Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Петкова: НЕК ЕАД е осъдена да плати по делото за "Белене" заради поръчаното през 2008 г. оборудване

Водещ: Сагата "Белене", епизод пореден. Енергийният министър Теменужка Петкова е в студиото, добро утро.

Теменужка Петкова: Добро утро.

Водещ: С новини около поисканото вчера от премиера Бойко Борисов становище за това в крайна сметка какво пише в арбитражното решение, може ли то да бъде обжалвано, поискали сте и вие позиция на адвокатите, които се занимават с това дело.

Теменужка Петкова: Да, точно така. Вчера премиерът Борисов ми възложи да изискам спешно становище от адвокатите на НЕК, които са между другото едно от най-големите и най-авторитетни международни адвокатски дружества, а именно компанията "Лайт енд Кейс". Тя защитава НЕК от самото начало до края на процеса, така че познава в детайли цялата процедура. Както по обжалване, така и по отношение на доказателствата, които са предоставени в хода на самото дело, така и какво може да се случи оттук нататък.

Водещ: Може ли да се обжалва присъдата?

Теменужка Петкова: Аз ще ви помоля да ми дадете възможност да прочета някои от основните моменти от това становище на "Лайт енд Кейс", което между другото е качено и на сайта на Министерски съвет и може би вече сте се запознали с него, но за зрителите на БТВ бих желала да прочета някои основни неща. Няма да отнема много време. По отношение на цялостния резултат от делото какво казва "Лайт енд Кейс". Той е изработил своето становище в няколко отделни раздела. Но аз ще прочета най-важните от тях. Те казват така: АСЕ предявява общо 7 иска, възлизащи на обща сума, която надвишава 1,2 млрд. евро. Като цяло исковете могат да бъдат разделени на две категории: искове за изпълнена работа, или поръчано оборудване, други рискове за пропуснати ползи и работа, изпълнена извън договорения обем. Решението отсъжда в полза няколко иска, а именно 1,2 и по-голяма част от 3. И в този случай в общи линии АСЕ печелят в иска за изпълнена работа или за заплащане на произведено оборудване и до голяма степен губят по останалите искове. Останалите искове са описани ясно впоследствие, това, което казват по отношение на основните констатации нашите адвокати от "Лайт енд Кейс", е следното: всъщност на НЕК е призната отговорност за нейните договорни задължения, но не е призната отговорност за прекратяването на проекта". Ето това е нещо, което всички ние трябва да разберем веднъж завинаги, и то да бъде категорично и ясно.

Водещ: Превод в ефир сега.

Теменужка Петкова: Превод в ефир. Международният търговски арбитраж осъди НЕК не заради това, че проектът е спрян през 2012 г., а заради това, че през 2008 г. НЕК, нейните двама изпълнителни директори поръчват на "Атомстройекспорт" с Допълнение № 5 от ноември 2008-а да изработи това оборудване с дълъг цикъл на производство. И ето по-нататък какво казва арбитражното решение, по арбитражното решение какво казват нашите адвокати: "По иск №3 съдът констатира, че НЕК е поръчал и трябва да заплати оборудването по Допълнение 5, оборудване с дълъг цикъл на производство. Това оборудване вече се разделя на две части – едното, което е напълно произведено, другото, което е спряно от производство."

Водещ: Чакаме да се довърши. Между другото вторият реактор очакваме изобщо и който си стои някъде там складиран, готов ли е напълно?

Теменужка Петкова: Вторият реактор съгласно арбитражното решение е готов на 90%. Както вече имах възможност да заявя, веднага след като излезе арбитражното решение, след 14 юни, поискахме от "Атомстройекспорт" да отидем да видим това оборудване на място.

Водещ: Подписаните договори, не решението за спиране на проекта АЕЦ "Белене" всъщност са в основата на това, че ние трябва да си платим.

Теменужка Петкова: Да.

Водещ: Защо тогава беше решено да спираме нещо при условие, че явно ще го получим, трябва да го платим и ние ще се чудим сега какво да го правим?

Теменужка Петкова: Вижте, ако проектът не беше спрян през 2012 г., вчера нямаше да обсъждаме в българския парламент каква да бъде възмездната финансова помощ за НЕК. Дали да бъде 1,268 млрд., или 1,270, щяхме да говорим за десетки милиарди. Така че този проект трябваше да бъде спрян, защото българската страна, НЕК никога не са притежавали ресурс, който да им даде възможност да даде възможност да изградят този проект.

Водещ: Самостоятелно.

Теменужка Петкова: Той струва 20 млрд. лева. Хората трябва да го знаят това. И по повод на коментарите, че българската страна трябва да изгради този проект, българската държава трябва да участва, тези, които са радетели за тази идея, трябва да дадат ясен отговор на българското общество. Този дебат очевидно сега предстои. Но те трябва да кажат откъде ще вземем тези пари.

Водещ: За 20-те млрд. говорите обаче?

Теменужка Петкова: За 20-те милиарда, да, проектът струва толкова.

Водещ: Ама ние сега се питаме и откъде ще вземем тези пари, 1,2 млрд.

Теменужка Петкова: Ами, да, точно така.

Водещ: Откъде ще дойдат?

Теменужка Петкова: Сега ще обясня и за това откъде ще дойдат те. Но първо тези, които казват, че държавата трябва да го изгради, трябва да дадат ясен отговор откъде ще вземем тези пари, 20 млрд. лева. И това е по оценка към 2012-а, която HBC направи. След това трябва да кажат колко ще струва енергията, която е произведена от тази атомна електроцентрала, и другия много важен отговор – къде ще я продаваме, на кого.

Водещ: И изобщо ще има ли възвръщаемост.

Теменужка Петкова: И ако се построи тази атомна електроцентрала и се произвежда тази електрическа енергия, държавата се ангажира да изкупува тази електрическа енергия, трябва да е ясно, че цената ще бъде платена от всички нас - от битовите потребители и от бизнеса.

Водещ: Министър Петкова, някак си като че ли се разбързахме в последния момент да плащаме тези пари. Миналата седмица се повдигна като въпрос, тази седмица Народното събрание го одобри. Тези 1,2 млрд. прибързано ли ги даваме, прибързано ли ги плащаме на Русия?

Теменужка Петкова: Не, няма нищо прибързано в това. Решението на международния арбитраж е категорично. И аз ще ви помоля да прочета само още един пасаж по отношение на възможностите за обжалване на решението. Ето какво казва международния арбитраж, ето какво казват и адвокатите от "Лайт енд Кейс": След произнасяне на арбитражните решения към Международния търговски арбитраж те се считат за окончателни и задължителни, те не могат да се обжалват подобно на съдебните решения. Накратко обаче три неща могат да бъдат направени по отношение на решението: На първо място, коригиране или тълкуване на решението съгласно правилника на Международния търговски арбитраж. На второ място, обжалване на решението в Швейцария, и на трето място, възражения против принудителното изпълнение на решението. Какво означава това? Това са опциите, които ние можем да използваме. Ние сме се възползвали от опцията за коригиране и тълкуване на решението. По-надолу адвокатите…

Водещ: Какво ще рече коригиране и тълкуване на решенията?

Теменужка Петкова: Това означава, че ако в арбитражното решение има оценени аритметически грешки, технически грешки, то тогава ние имаме право да искаме от арбитража той да се произнесе и да коригира.

Водещ: Само да не се окаже, че трябва да платим повече. А по повод втората точка…

Теменужка Петкова: Само да довърша натам. Сега на …

Водещ: Със сигурност е важно, обаче….

Теменужка Петкова: Защото знаете ли, много бяха спекулациите…

Водещ: Добре, разкажете, кажете с прости думи, кажете на хората…

Теменужка Петкова: Аз го разказвам и го говоря от първия ден, в който се запознах с арбитражното решение. Но очевидно това, което казвам аз, не е достатъчно, защото вчера чух доста изказвания, доста спекулации по отношение на това, че ние нещо крием. Аз ще съм последният човек, и премиерът Борисов, и цялото правителство, които ще искаме да крием нещо по отношение на "Белене". Нека си спомним само кога и как стана възможно българското общество да разбере всичко за този проект. Така че най-малкото е обидно да се говорят подобни неща.

Водещ: Крие ли се нещо по арбитража?

Теменужка Петкова: Няма какво да се крие. Абсолютно нищо няма какво да се крие.

Водещ: Защо трябва да платим до края на годината?

Теменужка Петкова: Ами защото трябва да си спестим от лихвите.

Водещ: Какво получаваме ние, когато платим? Следващ важен въпрос.

Теменужка Петкова: Когато платим, ние получаваме оборудването. Ако не платим, рискуваме "Атомстройекспорт" да продаде това оборудване, защото те към този момент са собственици на него. И ако те продават оборудването, и го продадат на цена, която в никакъв случай няма да е такава, която да покрие нашата щета, то тогава за НЕК и за всички нас ще остане ангажиментът само да плащаме. Без да получим насреща нещо.

Водещ: А това означава ли, че ние го купуваме далеч по-скъпо, отколкото това може да бъде продадено?

Теменужка Петкова: Не, не означава това. Международният арбитраж, първо да кажем, че с това допълнение 5, което са подписали предшествениците през 2008 г., ясно е определена цената и тя е 673 милиона евро.

Водещ: Добре, плащаме и като платиш нещо, трябва и да го получиш.

Теменужка Петкова: Точно така.

Водещ: Те ще пристигнат ли в България, къде ще ги складираме, цялото оборудване с турбините, с реакторите, с електрониката?

Теменужка Петкова: В решението на международния арбитраж е казано, че когато НЕК плати дължимата сума, тя получава оборудването, но международният арбитраж не е уточнил точно точно това, което и Вие поставяте като въпрос – как това оборудване ще стигне до България. По този повод ние в тази корекция, която искаме до международния арбитраж и това тълкуване, което искаме да направим, е именно в тази посока – как ще уредим оттук нататък нашите отношения с "Атомстройекспорт", защото арбитражът не се е произнесъл по тази тема. Но ние сега очакваме той да се произнесе и това тълкуване да бъде факт.

Водещ: Това не е ли разписано в договорите? Защо арбитражът трябва да каже кога и как ние ще го получим? Нали са подписвани с конкретно плащаме нещо, получаваме насреща това, би трябвало и транспортът да е уреден, ако и това не е уредено…

Теменужка Петкова: Арбитражът трябва да се произнесе, защото ние вече сме в съвсем друга фаза на отношенията между страните.

Водещ: Има ли какво да ги правим, пристигат тези реактори изобщо къде ще ги сложим? Нали ние си говорим за реактори, представяме си ги като казани за варене на ракия сигурно, но къде ги складираме?

Теменужка Петкова: В никакъв случай не трябва да се представя това оборудване като казани за ракия или нещо друго елементарно. На първо място, към този момент те представляват отделни модули, не си представяйте, че това е нещо, което е сглобено, ние просто трябва да го пренесем, да го сложим някъде и то започва да работи.

Водещ: Не, въпросът е дали ще плащаме за неговото съхранение?

Теменужка Петкова: Ако това оборудване, това, което казват специалистите в областта на ядрената енергетика, че това оборудване е много специфично, то се нуждае от много специален режим по отношение на неговото поддържане. Ето защо в това споразумение, което ние искаме да подпишем с "Атомстройекспорт" и преговорите, в които искаме да влезем с тях, ще съдържат именно една от тези теми, а именно как това оборудване ще се съхранява, защото за нас е по-добре то да се съхранява там на място при производителя, така че да не се губи нищо от неговата стойност, докато ние вземем решение какво ще се прави оттук нататък. Дали ще се строи, дали ще се продава.

Водещ: Вие това оборудване виждали ли сте го, пипали ли сте го някога?

Теменужка Петкова: Не, аз не съм виждала втория реактор и никой не го е виждал…

Водещ: А първият?

Теменужка Петкова: Първият реактор е виждан през 2012 година, има направени 7 инспекции, всичко това, което е платено, всичко това, което е фактурирано, е реално извършено и прието като работа. Първият реактор е на 100% готов, но вторият реактор никой не го е виждал, защото той е произведен докато е течал арбитража, няма как в хода на арбитража някой да отиде и да осигури достъп до заводите производители.

Водещ: А ние в това плащане, което предстои сега ще платим 90% от втория?

Теменужка Петкова: Арбитражът постановява да платим това, което е произведено до определения момент, тоест то е произведено на 90 % и арбитражът казва вие ще платите това до тук, защото "Атомстройекспорт" представя документи, че е извършил е разходи за това оборудване…

Водещ: Вторият апартамент е без прозорците и без вратите, така да разбираме?

Теменужка Петкова: Не можем да знаем какво – на 90 % едва ли…

Водещ: На 90% е без прозорците и без вратите.

Теменужка Петкова: Ами да, останали са някакви довършителни неща, но не мога да кажа към този момент какви са.

Водещ: За тях колко пари ще трябва да извадим, за да ги довършим?

Теменужка Петкова: Трудно е това нещо да го разберем, това ще го разберем когато ни се даде възможност да влезем в преговори с "Атомстройекспорт".

Водещ: По думите Ви вчера, поне тълкуванието беше такова, възобновяваме проекта или поне не го спираме окончателно или започваме да работим наново, за да строим?

Теменужка Петкова: Не, такова нещо никой от нас не е казвал. Това, което…

Водещ: Казахте, че няма да се препродава, че няма да ние изгодно да го препродаваме, тогава какво правим?

Теменужка Петкова: Вие знаете, че едно от нашите първи решения беше да търсим възможност за препродажбата заедно с "Атомстройекспорт" на трета страна. Това, което направихме като анализи, показа, че ако ние продадем това оборудване на трета страна възможността да го продадем на цена, която нас ни удовлетворява, е малка. Ние не искаме да преповтаряме цялата негативна ситуация от 2007 година, когато първото оборудване за АЕЦ "Белене" беше препродадено за жълти стотинки.

Водещ: Чужд инвеститор ще търсим ли, имате ли готов проект?

Теменужка Петкова: Ще търсим възможност. Вижте, ние сме поставени в ситуация, в която трябва да направим нещо, така че да защитим в максимална степен интересите на страната. Имаме реактори, имаме площадка, имаме лицензи. Това, което ние възнамеряваме да направим, е да търсим възможност ако има желаещи, разбира се, инвеститори такъв един проект да бъде реализиран изцяло на пазарна основа и при спазване на всички пазарни правила. Тоест ще се обособи една отделна проектна компания, което ще се приватизира, ще се пусне за приватизация през Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, ще има публична прозрачна процедура, очакваме инвеститори. Ако има инвеститорски интерес както се твърди, те ще бъдат много ние ще имаме възможност да изберем най-доброто.

Водещ: Може да не се появи инвеститор, който да прецени, че в крайна сметка това не му е изгодно нито на него, нито за държавата.

Теменужка Петкова: Ако не се появи инвеститор това означава, че проектът не е достатъчно атрактивен, така че оттук нататък ще се мисли план Б.

Водещ: И препродаваме едни още по-стари реактори на някаква друга трета, десета страна с някаква много ниска печалба за нас?

Теменужка Петкова: Това е въпрос на ситуация, на конкретни факти и конкретни обстоятелства. Нека да пробваме първо с този вариант. На първо място нека да платим, за да си изпълним арбитражното решение, което както разбираме от становището на адвокатите е задължително за изпълнение.

Водещ: Да платим какво, да платим за чия грешка, за чие недомислие, за какво да платим, защо аз трябва да плащам?

Теменужка Петкова: И аз това питам, арбитражът ясно е казал защо да платим – трябва да платим за грешката от 2008 година и за грешката от 2006 година.

Водещ: Румен Овчаров каза, че грешката е на тези, които са спрели проекта, в случая Вие като управление на ГЕРБ в първи мандат.

Теменужка Петкова: Ами ето го арбитражното решение, ето го становището на адвокатите от "Лайте енд Кейс", това не е моя интерпретация или на някой колега от правителството или от НЕК. Арбитражът ясно е казал НЕК е осъдена не за това, че е спрян проектът, а за това, че някой си поръча нещо без да има яснота колко ще струва и какво ще се случи оттук нататък.

Водещ: Кой е този някой, питаме ние?

Теменужка Петкова: Този някой си има конкретно име, тези имена са ясно посочени в докладите, които Агенцията за държавна финансова инспекция извърши през 2012 година.

Водещ: Имате ли ги?

Теменужка Петкова: Двамата изпълнителни директори на НЕК през това време, хората, които са подписали това допълнение номер 5 са господин Папазян и господин Велков, изпълнителни директори на НЕК по това време.

Водещ: А на тях отговорност ще им се потърси ли, или те са просто изпълнители на нечия чужда воля?

Теменужка Петкова: Аз много се надявам да им бъде потърсена отговорност, защото всички тези действия не се извършват анонимно. Няма как НЕК само като дружество да тръгне и да подписва нещо. Всичко това става с намесата на хората, които управляват по това време НЕК, така че много се надявам да им бъде потърсена отговорност.

Водещ: Смятате ли, че на някого всъщност ще бъде потърсена отговорност? Вие ще сезирате ли някого, за да бъде потърсена отговорност?

Теменужка Петкова: Аз се надявам, че ще бъде потърсена. В качеството си на директор финансова инспекция съм сезирала прокуратурата с всички материали във връзка с проекта АЕЦ "Белене" през 2012 година. В последствие прокуратурата прекрати производството, тъй като счете, че не са на лице достатъчно доказателства, аз обжалвах миналата година чрез НЕК това решение на прокуратурата и сега прокуратурата възобнови това производство и аз се надявам нещата наистина да добият своя справедлив вид.

Водещ: Благодаря Ви за това участие.

Теменужка Петкова: Аз също благодаря.

bTV "Тази сутрин"