Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Решенията за бъдещето на АЕЦ "Белене" трябва да са отговорни

Водещ: Здравейте, вие гледате "Лице в лице". Първият ми гост днес е министърът на енергетиката Теменужка Петкова – здравейте г-жо Петкова.

Теменужка Петкова: Здравейте.

Водещ: А сега, за АЕЦ "Белене" имам чувството, че израснах и ще остарея с тази тема, с АЕЦ "Белене", която все строим, строим и не построяваме. Нека да започнем сега с последните новини около АЕЦ "Белене", какво ще правим с този злополучен реактор? Ще го продаваме ли, или ще строим АЕЦ "Белене" както подозират някои?

Теменужка Петкова: Наистина, АЕЦ "Белене" се оказа едно голямо предизвикателство като проект. Още от самото начало на проекта, до настоящия момент то е едно голямо предизвикателство, но вече сме на финала…

Водещ: Воденичен камък, мен ако питате…

Теменужка Петкова: Да, но вече сме на финала на това да бъде взето решение, каква точно ще бъде съдбата на този проект. Но преди да пристъпим към взимането на такова решение трябва да направим едно важно уточнение - това е изключително важно решение. Решение, което не касае това правителство, предишното или следващото, това е решение, което касае поколения напред. Така, че всички ние трябва да бъдем изключително отговорни, когато пристъпваме към вземането на това решение. Неслучайно премиерът Борисов призова за консенсус по тази тема, много се радвам, че и колегите от БСП също преповториха този призив и заявиха, че ще подадат ръка в този процес. Тъй като това е един проект, който наистина касае бъдещето на страната, касае бъдещето на енергетиката и това решение трябва да бъде взето с консенсус от всички. Що се отнася до това, какви са възможните варианти за вземането на такова решение – те не са много. В самото арбитражно решение ясно е посочен първият вариант, който касае НЕК и възможността НЕК да заплати това оборудване, което арбитражът е оценил и присъдил съответно, в размер на 550 млн. евро.

Водещ: Това е над милиард лева…

Теменужка Петкова: Да, над милиард лева и с лихвата, която е 167 хил. евро на ден….

Водещ: На ден?

Теменужка Петкова: …да, сумата наистина става много…

Водещ: Откога, то вече действа ли?

Теменужка Петкова: Да, да…

Водещ: Значи днес 168…

Теменужка Петкова: Точно така. Всеки ден НЕК генерира разходи за лихви, които са в размер на 167 хил. евро. Така, че това е една много сериозна сума и всички ние трябва много бързо да намерим най-доброто решение, защото всеки ден е много важен и много ценен за сектор енергетика, а разбира се, и за България.

Водещ: Като се сетя с тези пари колко пенсионери, колко деца могат да се почувстват по-добре и…

Теменужка Петкова: Да и пенсионери, и деца, биха могли и инвестиции да се направят в сектор енергетика, но така или иначе…

Водещ: Това са грешни…това наистина е воденичен камък това "Белене"…

Теменужка Петкова: Да, но така или иначе, това е решението на арбитражът. Решенията, които са заложени в този арбитраж както вече споменах, не са много. Първото решение е НЕК да плати тази сума и да стане собственик на това оборудване. Втората опция е НЕК заедно с "Атомстройекспорт", който към настоящият момент е собственик на оборудването, тъй като не е извършено плащане – да го продадат на трета страна. И един трети вариант, който ние обсъждаме и върху който работим и правим своите анализи, е свързан с възможността този проект да бъде довършен като частен проект. Да бъдат обособени активите съответно за АЕЦ "Белене", това е площадката, тя включва всички активи, дълготрайни материални активи, нематериални активи - които са лицензи, ОВОС, разрешение за строеж, което е изтекло, но съществува възможност то да бъде възобновено - и пасивите, разбира се, на дружеството. То да бъде обособено в отделна компания, и тази компания да бъде продадена или да бъде предоставена за приватизация на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, и съответно да бъде построена тази нова ядрена мощност, но като частен проект.

Водещ: Сега, да започнем от там – първо, някой виждал ли е този реактор? Няколко човека, които ми гостуваха в студиото изразяват съмнение, че този реактор е изобщо произведен. Има ли българин, който да е оторизиран, да е лице, което да има значение за удостоверяването, да е видял този реактор произведен, да пише, че е реактор за АЕЦ "Белене"? Кой е виждал този реактор?

Теменужка Петкова: Това, с което ние разполагахме довчера, бяха доказателствата, които са събрани в хода на арбитражното производство. И в тези доказателства съществува информация, която в хода на арбитражът е изискана от страна на "Атомстройекспорт", и са предоставени надлежни документи, които доказват степента на завършеност на двата реактора. Единият реактор, съгласно тази документация, е завършен на 100%, другия реактор е завършен почти на 90%. Но, разбира се, ние също като вас си задаваме този въпрос – трябва да видим какво, в крайна сметка, трябва да платим. Така, че изискахме…

Водещ: Няма ли да отиде да го види някой този реактор?

Теменужка Петкова: …изискахме от нашите партньори от "Атомстройекспорт" да ни предоставят подробна информация във връзка с това оборудване. Вчера получихме тези списъци с информацията, която се съдържа в тях по отношение на отделните модули от това оборудване. Тъй като това не е едно оборудване, което представлява някаква компактно произведение, това са части от този реактор…

Водещ: Модули, които би трябвало да се сглобят тук, на място?

Теменужка Петкова: Точно така, модули, които ще се сглобят на място. Но така или иначе, ние изискахме тази информация, партньорите ни от "Атомстройекспорт" ни я предоставиха във вид на техническа документация. И сега предстои, може би другата седмица, колеги от НЕК, експерти в тази област ще отидат на място, за да можем да видим това оборудване в каква степен на завършеност е, в какво състояние и вече…

Водещ: А другата седмица вече ще има инспекция…

Теменужка Петкова: По всяка вероятност да, разбира се…

Водещ: …на бижуто за 1 млрд.?

Теменужка Петкова: …разбира се, няма как да се пристъпи към действия за плащане, без да сме видели какво стои насреща.

Водещ: Сега, по различните варианти. Бяхте в Иран, имаше някаква надежда оттам да купят този реактор, след това се появи едно съобщение от иранци които твърдят, че това е почти невъзможно, че не е имало никакви преговори. Имало ли е преговори или не е имало преговори за закупуването на този реактор?

Теменужка Петкова: Разговори със сигурност имаше. Такива разговори бяха поставени на най-високо ниво и при междуправителствената среща, съответно между делегацията на българското правителство и иранската делегация. Още там премиерът постави този въпрос, след това аз и вицепремиера Дончев имахме нарочна среща с г-н Селехи, която среща ние, разбира се, представихме и тази възможност за евентуална покупка от страна на Иран. За тези два реактора, които реактори ние, разбира се, ще продадем единствено и само със съгласието и участието в този преговорен процес на "Атомстройекспорт". От страна на нашите ирански партньори…

Водещ: Да, какво ви беше…

Теменужка Петкова: …беше проявен интерес, тъй като "Росатом" също имат договор с Иран за изграждането на такива ядрени мощности, които са аналогични с нашите реактори. Така, че те проявиха определен интерес към тази възможност, аз смятам…

Водещ: А защо отрекоха след завръщането ви?

Теменужка Петкова: …аз смятам, че може би стана някакво недоразумение в превода, тъй като г-н Селехи, това което четох като информация, казва: "Ние реактори втора употреба няма да купуваме". Тук не става въпрос за реактори втора употреба, тук става въпрос за ново оборудване, което дори не е произведено в неговата цялост – единия реактор е произведен приблизително 90%. Така, че не знам как е бил поставен въпросът и съответно, какъв е бил отговора, но разговори определено има, има проявен интерес. Аз веднага след като се върнахме от Иран съм информирала колегите от "Росатом" за тази среща, за този разговор и съответно съм ги запознала с интереса, който прояви иранската страна.

Водещ: А има ли продължаващи разговори, има ли някакви срещи които предстоят във връзка с тази продажба?

Теменужка Петкова: Това, което уточнихме на срещата в Иран беше да се инициира създаването на една работна група от експерти, както от страна на "Атомстройекспорт", така от НЕК, така и от съответно ядрените институции в Иран. Които да седнат и наистина на експертно ниво да видят абсолютно всички детайли по този проект, и съответно приложимостта на тези реактори към иранската площадка.

Водещ: А те тепърва ще строят такива атомни централи, така ли?

Теменужка Петкова: Да, точно така.

Водещ: И наистина е възможно да вземат тези реактори?

Теменужка Петкова: Да, възможно е, "Росатом" – същия конструктор строи и в Иран тези реактори. Но, разбира се, това е…

Водещ: Същото поколение ли ще бъде, защото съм чувала, че това не е едно и също поколение все пак?

Теменужка Петкова: Да, същото поколение ще бъде, но има специфика по отношение на площадките. Всеки един реактор се изгражда и той е специфичен, и е пригоден за условията на съответната площадка. Така, че има нюанси в тази посока, но именно това беше целта…

Водещ: Колко вероятно е според вас това да се случи, наистина така, в проценти – 50%, 10%, 6%?

Теменужка Петкова: Трудно ми е да се ангажирам с някакви проценти, но смятам, че има реален шанс да се продължат разговорите с иранските партньори, с руските партньори, за да стигнем до…

Водещ: Да, обаче нали има някакви срокове, нали сме си поставили срокове, има ли срокове?

Теменужка Петкова: Ами сроковете са, как да кажа, времето работи против нас, така че трябва да бързаме. Тези, които си поставят срокове сме ние, тъй като нашият партньор от "Атомстройекспорт" за всеки просрочен ден съответно получава лихва…

Водещ: А нашите срокове какви са?

Теменужка Петкова: Ами нашите срокове сме максимално бързи, ние поне искаме в рамките на месец…

Водещ: Месец, два, година?

Теменужка Петкова: …в рамките на месец трябва да сме анализирали различните варианти, трябва да сме направили съответните разговори и сондажи с нашите партньори от "Атомстройекспорт", тъй като ние не вземем нито едно решение без тяхното съгласие. Дори да се пристъпи към изграждането на проекта като частен, отново се иска съгласието…

Водещ: Пак се иска съгласие?

Теменужка Петкова: Иска се съгласието на конструкторите, те са конструктори на проекта, а това все пак е ядрено оборудване, то е изключително сложно като техника, като технология, изключително отговорно като процес.

Водещ: Искате да кажете, че руснаците могат да наложат вето, ако ние да речем намерим някакъв частен инвеститор? Да речем, който е готов да построи втора атомна, и руснаците могат да кажат – ние не го харесваме този частен инвеститор, или имаме някакви претенции – няма значение как ще го формулират?

Теменужка Петкова: Аз мисля, че нашите руски партньори няма да проявят подобно отношение…

Водещ: Въпросът е, че хипотетично съществува възможността руснаците да спрат някой частен инвеститор?

Теменужка Петкова: Съществуват различни варианти, различни опции, те могат да имат различни съображения…

Водещ: Независимо по какви съображения е възможно да се случи?

Теменужка Петкова: Да, затова ние оттук нататък в целия този процес трябва да…

Водещ: Много нежни преговори?

Теменужка Петкова: …да, трябва да съгласуваме всяко едно наше действие, всяка една наша идея с нашите партньори от "Атомстройекспорт" и ние това нещо го правим. Аз разговарях и с тях…

Водещ: Има ли заявен частен инвеститорски интерес?

Теменужка Петкова: Ами към настоящият момент има индикации за такъв интерес, но още е много рано да се влиза в някаква конкретика и някакви детайли. Нека нещата да напреднат малко повече…

Водещ: Поне кажете сериозни хора ли са, от сериозна страна ли са тези частни инвеститори? Защото, вижте, в България са идвали всякакви инвеститори, с чалми, без чалми, обикаляли са стадиони, щяха да купуват КТБ, т.е. ние сме свикнали с тези инвеститори. Кажете, наистина ли става дума за сериозен инвеститор, който проявява интерес?

Теменужка Петкова: Ами според мен да. Но, разбира се, има много условности, които трябва да бъдат изяснени.

Водещ: Поне кажете – от изток или от запад?

Теменужка Петкова: Нека да не се ангажирам с този отговор на този етап.

Водещ: И сега един трети вариант, от който мнозина настръхват, този вариант е ние да си строим АЕЦ "Белене". Неслучайно мнозина казват, че това би било най-лошият вариант, ако се наложи ние да строим АЕЦ "Белене", защото дотук има 1,5 млрд. потънали под някаква форма в този…не говоря за комисионните, не говоря за другите неща. 1,5 млрд. веднъж потънали, сега 1 млрд., който трябва да платим затова, изобщо имаме ли пари за такава авантюра?

Теменужка Петкова: Ами аз смело мога да кажа, че българската страна и съответно НЕК като инвеститор в този проект не е имала този ресурс нито към датата за взимане на решение за стартиране на този проект, нито към настоящия момент. Защото реалната цена на този проект е 10 млрд. евро, това е стойността на проекта.

Водещ: А може би повече съм чувала дори?

Теменужка Петкова: 10 млрд. е стойността на проекта, която е отразена в документацията, в тръжната процедура, която е проведена за избор на стратегически инвеститор на компанията RV. Вие знаете, че RV влезе в този проект и имаше намерение да бъде стратегически инвеститор, но RV постави няколко основни условия. Тези условия така или иначе не се спазват от наша страна и това става причина RV да напусне проекта. Едното от условията е, на първо място те дават срок, в който трябва да се подпише договор за инженеринг, доставка и строителство между "Атомстройекспорт" и НЕК. Такъв договор така и не се подписва никога. Второто условие, което поставя RV, е да бъде ясен финансовият механизъм – как НЕК ще осигури финансирането на този проект. RV пита няколко пъти: "Посочете какъв ще бъде източникът на финансиране, от къде ще вземете тези 5 млрд., които са вашият дял за да финансирате проекта?" Такъв отговор те не получават. Третото условие, което RV поставя, е да не се водят преговори с "Атомстройекспорт" за поръчване на оборудването с дълъг цикъл на производство. RV смята, че трябва първо да има договор, да има яснота по отношение на проекта, по отношение параметрите на проекта. По отношение на един от най-важните детайли в този проект, а именно формулата за ескалация, която определя каква ще бъде цената на финала, когато проектът вече е изграден. Но така или иначе не се стига до тези договорености и RV поради тези причини напуска проекта. А с подписването на Допълнение №5, на практика точно с поръчването на оборудването с дълъг цикъл на производство, става възможен и арбитражът. Това допълнение се подписва на 05.11.2008г., определя се цената…

Водещ: От кого се подписва?

Теменужка Петкова: Ами това са бившите двама изпълнителни директори на НЕК по това време.

Водещ: Кой беше тогава министър, припомнете, на енергетиката?

Теменужка Петкова: Ами тогава министър беше Петър Димитров, ако не ме лъже паметта, през 2008г.

Водещ: Това е правителството на Станишев?

Теменужка Петкова: Да, да. И двамата изпълнителни директори подписват това Допълнение №5, в него ясно е обозначено стойността на оборудването – то е 673 млн. евро…

Водещ: И благодарение на този протокол ние сега трябва да платим милиард и нещо?

Теменужка Петкова: Ами да, арбитражът казва много ясно в самото решение, това е решение на арбитража, на изключително висш съдебен орган, не го казвам аз, не го казва някой друг, за да се счете, че имаме някакво специално отношение, пристрастия. Арбитражът казва следното: "Атомстройекспорт" предявава 7 иска, тези искове са на стойност 1,2 млрд.евро. Арбитражът казва така: 3 от тези искове ще бъдат уважени затова, защото са свързани с Допълнение №5, което е по отношение поръчването на оборудването с дълъг цикъл на производство и всички дейности, които са свързани с това Допълнение №5. По отношение на останалите 4 иска, които са свързани с претенции за ескалация на цената, с претенции за неустойки за пропуснати ползи, за работа извършена извън предмета на договора – арбитражът отхвърля тези искове. И казва – тези искове са неоснователни, защото между вас никога не е имало договор и тези условия никога не са били договаряни. Но по отношение на оборудването, което НЕК си е поръчал и то е 673 млн. евро, платен е аванс, който е в размер на 84 млн. евро, това означава, че вие действително сте поръчали това оборудване и трябва да си го платите. Така, че ние в момента трябва да платим ето това оборудване, което е поръчано…

Водещ: И не можем да кажем – няма да платим, няма да платим – като в онази пиеса?

Теменужка Петкова: Ами за съжаление няма как.

Водещ: Добре, кажете обаче имаме ли нужда ние от АЕЦ "Белене"? Има ли нужда въобще страната ни от втора атомна централа?

Теменужка Петкова: Ами вижте, когато става въпрос за такива големи енергийни проекти, аз лично като икономист, като човек, който цял живот се е занимавал с финанси винаги си задавам следния въпрос – на първо място, има ли потребност от един такъв проект?

Водещ: Има ли?

Теменужка Петкова: На второ място – как ще бъде финансиран такъв един проект? На трето място – каква ще бъде цената на продукцията, която този проект ще реализира, има ли кой да го купи на тази цена?

Водещ: И какво изчислихте като икономист?

Теменужка Петкова: И според мен такъв един анализ е направен още през далечната 2005г., когато се взема решение за стартиране на този проект. И тогава, в този анализ се правят едни допускания, които са свързани с потреблението на електрическа енергия през 2020-та, 2030-та година…

Водещ: И?

Теменужка Петкова: Тези прогнози за съжаление не се сбъдват. Това, което се случва към настоящият момент, забелязва се спад на потреблението и то не само в България, това е тенденция, която е характерна за целия регион. Но така или иначе, трябва да гледаме този въпрос и от една друга гледна точка – това, което предстои да се случи в сектор енергетиката, и по конкретно, това което предстои да се случи след конференцията в Париж. Във връзка с опазване на околната среда и климата и ясният ангажимент, който страните поеха тогава за опазване на околната среда, и съдбата на централите, които работят на въглища. Трябва да ни накарат да се замислим по отношение на това, с какво ще заместим ние тези базови мощности? Така, че има поле за размисъл в тази посока, но това трябва да се направи след един…

Водещ: Това няма ли да са след 30г. остарели мощности, не е ли…

Теменужка Петкова: Ами 2035г. трябва да са настъпили едни много сериозни действия в тази посока, по отношение на въглищните централи, до 2050-та трябва да бъдат елиминирани. Така, че ние трябва да мислим затова, как всъщност ще осигурим тези мощности. Знаете, че АЕЦ "Козлодуй" работи по удължаването на живота на 5 и 6 блок, но така или иначе този ресурс също ще приключи в един момент.

Водещ: Да, така е, само кажете, наистина ли следващите 30г.,както каза Трайчо Трайков, който също беше министър на енергетиката, ние в следващите 30г. няма да имаме нужда от допълнителни мощности. Така ли е според вас?

Теменужка Петкова: Ами това, което показват цифрите показва, че потреблението спада, износът на електрическа енергия от България за съседните страни също бележи спад. Но, пак казвам, трябва да се мисли и в другата посока, какво ще правим…

Водещ: И отвъд тези 30г. Сега, изтече ни времето, обаче аз се изкушавам да ви задам още един въпрос, защото много ви упрекват за връзки с Москва и сега вкл. и с АЕЦ "Белене". Знаете от ДСБ са много настръхнали, но това е друга тема, явно "Белене" е много сложно. Само кажете, току що се появи една информация, че ние май ще възраждаме Бургас - Александруполис, сега ако и Южен поток възродим, става си тройния шлем на финала. Защото руснаците са казали, че да не чета, то е много голям пресрелийз, че много сте въодушевени вие, от българска страна и не искате да се маха компанията. Изобщо, предстои Бургас - Александруполис да бъде възроден като АЕЦ "Белене"?

Теменужка Петкова: Ами вие знаете, че по отношение на тази компания, едноличен собственик на капитала е Министерство на финансите. По отношение на проектът Бургас – Александруполис има мораториум наложен върху този проект, но…

Водещ: Лесно може да падне, въпросът е има ли въодушевление да строим Бургас – Александруполис?

Теменужка Петкова: Ами не, такова въодушевление на този етап няма как да има. Такива разговори не се водят, не са водени и няма как да…

Водещ: Казал го е директорът на "Транснефт" Николай Токарев – българските партньори не искат фирмата да се закрива, гледат в перспектива…

Теменужка Петкова: Може би г-н Токарев е имал предвид това, че това е една компания, която може да се ползва за в бъдеще, както между България и Гърция за бъдещи съвместни проекти в областта на енергетиката, във връзка с диверсификацията…

Водещ: Отричате, че има някакви разговори, преговори, задкулисни разговори за възстановяването на Бургас – Александруполис?

Теменужка Петкова: Такива разговори не са водени, не.

Водещ: И финално, заради нестабилността в Турция Гегов е казал, че може да се нарушат някои пътищата на газа, изобщо диверсификацията да се наруши. Опасно ли е това, което се случва, от гледна точка на енергетиката?

Теменужка Петкова: Вижте, това което се случва в съседна Турция в никакъв случай не е за подценяване, но по отношение на диверсификацията ние имаме много ясна стратегия и следваме своите планове, които сме предначертали. Ето сега, в събота, предстои с моя румънски колега предстои да дискутираме как върви строителството на интерконектора България-Румъния….

Водещ: А как върви, кога ще стане готов откога го чакаме…

Теменужка Петкова: Ами надявам се есента България вече наистина да има първия интерконектор. Така, че ето това ще бъде една наистина много добра новина и ще бъде действие в подкрепа на нашите усилия за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ.

Водещ: Благодаря за този разговор.

bTV, "Лице в лице"