Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Нашето правителство е първото, предприело спешни мерки за спиране на течовете в енергийната система

Водещ: Буквално преди минута стана ясно вече какво е решил енергийният регулатор за цената на тока и започваме с това. Хубавата новина за нас, битовите потребители, е, че на практика ще има понижение на цената, нали така?

Теменужка Петкова: Да, точно така.

Водещ: С колко е точно понижението?

Теменужка Петкова: С 0,11% - това е информацията, която както вие, така и аз чухме от брифинга на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) г-н Иван Иванов.

Водещ: За нас хубавата новина е, че вместо очакваното увеличение от около 1% на практика имаме намаление.

Теменужка Петкова: Да, очакваното увеличение беше близо 2%.

Водещ: Близо 2%, да. Сега обаче неприятната новина за бизнеса и за синдикатите, защото ги видях заедно да протестират, е, че от 1 август такса "Задължение към обществото" от почти 19 лева скача на 38 лева за мегаватчас. И те казаха "Стачка, бунтове". Беше ли възможно това да се избегне всъщност е въпросът?

Теменужка Петкова: Аз и друг път съм имала възможност да заявя и пред вашите зрители, че всъщност по отношение на това каква ще бъде цената на електрическата енергия, компетентността е изцяло в КЕВР. Това е комисия, зад която стои българският парламент, нейните комисари са доказани експерти, зад тях застанаха всички политически партии, така че смятам, че ние нямаме основание да се съмняваме в компетентността и обективността на решението на КЕВР. Но когато става въпрос за цената "Задължение към обществото", която всъщност стана причината за изразеното притеснение и недоволство от страна на индустрията, трябва да знаем следното: до настоящия момент цената "Задължение към обществото" се плащаше от битовите потребители в размер на 53 лева, а индустрията заплащаше 18,93 лева цена "Задължение към обществото". С настоящото си решение КЕВР на практика постави на равни основи както битовите потребители, така и индустрията и определи една и съща цена "Задължение към обществото", която както всички сега разбрахме, ще бъде 38 лева.

Водещ: Вместо 40, което се очакваше всъщност.

Теменужка Петкова: Вместо 40, както беше заявено в първоначалните прогнози на КЕВР. Това намаление за индустрията - искам да внеса яснота по отношение на това как ще се развият нещата оттук нататък във връзка с тази цена "Задължение към обществото". Както вече стана известно, трите министерства – на енергетиката, на финансите и на икономиката, имахме ангажимент, който изпълнихме: да разработим наредба, която да осигури намаляването на тежестта върху индустрията във връзка с разходите от енергията от възобновяеми енергийни източници. Тази наредба е в изпълнение на насоките на Европейската комисия по отношение точно на този вид намаляване на тежестта върху индустрията. Ние я разработихме и съгласно критериите, които сме определили, и съгласно параметрите, които са заложени в нея, след нейното нотифициране от страна на Европейската комисия, тъй като тя е изпратена в Европейската комисия, трябва да бъде нотифицирана и тогава да влезе в сила. То тогава големите енергоемки предприятия, каквато е голямата индустрия и каквато всъщност е главна част от членовете на КРИБ и на АИКБ, те на практика ще могат тези, които изразходват електрическа енергия над 30 гигаватчаса годишно, ще ползват намаление, което ще бъде в размер на 85% от тази компонента.

Водещ: От тази цена?

Теменужка Петкова: Да, от компонентата…

Водещ: От 38-те лева?

Теменужка Петкова: 38-те лева – тази цена се състои от няколко компонента. Те ще ползват намаление от 85% само върху компонентата, която е свързана с разходите за енергия от възобновяеми енергийни източници. В резултат на това намаление цената за индустрията, за голямата индустрия, която генерира разход на електрическа енергия над 30 гигаватчаса годишно, ще бъде около 19 лева. А пък индустрията, която генерира разходи за електрическа енергия от 10 до 30 гигаватчаса годишно, ще ползва намаление от 50% или нейната цена "Задължение към обществото" ще бъде около 26 лева. Така че…

Водещ: Кога очаквате това да се случи?

Теменужка Петкова: В наредбата е записано, че това облекчение ще важи от началото на този ценови период. Т.е. от 1 август индустрията трябва да бъде спокойна, че тя ще получи своето намаление. Но тя ще влезе в сила, едва когато бъде нотифицирана от страна на Европейската комисия.

Водещ: Прогноза?

Теменужка Петкова: Ние сме провели доста разговори с нашите колеги от Европейската комисия. Процедурата, която искаме, е пренотификация на тази наредба, което означава, че всяка една клауза от наредбата ще се разглежда в диалогов режим, което ще ни даде възможност да ускорим максимално бързо този процес, така че наредбата да влезе в сила максимално бързо.

Водещ: Колко бързо може да влезе от ваша гледна точка?

Теменужка Петкова: Да се надяваме, че тя ще влезе в сила може би някъде до края на септември и началото на октомври месец.

Водещ: Е то много бързо тогава, да. Затова настоявах за някаква приблизителна.

Теменужка Петкова: Имаме уверението на нашите партньори от Европейската комисия, че те ще положат необходимите усилия, както от наша страна, така и от тяхна страна, за да бъде ускорен този процес. Но индустрията трябва да бъде спокойна, че ще ползва това намаление от началото на ценовия период, тоест, от 1 август.

Водещ: Тоест, когато и да влезе в сила тази нотификация, те ще си вземат така да се каже. Ще им ги връщате ли? Как ще стане? Или някакви намаление за следващи?

Теменужка Петкова: Точно така. Ще се разработи механизъм за приспадане.

Водещ: Приспадане от цените. Това е много важно, защото тъкмо щях да ви попитам – вчера чух бизнесът да говори, че с новите цени на тока, а държавният регулатор поощрява кражбите в енергетиката и работи в ущърб на обществото. Те искат оставката на Иван Иванов, на председателя на комисията.

Теменужка Петкова: Както вече споменах, нямаме основание да се съмняваме в обективността и професионализма на КЕВР. Все пак да не забравяме, че българският парламент стои зад тези комисари. Ние нямаме основание да се отнасяме с недоверие към това, което те правят. По отношение на това дали се стимулират кражбите в енергетиката…

Водещ: С тези цени.

Теменужка Петкова: …аз спокойно мога да кажа следното – аз оценявам високо тази загриженост за енергийния сектор в България, която проявява цялото наше общество, в това число синдикати, работодателски организации. Знаете ли, считам, че тази загриженост щеше да има много по-голям ефект, ако тя беше проявена може би 9-10 години назад във времето, тогава, когато в сектор "Енергетика" се взимаха решения, които решения сега ние трябва да платим тяхната цена. Това са решенията за т.нар. "големи инвестиционни проекти": АЕЦ "Белене", "Цанков камък", които генерират от 3.7 млрд. дефицит, дефицитът, който те генерират е 2.3 млрд. лева. Така че такава една загриженост може би щеше да бъде изключително навременна на цялото ни общество, ако беше проявена в един доста по-ранен период от време. По отношение на кражбите така наречени в българската енергетика…

Водещ: Само не казвайте, че ги няма, защото вие самата разкрихте голяма част от тях в другото ви качество, когато бяхте шеф на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).

Теменужка Петкова: Да, не към казала такова нещо. Но искам да кажа следното.

Водещ: За енергийните кражби няма да спорим.

Теменужка Петкова: Няма да спорим категорично. Но искам да кажа следното, че нашето правителство е може би първото, което предприема изключително бързи и решителни мерки, които са насочени именно към това да спрат течовете в системата.

Водещ: Как? Кажете най-важната и първата мярка?

Теменужка Петкова: Първата и най-важна мярка, която ние предприехме, беше промяната в Закона за енергетиката още от февруари 2015 година. Вие знаете, че с тази промяна, на практика, се спряха преференциите за т.нар. "ВЕИ производители". Оттук нататък няма да има преференции за всички ВЕИ централи, които ще бъдат изградени оттук нататък. Няма да има преференциални цени. От енергийния микс бяха изключени топлоелектрическите централи, заводските централи, които не произвеждат по високо ефективен и комбиниран начин. Само за 2014 година загубите на Националната електрическа компания (НЕК) от когенерации и топлофикационните дружества е 231 млн. лева. Това са все мерки, които смея да твърдя, че ще дадат и дават своя резултат. Ние бяхме тези, които предложихме и със Закона за енергетиката беше въведен финансов контрол по отношение на всички енергийни предприятия, които влизат и формират енергийния микс. Това са всички частни предприятия, които формират микса. И в момента Агенцията за АДФИ извършва поредица от проверки точно във ВЕИ сектора, като само с ВЕИ сектора започнаха тези проверки. Оттук нататък предстоят проверки в заводските централи, в топлоелектрическите централи. Така че смея да твърдя, че това, което ние до този момент направихме, показва ясната воля на правителството да се сложи край на тези порочни практики в сектор "Енергетика", и той да стане наистина предвидим и стабилен сектор.

Водещ: Добре, аз още малко искам да ви върна към цената на тока, защото и при предишното напрежение, което се създаде преди месец, Борисов каза, че и той щял да стачкува заедно с бизнеса. И той твърди, че и досега ще настоява. Тези дни го чух да говори, че прави всичко по силите си, да не се увеличи цената на тока и индустрията. Има ли някакъв разнобой? Вие говорили ли сте с Борисов на тази тема?

Теменужка Петкова: Разнобой категорично няма. Премиерът лично се ангажира с целия този процес, свързан с проблемите на българската енергетика. И още при първите симптоми, които показа индустрията и синдикатите във връзка с прогнозата за ценово решение от страна на КЕВР, правителството и премиера реагирахме веднага, като бяха проведени поредица от срещи лично при премиера, с индустрията, със синдикатите, с представители на правителството, на които срещи ние имахме възможност да обсъдим в много откровен и много коректен диалог проблемите в сектора и това какво правителство би могло да направи като изпълнителна власт.

Водещ: Те вчера бяха пак на протест, казаха: От септември нови протести, ако това нещо се случи, – което се случи – увеличаването на тази цена. И изобщо, ще има ли мир някога?

Теменужка Петкова: Аз смея да твърдя, че българското правителство направи всичко онова, което беше необходимо, така че ангажиментите, които ние поехме да бъдат изпълнени, така че да се стабилизира сектора максимално бързо. Такива спешни мерки бяха предприети точно с тази цел – да бъде стабилизиран сектора, и изходните данни, които да бъдат предоставени на КЕВР при взимането на ценовото решение, да дадат един по-оптимален вариант, който да не позволи увеличението на цената на електрическата енергия. Както виждате, в резултат на мерките, които ние предприехме, КЕВР е оценила тяхното финансово изражение, в резултат на което и цената за битовите потребители – планираното увеличение от близо 2% няма да се случи.

Водещ: А какво щеше да стане, ако все пак Иван Иванов, комисията и другите комисари кажеха: Няма да увеличаваме цената на тока за индустрията? Какво щеше да се случи на практика? Щеше ли нещо да се случи чак толкова драматично?

Теменужка Петкова: На практика КЕВР работи с един финансов модел, в който са заложени определени параметри. И комисарите и г-н Иван Иванов няма как да не отразят предприетите мерки от страна на правителството. Просто от нас се искаше много бърза реакция, която ние демонстрирахме, разбира се, и българският парламент, който прие законодателни промени, които законодателни промени отново дадоха възможност да бъде намален дефицита в НЕК, който да позволи на КЕВР да промени изходните данни, и това нещо беше взето предвид. И то нямаше как да не бъде взето в предвид. Аз бях сигурна, че КЕВР ще отчете тези мерки.

Водещ: Защото щеше рухне нещо...

Теменужка Петкова: Те са наистина много важни, много съществени. Нека само да се спра на една от тях – може би най-важната мярка и най-важната промяна в Закона за енергетиката сега, именно създаването на Фонд сигурност на електроенергийната система. Този фонд, който смея да твърдя, че една много важна стъпка към решаването на проблемите с дефицита в НЕК, и една стъпка, една крачка напред към подготовката за преминаване към либерализиран пазар. Нещо, което ни предстои надявам се съвсем скоро – в началото на 2016 година – нещо, за което ние много упорито се готвим и работим и в момента.

Водещ: Ще падне ли цената като се либерализира продажбата на еленергия? Борсата до какво ще доведе? Аз съм чувала две коренно противоположни становища, и то на добри експерти. Едните казват: Цената на тока ще хвръкне нагоре, другите казват: Не, рязко ще намалее. Според вас?

Теменужка Петкова: Едно ще бъде сигурно с либерализацията на пазара – тогава цената на електрическата енергия ще се определя по възможно най-обективния и най-адекватен начин, а това е условията, които диктува пазарът. Цената на електрическата енергия ще зависи единствено и само от пазара. Тук обаче трябва да бъде ясно следното: КЕВР ще има вече много по-ограничени функции и няма да се питаме тогава какво решение ще вземе комисията, за да определи цената на електрическата енергия, просто, защото тя ще бъде определена от най-обективния критерий, а именно пазарът. Дали ще отиде нагоре, дали ще падне надолу, то това ще бъде решение на пазара. И това ще бъде възможно най-справедливата цена.

Водещ: Вашето усещане обаче какво е?

Теменужка Петкова: Мисля, че още е рано да говорим за това каква ще бъде цената на електрическата енергия след либерализацията на пазара. Просто няма такъв ясновидец, който може да прогнозира каква ще бъде цената. Но КЕВР тогава ще има ролята да определи таксата "Пренос" и таксата "Достъп", и тази цена, която е свързана със "Задължението към обществото". Това ще прави тогава КЕВР. А каква ще бъде цената, ще каже пазарът.

Водещ: Два кратки отговора ще ви помоля. Кога ще бъде готова интерконекторната връзка с Гърция?

Теменужка Петкова: Интерконекторната връзка с Гърция – това, което зависи от българска страна се прави, и ние работим изключително упорито в тази посока. За съжаление, политическата нестабилност в съседна Гърция стана пречка ние да не можем да подпишем окончателното инвестиционно решение в сроковете, които бяхме определили. Но аз се надявам, че сега с новия министър на енергетиката съвсем скоро ще имам разговор, и се надявам подписването на окончателното инвестиционно решение да бъде факт съвсем скоро.

Водещ: Съвсем накратко можете ли да ми кажете – у нас се създаде страхотна истерия около ветропарковете, соларните панели и т.н., но това е екологичната енергия в крайна сметка. Даже, така да се каже, по-левият кандидат за президент на Америка Хилъри Клинтън казва, че иска да осее цяла Америка в соларни панели, защото това е екологично чисто. У нас обаче на тях се гледа като на някаква враждебна история, като на някакви диверсанти, които са кацнали по българските полета. Как ще се намери равновесието между екоенергията и високата цена на тока там?

Теменужка Петкова: По отношение на екологичната енергия, на т.нар. "зелена енергия", има определени европейски директиви, които България като страна-членка на Европейския съюз е длъжна да спазва и спазва. Ние сме изпълнили своите ангажименти по отношение на транспонирането на тези директиви, имаме закон, който урежда функционирането на тези производители на електрическа енергия от възобновяеми източници. Според мен, проблемът с този тип енергия – тя безспорно е най-чистата енергия, безспорно натам е насочено и бъдещето в този сектор, но според мен, основният проблем при нас е липсата на планираност от страна на държавата по отношение на това как трябваше да се развие този сектор.

Водещ: Разбрах ви – грешката този път е в държавата. Благодаря ви за този разговор.

31.07.2015