Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Всеки проект на територията на България ще се реализира при спазване на европейското законодателство

Водеща: Теменужка Петкова е вече тук, здравейте, енергиен министър.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водеща: Сега, какво се оказва, че нашата енергийна система ще работи и се подчинява на идеята на този хъб, газовият хъб, край Варна? Така ли се оказва?

Теменужка Петкова: Ами, Вие знаете, че тази концепция за изграждане на газоразпределителен център на територията на България е концепция, която ние изработихме съвместно с нашите партньори от Главна дирекция "Енергетика" на ЕК. Този проект, така, ако мога да кажа, олицетворява изцяло идеите на ЕС и на Европейския енергиен съюз, свързани с диверсификацията на източниците и маршрути за доставка на природен газ и с развитието на пазара на природен газ. Така че този проект наистина ще бъде изключително важен, това е един изключително полезен и ценен проект не само за България, а за целия регион на Югоизточна Европа. Така че всички наши усилия ще бъдат насочени към това, този проект да бъде факт. Съвсем скоро предстои "Булгартрансгаз" да обяви обществената поръчка за проектното проучване на този проект. Само да напомня, че ЕК предостави финансиране за това предпроектно проучване, което дава всички основания да считаме, че то е много високо оценено от страна на нашите европейски партньори.

Водеща: Тоест тук няма да има никакви проблеми с ЕС? Ще ни помагат, ще съфинансират под някаква форма, защото нали знаем, покрай някои други потоци и проекти какви проблеми имахме.

Теменужка Петкова: Всеки един проект, който се реализира на територията на България, разбира се, че ще бъде съобразен изцяло с европейското законодателство – по тази тема няма две мнения по този въпрос. Така че всичко онова, което ние правим ще бъде съобразено изцяло с европейското законодателство.

Водеща: Сега, кажете обаче каква е същността на този хъб, да разберат хората. Защо толкова надежди, усилия, така да се каже център на енергийните ни проекти се превръща, какво ще представлява той.

Теменужка Петкова: Ами това условно казано ще представлява една платформа, една възможност за това през България да минава природен газ от различни източници, по различни маршрути и да се създадат условия в последствие за търговия на природен газ на базата на тази платформа за изграждане на газоразпределителен център на територията на страната. Така че това ще бъде, така, условно казано една възможност наистина за реална диверсификация, възможност за развитие и либерализиране на пазара на природен газ. За да стане възможна тази концепция за изграждане на този хъб трябва на първо място да се изгради липсващата инфраструктура, която ще даде възможност да доставим природен газ от различни източници.

Водеща: Това щях да попитам. От къде ще идва този природен газ?

Теменужка Петкова: Това е липсващата инфраструктура, която, така, не стана факт години наред и за радост миналата година – в края на 2016-та г. беше изграден и въведен в експлоатация и първия интерконектор между България и Румъния. Сега сме…

Водеща: Той си работи вече, нали?

Теменужка Петкова: Да, интерконекторът е факт и в момента…

Водеща: Тече газ по него?

Теменужка Петкова: Вървят пазарните тестове за резервиране на капацитет. Това е един процес, който е свързан с търговската експлоатация на проекта, но като инфраструктура той е факт, готов е, знаете през какви трудности преминахме, за да можем да изградим тези 2 км под река Дунав , но за щастие успяхме да се справим с това предизвикателство. Сега сме на път да реализираме изключително важния интерконектор с Гърция. Това е, тази междусистемна връзка…

Водеща: Той отдавна го строите, нали така?

Теменужка Петкова: Той отдавна…

Водеща: Или поне отдавна знам, че се готвите да започнете?

Теменужка Петкова: Отдавна се готви и го има като идея и като проект, но реално развитието на този проект стана факт през последните 2 г. и половина. Само да припомня на 10.12.2015 г. ние подписахме окончателното инвестиционно решение за реализацията на този проект, което на практика прави необратимо развитието на този проект. Без такова инвестиционно решение ние не можехме да говорим за реално строителство и реално развитие на проекта. Това, което сега предстои да направим е в началото на есента да стартира обществената поръчка за избор на изпълнител, на строител на този проект. Нашите колеги от съвместното дружество "Ай Си Джи Би", от българска страна БЕХ и от страна на нашите акционери "Посейдон", положиха много сериозни усилия. Подготвена е документацията за тази обществена поръчка и предстои да бъде възложена и ще се даде реално старта на строителството на този проект през 2018 г.

Водеща: И това е част от инфраструктурата на този…

Теменужка Петкова: Част от липсващата инфраструктура на територията на България и на територията на целия регион на Югоизточна Европа и това е, може би, един от най-важните, ключови проекти в Южния газов коридор. Той ще даде възможност да се свържем реално с друг източник за доставка на природен газ, какъвто е Каспийският регион. Имаме сключени договори със СОКАР, със нашите партньори от Азербайджан за 1 млрд. кубични метра газ специално за този проект. Работим и за изграждане на LNG-терминал на Александруполис, обсъждаме възможността с нашите гръцки партньори България да участва в този проект като акционер и това също ще бъде още една възможност за диверсификация на източника за доставки на природен газ. Този проект е също много важен за LNG-терминала и той е в пряка синергия с интерконектора с Гърция, така че…

Водеща: Тоест част от инфраструктурат

Теменужка Петкова: Това е част от липсващата инфраструктура. Интерконекторът с Гърция, интерконекторът с Румъния, който вече е факт, интерконекторът със Сърбия, за който ние работим много активно и аз онзи ден имах възможност да проведа среща с моя сръбски колега Антич и една от, така, основните теми, акцент в нашия разговор беше именно реализацията на този проект за изграждане на междусистемна връзка България – Сърбия. От българска страна са налице всички предпоставки, всички условия този проект да се реализира. Ние сме изпълнили успешно първата фаза на проекта, но за да стартира втората фаза, свързана със строителството, изискванията са отсрещната страна, нашите партньори да са достигнали същите действия, реципрочни на нашите действия, за да може да има устойчивост.

Водеща: А те какво казват?

Теменужка Петкова: за съжаление при тях проблемът е свързан с осигуряване на финансирането. Те кандидатстват за финансиране по предпроектните програми, с които Сърбия разполага, има известни забавяния в предоставянето на средствата, но колегата ме увери, че се надява, че всичко това…

Водеща: А ние имаме пари за нашата част?

Теменужка Петкова: Ние сме осигурили финансиране по Оперативна програма иновации и конкурентоспособност – 45 млн. евро, но за съжаление ако това забавяне продължи, ние рискуваме да загубим и този осигурен ресурс. Така че трябва да се мисли и в тази посока – как тези пари, които така или иначе са определени от ЕС като средства за диверсификация…

Водеща: Кога е срока? Кога ще ги загубим?

Теменужка Петкова: До 2018-та г. ние трябва да започнем да строим. Ако нашите партньори от сръбска страна не постигнат такъв напредък в този период…

Водеща: Губим парите.

Теменужка Петкова: … Съществува риск. Така че ние трябва да мислим и в малко по-друга светлина.

Водеща: Сега няколко въпроса извън това. Как вървят проучванията в Черно море? Ще открием ли, ще има ли революцията нефт и газ, ще се състои ли?

Теменужка Петкова: Много се надяваме революцията нефт и газ да се състои, но както знаете, проучванията в дълбоко Черно море са, така, наш основен приоритет, много важен акцент в нашата управленска програма.

Водеща: Помня колко бяхте въодушевени в предния мандат на кабинета Борисов.

Теменужка Петкова: Аз мисля, че това въодушевление продължава към настоящия момент, но това…

Водеща: Все още ли?

Теменужка Петкова: …са процеси, които изискват дълго време. Все пак това е един процес, който се осъществява от  три компании и информацията по отношение на тяхната дейност е конфиденциална, така че ние не разполагаме с някаква специална информация във връзка с тези проучвания. Това, което ние знаем е, че съвсем скоро предстои да бъде извършен и втори сондаж в Блок "Хан Аспарух". Така че по отношение на първия сондаж…

Водеща: А каква е надеждата? Ще има ли?

Теменужка Петкова: По отношение на първия сондаж знаем, че беше открит нефт, което е много обнадеждаваща информация. Сега предстои да видим какво се случва в рамките на втория сондаж, който ще бъде извършен.

Водеща: Извънпарламентарната опозиция ви подозира, че твърдо сте решили да строите АЕЦ "Белене". Така ли е? Много сте се нагласили да го строите.

Теменужка Петкова: Вижте, аз лично и цялото правителство сме се нагласили този ресурс, който българските данъкоплатци са платили във връзка с този проект, все пак да не забравяме, малко над 3 млрд. лв. да не отиде на вятъра. Вече имаме един такъв горчив опит с първия проект от АЕЦ "Белене", който, знаете, беше построена и площадката, съответно беше произведено, доставено оборудването, една част от него върнахме обратно на руската страна, които го изкупиха за жълти стотинки. Другата част от оборудването все още продължава да стои на площадката на Белене като музеен експонат. Аз мисля, че едно зряло общество, едни мъдри политици не могат да допускат една и съща грешка няколко пъти. А пък ние имаме претенцията да сме такива, така че ще направим всичко онова, което е необходимо, така че този ресурс, който е изразходван до момента, казвам – малко над 3 млрд. лв. да бъде оползотворен по най-добия начин. Не можем да си позволим с лека ръка да игнорираме 3 млрд. лв. това все пак е много сериозен ресурс.

Водеща: Има ли интерес… Стоите ли още на тезата, която беше заявена в предния Ви мандат, че само частен инвеститор може да строи АЕЦ "Белене", че държавата няма да участва?

Теменужка Петкова: Да. Ние продължаваме да смятаме, че този проект трябва да се реализира на пазарен принцип. Държавата ще участва с някакъв миноритарен дял, тъй като ние не можем да се ангажираме с осигуряването на едни 20 млн.д лв., колкото струва проекта и той винаги е струвал толкова. Това една от причините, поради които той не можа да се реализира и в рамките на предишния опит за развитие на този проект и това беше така ,защото нямаше договор, защото нямаше яснота как ще се финансира проектът, от къде ще дойдат средствата, но сега ние сме твърдо решени, че това може да се случи с избора на един стратегически инвеститор…

Водеща: Има ли стратегически инвеститор?

Теменужка Петкова: Има, да, има интерес, но най-добрият начин да проверим дали този интерес е факт, е да проведем процедура, такава, каквато предвижда българското законодателство.

Водеща: Кога ще обявите процедурата?

Теменужка Петкова: Надявам се до края на годината да можем да стартираме тази процедура, очакваме и доклада на БАН, ние също сме направили своя анализ на всички факти, на всички обстоятелства, свързани с това…

Водеща: Процедура за избор на стратегически инвеститор, това ли е?

Теменужка Петкова: Да, или ще бъде процедура за избор на стратегически изпълнител, или ще бъде процедура за приватизация по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол…

Водеща: И това сте решени до края на годината да го направите?

Теменужка Петкова: Трябва да стартира процедурата, вече самата процедура как ще се развие във времето, предстои да разберем.

Водеща: Да, да. Къде са реакторите, които платихме, които плуваха, които пътуваха към нас?

Теменужка Петкова: Една част от оборудването вече е тук и то е на площадката на "Белене", а до края на месец септември очакваме пълното оборудване за проекта да бъде тук. То ще се съхранява отново на площадката на "Белене", там сме създали необходимата организация, необходимите условия и мисля, че сме направили всичко необходимо, така че да гарантираме качеството на това изключително скъпо и специфично оборудване.

Водеща: А някой да е заявил интерес, имаше идеи някой да купи реакторите само или вие вече се отказахте от тази идея и сте решили да си сторите "Белене" с…

Теменужка Петкова: Не сме се отказали напълно от тази идея. Ако трябва да бъдем напълно откровени, аз и друг път съм имала възможност да споделя първата и най-важна задача, която смятаме, че трябва да бъде извършена, е да се проведе такава процедура по приватизация, ако тя бъде неуспешна ние обмисляме възможност за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" с единия от тези реактори. А пък другият реактор съответно можем да мислим за неговата продажба, но това е един трети вариант, който аз мисля, че няма да се стигне до неговата реализация. Мисля, че ще…

Водеща: Това "Белене" се показва голям проблем, благодаря.

Теменужка Петкова: Мисля ,че първият вариант ще бъде успешният и работещият.

Водеща: Благодаря Ви за този разговор.

Теменужка Петкова: Аз също благодаря.

bTV, "Лице в лице"