтните цени на холандската борса, най-ликвидната, предложената цена от "Булгаргаз" ще бъде между 4 и 5 евро на мегаватчас по-евтино от тези, които са на цените на борсата в Холандия. Втората добра новина е, че напълно сме подсигурени и през дългосрочния договор, по който получаваме газ от Азербайджан, и през LNG доставките. "Булгаргаз" проведе пет търга при изключително голям интерес. Изключително – между 15 и 18 компании заявиха интерес да участват във всеки един от търговете. В последния търг, който е за доставка съответно на карго за януари и февруари месец, бяха подадени 10 ценови предложения. И виждаме, че отново имаме доверие от най-големите компании. Януари в Александруполис едно карго се достави British Petroleum, а февруари една от най-големите американски компании, които добиват собствен природен газ и го доставят под формата на втечнен към Европа.
Водещ: Понеже виждам, че искате да съобщавате добри новини, господин министър, в този дух две думи кажете за "Топлофикация София", въпреки тежкото си финансово състояние, на практика фалирало дружество, да са спокойни ли столичани, че парно ще има, че топло ще има тази зима?
Владимир Малинов: Всеки гражданин на София, който се е събудил тази сутрин и има възможността да ни гледа, се е събудил на топло. И това, което мога аз да потвърдя, е че "Булгаргаз" няма да спре доставките на природен газ за "Топлофикация София". Но трябва да се действа. Именно затова аз взех много проактивна позиция, поканих на среща кмета, проведох среща с всички парламентарно представени партии в местния софийски парламент и казах: "Трябва да действаме." Да, дългосрочно е най-важното, но нека да начертаем първо краткосрочните и средносрочните мерки. Вдигнахме запорите, които бяхме наложили на сметките на "Топлофикация", но сега искаме "Топлофикация София" да си плаща не повече от това, което е плащала миналата година, независимо че може би сметките и фактурите, които ще получат ще бъдат по-високи. Но същият финансов ресурс да бъде заделен и да използваме тези няколко месеца, за да търсим дългосрочно решение. Именно в подадената ръка ние разработихме програми, които бяха одобрени от Министерски съвет по мое предложение – Модернизационния фонд. Там предвиждаме 310 млн. евро безвъзмезден финансов ресурс, който 100% да финансира изграждането на системи за отопление или охлаждане, като "Топлофикация София" е един от потенциалните бенефициенти, които да бъдат заместени с възобновяема енергия. Така че това е първата ръка. Готови сме, като най-големият кредитор на "Топлофикация", съвместно да търсим решението за един бъдещ стратегически инвеститор, който да разработи това дружество.
Водещ: Много новини и много теми, все полезни, наистина практични в края на годината по отношение на енергоизточниците и най-вече на нашата сигурност. Също и за парите, говорим за нещо важно, говорим за цените. Нещо което може би ви радва – в петък в предаването "Панорама" външният министър на Унгария Петер Сиярто, Ви похвали. Каза: "Много хубави разговори, ползотворни, имах с министъра на енергетиката". Защо Ви похвали? Защото обещахте Балканският поток да захранва с газ Сърбия и Унгария ли? Защото няма да спирате кранчето?
Владимир Малинов: Ние с Петер Сиярто се познаваме от доста години, но аз не бих го приел като хвалба, по-скоро той вижда, че в рамките на един конструктивен диалог ние търсим решение. Ние търсим решение в няколко посоки. Ще стигна и до природния газ, който нали е тема. Но ние имаме обща позиция по отношение на преноса на зелена енергия от Кавказкия, Каспийския регион за Централна и Източна Европа, именно като една от мерките, където казваме, че енергията недостига. Така че подкрепени сме, заедно сме в две инициативи. Едното е за зеления коридор, който е подводният кабел под Черно море за пренос на електроенергия от Каспийския регион към България и Централна Европа. А другото е също инициатива през частта на Азербайджан, но и целия Каспийски регион, не само Азербайджан, а и Казахстан, и Узбекистан, отново през Грузия и Турция, отново към Централна Европа, за пренос на зелена енергия. Това беше една от основните ни теми на дискусията. Безспорно и темата за преноса на природен газ през зимните месеци, с оглед наложените санкции на Газпром, беше част от сериозната ни дискусия. Ние обсъдихме решение, към настоящия момент, към "Булгартрансгаз" няма незаплатени такси, но аз това, което за пореден път искам да декларирам – че "Булгартрансгаз" ще предоставя своите услуги качествено и в срок, както го е правило винаги, само ако те бъдат заплащани.
Водещ: Ако плащания обаче през Газпромбанк, тоест рестриктивна по мерките и санкциите срещу Русия банка, минават. Тези плащания през Газпромбанк ли минават? Ако те минават не следва ли България да спре количествата през "Турски поток"?
Владимир Малинов: Абсолютно е точен Вашия въпрос. До настоящия момент тези плащания са минавали през Газпромбанк. Ние оттук нататък, спазвайки стриктно санкциите, няма да приемаме плащания от Газпромбанк и това е ангажимент на фирмите, които ползват газопреносната система на "Булгартрансгаз" да намерят решение. Ние с Петър Сярто обсъдихме решение, което, надявам се, във в рамките на следващите 10 дена да бъде обективирано, което естествено включва и унгарската страна като потребител на част от този руски природен газ и считам, че така ще дадем сигурност. Но ако няма плащания услугата няма да бъде предоставена.
Водещ: Понеже Молдова е в бедствено положение и в извънредно положение заради енергийната си криза в страната, Молдова може ли да получава, забележете, руски газ през България, а не през Украйна, където разстоянието е в пъти по-кратко?
Владимир Малинов: Вие четете моите мисли явно, тъй като аз вчера в събота проведох разговора с изпълняващия длъжността министър на енергетиката на Молдова по темата. Тъй като, като част от справянето предишният министър беше освободен. Ние говорихме и гарантираме, и това е част от концепцията ни за вертикалния газов коридор, Молдова винаги е била неразривна част и Молдова, ние считаме, че е една от най-уязвимите държави, както по отношение на електроенергия, така и по отношение на природен газ. Да, нашата газопреносна система е подготвена, имаме необходимия капацитет, за да помогнем на нашите молдовски, а тъй като знаете, че има и доста големи български общности в Молдова, но като цяло да помогнем на Молдова, не само с осигуряване на капацитет, но и в аварийна ситуация и нашия капацитет, който имаме в на територията на Гърция и на Турция за втечнен природен газ, да им го предоставим и да им предоставим реални количества природен газ.
Водещ: На какъв етап, ако искате съвсем кратко да обърнем внимание на тази тема, са усилията Ви, г-н министър, на Вас и на България, разбира се като държава, да предоговорим отношенията си с турската компания "Боташ"? Знам, че правите усилия, Вие много пъти говорите във всяко интервю за това, но на какъв етап са, има ли реалности?
Владимир Малинов: Реалността е, че преговорите на ниво компании, а именно "Боташ" и "Булгаргаз" продължават. Реалността е, че "Булгаргаз" нае сериозна швейцарска адвокатска компания, която да анализира последствията в случай, че по време на преговорния процес не се постигне желаният от нас резултат – вероятността да се върви към прекратяване на този договор. Аз считам, че изпълнението на договора следва да продължи при различни параметри, параметри, които са съобразени с настоящата реалност. Отправено е такова предложение от "Булгаргаз", а именно за намаляване на количествата капацитет, за намаляване на таксата, за разделяне на таксата на постоянна и променлива такава. Постоянни разходи, които да бъдат плащани, а други да бъдат заплащани само в случая на ползване на услугата. Очакваме отново реакцията. Следва да отбележа, че първоначалната реакция на турската страна не беше изобщо положителна. Но стъпка по стъпка ние се приближаваме един към друг и считам, че ще имаме позитивен резултат.
Водещ: А за да се намали тежката финансова тежест за България може ли страната ни да направи нещо сама или не? Едностранно? Може ли нещо да направи?
Владимир Малинов: Може би добрата новина е, че ние нямаме в момента финансова тежест. Защото в рамките на последните шест месеца "Булгаргаз" не заплаща тази такса и получаваме разбирането от турската страна, защото те не си търсят този финансов ресурс. Така че към настоящия момент, за второто полугодие на 2024 г., "Булгаргаз" не я заплаща тази такса. Така че това е също една от стъпка…
Водещ: Това било ли е предмет на договорка? Договорили ли сте се за това нещо?
Владимир Малинов: Не бих казал формална договорка между двете компании, но договорка на политическо ниво и разбиране от страна на турския ми колега.
Водещ: Може би последна тема – ядрената енергия в България. В момента с американско ядрено гориво кой блок работи. Или обратното да питам – работи ли с руско ядрено гориво някой блок в момента на АЕЦ "Козлодуй"?
Владимир Малинов: Енергийна независимост и национална сигурност – това са двете ключови думи. Конкретно на вашия въпрос и двата блока в момента работят с руско ядрено гориво. Това, което се случи през май месец тази година, и пак добрата новина, противно на скептиците – вече повече от шест месеца 1/4 от горивото на пети блок е американско и това е програмата, която ще следваме. Всяка година 25% от горивото на пети блок ще бъде заменено с произведено такова от Westinghouse, докато в рамките на четири години постигнем 100% диверсификация или различно гориво. Повече от шест месеца работи безпроблемно и към настоящия момент, нещо което ние държим е прозрачността – на интернет страницата на АЕЦ "Козлодуй" е видимо какъв обем енергия се произвежда – 102% от капацитета на блока работи в момента. Шести блок – още следващата година ние имаме договор с Framatome и се надяваме, че през 2026 г. там ще започнем тестовете, шест тестови касети тяхно гориво. Но в рамките на тази седмица новината, която предстои, е, че ще сключим договори с Westinghouse за започване на тестовете и процеса на лицензиране на тяхното гориво, както и за шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Така че стъпка по стъпка, бавно, спазвайки всички норми за сигурност, защото безопасността на ядрената енергия трябва да бъде топ приоритет, ние вървим напред. Вървим напред в един процес, който е непроменим, няма стъпка назад. И това, което се случи тази седмица, само в 30 секунди…
Водещ: Да, на финала сме на разговора тъкмо. За "Чирен" ли е? Понеже искам…
Владимир Малинов: Не, искам да кажа за това, което сключихме…
Водещ: А, за АЕЦ.
Владимир Малинов: … по отношение проучванията за малките модулни реактори и за дълбокото погребване на ядрено гориво. Пак искам да успокоя българските зрители, вашите зрители, че ние не правим в момента хранилище за ядрено гориво. Ние само обсъждаме възможността от геоложка гледна точка – има ли подходящи терени в България и подходящи геоложки структури, където потенциално в бъдеще, защото ангажимент на държавата е, съгласно европейското законодателство, до 2050 г. всяка държава, която има ядрена енергетика, да има и съоръжение за съхранение.
Водещ: В петък депутатите ви изслушаха в Народното събрание за прекратяване на договор за разширяването на капацитета на "Чирен". Какви въпроси останаха неясни? Нямаме много време, но ето, в последната минута наистина. Стана ли ясно какво точно проверява Европрокуратурата?
Владимир Малинов: Аз считам, че дебатът, макар и не дълбоко професионален, беше доста задълбочен и доста време отделихме. Нямаме въпроси, на които според мен да не са дадени отговорите. Важното е да насочим усилията си напред. Да, в действителност, нека Европейската прокуратура, колегите, да свършат своята работа. Продължаваме пълното съдействие. Нека да достигнем до обективната истина. Но това, което следва да се отбележи, е, че няма изразходен нито един лев или едно евро финансов ресурс. Договорът е прекратен и трябва да гледаме оттук напред. Вече два от етапите за разширението на "Чирен" са в позитивен ефект. Газопроводът беше въведен в експлоатация, вече работи. Това стана на 22-ри ноември тази година. Надземните съоръжения до края на годината ще бъдат актувани и ще бъдат въведени в експлоатация. Първото тримесечие на следващата година предстои да бъде обявена новата обществена поръчка за прокарване на сондажите и така поетапно, стъпка по стъпка, ще бъде увеличаван капацитетът на "Чирен". С първите две съоръжения, още от 1-ви май следващата година, капацитетът за съхранение и за добив ще достигне от 550 на 720 млн. куб. м. След като бъдат прокарани три допълнителни сондажа, ще достигнем 820 млн. куб. м. Нека да оставим професионалистите да си вършат работата. Това, което е моята задача, и аз днеска тръгвам за Брюксел, и там ще имам срещи. Ще моля безвъзмездното финансиране, не "ще моля", ще дам аргументирана позиция, безвъзмездното финансиране, което се предоставя от Европейската комисия, срокът му да бъде удължен. Допустимо е това, за да можем максимално България да се възползва от този ресурс.
Водещ: Благодаря ви за това интервю, господин министър. Министърът на енергетиката Владимир Малинов в студиото на нашето предаване. Готови сме да продължим веднага след рекламите.
"Денят започва с Георги Любенов", 15.12.2024 г.