Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Жечо Станков: Наличното количество газ в хранилището в Чирен е достатъчно за период над 2 месеца

Водещ: Добър ден на зам.-министъра на енергетиката Жечо Станков, който имаше и лични впечатления от това как се справят хората в Ардино, конкретно, и на други места. Здравейте, г-н Станков.

Жечо Станков: Добър ден на вас и на вашите слушатели.

Водещ: Вече стана ясно, че спешно ще бъдат променени наредбите за сервитутите. Очаквате ли съпротива от страна на екоорганизации например при уточняването на конкретните параметри и бързината, с която това ще се случи?

Жечо Станков: Важно е какво реално ще се случи, дали наистина ще има такава съпротива. През изминалата седмица голяма част от населението бедстваше не заради друга причина, а заради лошите метеорологични условия и нямаше как да им противодействаме с човешки сили. Смятам, че ще се съобразят с това нещо и ще са осъзнали къде са проблемите и действително ще бъдат направени промени в наредбите и няма да има съпротива.

Водещ: Имате ли готовност да говорите за конкретни текстове? В какви срокове ще може да се направи промяната?

Жечо Станков: За конкретни текстове – не, защото знаете, че наредбите, които ще бъдат променяни, не са само в ресора на Министерството на енергетиката, а и в ресора на други ведомства. Това ще бъде стиковано и междуведомствената координация, която беше на много високо ниво по време на бедствието, ще продължи и след него, за да се предприемат всички превантивни действия и да се избегне това в перспектива.

Водещ: От електроразпределителните дружества отидоха и по-далеч, говорейки за това какво може да се направи в бъдеще, за да се предотвратят подобни поражения по енергийната система. Вкарването на проводниците под земята – колко реалистично звучи това в момента?

Жечо Станков: Ще дам пример със Смолян. Градът беше захранен най-бързо на местата, където проводниците бяха под земята. Видя се, че там те са най-малко уязвими. Въпрос на време е да могат да бъдат преустроени тези проводници от наземни в подземни. Действително си пролича, че градовете, които са захранени с подземни проводници бяха с възстановено захранване най-бързо.

Водещ: Aктивността в това отношение на държавата ли трябва да бъде или не?

Жечо Станков: Работата отново трябва да бъде съвместна, защото това не е просто да хванеш един проводник и да му намериш място под земята. Свързано е с координация както на министерства и на местно ниво, така и по инициатива на ЕРП-та. Работни групи ще продължат да мислят как да бъде намален рискът от подобни ситуации в перспектива.

Водещ: Смятате ли, че трябва да се търси някаква отговорност на електроразпределителните дружества за състоянието, в което видяхме, че се намира тяхната мрежа? Изобщо какви са цялостните ви изводи от това бедствие?

Жечо Станков: Отговорност, на когото е необходимо, ще се потърси, но имайки предвид, че бях на мястото, включително и в община Ардино, в селото, което първоначално успяхме да достигнем, така и там вече снегорините и роторните машини прекъснаха почистването заради падналите дървета. Преспите от 2-3 метра действително бяха над възможностите, на която и да е електрическа мрежа, за да може да устои на набезите както на дърветата, така и на натрупалия се сняг по далекопроводите. Всеки е в правото си да търси своите права естествено пред съответните органи. Това в случая не е Министерството на енергетиката, а Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР). Ако някой има претенции спокойно може да се обърне към тях. Ние ще се съобразим и с подадените сигнали и възражения, за да може да го възприемем и да го избягваме подобни случаи през годините.

Водещ: Наводняването на няколко рудника какви последствия може да има, включително социални, според вас?

Жечо Станков: Да, включително ако разгледаме наводняването на рудника в „Мини Марица изток“, не само социалният, отново свързано с националната сигурност. Знаете, че там рудникът беше наводнен заради голямото ниво на водата. Слава Богу, вече отводнен, възстановена е ж.п. линията и доставките на въглища се очаква да бъдат нормализирани. Но както държавният рудник, така и частни рудници пострадаха. Ние по никакъв начин не ги делим, защото те за нас са еднакво приоритетни. А именно от една страна създават работни места, от друга страна внасят и доста високи финанси в бюджета на държавата и бюджета на общините. Правихме всичко възможно и в района на Лъки, където започна наводнението на един от рудниците, направихме всичко възможно да подадем максимално бързо захранване, макар и за часове, за да може да се отводни рудникът. Така че сме работили също приоритетно в насока отводняване на рудниците. Всеки един от проблемите, който ни беше поставен и изникваше в процеса на бедствието, го решавахме с всички налични средства и смятам, че се справихме отлично.

Водещ: Доволни сте въпреки, че вашата оценка малко противоречи на настроението сред хората, които виждаме непрекъснато в репортажи - колко са отчаяни за бъдещето си.

Жечо Станков: Пътувайки още на 7-и между област Смолян и област Кърджали, защото циркулирах между двете области, успях да говоря с хора както от Мадан, така и от Златоград. Хората проявяваха разбиране и казваха: ние виждаме и разбираме какво се случва. Напрежението повече идваше при хората, които се отопляваха с ток. Знаете, че преминаването на отопление с твърдо гориво не е така лесно. Срещахме разбирането на хората, защото те виждаха всичките екипи, които са по места и как се борят с преспите. Нашите екипи буквално пълзяха, за да стигнат до далекопроводите, които са повредени. Разполагаме със снимков материал, от който се вижда как четири човека от екипа на ЕСО са се качили на огромна височина на самия стълб, за да възстановяват далекопровода. Правихме това, което е извън човешките възможности, за да може максимално бързо да им възстановим захранването и те го виждаха и бяха доволни от създалата се организация.

Водещ: Аз предполагам, че анализът на това, което се случи, няма да свърши с края на снега.

Жечо Станков: В никакъв случай.

Водещ: Включително и в парламента се разгоряха страсти около начина, по който държавата реагира на бедствието и със сигурност анализът ще продължи.

Два въпроса извън тази тема: до 31 март е срокът, в който Министерски съвет трябва да препотвърди договорът с „Уестингхаус“. Какво да очакваме да се случи?

Жечо Станков: Там е създадена работна група, в която присъстват както представители на „Уестингхаус“, така и представители от страна на АЕЦ-а, на БЕХ (Български енергиен холдинг) и от страна на Министерството на енергетиката. Повярвайте ми, че клауза по клауза се оглежда договорът, който е подписан от предшествениците ни, и съответно ще бъде оценена всяка една от тези точки преди да се вземе решение. Така че комисията заседава, работната група заседава и очакваме в перспектива да видим какво се случи там.

Водещ: Две седмици остават. Ще стигне ли времето?

Жечо Станков: Да, действително времето е малко, но се работи по оценката. Не трябва да прибързваме с решението си.

Водещ: Има ли вариант да не се спази този срок и да отидем отвъд 31 март?

Жечо Станков: Към този момент не мога да се обвържа с това, че ще бъде удължаван, най-малкото заради това, че работната група в момента работи с добри темпове и към този момент мисля, че няма да има нужда от удължаване,поне към този момент.

Водещ: Вторият въпрос е свързан с газовите доставки, които, знаем,с а подсигурени до края на март по отношение на конфликта между Украйна и Русия. Какво е състоянието на запасите в Чирен?

Жечо Станков: В Чирен в момента разполагаме с над 200 млн.куб.м. газ, като дневната ни консумация, в зависимост от метеорологичните условия, варира като средната е около 8 млн. куб.м. газ на ден. Това, което ние превантивно сме направили е преведеният разговор с нашите южни съседи – Гърция. В момента по интерконектора с Гърция, потокът тече към южната ни съседка и изнасяме 3млрд. куб.м. годишно, печелейки от транзитните такси. От гръцка страна имат готовност чрез техния терминал за втечнена газ да ни подадат газ реверсивно, за да можем да балансираме нашия пазар. Отделно по самата газопреносна и газоразпределителна мрежа имаме достатъчни количества, с които само чрез намаляване на налягането да издържим няколко дни.

Водещ: Няколко дни.

Жечо Станков: Не, за самата мрежа няколко дни, а от там нататък Чирен ни дава възможност поне над 60 дни да захраним държавата без проблем.

Водещ: Добре. Благодаря ви за разговора.

Жечо Станков: Като естествено това е свързано и с някакви ограничителни режими. Например, където е възможно, топлофикациите да бъдат помолени да преминат на алтернативните горива, които те имат в запас. Така че в момента нямаме притеснения. Превантивно сме взели всички мерки, за да са спокойни всички потребители на природен газ.

Водещ: А защо не се нагнетява още в Чирен?

Жечо Станков: Чирен, както всички хранилища функционират по следния начин: нагнетява се през летните периоди, за да може през зимните периоди количествата да бъдат използвани за балансиране на по-високата консумация. Така че най-малко технологично би било проблем към този момент да тръгнем веднага да нагнетяваме. Би могло да доведе до увреждане, ако щете, на самите сондажи в хранилището. Към момента не е необходимо нагнетяване.

Водещ: А вашата прогноза каква е? Ще се стигне ли до аварийният вариант или не?

Жечо Станков: Ние сме готови и за двата варианта.

Водещ: Благодаря Ви. Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков.