Министерството на енергетиката представи в Бургас Програмата за енергия от ВЕИ за домакинствата

свали снимката

Министерството на енергетиката представи в Бургас Програмата за енергия от възобновяеми източници за домакинствата. Събитието се състоя в енергийния офис към общината в рамките на изложението „ВЕИ, превозни средства с нулеви емисии и зарядна инфраструктура“. Присъстваха представители на бизнеса, граждани, на местната власт, енергийни специалисти и др.  

Анна Камбурова, експерт в отдел „Енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници“ в министерството, представи най-важните етапи от програмата и коментира най-често дискутираните теми, свързани с условията, необходимите документи и стъпките за кандидатстване. Обявената процедура за предложения по т. нар. инвестиция 2 – подкрепа за използването на възобновяеми източници в домакинствата и жилищните сгради, насърчава приложението на чистата енергия в бита. Нейната основна цел е да стимулира използването на екологично чиста енергия и да съдейства за намаляване потреблението на твърди и неефективни източници на топлинна енергия от домакинствата. По процедурата ще бъде предоставено финансиране за закупуване на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване  и на фотоволтаични системи до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на енергия. Инвестицията е в подкрепа на домакинства с неефективни отоплителни уреди на твърдо гориво. Общият бюджет по програмата е 240 млн. лв., от които 140 млн. лв. по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост и 100 млн. лв. – национално и частно съфинансиране.

В рамките на изложението в Бургас беше представен и компонент „Нисковъглеродна икономика“ от Националния план за възстановяване и устойчивост, в който е включена инвестиция 2 - подкрепа за използването на възобновяеми източници в домакинствата и жилищните сгради. Г-жа Камбурова поясни, че отговори на всички постъпили въпроси се публикуват на интернет страниците на Министерството на енергетиката и на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН 2020), където всеки може да получи допълнителна информация. На въпросите се отговаря писмено в 10-дневен срок. До момента екипът на Министерството на енергетиката е публикувал отговори на повече от 320 въпроса, което свидетелства за сериозния интерес към програмата.     

Изложението и съпътстващите го събития целят да информират гражданите и бизнеса за постигнатото и проблемите в публичния и частния сектор при изграждане на фотоволтаични и соларни инсталации, както и да очертаят  практическите предимства, които осигурява програмата за потребителите. В обсега на вниманието са също инсталации за отопление и охлаждане на база ВЕИ, умни решения за сгради, подпомагащи управлението на енергията и енергийната ефективност, прилагането на изолационни материали и технологии за подобряване на енергийната ефективност на сгради, новини за зарядната инфраструктура за нулево емисионни средства и за превозни средства с нулеви емисии.

отпечатай тази страница