Теменужка Петкова: Няма опасност за доставките на природен газ за страната

Водеща: Теменужка Петкова – министър на енергетиката. Фалира ли енергетиката, или по-скоро в колапс ли е енергетиката и фалира ли НЕК – първи въпрос?

Теменужка Петкова: За никого не е тайна, че енергетиката е в тежко състояние и това тежко състояние не е от вчера или от днес. Смея да твърдя, че то датира 10-12 години назад. Проблемите в енергетиката са натрупани за един дълъг период от време. Tежкото състояние на енергетиката се дължи на много и различни фактори. Не можем да кажем, че колапсът, в който е енергетиката в момента, се дължи на един или друг фактор – те са комплексни. Един от факторите е свързан с решения, които Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е взимала в миналото, тези решения не са икономически обосновани. Другият фактор е свързан с проектите, които българската страна и НЕК са реализирали през годините – имам предвид АЕЦ "Белене", "Цанков камък".

Водеща: Да говорим малко в числа и цифри, не знам точно… Но 600 милиона лева загуба в края на 2014 г. – това прогнозира новият шеф на НЕК. Това звучи стряскащо.

Теменужка Петкова: Да, очакваната загуба на НЕК е около 600 милиона, а загубата на НЕК само от регулирания пазар, т.е. разликата между цената, по която НЕК купува енергията и е длъжна да я продава, се очаква да бъде около 850 милиона.

Водещ: 850 милиона?

Теменужка Петкова: Да.

Водеща: Правилно ли разбираме, че НЕК купува на една цена, която е по-скъпа, и продава на по-ниска цена?

Теменужка Петкова: Да, точно така.

Водеща: Абсолютно знаейки, че това води до сериозни загуби.

Теменужка Петкова: Точно така.

Водеща: Да, защо е въпросът, защо се случва?

Теменужка Петкова: Това е един дефицит, който е заложен. НЕК като обществен доставчик на електроенергия е длъжен да изкупува енергията на една цена и да я продава. Изкупува я по 190 лева и я продава за 125 лева. Сами разбирате, че няма компания в света, която да издържи на подобна разлика в цените.

Водещ: Само че тази подобна разлика не се ли дължи на политическия натиск за това цената на тока да не се увеличава драстично?

Теменужка Петкова: Да, това е и една от причините, поради която енергетиката ни е в подобно състояние, тъй като години наред цената на тока беше използвана за това да се потушават определени социални проблеми, а това не бива да бъде така. Трябва да се преустанови с тази практика, тъй като има редица други мерки и програми, които могат да бъдат предприети, за да се преодолее този проблем с цената на тока.

Водеща: Трябва ли да се вдигне всъщност цената на тока сега – вашето експертно мнение в тази посока, тъй като шефът на НЕК твърди, че това не е необходимо да се прави? Как тогава пълним дупката?

Теменужка Петкова: Цената на тока я определя единствено ДКЕВР. Изпълнителната власт не бива да се намесва по този начин в работата на независимия орган.

Водещ: Ами не бива, но много пъти сме питали членовете на този орган и те казват, че политическата намеса е факт и няма какво дори да я обсъждаме.

Теменужка Петкова: Политическата намеса в миналото наистина е била факт и неслучайно започнах с това, че това е една от основните причини за състоянието на енергетиката днес. Това са решения, които са взимани без да бъдат икономически мотивирани. Но това, което може би е обнадеждаващо в случая, е, че енергийната комисия миналата седмица прие промените в Закона за енергетиката, където е предвидено, че регулаторът, ръководните органи на ДКЕВР ще се избират вече от парламента. Много се надявам, че това ще бъде една допълнителна гаранция за независимостта на този орган и експертизата на хората, които работят там.

Водещ: И в крайна сметка какво да разбираме сега – вашата позиция е за вдигане цената на тока, или не? Защото Петър Илиев казва: "Аз не искам", но прозвуча като…

Водеща: Че е против просто, но това не означава, че…

Водещ: Но прозвуча като "Трябва, но аз не искам". Вие какво ще кажете?

Теменужка Петкова: Аз лично смятам, че вдигането на цената на тока не е начинът, който да запълни дефицита в системата, защото трябва да бъдат предприети и други мерки. Една от тези мерки е да се работи в посока за постигане на енергийната ефективност. Това е една мярка, която смятам, че ще бъде изключително полезна за това да се намали разходът на електроенергия, оттук да се намалят и сметките, които хората трябва да плащат. От друга страна ще останат свободни пари, които ще влязат в обръщение.

Водещ: Министър Петкова, нека да не си говорим за енергийна ефективност, когато имаме проекти като АЕЦ "Белене", като "Цанков камък", които са изяли главата на НЕК в случая.

Водеща: Над 1,3 милиарда може би само за АЕЦ "Белене". Това….

Теменужка Петкова: 3,5 милиарда е общата задлъжнялост на НЕК. В това число 1,2 милиарда са задълженията на НЕК към производителите на електроенергия. Останалият дефицит е натрупан във връзка с тези злополучни проекти – "Белене" и "Цанков камък".

Водеща: В дългосрочен план няма как да ни се размине увеличението на цената на тока, нали? Няма как да се заблуждаваме в тази посока.

Теменужка Петкова: В дългосрочен план ДКЕВР, отчитайки всички обективни факти и обстоятелства, ще прецени налице ли са условия за повишаване на цената на тока.

Водещ: А в краткосрочен план ние ще разберем ли имената на хората, които са виновни за конкретните проекти – АЕЦ "Белене", кой колко пари на кого е раздал, "Цанков камък", прословутият проект, който и в миналото управление на ГЕРБ беше споменаван нееднократно? Ние ще разберем ли в крайна сметка заради кого сме задлъжнели и заради кого ще фалира НЕК?

Теменужка Петкова: По отношение както на проекта АЕЦ "Белене", така и на хидровъзела "Цанков камък" са извършвани множество проверки от контролните органи. Агенцията за държавна и финансова инспекция в периода от 2009 г. до 2013г. извърши поредица от проверки и финансови инспекции. Резултатите, които установи Финансовата инспекция, бяха наистина стресиращи. В тези доклади са посочени всички факти, обстоятелства, посочени са хора, имена, фирми. Докладите са изпратени на прокуратурата. Много се надявам колегите от прокуратурата да работят по тази тема. Преди да напусна Агенцията за държавна финансова инспекция постъпи писмо от прокуратурата, че е образувано досъдебно производство за причинени вреди в особено големи размери.

Водеща: Вие напуснахте, или ви принудиха да напуснете, по времето на Орешарски? Тогава финансовият министър Петър Чобанов, си спомням, ви помоли да си тръгнете, след тези разкрития за АЕЦ "Белене". Така ли беше?

Теменужка Петкова: Да, това беше причината за моето освобождаване.

Водещ: А вие следите ли дали има развитие по тези казуси?

Теменужка Петкова: Разбира се, че следя. Това, което знам, е, че прокуратурата в момента продължава да работи. Има образувани следствени действия…

1 2 3