Проектът за изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй" е подкрепен от Националното събрание на Република Корея

Проектът за изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ свали снимката

Министър Малинов разговаря в Сеул с председателя на Комисията по търговия, индустрия, енергетика, МСП и стартъп компании в Националното събрание на страната Ли Чулгю

Проектът за изграждане на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", който е най-големият не само в България, а и в целия регион, има пълна подкрепа на институционално равнище от страна на Националното събрание на Република Корея. Това стана ясно по време на срещата на министъра на енергетиката Владимир Малинов с Ли Чулгю, председател на Комисията по търговия, индустрия, енергетика, МСП и стартъп компании в Националното събрание на страната, в която участва и изпълнителният директор и президент на Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън (Hyundai Engineering and Construction) Юн Йънг Джун. "Оценяваме високо готовността на Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън да работи съвместно с Уестингхаус Електрик Къмпани, така че двете компании заедно да предоставят интегрирана услуга по инженеринг, доставки, строителство и въвеждане в експлоатация на новите мощности. Това ще гарантира успешната реализация на проекта в заложените срокове", подчерта министър Малинов пред своите домакини. Участниците в срещата подчертаха общото си виждане за реализация на проекта при стриктно спазване на първоначално заложения график и бюджет.

Министър Малинов и председателят на Комисията по търговия, индустрия, енергетика, МСП и стартъп компании в Националното събрание на страната Ли Чулгю обсъдиха и потенциалните възможности за задълбочаване на сътрудничеството между двете страни като поеха ангажимент да насърчат съвместната им дейност във всички сфери от взаимен интерес. "Република Корея е важен партньор в областта на решенията за справяне с климатичните промени, възобновяемите енергийни източници и енергийна ефективност, ядрената енергетика, новите енергийни технологии и други", подчерта министър Владимир Малинов по време на посещението си в Националното събрание на Република Корея. По думите му насърчаването на инвестициите на компании от двете страни в сферата на енергетиката ще допринесе за осъществяване на енергийния преход.

Пред представителите на Националното събрание на Република Корея българският енергиен министър подчерта натрупания 50-годишен опит на страната ни в експлоатирането на ядрени мощности. В тази връзка бе дискутирана и темата за обсъжданите в Република Корея перспективи за изграждане на хранилище за отработена ядрено гориво. Двете страни ще обменят опит и в изграждането и експлоатацията на водно-електрически централи и помпено-акумулиращи водноелектрически централи като най-перспективни мощности за съхранение на енергия.

 

отпечатай тази страница