Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Българското общество трябва да знае цялата истина във връзка с проекта "Белене"

Водеща: И "Беновска пита" започва с първия гост. Това е един горещ министър през последната седмица – Теменужка Петкова, министърът на енергетиката. Добър ден, заповядайте и добре дошла. Седнете. Г-жо Петкова, не ви ли е срам предизборно да уволнявате трима БСП министри, които бяха на възлови позиции в енергетиката. Министерство на енергетиката, чета ваше съобщение – стартира процедура за промени на ръководството на компаниите ISGB, Държавно предприятие радио-активни отпадъци и Лукойл Нефтохим Бургас АД. Освободени са в качеството си на член на съвета на директорите на проектната компания АйСиДжиБи АД, господин Гагаузов ще бъде освободен и господин Петър Димитров от поста член на Управителния съвет на Държавно предприятие радио-активни отпадъци и Румен Овчаров ще бъде освободена от длъжността член на Надзорния съвет в Лукойл Нефтохим Бургас АД. Промените завършват след спазване на нормативно определената процедура. Нека да отбележим, че Петър Димитров вече беше повикан в Столичното следствие и беше разпитан. Прокуратурата го обвини, че умишлено не упражнил достатъчно контрол върху работата на Любомир Велков и Марбик Папазян – главен изпълнителен директор на НЕК АД, лице на които им е възложено управлението на общественото имущество на НЕК АД при сключен рамков договор за доставка на оборудването от количеството, намиращо се в АЕЦ "Белене" България. Четох толкова дълго, за да стане ясно на нашите слушатели за какво става въпрос. А сега вие може ли да ми отговорите – не ви ли е срам предизборно да уволнявате тези хора?

Теменужка Петкова: Може би трябва да започнем с това, че тук не може да става и дума за някакъв срам. Нека да се върнем в началото на мандата на настоящото правителство и да припомним някой много сериозни и някой много факти и обстоятелства, а именно тези, че трима колеги от предишното правителство на господин Станишев са назначени от тези постове от Правителството на господин Орешарски. Това е важно обстоятелство, което следва да бъде отбелязано. Ние като Правителство, което ясно осъзнава и отчита факта, че енергетиката е един от може би най-важните структуроопределящи отрасли в българската икономика искахме да бъдем толерантни и бяхме такива. И тези трима колеги останаха на своите работни места при положение, че бяха избрани от предишното Правителство. ние имахме желанието и амбицията да има приемственост и да има консенсус по важните въпроси в областта на енергетиката. Поради тази причина тези колеги останаха на своите постове и обяви своите резултати, които те са направили като разследване по повод на АЕЦ "Белене" и в резултат на това, което Прокуратурата огласи и във връзка с т.н. царски конюшни. Пред нас няма друг избор освен докато всички факти всички обстоятелства по този въпрос се изяснят, тези хора да не бъдат в сектор енергетика. Аз мисля, че няма нищо по-логично то това и няма нищо по справедливо в това наше поведение. А за срам и дума не може да става.

Водеща: Вие имате своите аргументи, но аз искам да ви попитам. С какво са се занимавали тези хора на кратко, какви са техните длъжностни характеристики, какво е трябвало да изпълняват, какви възнаграждения са получавали и са повишавани в рамките на периода, в който са заемали като длъжности и поискали ли сте отчет от тях за вършеното, когато ги освободихте от длъжност?

Теменужка Петкова: Първо трябва да отбележа това, че и тримата колеги са участвали в колективни органи на управление. Господин Румен Овчаров е член на Надзорния съвет на Лукойл България. Там членовете на този Надзорен съвет са 5 на брой. Знаете, че българската държава притежава една акция, която е акция клас А в Лукойл. От друга страна господин Гагаузов, той пък е член на Съвета на директорите на съвместената компания Ай Си Джи Би, която има важната задача да управлява едни от най-важните стратегически проекти по отношение на диверсификацията на източниците на доставка на природен газ, а именно изграждането на интерконектора Гърция и България. Той е член на Съвета на директорите. Този съвет на директорите се състой от 8 члена, 4 тези члена са Български акционер, Българския енергиен холдинг, един от членовете на директорите са нашите съакционери – Дружество Посейдон, господин Петър Димитров също е част от едно колективно управление в Държавно предприятие радио-активни отпадъци. Той е част от Управителния съвет на този фонд и е назначен, както вече споменах от предишното Правителство. Членовете на Управителния съвет са трима. По отношение на възнаграждението може да кажа, че господин Петър Димитров като член на Управителния съвет на Държавно предприятие радио-активни отпадъци е получавал такова възнаграждение, каквото са получавали и получават всички останали членове на Управителния съвет, а именно пет минимални работи заплати за страната. Към настоящият момент минималната работна заплата е 420 лева съответно петте минимални работни заплати са 2100 лева. Това е възнаграждението, което получават всеки един от членовете на Управителния съвет. Тези лица не са взимали самостоятелно решения като такива членове на колективния органи и не е на лице необходимост всеки един от тях да докладва своята работа пред министъра на енергетиката.

Водеща: Като не са взимали ли са самостоятелни решения в Гагаузов и Димитров. Те са били единици сред едно доста солидно мнозинство. Техните гласове действие или бездействие са могли да повлияят онова, с което са правили ръководните органи. И от тук възниква отново и пак съмнението – не ги ли уволнявате предизборно.

Теменужка Петкова: Не в никакъв случай това не са предизборни уволнения. Аз вече имах възможност да изложа своята теза и тя е много ясна. След като станаха известни резултатите от разследването на Прокуратурата, ние нямаме право тези колеги да продължат да бъдат в българската енергетика, докато не се изяснят всички факти и всички обстоятелства по отношение на проекта Белене и във връзка с другите.

Водеща: Прокуратурата не се ли сезира и вие не я ли сезирахте твърде късно? След като се случи и не знам как да го нарека събитието по производствени реактори за АЕЦ "Белене", които ние бяхме осъдени от арбитражния съд в Париж да заплатим. И всичките тези дебати, поради което дори се състави анкетна комисия в Народното събрание, която се занимава с разследвания от 2005, нали така?

Теменужка Петкова: Да от 2005 година до момента, Министерски съвет тогава искаше да има нова ядрена мощност.

Водеща: Решението за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Белене" и взимане на решение за поръчка за производството на реактора?

Теменужка Петкова: Аз ще си позволя да се върна малко назад във времето. Във времето, в което аз лично така се занимавах с проекта АЕЦ "Белене" , моите предишни служебни ангажименти. Бях директор на Агенцията за държавна финансова инспекция и в качеството си на директор на Финансовата инспекция аз и моите колеги извършихме поредица от проекти по отношение на АЕЦ "Белене" много на брой. Тези проекти започнаха от 2009 и приключиха през 2013 година. В рамките на тези проверки ние се анализирали целият аспект по отношение на АЕЦ "Белене", както по отношение на възлагане на обществената поръчка за избор на изпълнител, така и по отношение на финансирането, което е предоставено от бюджета в размер на 300 милиона през 2008 година, така и кредита, който изтеглихме през 2007 година в размер на половина милиард лева, както и всички включително и тези с продаденото т.н. старо оборудване за проекта АЕЦ "Белене".

Водеща: Изяснете го – какво е продадено, на кого и защо Петър Димитров твърди, че то е продадено много изгодно и всъщност транспортните разходи на това старо оборудване на АЕЦ "Белене" са повече от неговата стойност, която е платена.

Теменужка Петкова: Само ако позволите да довърша. Във всички тези доклади на компетентните органи тогава са установени поредица от груби нарушения на националното законодателство, както в областта на обществените пръчки, така и правилника на реда за упражняване правата на собственост на държавата в търговските дружества, в които държавата участва в техния капитал. За всички тези нарушения са налице доказателства, които са събрани в рамките на компетентността на органите на агенцията за държавна финансова инспекция и те са изпратени на прокуратурата. Но тук искам да отбележа следното. Тук става въпрос за едно дело, за едно разследване, което е много сложно. Това са много сложни процеси, това са много сложни действия, които са извършвали не едно или две лица. Тук става въпрос за решения, които са взимани в рамките на колективните органи, решения, които са взимани без да е на лице съгласието на съответния орган на управление. Така че поради тази причина, както и чухме по изявление на Прокуратурата това е коствало, а така може би две или три години работа във връзка с този процес. По отношение на т.н. старо оборудване.

Водеща: Само да изясня и да цитирам буквално Петър Димитров. Той обясни пред следствието, че не е нанесена щета при старото оборудване за АЕЦ "Белене", тъй като това оборудване и при първоначалния строеж на АЕЦ "Белене" на след 20 години престой е било продадено на цена, която е по-висока от тази, на която е била купено и както и други желаещи за старото оборудване, не е имало освен "Атомстройекспорт"?

Теменужка Петкова: Аз ще си позволя да не се съглася с вас и с господин Петър Димитров, защото документите доказателствата показват нещо съвсем различно. Има оценка на архитект инженера по оценка, който е "Уорли Парсънс" – пазарна оценка по отношение на това старо оборудване и тази стара оценка е на стойност 295 милиона евро. В последствие подписва се на 22 ноември 2007 година едно рамково споразумение с "Атомстройекспорт" за продажба на това старо оборудване и там автоматично сумата е намалена с 90 милиона евро и стойността на това оборудване вече се третира като равна на 205 милиона евро.

Водеща: Автоматично като амортизация ли?

Теменужка Петкова: Ами просто изчезват 90 милиона само от оценката на "Уорли Парсънс" до подписването на рамковото споразумение. Това са лицата, които са подписали този рамков договор.

Водеща: Не е само Петър Димитров?

Теменужка Петкова: Това са двамата изпълнителни директори. Те подписват от името на Националната електрическа компания – Мадрид Папазян и Любомир Велков.

Водеща: Любомир Велков и Мадрид Папазян, двамата изпълнителни директори на НЕК.

Теменужка Петкова: Да, в последствие господин Петър Димитров в качеството си на принципал и на министър на икономиката и енергетиката дни след като тази сделка вече е факт и е подписано това споразумение, той издава едно протоколно решение, с което казва: "да, стойността на това оборудване е 205 милиона евро. Вие трябва да го продадете, спазвайки законодателството и срещу съответните разходни документи", които са свързани с намалението, което в същите тези две лица са договорили в този рамков договор и са се съгласили,че НЕК ще получи по-малко приходи, като от тези приходи ще бъдат приспаднати разходите на руската страна за транспортиране на това оборудване. Проблемът тук е в това, че на първо място господин Петър Димитров не е имал право да определи стойността в този протокол, той не е имал право да определи стойността на това оборудване.

Водеща: Той ли го е определил това?

Теменужка Петкова: В този протокол съществува тази стойност. Тя просто е пренесена от рамковото споразумение, което двамата изпълнителни директори дни преди това вече са подписали. Господин Петър Димитров е трябвало като принципал да даде разрешение да се пристъпи към процедура на пряко договаряне, защото тази процедура по своя характер е такава. Има едно изискване от член 17 от правилника за реда за упражняване на правата на собственост на държавата в Търговските дружества, съгласно, което когато се пристъпва към такъв вид процедура принципала има ангажимент да даде разрешение за тази процедура, но не и да определи стойността на това, което ще се продава. И от тук нататък той има ангажимент тази стойност да бъде по съответен лицензиран оценител. Това не се е случило и двамата изпълнителни директори продават с няколко анекса към това рамково споразумение част от оборудването, което е на стойност 164 милиона евро. От тези 164 милиона евро те намаляват с 77 милиона от приходите, които НЕК потенциално е следвало да получи и напрактика НЕК е отегчена от тези 77 милиона.

Водеща: Отегчихме слушателите и зрителите, окончателно да ви кажа. Това са важни въпроси, но отговорете на въпроса, който вероятно ще интересува медиите и политиците. Кой проспа всичките тези години и чак сега се стигана до извода, че държавата чрез НЕК е ощетена практически от поредица от решения и пренасяне на стойност?

Теменужка Петкова: На мен лично ми е трудно да кажа кой точно е проспал всички тези години, които са минали.

Водеща: Не сте ли вие принципала, извинявайте, че ще ви попитам?

Теменужка Петкова: Към настоящият момент – не. Аз съм принципала на Българският енергиен холдинг. Той от своя страна е принципал на НЕК. Но тъй като става въпрос за решения, които са взимани доста назад във времето на мени е трудно аз лично да идентифицирам лицата, които са взимали тези решения и които са проспали, както вие се изразихте всичките тези факти и всички тези обстоятелства, но се надявам това да направят органите на прокуратурата,тъй като те са компетентните органи и те притежават всички необходими правомощия да съберат доказателства и да изискват съответно определено отношение към определени лица и да преценят степента на вината на всеки един от тях.

Водеща: Не е ли популистко наличието на комисия в НС, която да разследва АЕЦ "Белене", както казус в неговата цялост?

Теменужка Петкова: Аз не мога да определя такова едно желание на българските депутати да направят анкетна комисия, която да разследва всички факти и всички обстоятелства във връзка с проекта на АЕЦ "Белене", тъй като в важно пред българското общество да излезе цялата истина и хората наистина да са запознати с това какво се е случило назад във времето и защо днес ние плащаме този милиард и 200 милиона. И защо на площадката на АЕЦ "Белене" са извършени разходи в размер на 1 милиард и 400 милиона към днешна дата.

Водеща: Плащаме ли ги тези вече?

Теменужка Петкова: Нашата амбиция е до края на годината да приключим с този процес. Знаете, че беше приет специален закон, който е свързан с това как да бъдат уредени задълженията на НЕК към "Атомстройекспорт". Трябва да се подпише споразумение между НЕК и АСЕ във връзка с това как ще се извърши плащането и как ще се уредят окончателно всички взаимоотношения.

Водеща: Как изглежда в работа това?

Теменужка Петкова: До края на годината ние трябва да приключим с този процес.

Водеща: Някой виждал ли е реално произведените реактори? Това е един от основните въпроси, има ли ги, няма ли ги?

Теменужка Петкова: Първият реактор е виждан и 7 инспекции са правени през 2012 година. Колеги са били на място. Първият реактор е приет така, както е предвиждан по съответно договори и правилата за приемане на това оборудване. По отношение на вторият реактор, тъй като той е произвеждан във време, в което се е водил арбитража никой не е виждал този втори реактор, но ние вече получихме една част от документите на "Атомстройекспоерт", които са свързани с това оборудване.

Водеща: Може ли да ни го покажете на снимка? Някакво доказателство за съществената му стойност?

Теменужка Петкова: Ние ще отидем на място и ще ги видим, но това не е оборудване, което е сглобено и стой. Така че ние е отидем на място преди околначателно да се плати цялата сума.

Водеща: Има ли някаква декларация?

Теменужка Петкова: В момента точно това преговаряме и те ще дадат необходимите документи. Аз имам уверението на "Атомстройекспорт", че всички документи са на лице.

Водеща: Имаме ли купувач или някой, който проявява интерес да инвестира в АЕЦ "Белене" със съответните други въпроси за държавна гаранция, сигурност и т.н.

Теменужка Петкова: Към настоящият момент има проявен инвеститорски интерес от двама инвестироти, но за да проверим до колко този интерес е наистина реален и той е така сериозен инвеститорски интерес ние трябва да спазим законовата процедура т.е. ние трябва да проведен една процедура по приватизация и този проект да бъде реализиран в рамките на един частен проект, ако има интерес.

Водеща: А защо не е първо процедурата по приватизация, а не проверката на дружествата на инвеститора.

Теменужка Петкова: Защото държавата няма как да го провери по други начин и по друг законен начин по една публична процедура и дали този интерес наистина е сериозен. Ние имаме намерението като платим това оборудване. Когато се преговаря конкретно с една или няколко фирми винаги оставят някакви съмнения в обществото. Ние искаме всичко да се случи в рамките на закона и при една публична и прозрачна процедура дори. Всеки, които има заявен интерес да го заяви и ние да изберем това, което ще бъда най-добре.

Водеща: Вярно ли е това, което твърдеше Методи Андреев от ПГ на ГЕРБ, че съществуването на АЕЦ "Белене" ще унищожи земеделието в целия регион, ще доведе ядрената електроцентрала до тежки екологични последици на земеделската продукция и никой няма да купува продуктите на хората и то там силно земеделски район ли е?

Теменужка Петкова: Не бих казала, че такъв район. Нещо повече този проект е модифициран в рамките на Европейската комисия, когато се прави такава нотификация, тази нотификация е извършена през 2007 година. Но когато се прави такава нотификация проекта се разглежда в неговата цялост и във всички аспекти. Този проект е нотифицитан и аз не смятам, че има подобни рискове.

Водеща: Ние във всички аспекти и до Козлодуй ще стигнем, че затворихме реакторите, за да се присъединим към ЕС и не винаги всичко е в интерес на България. Да не говорим за земеделие и за всички отрасли и втори проблем, който засягаме от Методи Андреев е кой ще купува ток, произведен от АЕЦ "Белене".

Теменужка Петкова: Да, това наистина е много сериозен проблем и много сериозна тема и много сериозен въпрос, но не случайно нашето Правителство. Не случайно нашата позиция и на българското Правителство по отношение на изграждане на нова ядрена мощност на територията на България е абсолютно последователна от самото начало. Ние смятаме, че такъв един проект трябва да се реализира само при наличието на икономическа обоснованост на проекта без държавни гаранции от страна на държавата.

Водеща: Ние избиратели ще искаме държавни гаранции от страна на държавата, а не финансови за сигурността и надеждността на атомната централа, която би била помогнала на частен инвеститор.

Теменужка Петкова: Не бива да се разглежда въпроса по този начин. Държавата тя е на своето място чрез регулаторните органи , чрез този, които ще бъде оператор на централата. Ние по никакъв начин не бихме изложили на риск, ако този проект има шанс да се реализира като частен и не бихме изложили на риска сигурността на българските граждани и на целия регион.

Водеща: Понеже говорим за ядрени централи във вторник в Козлодуй ще се проведе, цитиран ваше съобщение- събитие във връзка с приключване на дейностите по удължаване живота на 5 блок на АЕЦ Козлодуй. На мен ми звучи ужасно тъжно това, това не е събитие, това е погребение.

Теменужка Петкова: Не бих казала, защото един от много важните ни приоритети в областта на ядрената енергетика е именно да удължим живота на 5 и 6 блок на АЕЦ Козлодуй. Тъй като се отдели да се изгради нова ядрена мощност е така много по-отговорно и много по-ангажиращо и от финансова гледан точка и всички аспекти за изграждането на един такъв проект. Но да се удължи живота на съществуваща ядрена мощност е най-разумното и най-пестеливото решение. Ние сме направили необходимите действия, необходимите мерки и сме осигурили ресурс, който е към 370 милиона, който ресурс ни позволи да се удължи живота и на 5 и на 6 блок на АЕЦ Козлодуй. Във вторник престой.

Водеща: До кога имаме закона във възможност във връзка с договора ни от ЕС?

Теменужка Петкова: Ако са налице всички гаранции животът на 5 и на 6 блок да бъде удължен това са конструкторите, които ще кажат колко години може да бъде удължен живота на двата реактора. Но ние сме направили всички необходими действия и всички необходими мерки са взети, така че процедурата по отношение на 5 блок ще приключи именно във вторник на 25 октомври. Тогава ние ще подадем официално документите в Агенцията по ядрено регулиране. През ноември 2016 изтича срока, в които ние трябва да предоставим тези документи, за да може тя съответно да ги анализира и да ги разгледа и да се вземе решение за това с колко ще бъде удължен животът на 5 блок.

Водеща: И понеже казахте, че държавата си била на мястото по повод това, което ви попитах дали ще имаме сигурност от това, че ядрена централа на територията на България, визирайки АЕЦ "Белене" би била достатъчно сигурно в български, регионален и европейски, световен мащаб. Беше ли си държавата на мястото по повод концесията и мраморното находище в Куртово и защо се наложи хората да излязат на протест и едва тогава да им бъде обърнато внимание от вас и от министерството на околната сред и водите за това, че вероятно се извършват екологични и друг вид нарушения.

Теменужка Петкова: Аз мисля, че държавата беше на своето място и това, което държавата извърши като действия и от страна на министерството на енергетиката и от страна на колегите от министерството на околната среда и водите показва, че това наистина е така. Министерството на енергетиката спря тази концесия, тъй като получихме официална информация от министерството на околната среда и водите, че е съставен акт и постановление.

Водеща: А вярно ли е, че е загубена документация по казуса Куртово?

Теменужка Петкова: Не. Няма такова нещо и документацията и досието на концесионния договор се намира в Министерство на енергетиката, но тази концесия беше спряна след като ние получихме официална информация с постановление, че е нарушено екологичното законодателство. Тогава съгласно закона за подземните богатства министърът на енергетиката е длъжен да спре временно да отстраняване на нарушението тази концесия и ние сме определили срок, който изтича на 27 декември тази година. Ако в рамките на този срок концесионера не е отстранил тези пропуски и тези нарушения, които са констатирани от компетентния орган, то тогава министърът на енергетиката има право да пристъпи към прекратяване на договора.

Водеща: Така Мини "Бобов Дол" и рудник Бабино. Накратко? Защо възникна напрежение, защо се стигна до отдаване под наем. Ще кажете, че всичко е абсолютно законно и така изглежда в действителност това находище, но после и за продажбата му за 35 милиона евро при положение, че при изплащането на заплатите на миньорите е факт и факт ли са задълженията на Христо Ковачки, за които твърди Румен Овчаров към държавата?

Теменужка Петкова: Аз първо мога да кажа, че няма да потвърдя, че всичко е съгласно закона. От този прочит на наличното досие на този в министерството на енергетиката на този концесионен договор аз мога да кажа, че там има проблеми и зад тези проблеми ние в момента подготвяме информация, с която ще сезираме органите на прокуратурата.

Водеща: Така, да визираме, че всичко това отново се случва 2005 година по време на правителството на Сергей Станишев и продължава насам до 2016 година. Пак ще ви питам някой спа ли тези 9 години? Но и има комисия, която също е създадена от Народното събрание по този казус. Накратко ми обяснете какво ще се случи още/ ще сезирате прокуратурата за това нещо?

Теменужка Петкова: Да, ще сезирам прокуратурата за това, защото историята на тази концесия е и анализирайки всички документи, които са налични в архива на Министерство на енергетиката за мен силно притеснително това, което се е случило в далечната 2007 и 2006 година. Тъй като през 2005 Министерски съвет е взел решение на бъде отдадена тази концесия на Мини Бобов Дол – това е държавно дружество с 100% държавно участие в капитала, като условието да влезе тази концесия в сила е дружеството да бъде приватизирано или да е на лице друг вид сделка, с която акциите да бъдат поставени в частно лице.

Водеща: Вие до кога смятате,че може да сезирате Прокуратурата?

Теменужка Петкова: На финала сме на събирането на материалите, с които ние разполагаме и искаме да направим копие на всички документи и да ги предоставим на прокуратурата, която е компетентния орган, за да не се.

Водеща: Какво значи на финала – преди изборите ли?

Теменужка Петкова: Не, може би още утре ще бъдат предоставени в Прокуратурата.

Водеща: Вярно ли е тогава, кратко ми отговорете, Румен Овчаров обвини Борисов, че лъже по повод неговата дейност като министър и спасява Ковачки и не му иска дължимите милиони. Нека да обявим, че Христо Ковачки през юридически лица и т.н. се води собственик на N на брой обекти в добива и в това число и на рудник Бабино е бил. А Христо Ковачки от своя страна каза, че твърденията на Овчаров са безотговорни и той ще го отдаде на съд за тази работа? Издължил ли се е Ковачки тук имам пред себе си сега да не чета изявление на ръководствата на ТЕЦ "Бобов дол" и "Топлофикация Русе" и "Брикел ЕООД", обектите, които се визират, че са собственост на Ковачки, че всичко е плащано, платено и забавянето е в рамките на допустимото.

Теменужка Петкова: Аз не искам да влизам в този спор между господин Ковачки и господин Румен Овчаров, не е моя работа да се намесвам в техните отношения и в техните тези. Това, което аз мога да кажа, е, че…

Водеща: Добре, кажете има ли задължения Ковачки, които са просрочени…

Теменужка Петкова: Господин Ковачки има задължения по концесионни плащания, това е факт, ние в Министерството на енергетиката полагаме много сериозни усилия тези задължения да бъдат събрани, една част от тях сме събрали, миналата година събрахме 5 млн. от тези стари просрочени задължения, по отношение на концесията за рудник "Бабино" задължението е близо 540 хил. лв. Отправили сме съответно писмо с покана господин Ковачки да издължи доброволно тази сума, имаме уверението, че това ще бъде направено, но ние сме предприели всички необходими действия, така че да съберем и да…

Водеща: Но нещата не са в просрочие, в което Вие проявявате излишна толерантност, държавата от една страна и НАП от друга страна към Христо Ковачки заради това, че той по твърдение на БСП подкрепя ГЕРБ в парламента чрез БДЦ?

Теменужка Петкова: Това са абсолютно неоснователни твърдения, все пак трябва да е ясно следното – в тези обекти работят стотици хора, там стоят стотици съдби…

Водеща: Това е ясно.

Теменужка Петкова: Така че толерантност не може да се каже, че се проявява, ние просто си вършим работата така, както предвижда законът и се стараем всичко да бъде в рамките на едни нормални отношения.

Водеща: Така, трета комисия, кратко, за картела на горивата, за които КЗК обяви само хипотеза за момента недоказана, че има консорциум между N на брой доставчици и производители на гориво и отново има анкетна комисия в парламента по този въпрос –вашето участие на министерството в случая?

Теменужка Петкова: Министерството на енергетиката няма пряко участие в този процес – това са действия, които трябва да бъдат извършени единствено и само в рамките на КЗК, тъй като тя е компетентният орган, тя притежава и всички възможности за събиране на доказателства в този процес, само искам да отбележа, че за да се твърди подобно нещо комисията трябва да събере много достоверни доказателства, че това наистина е така. Аз съм сигурна ,че колегите от КЗК ще действат точно в този порядък, за да могат българските потребители да не бъдат ощетени да не се чувстват по този начин.

Водеща: На финала един въпрос, който беше към първата тема за уволненията на тримата министри от правителството на БСП – Овчаров, Гагаузов и Димитров и предполагам, че и медиите ще го отразят този въпрос към първата тема. Имате ли представа кого ще назначите на техните места и ще бъдат ли те от други политически партии освен от ГЕРБ?

Теменужка Петкова: Както и Вие е началото прочетохте прес съобщението на Министерството на енергетиката, колегите ще бъдат освободени при спазване на цялата процедура, която е нормативно установена. Но само искам да кажа това, че тази процедура не е бърза процедура, само по отношение на "Лукойл" е налице необходимост да бъде свикано общо събрание. То е свързано с определени срокове…

Водеща: Да, там са по-сложни процедурите.

Теменужка Петкова: Които са регламентирани и в търговския закон и в устава на дружеството, срокът е 30 дневен, така че ние имаме време и през това време ще решим и ще намерим кой е най-подходящ.

Водеща: Нямате ли в момента някои?

Теменужка Петкова: Не, към този момент няма никой, към който да сме се насочили.

Водеща: Ще обявите ли конкурс?

Теменужка Петкова: Няма такова изискване да има конкурс.

Водеща: Нищо, да покажете, че сте много феър плей.

Теменужка Петкова: Бъдете сигурни, че ще се постараем на тези места да застанат хора, които притежават и компетентност и съответно необходимите умения, за да бъдат там.

Водеща: Благодаря Ви, понеже сме преди Димитровден, когато се сервират и ябълки, а пък и ние взехме да подаряваме в "Беновска пита" здрави, български ябълки, можете ли да я хванете?

Теменужка Петкова: Ще се опитам ,даже с една ръка.

Водеща: Благодаря Ви!

Теменужка Петкова: И аз.

Канал 3, "Беновска пита"