Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Първо трябва да опитаме да намерим стратегически инвеститор за "Белене"

Водещ: По една от най-коментираните в последни дни тема ще говорим в началото на предаването. Това е желанието, лично изразено, на премиера Бойко Борисов и от управляващите, както знаем и от основните опозиционни сили в парламента, за рестартиране на проекта АЕЦ "Белене". В студиото в момента е колежката Юлияна Корнажева, а на телефона е министърът на енергетиката г-жа Теменужка Петкова. Добър ден.

Теменужка Петкова: Добър ден.

Юлияна Корнажева: Здравейте, г-жо Петкова. Първо да ни кажете какво решение беше взето днес на Министерски съвет за АЕЦ "Белене".

Теменужка Петкова: Вие знаете, че на 2 март тази година Народното събрание прие решение, с което възложи на министъра на енергетиката срок до 30 юни да предприеме необходимите действия и да внесе конкретни предложения, свързани с възможностите за реализация на активите по проекта за изграждане на АЕЦ "Белене". В това число парламента възложи и отделянето на активите и пасивите в отделно, на конкретно юридическо лице. В изпълнение на това решение на парламента в Министерство на енергетиката беше създадена работна група, в тази работна група взеха участие експерти както колеги от Министерство на енергетиката, така и колеги от Българския енергиен холдинг, от АЕЦ "Козлодуй", от Електроенергийния системен оператор, Националната електрическа компания, колеги от държавно предприятие Радиоактивни отпадъци. Те изготвиха доклад, който доклад съдържа подробна информация за проекта, в това число кратка история за проекта, състоянието му към настоящия момент, оборудването, състоянието на оборудването, което, всички знаете, платихме през 2016г. То е доставено от нашите партньори от "Росатом" и се намира и съхранява в момента на площадката на АЕЦ "Белене". Разгледани са различни варианти, свързани с възможността за реализация на проекта така, както парламента възложи като конкретна задача. Ние сме се постарали да направим преглед на различните варианти, да дадем оценка по отношение на техните предимства, по недостатъците на всеки един от тези варианти, да се опитаме да формулираме по някакъв критерий все пак някаква финансово-икономическа роля на тези варианти. Докладът на работната група е готов. На база на този доклад аз днес внесох в Министерски съвет конкретните предложения за възможността на реализацията на активите по проекта АЕЦ "Белене" и вариантът, върху който ние се спряхме и който смятаме, че е икономически най-обоснован, защитава в най-максимална степен нашите интереси както от гледна точка на енергийната сигурност, така и на финансово-икономическите интереси на страната по отношение на този проект. И вариантът е свързан с възобновяване на действията по търсене на възможности за изграждане на проекта АЕЦ "Белене", съвместно със стратегически инвеститор на пазарен принцип и без даване на държавна гаранция чрез отделяне на активите и пасивите в отделен проект на компанията.

Водещ: Това, което казахте, че без държавна гаранция е особено важно. Преди малко точно това си говорихме с Юлияна, че като кажете "без държавна гаранция" това е най-сигурният начин проектът да не стане.

Теменужка Петкова: Аз не бих казала, че това е гаранция, че проектът няма да стане. Само да припомня, че и проектът АЕЦ "Белене" също не включваше опция предоставяне на държавна гаранция.

Юлияна Корнажева: Да, и в предишния вариант не можахте да намерите стратегически инвеститор, г-жо министър, за това и беше спрян проектът, нали така?

Теменужка Петкова: За да предложим ние този вариант, защото вече както отбелязах , разгледахме и доста други варианти, които са свързани с възможността проектът да се реализира изцяло на частен принцип, да се реализира от НЕК и от БЕХ, да се реализира като седми блок на АЕЦ "Козлодуй" и да се реализира по възможния вариант по модела АЕЦ "ПАКШ". Но от всички тези варианти ние се спряхме на варианта, свързан с избор на стратегически инвеститор именно затова, защото през последната година, даже година и половина, е налице заявен сериозен инвеститорски интерес. Така че аз…

Юлияна Корнажева: От кого?

Водещ: Заявен от китайците. Има ли друг интерес от други инвеститори освен от китайската компания?

Теменужка Петкова: Има…

Юлияна Корнажева: Можете ли да кажете, че китайската компания е готова да даде парите си и да започне да строи без държавна гаранция? Това можете ли да го кажете?

Теменужка Петкова: Преди броени дни имахме среща отново аз и вицепремиера Дончев с колегите от CNC. Те препотвърдиха своя интерес към възможността си да участват в този проект. Те много добре знаят какви са условията, които ние ще поставим в една бъдеща процедура, свързана с избор на стратегически инвеститор ако, разбира се, българския парламент одобри моето предложение и ми даде мандат в тази посока. Те знаят много добре какви са условията, никога не сме ги крили, така че аз смятам, че никой от потенциалните инвеститори не би бил изненадан. Просто ситуацията е такава в настоящият момент, знаете, и европейското законодателство по отношение на държавните помощи също е изключително строго и рестриктивно в тази посока. Така че всички тези потенциални инвеститори са запознати с тази фактическа обстановка, те знаят какви са обективните условия и ще участват ако имат такъв инвеститорски интерес, какъвто са заявявали до момента. Сега е така, реалната възможност да проверим до колко той е реален, именно в рамките на една такава процедура.

Юлияна Корнажева: Това, което чухме обаче да споменава премиера Бойко Борисов, един вариант, който бяхме позабравили малко, руснаци плюс французи, плюс германци. Французи и германци – в консорциум. Имахте разговори и с "Росатом", и с "Франатом". Възможен ли е този вариант?

Теменужка Петкова: Ами, всичко предстои да разберем. Предстои да разберем. Вие видяхте и така, нашите колеги от "Росатом" са изключително добронамерени, ние имаме един много добър, много конструктивен диалог с колегите от "Росатом", знаете, че  с тях работим по другия много важен проект, свързан с атомната енергетика – именно удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". Така че от страна на колегите от "Росатом" налице е желание да участват в проекта, те заявиха, че биха участвали и като изпълнител, и като така, друга опция за участие по самия проект. От страна на "Арева" също има желание за участие  в проекта, така че всичко предстои да разберем съвсем скоро, надявам се до края на годината да можем да разработим процедурата за избор на стратегически инвеститор. Това не е лесна задача. Трябва да се направи много прецизно, да има обективни критерии, не дискриминационни, така че да създаде условия за една реална конкуренция, което пък ще бъде един голям плюс за нас, защото ние ще можем да избираме между всички тези предложения най-доброто за България.

Водещ: Г-жа Петкова, има обаче един друг момент. Сега, ако сме пределно искрени, ще си признаем, че последният път проектът АЕЦ "Белене" беше спрян, след като такова беше изразеното желание на тогавашния държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън. Ако сегашния държавен секретар на САЩ пак каже, че не бива да се строи тази централа ако в нея има руско участие, значи тя пак няма да стане. Защото Вие знаете, че в крайна сметка решението е политическо. Икономическите обосновки, да, те са много важни, но в крайна сметка политическо е решението дали да се строи една ядрена централа или не.

Теменужка Петкова: Ами, вижте. Енергийният мит на всяка една държава е нейно лично решение, неин личен избор. Той трябва да бъде съобразен със спецификите на съответната икономика, със спецификите на конкретната държава, така че аз мисля, че ситуацията е доста по-различна и ние трябва да направим, разбира се, това, което защитава в максимална степен нашия национален интерес.

Юлияна Корнажева: Г-жо министър, зачертаваме ли всички останали варианти за доставеното оборудване? Приключват ли вече разговорите за строежа на евентуален 7 блок на АЕЦ "Козлодуй", основен 8, или продажбата на оборудването? Задавам този въпрос не за друго, а защото дори и да тръгнем да строим 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй", за това пак трябва да има намерени инвеститори. За оборудването няма никакви желаещи. Какво правим?

Теменужка Петкова: Аз смятам, че първата  и най-важна задача за нас е да се опитаме да възстановим това, което до настоящия момент е инвестирал българският данъкоплатец в този проект. Нека само да припомня, това са близо 3 млрд. лв. пари на българските данъкоплатци в този проект.Така че единственият…

Юлияна Корнажева: Да, но това не може да бъде аргумент, г-жо министър, не можем…

Теменужка Петкова: … Единственият начин да възстановим това, което сме инвестирали до този момент, е като бъде търсена възможност да бъде реализиран проекта така, както той е нотифициран и от Европейската комисия, така, както той е получил всички разрешения от Агенцията за ядрено регулиране, ОВОЗ, ПУП, разрешение за строеж. Така че това към този момент е най-икономически обоснованият вариант. Вариантът, който би защитил в най-голяма степен и нашите национални интереси. За това смятам, че първо трябва да се опита с този вариант и след това не пречи, разбира се, ние не сме затворили вратите за друга опция, но аз смятам, че ние сме длъжни да опитаме да реализираме проекта или да справим пит да намерим стратегически инвеститор за този проект и той да бъде реализиран по проекта, по който е одобрен.

Водещ: А как отговаряте, г-жа Петкова, на това, което казаха опозицията, на БСП, че тази поредна заявка за рестарта на АЕЦ "Белене" е една ПР акция на г-н Борисов и че всичко ще приключи ей така, без да има никакви конкретни резултати?

Теменужка Петкова: Ами вижте, аз не бих желала да влизам в, така, задочна дискусия с колегите от опозицията. Ние сме доказали, че работим единствено и само в интерес на националните интереси на българските граждани и правим нещата така, че наистина да защитим в максимална степен нашите национални интереси и тук няма никакви ПР акции. Сещам се за едни други ПР акции, но те не са по времето на мандатите на управлението на ПГ ГЕРБ.

Юлияна Корнажева: Пак ще ви върна към това: Как аргументираме нуждата от този проект? Не може аргументът ни отново, за пореден път го казвам, да бъде само "тъй като изхарчихме едни пари, сега трябва да видим какво да направим". Това не може да ни бъде аргумент за строителство на атомна централа. То не може да бъде аргумент за носене на дреха, както се казва, пък камо ли за ядрена мощност.

Теменужка Петкова: Анализите, които направи Електроенергийния системен оператор, във връзка с мощностния баланс на България, анализите, които направи и БАН в дългосрочен план, свързани с необходимостта от нови базови мощности не само в България, а и в целия регион, показват, че ще е налице необходимост от изграждане на нови базови мощности. Говоря за нови базови мощности. Не само в България, а и в целия регион. Това смятам, че е първото и най-важно условие и нашата най-важна задача е да мислим за енергийната ни сигурност. Когато някой дава знак, че трябва да се мисли в тази посока, че има условия, които да създадат предпоставки за това да трябва да се изгражда подобна мощност в региона, аз мисля, че ние не трябва да пренебрегваме този факт. А не трябва и да пренебрегваме това, че ние имаме едно голямо предимство пред други подобни проекти в региона. Предимството ни е, че имаме лицензирана площадка, че имаме изградена инфраструктура, имаме проект, който е нотифициран от ЕК, имаме оборудване, което сме платили, доставили и то се съхранява на площадката на АЕЦ "Белене". Знае се и каква е дългосрочната визия на АЕЦ "Белене" по отношение на големите горивни инсталации. Разбира се, трябва да се отразят и тези така, знаци, които ни се дават. Така че аз мисля, че това са основните аргументи, на които ние сме се базирали, за да предложим на парламента такъв вариант и такова конкретно предложение. Ако получим мандат от парламента, продължаваме напред, ако не получим – ще видим какво ще каже суверена по този въпрос.

Юлияна Корнажева: Нека да споменем и сроковете. Вие как си ги представяте? Кога евентуално ще бъдат отделени активите на НЕК? Казахте, до края на годината започва процедурата по избор на стратегически инвеститор, но той кога ще бъде избран?

Теменужка Петкова: Ами, нашето желание е възможно най-скоро да се случат тези неща, но сами разбирате, подготовката на една такава процедура за избор на стратегически инвеститор е важна и отговорна задача и аз искам да бъдем много прецизни, много обективни, когато разработваме тази процедура, защото от нея, от условията, които ще разработим, зависи и това какви инвеститори биха проявили интерес и при такъв интерес – какъв вариант и какъв точно инвеститор бихме желали да изберем ние. За това аз смятам, че ако получим мандат от парламента в рамките на тази година, до края на годината трябва да бъде даден старта на тази процедура.

Юлияна Корнажева: 8 евро цента. Толкова би струвал тока от АЕЦ "Белене". Толкова изчисли председателят на КЕВР Иван Иванов. Такава електроенергия къде би се продавала?

Теменужка Петкова: Не мога да коментирам. Не знам точно на каква база е направено това изчисление. Разбира се, всичко зависи от съответните инвеститори, от условията, при които те биха решили да участват в един такъв проект. Но след като няма да има държавна гаранция за реализацията на този проект, след като не се предвиждат дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия, пазарният риск на практика е диверсифициран и българската държава чрез съответно Националната електрическа компания, участвайки в един такъв проект, и съответно стратегическият инвеститор ще имат ангажимента да търсят пазар на тази енергия. И съответно те имат интерес да произвеждат електроенергия, която да е на конкурентни цени. Това е предимството на реализацията на проекта на пазарен принцип.

Водещ: И е сигурно, че няма да се промени задачата в условието. Със сигурност няма да има държавна гаранция, така ли?

Теменужка Петкова: Да, това е варианта, който ние предлагаме и предлагаме парламента да ни даде такъв мандат. Ако парламентът прецени, продължаваме напред.

Водещ: Благодаря Ви за този разговор. Теменужка Петкова, министър на енергетиката. Едно интервю на Юлияна Корнажева.

БНР, "12+3"