Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Очакваме докладът на БАН да отговори как най-рационално да използваме оборудването за Белене

Водеща: Добър ден казвам, добър вечер може би, на министъра на енергетиката…

Теменужка Петкова: Добър вечер…

Водеща: Заповядайте г-жо Теменужка Петкова

Теменужка Петкова: Благодаря.

Водеща: Политиката и науката и енергетиката... Доказва се, че трябва да се възроди наистина ролята на науката в енергетиката например.

Теменужка Петкова: Безспорно.

Водеща: И ще дам пример, не в очакванията ни на аналитичния доклад на БАН, както каза академик Ревалски, преди две седмици, тук в студиото, в който ще се разглеждат геополитика, геоикономика, национални интереси т.н. от всички гледни точки ще бъде стереометрично обърнат въпросът за "Белене".

Теменужка Петкова: Така е.

Водеща: Какво очаквате, с едно изречение, от този доклад? Въобще имате ли някакъв "драфт", нещо виждала ли сте?

Теменужка Петкова: Ами очакванията на всички са, така, големи за този доклад. Аз съм виждала междинния доклад, който БАН предостави на БЕХ, но сега това, което очакваме е финалният, окончателният доклад, който е свързан с проекта АЕЦ "Белене" и с това как по най-добрия начин, как най-рационално да се използва оборудването за проекта и разбира се, цялата налична инфраструктура. Като се отчетат всички тези фактори, свързани и с това, че има промени в сектор "енергетика" от гледна точка на изискванията към т. нар. въглищни централи, като се има предвид това, че в целия регион БАН счита, че ще има дефицит на мощности след 2030-та год. Така че ние очакваме отговор на тези много важни въпроси, които БАН се надяваме да даде.

Водеща: Много смело се подценява така, ролята и значението на АЕЦ "Белене" като се казва "ние имаме още мощности в АЕЦ "Козлодуй", които може да удължим и още 10 год.", но построяването на една АЕЦ ще трае най-малко 10 год.

Теменужка Петкова: Така е. И другият много важен фактор, когато говорим за проекта "Белене" е, че нашият проект е в най-напреднала фаза, спрямо всички останали проекти в региона. Ние водим на останалите проекти с близо 5 до 8 год. – тоест имаме инфраструктурата, имаме и необходимите разрешителни и необходимите лицензи. За да стигнат останалите страни, които възнамеряват да изградят подобна мощност до етапа, до който се намира нашият проект, трябва да изминат не по-малко от 8 до 10 год.

Водеща: До къде стигнаха разговорите с Турция за изграждането на, дали ние сме съгласни и те дали ще го осъществят и дали имат възможност за такава инвестиция за изграждането на атомната централа в близост до Резово? На границата.

Теменужка Петкова: Ами там нещата, мисля че са, така, в някакъв застой. Няма някакво движение в последната година – година и половина. Така че ние сме се концентрирали върху нашите проекти, върху нашите енергийни въпроси, които са изключително важни за цялата икономика и са важни за националната сигурност на страната.

Водеща: Но накъде клонят везните? Видяхте, че на азиатско – тихоокеанския форум за икономическо сътрудничество във Виетнам Путин и Тръмп за пореден път, може би, изиграха някакъв публичен театър, но дадоха да се разбере, че те ще се разбират – големите. Докато ние се оказахме малко в небрано лозе. "Южен поток" не се строи, за АЕЦ "Белене " се чудим с кого и как да го правим, до нас се строят различни потоци – "Турски поток", който може да ни заобиколи, "Северен поток", така, да не ги изреждам всичките. Не сме ли ние губещият от това, даже знаете, че американците сега засилиха и санкциите, които ще налагат на европейски компании, за сътрудничество с руски фирми, с нова поправка в този закон.

Теменужка Петкова: На първо място аз смятам, че няма нищо по-хубаво от това ако големите се разбират и намерят общ език помежду си. Това ще бъде добре за всички останали. Това ще даде една гаранция за правилната посока, в която ще се развива нашия свят. Що се отнася до България, аз ,мисля, че премиерът Борисов и цялото правителство отстоява по невероятен начин интересите на България. Вие виждате, че и в ЕК и в разговорите, които се водят и с , така, нашите партньори от САЩ, гласът на премиера Борисов се чува изключително ясно, изключително отчетливо, а той е глас единствено и само в защита на националните интереси на България и разбира се на ценностите, които ние изповядваме като държава членка на ЕС.

Водеща: Да, неговият глас се чува даже и по-нависоко и по-нашироко, като човек, който се опитва в момента да обедини страните на Балканите…

Теменужка Петкова: Западните Балкани, да…

Водеща: … и така да кажа, да уравновеси отношенията между Турция и Европа, но къде се губим ние в превода с Русия? Говори се, че задачата е по-сложна – Русия трябва да бъде изтласкана от Балканите с нейното преимуществено положение на вносител и как се казва…

Теменужка Петкова: доставчик

Водеща: … на газ, да и така, от години се изправя на крака една и съща тема – да получаваме България, Македония, ако щете и другите държави тук в региона втечнен газ. Сега до колкото знам, такъв се получава само в Испания и то в доста малки количества.

Теменужка Петкова: Не, получава се и в LNG-терминалите и в Гърция, в Турция има LNG-терминали. Що се отнася до Русия – аз смятам, че в момента отношенията между България и Русия са на едно много добро ниво. Те са едни прагматични отношения, отношения, които са насочени към това да се реализират наистина взаимноизгодни проекти и от двете страни, така, че ние да работим за защита и на нашите национални интереси и съответно да можем да подсигурим от гледна точка на нашата енергийна сигурност необходимите доставки на енергийни ресурси. Аз мисля, че няма политик, който да отрече ролята на Русия в енергийния сектор за цяла Европа. Повече от…

Водеща: Да, но Путин заяви, извинявайте, че ви прекъсвам, че още не са били решили в какви отношения да бъдат с България и Русия след провала на "Южен поток", цитирам го почит дословно.

Теменужка Петкова: Повече от 42% по отношение на доставките на природен газ в Европа са от Русия, така че аз мисля, че това е достатъчно красноречив факт. Прост с Русия трябва да има едни прагматични, партньорски отношения – такива каквито, за радост, смея да твърдя, че през последните няколко години правителството на премиера Борисов успява да постигне.

Водеща: Искаме ли ние да бъдем партньор в нови проекти с Русия, след като виждате, че самият ЕС вдигна, така, високите си изисквания на Третия енергиен пакет, нали така? Онези възбрани, които важаха, когато се строеше "Южен поток" сега са доста по-толерантни. Поправете ме ако бъркам.

Теменужка Петкова: Ако говорим за концепцията за изграждане на газоразпределителен център на България, то това е концепция, която ЕК подкрепя безрезервно, но също така за ЕК е ясно, че няма как да има газоразпределителен център на територията на България без да има доставки на природен гази и от Русия. Трябва да са налице поне три различни, независими източника за доставка на природен газ. Но без руския природен газ мисля, че за всички е ясно, че такъв проект няма как да бъде реализиран. Важното е, разбира се, всички тези проекти да се реализират в рамките на правилата на ЕС. А темата която поставяте може би е свързана с промяната на Директива 73 – това е т. нар. Газова директива, която на 08.11. на срещата на нашето правителство, на премиера Борисов с комисарите от ЕК, бяхме информирани от г-н Шефчович, от комисар Канете, за това, че в същият ден - на 08.11. беше направено предложение за промяна в т.нар. Газова директива, която газова директива вече се разпростира не само между държавите членки, но излиза и извън рамките на юрисдикцията на, така да се каже, страните членки от ЕС и касае и трети страни, които искат да изграждат или съответно да имат общи газопроводи от и към трети страни.

Водеща: Тук исках да ви помоля за малко пояснение, благодаря ви, че ми помогнахте да конкретизирам въпроса си по-експертно. Влиза ли Русия, след многото забранителни санкции срещу нея, които и ние подкрепяме, в обхвата на тези трети страни – нечленки на Европа.

Теменужка Петкова: Да, всяка една трета страна е такава страна, която не е членка на ЕС…

Водеща: Ами тя Русия не е много "всяка" – тя е просто Русия.

Теменужка Петкова: Да, така е. Но тук, да речем, стои и въпросът по отношение на реализацията на газопровода на Трансадриатическия газопровод, който всъщност е газопровод, който касае Гърция, Албания, Италия. Знаем, че Албания също не е страна членка на ЕС, но този газопровод отново би трябвало да попадне, така да се каже, под санкцията на тези нови по-завишени изисквания, въпреки че този газопровод получи изключение по Директива 73. Аз не знам от чисто правна гледна точка дали след като е налице такава промяна, ако тя разбира се бъде приета от ЕП, ако е налице такава промяна в Директивата, дали няма да се наложи и нов преглед и нов прочит на тази дерогация, която този проект получи. Според мен основният дебат по отношение на тези промени, които предлага ЕК, ще бъде свързан с това необходимо ли е да се направи оценка на въздействието на тези промени в директивата. ЕК счита, че такива промени не трябва да бъдат направени, но тъй като се въвежда изцяло нов режим…

Водеща: Това е изцяло нов режим.

Теменужка Петкова: Ами да, изцяло нов режим, но ЕК счита, че този режим е познат и той не би трябвало да, не би трябвало до такава степен да промени пазарната ситуация в Европа и смята, че не трябва да бъде направена такава оценка. Аз мисля, че тук ще бъде основният…

Водеща: Това не е ли рисковано…

Теменужка Петкова: …мисля, че тук ще бъде основният дебат…

Водеща: …да се направят едни погрешни прогнози, които да доведат после до отмяна на някои даже договори?

Теменужка Петкова: Според мен основният аргумент е че би било добре да се направи такава оценка, тъй като тези промени в директивата ще касаят всички газопроводи – и тези които са съществуващи и тези, които ще се изграждат в бъдеще. Така че може би това ще бъде основната тема на дискусия. Всяка една държав членка, разбира се, ще има възможност да представи своето становище, ще има дебат по темата и едва след като ЕП приеме, ако приеме тази директива – изменението й в този вид, тя тогава ще влезе в сила и ние като държава членка ще имаме ангажимент в рамките на следващата една година да транспонираме тези промени. Но от друга гледна точка е добре, че за първи път в рамките на газовата директива се говори за междусистемни връзки с трети страни. До сега нямаше такава регулация…

Водеща: Да и аз ги видях като светлина в тунела.

Теменужка Петкова: Да и винаги се поставяше въпросът какво ще се случи, нали, ако се изгражда такава междусистемна връзка с друга държава, която не е членка на ЕС. Ако сега се достигне до такива общи правила на ЕС, смятам, че ще бъде добре от гледна точка на това, че ще има наистина яснота и правни гаранции при реализацията на….

Водеща: Това би ли могло да доведе, мислех си онзи ден, като го слушах това, със всичките му неясности, би ли могло да доведе, малко ще звучи доста хипотетично, за възобновяване, тук седят сума ти тръби и т.н. съоръжения и /???/ проекти, така имаме за продължаване на действията по "Южен поток"?

Теменужка Петкова: Ами, трудно ми е да прогнозирам. В рамките на първия прочит, който направих на измененията на директивата, става ясно, че по отношение на морските газопроводи се разширява необходимостта от прилагане на промените в тази директива, като изискванията вече касаят не само териториалните води на съответната държава членка, но те касаят и изключителната икономическа зона, която е далеч, така навътре в морската територия. Така, че според мен това би поставило много по-високи изисквания към реализацията на подобен газопровод.

Водеща: Но не ви разбрах /???/ вероятно вие знаете по-добре от мен, че по "Турски поток" вече са в териториални води и напредват със скорост от 3 км. на ден и тук до месец – два, ги смятах онзи ден, ще бъдат готови и ще са стигнали до бреговата линия.

Теменужка Петкова: Така е, но Турция не е страна членка на ЕС…

Водеща: Знам де…

Теменужка Петкова: …И това всъщност, нейната изключителна икономическа зона не попада под юрисдикцията на…

Водеща: Което не ни ли заплашва, че ние толкова усложнения въвеждаме с тази европейска принадлежност. Просто Русия ще си мине през Турция и ще взимаме газ може би от Турция, на много по-висока цена от колкото бихме го вземали от Русия.

Теменужка Петкова: За България е важно…

Водеща: И ще губим трансфера ние да сме трасе.

Теменужка Петкова: Така е. за България е важно ние да запазим своето стратегическо място на газовата карта на Европа.

Водеща: Ама ние хубаво си го пазим, но може някой да не ни го иска вече.

Теменужка Петкова: Ами, не мисля така. Не мисля така. Мисля, че има много, много възможности…

Водеща: Няма ли опасност Русия да ни заобиколи през Турция и да ни предложи Турция много по-висока цена?

Теменужка Петкова: Вие знаете, че през месец юни тази година с "Газпром" подписахме пътна карта, която е свързана с възможността за разширяване на газопреносната инфраструктура на територията на България, като тази пътна карта съдържа определени акценти, върху които ние работим, които ние обмисляме, като всички действия, разбира се, в рамките на тази пътна карта,са съобразени и ще бъдат съобразени изцяло с изискванията на ЕС.Така, че аз смятам, че има доста,така, широко поле за действие и ние ще направим всичко необходимо, така че България да запази своето място на газовата карта на Европа.

Водеща: Последни два въпроса, с по една минутка отговор, че имаме две минутки: Готови ли сме за зимата? Студеният резерв в каква кондиция е?

Теменужка Петкова: Готови сме за посрещане на зимата. Всички помним миналата година беше много драматична, тежка зима, да . Министерство на енергетиката за трета поредна година прави проверки по отношение на готовността на електроразпределителните предприятия, на електроенергийния системен оператор. За първи път тази година направихме проверка и на всички предприятия, които имат ангажимента да осигурят студения резерв във връзка със зимните условия, също така и всички енергийни предприятия, които имат ангажимент по Наредба номер 11, тоест да съхраняват определени количества на склад въглища и това отново е свързано с енергийната ни сигурност. Проверката показа, че всички тези предприятия, които имат подобни ангажименти ги изпълняват.

Водеща: последен въпрос – предстои, така, след едно удължаване, може би да се реализира сделката по продажбата на ЧЕЗ. Винаги обаче е седяла тази продажба през призмата на това какво ще изберат чехите и ние само, така, да го одобрим. Това мислите ли, че е продуктивно за България?

Теменужка Петкова: Аз искам да внеса яснота и да кажа, че на първо място това е процедура, която наистина се провежда от чешката държава, тя е в рамките на законодателството – чешкото, процедурата е изцяло в ръцете, така да се каже, на чешката държава. Но българската държава, тъй като все пак става въпрос за активи, които са на наша територия, които са свързани с нашата национална сигурност…

Водеща: Касаейки нашата национална сигурност ако щете

Теменужка Петкова: …така че чешката държава, който и да избере за купувач, той ще трябва да бъде съответно одобрен и от българските власти.

Водеща: Демек може ли ние да не го одобрим и да откажем?

Теменужка Петкова: Ами може разбира се, ако той не отговаря на определени условия – можем разбира се. КЕВР трябва да се произнесе, Комисията за защита на конкуренцията, КФН. Така че предстои след това преглед и в България, който трябва да гарантира нашата енергийна сигурност. Това за нас е най-важното.

Водеща: Много ви благодаря за този разговор.

Теменужка Петкова: Аз също ви благодаря.

Водеща: Желая ви успех.

Теменужка Петкова: Благодаря ви.

Водеща: И ще се видим пак след докладът, да разговаряме. Желая приятна вечер.

Теменужка Петкова: Благодаря ви.

Водеща: Разговаряхме с Теменужка Петкова – министър на енергетиката. С това днешното издание на "Беновска пита" по "Канал 3" и радио "К 2 " приключи. Повторенията слушайте и гледайте от 22:30, както всяка неделя – до следващата неделя. Благодаря ви.

Канал 3, "Беновска пита"