Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Процедурата за избор на стратегически инвеститор по проекта "Белене" ще приключи след около една година

Интервю с Теменужка Петкова, министър на енергетиката 2018-11-09 /пълен текст/

Водещ: Здравейте, гледате "Лице в лице". Първият ни гост днес е Теменужка Петкова, министър на енергетиката, здравейте, г-жо Петкова.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водещ: Сега, поредният рестарт на АЕЦ "Белене". Този път в 9 етапа, или 9 стъпки, както предпочитате, така ги наричайте. Какво ще включват и докога трябва да приключат, може ли да ги обобщите за нашите зрители?

Теменужка Петкова: Както знаете, НС възложи на министърът на енергетиката през месец юни т.г., в срок до 31.10, да разработи процедура за стратегически инвеститор. Процедура, която да даде отговор на един въпрос, който стои много отдавна в общественото пространство, свързан с енергетика. А именно проекта АЕЦ "Белене", зали са налице възможности той да бъде реализиран. Като Парламента постави много ясна рамка – реализация на проекта, но единствено и само на пазарен принцип, при много ясни параметри. Без държавна гаранция, без корпоративна гаранция, без включване на дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия от страна на българската държава. В рамките на тези параметри, трябваше да разработим такава процедура до 31.10. Тази процедура вече е факт, тя е разработена…

Водещ: И вие като един отличник си я разработихте в дадения ви от депутатите срок.

Теменужка Петкова: Да, процедурата е разработена. Вчера, в рамките на заседанието на МС, аз докладвах за разработената процедура. Докладът беше одобрен и МС ме задължи да представя тази процедура пред НС, така както, между другото, предвижда и решението на Парламента. Какво е важно да се знае по отношение на тази процедура, която ние разработихме, и която вчера МС одобри? Това е процедура за избор на стратегически инвеститор. В рамките на тази процедура, ние предвиждаме да бъде дадена възможност за участие с миноритарен дял и на други компании, които биха желали да участват в реализацията на този проект. Или да заявят интерес свързан с възможността да изкупуват електрическата енергия от тази централа. Така, че…

Водещ: Т.е. собственикът да не е само един, така ли да го кажем?

Теменужка Петкова: Да. Ще участва българската държава чрез НЕК, която е собственик на проекта, собственик на оборудването. Тя ще има такъв дял, който ще ни гарантира да имаме блокираща квота по отношение взимането на важни решения. Във връзка с развитието на тази компания, във връзка с реализацията на проекта и неговата последваща експлоатация. И ще търсим стратегически инвеститор, който стратегически инвеститор да участва в проекта. И отделно от това ще дадем възможност на други акционери, които да участват с миноритарен дял в тази компания. И това всъщност ще им даде възможност да имат и такава опция, да сключат договор за изкупуване на електрическата енергия. Ще могат да участват…

Водещ: А това, извинете че ви прекъсвам, ако се появи стратегически инвеститор, който и да било то – китаеца, руснака или французинът, които засега са заявили някакъв интерес – трябва ли тяхното съгласие, за да се появи някакъв друг миноритарен собственик, или това ще е от българската квота, т.к.?

Теменужка Петкова: Ние сме заложили в процедурата такава възможност, да се даде възможност за водене на преговор с потенциално желаещи кандидати, които биха пожелали да придобият миноритарен дял. Или такива кандидати, големи, индустриални консуматори на електрическа енергия, било то от България, било то от региона, които биха желали да резервират, т.к., количества електрическа енергия, които да изкупуват на определена цена, при определени условия. И съответно, за определен период. Така, че това е важно да знаят българските граждани. Това се налага поради факта, че параметрите, в които ние трябва да разработим и разработихме тази процедура, и параметрите, в рамките на които трябва да реализираме проекта, не предвиждат опция за някаква държавна гаранция. Или за някаква преференция по отношение на този проект, под формата на дългосрочни договори за изкупуване на енергия от страна на държавата. А тези 9 етапа, условно казано, съдържат следните стъпки, които трябва да извървим. На първо място, това е покана към всички потенциални участници в този проект. Тази покана ще бъде публикувана в официален вестник на ЕС и отделно от това ще бъде публикувана в два местни ежедневника. Така, че да достигне до максимален брой потенциални инвеститори, които биха желали да завяват интерес за участие в обекта. Вторият етап е свързан с подаване на заявления съответно за участие в тази процедура…

Водещ: На желаещите да станат инвеститори…

Теменужка Петкова: …на желаещите, да, които желаят да станат инвеститори. Предвиждаме съответно срок, в който да бъдат подадени тези заявления, които да бъдат не по-малко от 120 дни, защото трябва да се отчетат всички фактори, свързани със спецификата на тази процедура. С необходимостта от един подробен анализ, от една подробна обосновка, по отношение на възможността да се участва в един такъв проект. С подаването на заявление, съответно след като премине този етап на заявления, ние ще направим преглед на тези заявления. И от тези заявления ще направим една такава кратка листа на възможните участници на тази процедура за избор на стратегически инвеститор. Възложили сме определени изисквания към тези потенциални участници в тази процедура…

Водещ: Например?

Теменужка Петкова: Например, заложили сме изискване, което дава информация по отношение правният статут на тази компания, по отношение нейния опит през последните 10 г. В какво точно е инвестирала, вкл. опитът в строителството или в експлоатация на ядрена централа. Изискали сме информация за…

Водещ: Щях пак да попитам, трябва ли да имат отношение към ядрената енергетика, някаква история свързана с това?

Теменужка Петкова: Изискали сме информация, която да ни даде на нас яснота през последните 10 г. тези компании в какво са инвестирали. Изискали сме информация…

Водещ: Но не е задължително тези инвестиции да са били в енергетиката или да…

Теменужка Петкова: Не е задължително. Включително, за нас е важно те да имат опит в ядрената енергетика, но не е задължително, тъй като тук става въпрос за стратегически инвеститор. На практика, не става въпрос за строител, така че ние избираме стратегически инвеститор. Ако има опит в областта на ядрената енергетика, това разбира се, се ползва с предимство…

Водещ: Това е негов проблем, кого ще избере за строител, нали така? Ако спечели някой, да речем фирмата "Х"…

Теменужка Петкова: Има определени елементи от проекта, които няма как да бъдат построени от който и да е било строител…

Водещ: Трябва руснаците да строят…

Теменужка Петкова: …той трябва да бъде построен и това, от гледна точка на сигурността, от гледна точка на лицензирането на проекта. Тук говорим за т.нар. "ядрен остров", който трябва да бъде изграден от конструктора на проекта, който в случая е компанията "Росатом". Така, че това също е едно условие, което ние смятаме, че е важно…

Водещ: Фигурира?

Теменужка Петкова: Смятаме, че е важно да бъде коментирано в хода на преговорите с тези потенциални стратегически инвеститори. След като бъде определен такъв кратък списък на компаниите, които ние ще отсеем, т.к. от всички подали заявления, да се надяваме, че ще бъдат повече. След това следва възможност за сключване на договор за конфиденциалност с всяка една от тези компании. Този договор за конфиденциалност ще се отнася така, както за самите потенциални инвеститори, така и за техните консултанти. След това ние имаме ангажимента да предоставим информационен меморандум на заинтересованите страни. Този информационен меморандум ще съдържа цялата информация, база данни, във връзка с проекта. След това ще премине, т.к. етапът, в който ние ще изискаме предоставянето на оферти. Които оферти ще бъдат вече обвързващи, във връзка с реализацията на проекта и в рамките на тези оферти ние ще поставим конкретни условия. Тези условия са свързани, на първо място с това, да бъде изработен финансов модел за проекта, това също е изключително важно. Да можем да видим, в крайна сметка, какви параметри финансови ще бъдат заложени по отношение на този проект, за да видим, дали той е възможен. И другото, което ще ни интересува, и което ще бъде важно да извлечем като информация от този финансов модел, е крайната цена на електрическата енергия, която би се получила, в резултат на реализацията на този проект.

Водещ: Всички искаме да разберем две неща, колко ще струва прословутото "Белене", прословутата "Белене". Защото се чуха всякакви – от 4 до 14 млрд и, колко ще бъде крайната цена на електрическата енергия. Това са наистина страшно важни цифри и всички искаме да разберем.

Теменужка Петкова: Заложили сме няколко задължителни за нас условия, за българската страна. Едно от тези условия е свързано с цената на проекта. Тази цена на проекта, сме заложили като някакъв финален вариант до 10 млрд. евро. срок съответно за въвеждане в експлоатация, за строителство, след подписване на акционерно споразумение, до 10 г.

Водещ: А защо 10 млрд.? Ако инвеститорът иска да я построи за 12 млрд., какъв е проблемът на българската държава, може ли да разясните?

Теменужка Петкова: Ами проблемът на българската държава, не бих казала че има проблем. Българската държава ще участва в този проект, това не бива да го забравяме…

Водещ: Как?

Теменужка Петкова: Ние ще участваме с апорт на активите, които притежаваме, във връзка с проекта "Белене". Всички относими активи ще бъдат апортирани в това дружество…

Водещ: А и колкото е по-ниска цената, толкова е по-голям делът на българската част…

Теменужка Петкова: Освен това смятам, че за нас ще бъде важно, каква ще бъде цената, защото ще може да купуваме енергията на тази цена ние, българските потребители и българският бизнес. Така, че не може да ни е все едно, колко ще струва проекта. За нас е важно той да бъде икономически обоснован и да предлага цена, която да бъде конкурентоспособна.

Водещ: И нашият таван е 10 млрд.?

Теменужка Петкова: Да. Това показват оценките и на HSBC, това показа и оценката на БАН. Която колегите от БАН направиха при анализа, който направиха на проекта АЕЦ "Белене" и възможностите за неговата реализация. Така, че тази стойност, приблизително до 10 млрд., се потвърждава като възможна цена на този проект. Но, разбира се, ние ще дадем най-висока оценка на такъв вариант, който ще даде възможност за реализация на проекта и под тези 10 млрд, така че…Най-високо ще бъдат оценени такива оферти.

Водещ: До кога трябва да приключи, т.к. мероприятието?

Теменужка Петкова: След като бъдат подадени тези обвързващи оферти започнат процедурите по водене на преговори. Ще се водят преговори по определени теми, по определени критерии, на базата, на които ще бъде извършена и съответно оценката. След като премине етапът на водене на преговори, ако всичко това, което ние сме обсъждали в хода на този процес приключи успешно, следва процедура по подписване на акционерно споразумение. Това, което предвиждаме като срок, през който да протече тази процедура, през всичките тези 9 етапа, е малко над 1 г. Пак казвам, тук става въпрос за срокове, които няма как да бъдат лимитирани в рамките на 10 дни, 2 седмици. Става въпрос…

Водещ: Боже, ние цял живот живеем…десетилетия живеем с АЕЦ "Белене" и с идеята за втора атомна, че тази една година, или 1,5 г…

Теменужка Петкова: Става въпрос за сериозни неща. Ние искаме да обследваме този въпрос от всички гледни точки, от всички посоки. Като нашата цел е да защитим нашите национални интереси, да защитим интересите на българските потребители, на българският бизнес. И в крайна сметка, да гарантираме и енергийната сигурност на страната.

Водещ: Можем да обобщим, че очаквате след 1-1,5 г. да бъдат преминати тези 9 етапа и тези 9 стъпки.

Теменужка Петкова: Точно така.

Водещ: Добре, а един друг въпрос, който също е много важен – ще викаме ли пак някой нов финансов анализатор, консултант, който ще оглежда, ще анализира проекта? Ще плащаме ли отново на някого, който да анализира, какво ще се случи?

Теменужка Петкова: Ами всички големи проекти, които се реализират в областта на енергетиката, а и не само в областта на енергетиката, разбира се, се нуждаят от подкрепата на финансов консултант, на правни консултанти. Но това, върху което ние сме концентрирали своето внимание и смятаме, че трябва да се върви в тази посока, е до момента, в който ние нямаме яснота, дали ще има стратегически инвеститор, който да бъде избран. Дали ще постигнем договореност по всяка една по тези теми, по които ще водим преговори, да разчитаме на собствени сили, на собствените си възможности. Мисля, че няма как и не бива да са харчи публичният ресурс в такава посока, така че ще се опитаме със собствени сили да доведем процедурата до край. Разбира се, ще имаме възможност да ползваме експертна подкрепа на определени специалисти, професионалисти в тази област. Защото самият анализ на финансовите модели, които ще бъдат представени, също е много специфичен. Той изисква специални познания, които трябва да са налице, за да може да се направи правилната оценка. Но за такива…

Водещ: А инфраструктурата включена ли е в тези 10 млрд.?

Теменужка Петкова: Инфраструктурата?

Водещ: Около АЕЦ "Белене".

Теменужка Петкова: Инфраструктурата, разбира се, това ще бъде една част от преговорите, които ние ще водим. В хода на тези преговори ние ще кажем – в този проект ние влизаме с всички активи, които ние притежаваме. Тук се включват материални и нематериални активи. И съответно, ще участваме с площадката, с цялата инфраструктура, с оборудването и с всички лицензи, които притежава проекта. Като всички тези лицензи…

Водещ: Колко сме изчислили нашият дял? Имаме ли изчисление на това, с което ние ще….цена, на това, което ние притежаваме?

Теменужка Петкова: В момента НЕК извършва оценка на всички активи относими към този проект, така че очаквам съвсем скоро, може би до края на годината ще имаме яснота по отношение на оценката, която правим.

Водещ: Но да речем, според вас – 2-3-4 млрд?

Теменужка Петкова: Каквато и да е оценката на нашите активи, българските граждани трябва да знаят това, че ние сме заявили, че ще участваме в този проект с апорт на тези активи. И ще имаме блокираща квота, която да ни даде възможност да взимаме решения, които са важни за проекта. Решения, които ние ще взимаме както по време на строителството, така и по време на цялата експлоатация на централата. Държавата трябва да участва по някакъв начин за да могат да бъдат контролирани тези процеси. Не бива да забравяме, че ядреният риск все пак остава за държавата.

Водещ: Безспорно. Освен китайците и руснаците, французите сериозен кандидат ли са? Или те вече казаха, че те не искат да бъдат стратегически инвеститор, а биха искали да участват просто с някакви консумативи, така да ги нарека аз?

Теменужка Петкова: налице е официално писмо от компанията "Фраматом", в която те заявяват, че проявяват интерес към реализацията на проекта АЕЦ "Белене". Ние ще изпратим покана към всички, които са заявили официален интерес до този момент. Сред заявилите официален са китайската компания CNNC, "Фраматом" e заявила интерес и държавната корейска ядрена компания. Разбира се, ще изпратим покана и до конструкторът на проекта "Росатом", тъй като без колегите от "Росатом", на практика, реализацията на този проект не е възможна.

Водещ: Т.е. дотук имаме около 4, да кажем, кандидати.

Теменужка Петкова: Да.

Водещ: Могат да се появят и следващи.

Теменужка Петкова: Може би е важно да споделя и това, че днес, в рамките на днешният ден, проведох среща с посланика на Черна гора. Вие знаете, че при посещението на премиера Борисов в Черна гора и срещата с премиера на Черна гора, беше обсъден въпрос свързан с възможността за създаване на съвместна компания, която да се занимае с продажбата, с изкупуването на електрическа енергия. С нейната препродажба в последствие и износ. Така, че имахме възможност да говорим и те проявяват също интерес към възможността да участват също в реализацията на проекта АЕЦ "Белене". Така, че има интерес към проекта и аз съм сигурна, че всичко ще бъде…

Водещ: Не съживявате мъртвец, т.к. Оптимист ли сте, с да или не, че ще се случи АЕЦ "Белене"?

Теменужка Петкова: Честно да ви призная, оптимист съм по отношение на възможността да бъде реализиран проекта АЕЦ "Белене", защото ситуацията е доста по-различна от тази, която беше през 2012 г. Много се промени политиката на ЕС по отношение на това, каква трябва да бъде енергията. Вие знаете, че ЕС въвежда трайна политика по отношение на това енергията, която използваме всички ние да бъде чиста енергия. Така, че ние трябва да мислим…

Водещ: Ядрената енергия е част от чистата енергия…

Теменужка Петкова: …ние трябва да мислим и за бъдещето. Имайте предвид, че една такава централа не може да се построи за година или две. Обичайният срок, в който върви строителството, е приблизително около 10 г. Имайки предвид това, че сме…

Водещ: Аз имам още много въпроси, защото "Белене" е наистина важна тема, но мисля, че основните неща изяснихме. А да се възползвам от това, че много малко време остана до края на нашия разговор. Знам, че не зависи от държавата, знам, кой определя цените на електричеството и все пак, вие сте енергиен министър. Казаха, че до Нова година няма да има промяна в цените на електричеството, очакванията ви за след Нова година? Ще има ли повишение на цената на тока?

Теменужка Петкова: Както и вие споменахте ясно е, кой определя цената на електрическата енергия, това е единствено и само в правомощията на българският регулатор.

Водещ: Знам, но все пак, вашите очаквания? Със сигурност ви вълнува тази тема и…

Теменужка Петкова: Да. Моето очакване е, че няма да има повишаване на цената на електрическата енергия, тъй като държавната енергетика се управлява, смея да твърдя, достатъчно отговорно. Стремим се всички тези разходи, които се генерират, да бъдат минимизирани, така че аз мисля, че няма основание за това българските граждани да се притесняват от повишаване на цената на електрическата енергия.

Водещ: Последен въпрос – актуална ли е идеята за сливане на държавните Марици, които са на страхотна загуба напоследък, на изключителна загуба, с АЕЦ "Козлодуй", който е със 70 % печалба? Колко актуална е тази идея за сливане на двете дружества?

Теменужка Петкова: Първо да кажем, че ТЕЦ "Марица Изток 2" е на загуба, не защото дружеството не се управлява така, както трябва, а това се дължи на високите цени на емисиите, които ние сме принудени да купуваме всяка година, за да може централата да работи. Ще дам само един пример – цените на емисиите в началото на годината бяха 8 евро на тон, в края на август стигнаха 25 евро на тон. Т.е. това, което ТЕЦ 2 трябва да плати, за да работи при цени около 25 евро е 466 млн. Това се отнася само за една година, до март месец 2019-та ние трябва да платим тази цена, ако цената на емисиите се задържи на 25 евро. Така, че на това се дължи тази загуба. АЕЦ "Козлодуй" е с изключително добри финансови резултати, много добра печалба. Но обединяването на АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2", аз смятам, че не е удачно, тъй като такова едно обединение би създало много повече проблеми, отколкото би дало решения.

Водещ: Благодаря за разговора.

Теменужка Петкова: Аз ви благодаря.