Теменужка Петкова: Успяхме да стабилизираме финансовото състояние на българската енергетика

Водещ: "Още от деня" започваме с Теменужка Петкова, министър на енергетиката. Здравейте, добре дошли!

Теменужка Петкова: Здравейте!

Водещ: Преди да Ви попитам за актуалните събития, свързани с енергетиката, един политически въпрос, свързан с издигането на Росен Плевнелиев за президент от ДСБ – нещо, което той веднага отрече, между другото той ще бъде и в "Панорама" тази вечер предполагам, че обстойно ще развие своите аргументи. Вие как смятате, подобни практики защо се допускат в българския политически живот?

Теменужка Петкова: На мен лично ми е трудно да коментирам какво точно е провокирало тази инициатива, но смятам ,че президента е дал достатъчно ясен отговор и е изразил своята позиция по отношение на тази номинация.

Водещ: Вие как възприехте излизането на Ивайло Калфин от кабинета? Това за Вас добра или лоша новина беше?

Теменужка Петкова: За мен това беше изненада, да си призная честно изненада и то не особено приятна, тъй като един от основните аргументи за това партия АБВ да напусне управлението на страната беше изтъкнато състоянието на българската енергетика.

Водещ: И Вие се засегнахте, нали?

Теменужка Петкова: Това всъщност, как да кажа дали съм се засегнала е силно казано, но определено не се почувствах добре на фона на усилията, които полагаме вече година и половина, както правителството, така и българския парламент, така и КЕВР да стабилизираме сектора и ако нашите колеги от партия АБВ виждат като проблем в сектор енергетика това, че ние работим за неговото стабилизиране, не само че работим, ами и успяхме да стабилизираме сектор енергетика, ако за тях е проблем това, че ние работим за диверсификацията на източниците за доставка на природен газ и работим за пълната либерализация на електроенергийния пазар, ако това е проблем, то това звучи доста притеснително,. Но за мен беше изненада още повече и поради това, че ние година и половина работим много добре с един много добър експерт в областта на енергетиката от страна на АБВ, какъвто е господин Кирил Цочев. Той е член на комисията по енергетика в българския парламент и ние работим много добре година и половина, той познава в детайли проблемите в българската енергетика, много пъти сме обсъждали какво трябва да се направи в сектора, за да се стабилизира той, какви действия трябва да бъдат предприети. Нещо повече, ние работихме много активно по промените в закона за енергетиката, които бяха извършени през миналата година и смея да твърдя, че тези промени, които ние направихме, в закона за енергетиката, реформите, коти извършихме, вече дават своите първи резултати.

Водещ: С господин Кирил Цочев ще прекратите ли съвместната си дейност?

Теменужка Петкова: Не, в никакъв случай.

Водещ: Той като народен представител от АБВ, въпреки че би трябвало вече да е опозиционна сила, би трябвало да разполагате с негови потенциал във всички случаи.

Теменужка Петкова: Разбира се, аз смятам ,че всеки един човек, който има желание да помогне и би могъл да помогне на сектор енергетика винаги е добре дошъл и винаги аз лично съм склонна да чуя мнението на всеки, критиката на всеки, стига тя, разбира се да бъде градивна и да бъде конструктивна.

Водещ: Някои даже направиха връзка между сондажите в Черно море за газ и оттеглянето на АБВ, Вие виждате ли някаква връзка между тези сондажи и аргументите на АБВ, или това е само някаква инсинуация?

Теменужка Петкова: Това, което със сигурност може да се каже, е, че началото на тези сондажи в блок "Хан Аспарух" в дълбоко Черно море и едно от първите решения на настоящото правителство на Борисов в сектор енергетика, свързано с взимането на решение за търсене и проучване на дълбоко Черно море в блоковете "Силистар" и "Терес" е наистина изключително важно и революционно като решение в областта на енергетиката. Това е много трудно решение, което не всеки се осмелява да вземе в рамките на своя мандат. Вие знаете ,че премиерът Борисов и в рамките на първия кабинет беше взето решението за търсене и проучване на блок "Хан Аспарух", сега беше взето решението търсене и проучване в блок "Силистар", тези действия, ако тези проучвателни сондажи бъдат успешни, нещо, на което ние всички се надяваме, ако това нещо се случи ,това ще доведе до две много важни неща за България, за българската икономика като цяло. На първо място това ще ни даде сигурност на доставките и на второ място това ще доведе до това ние да имаме едни по-конкуренти, по-добри цени на енергийните ресурси, като това, разбира се, води и до много по-конкурентна икономика. Ето защо толкова важен е този въпрос, свързан с диверсификацията на източниците за доставка на природен газ и с развитието на местния добив.

Водещ: Да, разбрах Ви. Миналата седмица излезе една интересна новина, която аз прочетох тук в студиото, когато г-н Касчиев беше. Става въпрос за факта, че САЩ и ЕС са одобрили строителството на южния газов коридор, който ще осигури доставки на газ от Азербайджан. В официалното съобщение на Вашингтон е спомената и България, най-вече с важността на интерконектора Гърция-България. Ние ще успеем ли обаче да се включим в този огромен проект и ще бъдем ли готови заедно с, явно с онези строители, които подготвят цялата тази връзка до България и Гърция?

Теменужка Петкова: Както правилно отбелязахте, изключително важен проект по отношение на южния газов коридор е интерконектора Гърция-България. Изграждането на този интерконектор е изключително важно не само за България и Гърция, то е важно за целия регион на югоизточна Европа. Това е…

Водещ: Ами оказва се за цяла Европа е важен.

Теменужка Петкова: Точно така. Това интерконекторът, който ще ни даде реална възможност за диверсификация, това е междусистемната връзка, която ще ни даде възможност да стигнем до нов, отделен, различен от руския газ източник за доставка на природен газ – именно газ от каспийския регион. Така че този проект е изключително важен и неи работим много активно за неговото реализиране. Съвсем наскоро приключи първата фаза от пазарния тест във връзка с изграждането на интерконектора Гърция-България, това, което се получи като резултат от тази първа фаза на пазарния тест, макар и необвързваща, е, че 9 компании заявиха и резервираха капацитет, който капацитет е 4, 380 млрд. кубични метра газ годишно и надхвърля първоначалния капацитет на този газопровод, който е от 3 до 5 млрд. кубични метра газ, така че ние работим много активно в тази посока. Сега предстои да стартира и втората фаза от пазарния тест. Тя трябва да приключи втората половина на месец септември, така че българското правителство работи изключително активно в тази посока и се надявам, че този проект наистина ще бъде реализиран в рамките на сроковете, които сме разписали и които сме определили с нашите партньори от ЕК.

Водещ: Днес беше публикувана една интересна информация, свързана с НЕК, която може да бъде глобена с до 300 млн. лв., заради злоупотреба с господстващо положение в търговията с електроенергия. КЗК предяви на дружеството обвинение в нарушение на антимонополни правила при провеждането на търгове за продажба на ток през ноември 2014 година. Ако това се случи и действително НЕК бъде глобена с тези пари, въпреки че глобата може да бъде обжалвана по съдебен ред, смятате ли, че това ще бъде още един удар по фалита на НЕК.

Теменужка Петкова: Както Вие споменахте, тук става въпрос за нарушение, което е извършено през месец ноември 2014 година. Още с встъпването в мандат на нашия кабинет…

Водещ: Вие встъпихте декември?

Теменужка Петкова: Ноември, на 7 ноември. Всъщност ние установихме, че са налице действия от страна на предишното ръководство на НЕК, които ние считахме за проблемни и нарушаващи правилата. По този повод ние изпратихме сигнал до прокуратурата, тя от своя страна е направила съответните разследвана и е сезирала компетентния орган, който е КЗК. Сега оттук нататък предстои да видим какво ще бъде произнасянето на КЗК и какво ще бъде нейното решение.

Водещ: Добре, обаче хипотетично тази сума е непосилна за НЕК. Вие взимате заеми, за да може да стабилизирате НЕК и сега изведнъж тази сума, ако трябва да бъде платена, няма ли финансово да бъде нарушен дисбалансът, който Вие горе-долу стабилизирахте последните месеци?

Теменужка Петкова: Да, може да се каже, че я стабилизирахме и НЕК през 2015 година намали своята загуба в сравнение с 2014 година, която беше 586 млн. лв., то сега към 31 декември 2015 година тази загуба е 196 млн. лв. Тоест за една година ние успяхме да намалим загубата на НЕК с 390 млн. лв., но това не означава ,че ние не трябва да спазваме законите и, че ние, когато видим, че е налице нарушение или,че има данни за нарушение, да не сезираме компетентните органи. Преди всичко трябва да бъдат спазвани законите.

Водещ: Ще успеете ли тази година да намалите още загубата и въобще има ли възможност НЕК някога да отиде 0:0 или примерно  с един лев печалба да излезе на годишна база.

Теменужка Петкова: Много се надявам съвсем скоро това да бъде факт. За първи път от много години насам НЕК реализира печалба от своята регулаторна дейност, това е нещо, което не се беше случвало много дълго време, но в резултат на промените, които бяха направени в закона за енергетиката, в резултат на ценовото решение на КЕВР и реформите НЕК реализира печалба от своята регулаторна дейност. Аз ще спомена само няколко цифри по отношение на финансовото състояние на БЕХ като цяло и дружествата, които попадат в него. Тъй като най-големият измерител е какво е състоянието на финансите, ще Ви кажа няколко цифри – ако към 31.12.2014 година наличните парични средства в държавната енергетика са били в размер на 486 млн. лв., то към 31.12.2015 година тези средства, това са реалните парични средства по сметките на дружествата…

Водещ: На държавните дружества в енергетиката?

Теменужка Петкова: Точно така…са 990 млн. лв.

Водещ: Два пъти.

Теменужка Петкова: А към днешна дата малко преди да дойда при Вас просто проверих. Към настоящия момент държавните дружества от енергетиката имат по сметките си 1 млрд. 202 млн. лв. Така че това смятам ,че са достатъчно ясни показатели, достатъчно ясни индикатори за това, че секторът се стабилизира.

Водещ: Дори и със заема, който БЕХ взе, заради "Мариците"?

Теменужка Петкова: Точно така. БЕХ трябваше да вземе този кредит, за да може да бъде решен един от основните проблеми в сектора, който се беше създал в последните години, а именно междуфирмената задлъжнялост. Тази междуфирмена задлъжнялост се генерираше от това, че НЕК не можеше да се разплати с двете американски централи, които пък от своя страна не можеха да покрият своите задължения към българските мини във връзка с доставките на въглища за тези две централи и към момента, в който ние трябваше да се разплатим с тях задълженията на НЕК бяха 1, 142 млрд. лв. От този 1, 152 млрд. лв. 356 млн. лв. ние веднага приспаднахме и те отидоха директно в мините и двете американски централи на практика погасиха своите задължения към тях и реалните парични средства, които отидоха към двете централи бяха малко над 780 млн. лв. Мините пък от своя страна успяха да погасят всичките си задължения към бюджета – 110 млн. лв. влязоха директно в бюджета, 60 млн. лв. бяха задълженията на мините към НАП, 50 млн. бяха задълженията на мините за концесионни възнаграждения. Тези концесионни такси не бяха внасяни в бюджета от 2012 година

Водещ: Добре, както говорите Вие а и аз Ви слушам много внимателно излиза, че лека по лека, макар и бавничко има опция българската енергетика да поема въздух, не само да поема въздух, а даже да започне да диша. Така ли е наистина?

Теменужка Петкова: Така е, българската енергетика наистина започва да диша.

Водещ: В другата област да влезем обаче, преди да Ви попитам за атомната енергетика и доколко тя има почва у нас, не знам дали прочетохте една друга, не знам дали да я нарека новина, или по-скоро хипотеза за международния арбитраж в Париж, който вече бил взел вътрешно решение по съдебния спор между НЕК и руската "Атомстройекспорт" заради спрения проект на АЕЦ "Белене". Като предявеният от руснаците иск е за над 2 млрд. лв., а очакванията са НЕК да бъде осъдена да плати около 1, 200 млрд. лв. Вие като министър имате ли някаква информация във връзка с хода на това дело?

Теменужка Петкова: Това е един много сложен арбитраж, ние за радост сме осигурили адекватна правна защита по отношение на това дело. Очакваме произнасянето на арбитража, може би до края на месец юни, така че съвсем скоро предстои да разберем.

Водещ: Вашите очаквания какви са, защото тук колегите пишат, че едва ли не решението е взето и цитират конкретни числа?

Теменужка Петкова: Моите очаквания са за едно справедливо решение на арбитража, но нека да изчакаме и ще видим какво ще бъде ток.

Водещ: Кажете сега понеже наближава 1 юли, около 1 юли Вие притеснявате ли се на 1 юли?

Теменужка Петкова: Не, нямам основание сега да се притеснявам.

Водещ: Тази година има ли основание дори ако Вие не се притеснявате и българите да се притесняват с новата цена на тока, въпреки че не е във Вашата компетенция, но Вие при всички положения се интересувате какви решения взима регулаторът, нали?

Теменужка Петкова: Разбира се. Не се притеснявам, защото от доста години насам може би за първи път регулаторът има едно ръководство, което е много компетентно, обективно, така че аз нямам основание да се притеснявам за това какви решения ще вземе регулаторът по отношение на цената на електрическата енергия. Моят ангажимент и ангажиментът на изпълнителната власт във връзка с ценообразуването в сектор енергетика е свързан с това ние да вършим нашата работа, свързана с реформите в сектора, свързана със стабилизирането на сектор енергетика, а по отношение на цената КЕВР, разбира се, ще каже каква ще бъде тя, но на базата на резултатите, които показва държавната енергетика за последната една година и половина аз смятам ,че българските граждани не трябва да се  притесняват за това каква ще бъде цената на електрическата енергия.

Водещ: Имате ли някаква статистика, свързана с либерализацията на пазара вече и за битови потребители?

Теменужка Петкова: Може би е важно да поясня това, че пълната либерализация на електроенергийния пазар, за да стане факт трябва да бъдат направени няколко много важни стъпки – както знаете ние работим със Световната банка и съвсем скоро тя ще представи окончателния вариант на модела, финансовия модел за пълната либерализация на пазара, междувременно ние започнахме работа по подготовка на текстове, свързани с промяна в закона за енергетиката, тъй като пълната либерализация на електроенергийния пазар преминава и през законодателни промени, едва когато тези законодателни промени станат факт, тогава бихме могли да говорим за това, че този процес вече е финализиран и вече е завършен. Другата много важна част от процеса по пълна либерализация е именно свързана със защитата на уязвимите потребители – вече сме на път да финализираме и съвсем скоро предстои да обявим какви всъщност ще бъдат мерките за защита на уязвимите потребители, как ще определим тези лица, които попадат под категорията "енергийно бедни граждани" и тези лица, които ще получат съответно помощ, една част от нея под формата на финансово подпомагане, друга част под формата на други мерки, нефинансови, свързани със защитата на интересите на потребителите.

Водещ: Разбрах Ви. Накрая само да Ви попитам, Вие със сигурност сте проследили интервюто с господин Касчиев, той е много разтревожен от проблема с отработеното ядрено гориво на АЕЦ "Козлодуй", тъй като от една година ние вече не го изпращаме в Русия, а ние нямаме подготвени депа за него. Работите ли в тази посока, нещо положително?

Теменужка Петкова: Да, работи се и в тази посока. Колегите от АЕЦ "Козлодуй", от БЕХ разглеждат този въпрос и трябва да бъдат спокойни колегите от енергийния сектор…

Водещ: Че няма да има опасност с отработеното гориво?

Теменужка Петкова: Да, няма да има опасност, предприемат се необходимите мерки, знаем за тази тема, тя не е от вчера, така че работим и в тази посока.

Водещ: Благодаря Ви за това интервю. Успех!

БНТ, "Още от деня"