Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: "От 18-ти септември МЕ започва проверки на готовността на ЕРП-тата за предстоящия зимен сезон"

Водещ: За енергия и енергетика ще си говорим сега с енергийния министър Теменужка Петкова. Преди няколко седмици започнахме поредица от репортажи с цел да покажем как се краде ток и как енергийните дружества се опитват да се справят с този феномен и проблем в България. Само че се появиха съмнения дали във фактурата не е включено дописано под някаква форма откраднатия ток, който ние да доплатим на нередовните платци, на тези, които са решили, че просто няма да си платят сметката.

Теменужка Петкова: Преди да пристъпим към темата, свързана с кражбите на ток, първо бих желала да поздравя всички ученици в България, техните учители, техните родители с първия учебен ден. Да им пожелаем една успешна учебна година. По отношение на кражбите на електрическа енергия, това наистина е много сериозен проблем. То е проблем както за електроразпределителните предприятия, така и проблем за целия енергиен сектор и за всички нас, като потребители на електрическа енергия. Знаете, че от много дълго време Комисията за енергийно и водно регулиране, ЕРП-тата, Министерство на енергетиката се опитваме да променим нормативната уредба в тази посока, защото до съвсем скоро съществуваше една такава несправедливост, свързана с това, че тези, които си позволяваха да крадат електрическа енергия, на практика заплащаха този откраднат ток на цена, която е цената на технологичните загуби, която беше приблизително около 39 лева.

Водещ: И само три месеца назад, нали така?

Теменужка Петкова: И само три месеца назад. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) направи опит да промени тези правила, но се оказа, че от чисто правна гледна точка този акт се оспори и той беше отменен, тъй като се постави под съмнение правотата на КЕВР да определя подобна цена на електрическата енергия. Но така или иначе, към този момент, с последното ценово решение на КЕВР, с което се промениха цените за технологичните загуби, на практика и тези, които са, така да се каже, недобросъвестни и си позволяват да извършват този тип криминално деяние – да крадат електрическа енергия, защото това деяние е определено от Наказателния кодекс като наказуемо, те на практика ще заплащат цената на електрическата енергия на такива цени, каквито плащат и останалите битови потребители, което, разбира се, не е справедливо и не трябва да бъде така.

Водещ: Да, но енергийните разпределители и енергодружествата декларират, че плащат милиони от джоба си за това, че има хора, които са нередовни, недобросъвестни или заради нерегламентираното и кражбата, разбира се, на ток. Излиза ли обаче това и от нашия джоб под някаква форма, дописано във фактурите ни? Например като "пренос на електричество" или пък чисто технологични разходи, например?

Теменужка Петкова: Електроразпределителните предприятия имат разходи, които са свързани с технологичните загуби. КЕВР определя един определен процент, който признава за такива технологични загуби. ЕРП-тата твърдят, че този процент е по-голям. Но така или иначе, във фактурата на всеки един от нас няма да видите графа или няма да видите ред, който да отразява крадена електрическа енергия точно поради това, че моделът така е структуриран, че тези разходи на практики би трябвало и се поемат от електроразпределителните предприятия. Но като цяло остава в обществото едно чувство на несправедливост по отношение на това, че някой се опитва и краде електрическа енергия за сметка на всички останали, които са добросъвестни платци и съответно клиенти на електроразпределителните предприятия. Но тук искам да кажа, че в тази си борба с кражбата на електрическа енергия трябва да обединим усилията всички, които имаме отношение към този процес, и всички граждани, които имат информация или подозрения, че някой се опитва да краде електрическа енергия, трябва да сезират веднага компетентните органи и съответното електроразпределително предприятие. Виждам, че колегите от ЕРП-тата предприеха много сериозни стъпки към монтиране на такива електромери, които са балансови…

Водещ: …, които да следят.

Теменужка Петкова: … които дават възможност много бързо да се уловят точно тези кражби на електрическа енергия.

Водещ: Държавата обаче как контролира именно този процес и дали пък няма графа във фактурата, в която да е дописана тази загуба?

Теменужка Петкова: Аз вече споменах, че това деяние е определено като престъпление. Има много лица, които са осъдени за кражба на електрическа енергия, така че държавата е предприела това, което е необходимо като мерки. Но това, върху което ние сега работим и разсъждаваме и с колегите от КЕВР, и с колегите от електроразпределителните предприятия, е при промените в Закона за енергетиката да заложим промяна, която да създаде много по-рестриктивни мерки и да определи, така да се каже, нормативната база, свързана с това какво следва да се прави и какви санкции следва да бъдат налагани на подобни опити или кражби на електрическата енергия.

Водещ: И какви трябва да са тези санкции – по-високи глоби или пък нещо друго, за да може да спре ?

Теменужка Петкова: В останалите страни-членки на Европейския съюз има въведени много строги механизми по отношение на подобен род деяния. Да речем, срокът, за който се заплаща електрическата енергия, се начислява на много по-висока цена, e не да речем три месеца, а е в рамките на една година. Ето върху една такава мярка ние в момента водим дебати в Министерство на енергетиката и с колегите от КЕВР.

Водещ: Какви проверки предстоят на ЕРП-тата обаче от страна на министерството?

Теменужка Петкова: От понеделник, от 18 септември, Министерство на енергетиката за трета поредна година ще извърши проверките в трите електроразпределителни предприятия и в Електроенергийния системен оператор – проверки, свързани с готовността на електроенергийната система за есенно-зимния сезон. Това са едни проверки, които както вече споменах, извършваме за трети пореден път. Те дадоха много добри резултати през миналите три години. Това, което ще направим като нова мярка и нова стъпка – това ще бъде от средата на месец октомври –е да проверим всички енергийни предприятия, които имат ангажимент да осигурят "студения резерв" за българската електроенергийна система.

Водещ: Очакваме ли – разбира се, няма как да не ви питаме – повишаване на цената на тока? Можем ли да се притесняваме от нещо подобно?

Теменужка Петкова: Вие знаете, че цената на електрическата енергия се определя от КЕВР. Изпълнителната власт няма този ангажимент. Ние имаме ангажимента да управляваме така сектор "Енергетика", че да създадем най-добри условия, да се минимизират разходите, да се оптимизира дейността на енергийните дружества, така че всичко това, което се случва в енергийния сектор, да бъде в интерес на българския бизнес и на българските потребители.

Водещ: Ще скочи ли обаче цената на природния газ, след като се планира увеличаване на такса "Пренос и достъп" – нещо, срещу което пък и бизнесът скочи?

Теменужка Петкова: Ние проведохме две срещи с българския бизнес. Първо искам да кажа, че наш основен приоритет, на нашето правителство, е това да осигурим такива условия за българския бизнес, че той да работи в една конкурентна среда. И мисля, че сме го доказали още в рамките на предишния мандат. Знаете, че беше направена промяна в Закона за енергетиката, бяха транспонирани насоките на Европейската комисия, в резултат на което българският бизнес, българската индустрия ползват една държавна помощ, плащат електрическата енергия на значително по-ниска цена. Нещо повече – ние нотифицирахме наредбата съответно за намаляване на този тип разходи и възстановихме на българския бизнес в рамките на миналата година 150 милиона лева. Така че с тези действия, които бяха извършени може би в последните две години… Само да напомня, че всъщност това е един ангажимент на България, съобразно регламентите и директивите на Европейския съюз, която ние е трябвало да изпълним много по-рано – още през…

Водещ: Да се увеличи тази такса за пренос и достъп?

Теменужка Петкова: Не да се увеличи таксата, просто да се смени модела.

Водещ: Да се смени модела.

Теменужка Петкова: България е последната страна…

Водещ: Да, но тази смяна на модела ще доведе ли до увеличаване на таксата?

Теменужка Петкова: България е последната страна в Европейския съюз, която не е въвела този модел, и ако това не се случи от 1 октомври, което е финалният срок, така да се каже, ни грози поредната наказателна процедура.

Водещ: Възможна ли е отсрочка, каквато иска бизнесът?

Теменужка Петкова: Такава отсрочка е направена последните пет години. От 2012 . този модел е трябвало да бъде въведен. Има методика, която методика е преминала обществено обсъждане.

Водещ: Ние буквално трябва "да хванем последния влак" – така ли да разбираме, преди да бъдем глобени заради това?

Теменужка Петкова: Да, точно така, да.

Водещ: От индустрията обаче казват "Ние ще протестираме". Очаквате ли да има протести, свързани с това? Това ваше пък решение се оспорва във Върховния административен съд?

Теменужка Петкова: Бизнесът, разбира се, е в правото си да протестира или да изрази своите позиции. Ние сме отворени за това да имаме един много конструктивен диалог с българския бизнес. И вчера включително проведохме следобеда среща с българския бизнес, на която среща уведомихме бизнеса за една проверка, която КЕВР се ангажира да направи на документите, които "Булгартрансгаз" е заявил, и съответно реда и начина, по който е формирана тази нова такса. Това, което трябва да знаят и българският бизнес, и българските граждани, е, че на практика увеличението на крайната цена на природния газ, в резултат на това увеличение на таксата за пренос и достъп, ще бъде от 0,37% до максимум 3%. Сами разбирате, че това е незначителен процент. Нещо повече – "Булгаргаз"…

Водещ: Да, но все пак до 3%. Затова исках да питам. Бизнесът накрая ще си го вземе от крайния потребител, нали така, ако има повишаване на таксите?

Теменужка Петкова: Само да уточним: "Булгаргаз" подаде своето заявление сега за определяне на цената на природния газ за това тримесечие. "Булгаргаз" поиска намаление на цената на природния газ със 7,29%. Или като цяло, ще има намаление на цената на природния газ – това поне показват първоначалните изчисления на КЕВР – и аз мисля, че миналата седмица г-н Иванов съобщи тази новина, че като цяло цената на природния газ ще падне с близо 4%.

Водещ: Би трябвало да намалее, а не толкова да се увеличи.

Теменужка Петкова: Би трябвало да намалее. Така че българският бизнес и българските граждани…

Водещ: Все пак, обаче, опасенията са, че когато има нова методика, ще има нови цени, по-високи цени, които накрая просто ще рефлектират върху крайния потребител.

Теменужка Петкова: Тази методика е определена съгласно регламентите и изискванията на Европейския съюз. Тя е подготвена от една от компаниите, която е подготвила този тип методики в много от държавите-членки на Европейския съюз. Но това, което трябва да се знае, е, че цената за пренос и достъп на "Булгартрансгаз" в момента е 19,73 лева и тя е определена през 2005 г. с ценово решение на бившата ДКЕВР. Нали разбирате, че за този период от време – от 12 години, ако сложим само процента на инфлация, това означава, че тази цена все пак трябва да бъде актуализирана. Цената, между другото, ще стане 21 лева и някакви стотинки. Така че това е.

Водещ: Какво се случва с АЕЦ "Белене"? Кога пристигат при нас реакторите, за които вече си платихме?

Теменужка Петкова: С АЕЦ "Белене" много се надявам нещата наистина да се развият по начин, който да позволи всички тези ресурси на българските данъкоплатци, които са инвестирани през годините в този проект – те са над 3 милиарда лева, – да бъдат използвани по начин, който да доведе до рационалното използване и на оборудването, и от друга страна, да гарантира и сигурност на българската електроенергийна система.

Водещ: Първо – кога пристига оборудването?

Теменужка Петкова: Оборудването трябваше да пристигне до края на месец септември. Сега, в момента, наши експерти от Националната електрическа компания са в Русия. В понеделник започва проверка, финална проверка на това оборудване. Очакваме го може би в края на есента да бъде вече в България.

Водещ: А къде ги слагаме? Имаме ли място, където да бъдат складирани?

Теменужка Петкова: Оборудването ще бъде складирано – създали сме необходимите условия – ще бъде складирано на площадката на АЕЦ "Белене", там, където се намират и последните, така да се каже, модули от т.нар. "старо оборудване" за проекта "Белене". Но ние сме създали необходимата организация, необходимите условия, така че оборудването да бъде съхранено по най-добрия начин.

Водещ: Складираме и чакаме какво – решение от страна на държавата или нещо друго? Това, което споменахте и предишния път и за което си говорихме – след анализа на БАН, вече оттам нататък какви действия ще предприеме държавата?

Теменужка Петкова: Ами, нека да видим какво ще покаже анализът на БАН. Това, което ние смятаме, че трябва два бъде предприето като действия от страна на държавата и ще предприемем, точно за да усвоим по най-добрия начин и да използваме по най-добрия начин ресурсите, които са вложени до този момент, е да се обособят активите и пасивите за "Белене" и да бъде проведена процедура по приватизация, максимално публична, максимално прозрачна процедура, която да гарантира защита на националния ни интерес.

Водещ: Ако някой обаче иска да го вземе. Ако не, възможен ли е вариантът просто тези реактори – на площадката на АЕЦ "Козлодуй"?

Теменужка Петкова: Да, това е един от вариантите и един от сценариите, върху който ние работим, и един от сценариите, който и БАН разработва. Ако процедурата по приватизация не приключи успешно и не приключи по начина, който би удовлетворил българската държава, то тогава ние обсъждаме и тази възможност единият от реакторите да бъде построен като Седми блок на АЕЦ "Козлодуй".

Водещ: Може ли сега, все пак по предварителна информация, да ни кажете колко ще ни струва едното и колко другото?

Теменужка Петкова: Не, трудно ми е да говоря с някакви конкретни числа. Все пак, хубаво е да видим доклада на БАН, да видим сценариите, които са разработени, защото те включват много компоненти. Те включват потребността от изграждане на нова ядрена мощност, прогнози за потреблението, прогнози за производството, така че всичко това е взаимно свързано и не можем да говорим за цена на този етап.

Водещ: Очакваме доклада на БАН и след това отново да бъдете при нас, за да разберем какво ще е решението от страна на правителството. Теменужка Петкова – енергийният министър, гост на предаването.

bTV, "Тази сутрин"