Министър Петкова: Стопанисваните от НЕК язовири са в добро експлоатационно състояние

Водещ: След падналите снегове имаше изключително много проблеми в много населени места, именно с липсата на ел.енергия. Дали все още има такива населени места и проблеми за хората? Министър Теменужка Петкова е при нас. Населени места без ток има ли, госпожо Петкова?

Теменужка Петкова: Не. Към настоящия момент няма населени места без електрическо захранване. Искам само да отбележа, че при създалата се отново кризисна ситуация и трите електроразпределителни дружества и Електроенергийния системен оператор реагираха много адекватно и за по-малко от 72 часа беше възстановено електрическото захранване във всички населени места в страната, където имаше проблеми.

Водещ: Причината старата мрежа ли е? И кога ще се стигне до момент, в който няма стотици хиляди хора да остават без ток?

Теменужка Петкова: Причината е комплексна. На първо място, видяхте какви бяха и метеорологичните условия. Получи се обледяване на електропроводите, което доведе до скъсване на места и това от своя страна води до прекъсване на електрическото захранване.

Водещ: Тъй като питаме и хората какво биха ви попитали във "Фейсбук" страницата ни, Георги и Мария Георгиева показват – тези стълбове са на над 30 г., какво очаквате? И виждаме един огънат стълб – било то заради вятър или заради силния снеговалеж. Действително това ли е обаче основният проблем?

Теменужка Петкова: Аз бях точно на това място. Това е в едно село Гложене в област Враца, където всъщност беше най-тежко положението. Аз бях там на мястото. Действително този стълб е доста стар. Разговаряхме и с колегите от ЧЕЗ, в чиято територия се намира тази инфраструктура. Те поеха ангажимент, обясниха че в своята инвестиционна програма са предвидили средства за възстановяването и за подмяната на такива стълбове, които са доста стари и водят до проблеми. Но и снегът, който беше паднал, беше наистина много сериозен.

Водещ: Температурите продължават да бъдат ниски. Ще издържи ли енергийната ни система? Може ли да се очаква някакъв срив, ако наистина се повиши с много висок процент потреблението на електричество?

Теменужка Петкова: Българските граждани трябва да бъдат спокойни. Нашата електроенергийна система е стабилна. В момента товарът, който е в мрежата е 6000 мегавата, всички мощности работят. Така че няма основание за притеснение.

Водещ: Притеснения обаче се появиха и след изнесена информация от Корнелия Нинова, депутат от БСП, затова че голяма част от язовирите, за които е имало предписания всъщност не са ремонтирани, не са поправяни и възстановени, продължават да бъдат опасни. Има ли такива и под вашата шапка и които са риск за населени места и за хора?

Теменужка Петкова: На първо място искам да кажа, че това което госпожа Нинова сподели вчера, всъщност аз лично мога да го определя като една спекулация със страха на хората. Това нещо не бива да се допуска, тъй като всички държавни институции, които имат отношение към този процес, тези институции не са никак малко, работим в много добра координация. Предприети са необходимите мерки. Знаете, че беше променено и законодателството. От 1 януари тази година е в сила промяната в закона, съгласно която е определен органът, който ще отговаря за техническото състояние на тези язовири. Това е Държавната метрологична агенция към Министерство на икономиката. Националната електрическа компания чрез своето предприятие "Язовири и каскади" стопанисва 40 от язовирите, които са всъщност и едни от най-големите язовири в страната. Искам да отбележа, че в това предприятие работят едни от най-добрите специалисти в България в тази област.

Водещ: Там да, но големите проблеми идват от едни безстопанствени язовири. Изобщо държавата погрижила ли се е за тях?

Теменужка Петкова: Държавата се е погрижила затова. Знаете, че беше направена една междуведомствена група, която имаше за задача да идентифицира точно собствеността на тези язовири. Така че в голяма част от проблемите по изясняването на собствеността вече са решени и всяка една от институциите е поела своята отговорност. Така че хората трябва да бъдат спокойни.

Водещ: Говорим за електричество и за спокойствието на хората, за безопасността им от язовирите. Но да бъдат ли спокойни спрямо това, което коментирахме дни преди настъпването на Новата година, а именно либерализацията на пазара на цените на електроенергията?

Теменужка Петкова: От 19 януари Българската независима енергийна борса работи в реално време. Виждате, че нищо драматично не се случва. Стартът на борсата беше, смея да твърдя, доста успешен. Така че хората трябва да бъдат спокойни. Мисли се за тях. Другият много важен момент, който е свързан с либерализацията, това е защитата на уязвимите потребители. Това е нещото, което касае пряко хората, всеки един от българските потребители. Искам да ги уверя, че заедно с нашите партньори от Европейската комисия, от Главна дирекция "Енергетика", имаме съвместна работна група, която до края на април трябва да разработи критериите за определяне на уязвимите потребители и съответно мерките, които трябва да бъдат предприети, за да бъдат защитени хората.

Водещ: Като че ли, ако впрегнем лошата енергия на българина, има една такава приказка, че можем да захраним няколко електроцентрали и България ще светне като Лас Вегас. Но и черните събития в последно време са, може би, и част от това. Ако впрегнем, госпожо Петкова, всичко което ни се случва като лоша енергия, може наистина да светнем като Лас Вегас или Ню Йорк, не мислите ли?

Теменужка Петкова: Аз бих призовала тази необуздана агресия да бъде просто елиминирана. Смятам че голяма част от проблемите ни идват от тази агресия, която виждаме около себе си. Ако бъдем малко по-смирени, ако бъдем малко по умерени, смятам че нещата ще се нормализират.

Водещ: Агресия има и между държавите обаче – Русия, Турция. Каква пък е съдбата на "Южен поток" в целия този конфликт? Спря ли, не спря ли? За пореден път, като че чухме, че е прекратен официално?

Теменужка Петкова: Излезе съобщение, че е прекратен с компанията, която е свързана с изграждането на морската част на "Южен поток". Това е "Южен поток-транспорт.БВ", компанията, в която България няма никакво участие. Там акционерът е "Газпром", така че това си е едно решение на акционерите, към което ние нямаме на практика отношение.

Водещ: Интерконекторната връзка с Гърция, изобщо като говорим за газ и за тръби, за диверсификация на различните източници, къде сме в тази схема?

Теменужка Петкова: Интерконекторната връзка Гърция-България е много важен проект. Това е стратегически проект, който проект ще ни даде възможност за реална диверсификация на източника за доставка на природен газ. Знаете че след дълги години прекъсване на този процес, ние успяхме на 10 декември да подпишем окончателното инвестиционно решение за изграждането на този проект. Съгласно Пътната карта, която е разработена на базата на това решение през октомври месец ние трябва да стартираме строителството по изграждане на газопровода. А през втората половина на 2018 г. интерконекторът Гърция-България трябва да е въведен в търговска експлоатация.

Водещ: Част от това, което планирате за 2016 г. е стабилизация на енергийния сектор. Когато говорим за НЕК и дълг над 3 милиарда, за каква стабилност става въпрос?

Теменужка Петкова: Когато говорим за дефицита в НЕК трябва да правим разлика между стария дефицит, който е натрупан до момента, който е 3 милиарда и 700 милиона и текущият дефицит. По първоначални счетоводни данни НЕК за 2015 г. успяхме да намалим загубата на НЕК, която през 2014 г. беше 586 милиона, сега за 2015 г. тази загуба ще бъде 2018 милиона. Виждате, че в рамките на 1 година успяхме да свием много сериозно загубата в НЕК. Това се дължи, разбира се, не реформите, които бяха извършени. На промените в законодателството, на свиване на разходите в системата. И нещо друго, много важно, е свързано с дейността НЕК по отношение на регулаторната му дейност. За първи път НЕК от много години насам ще реализира положителен финансов резултат от своята регулаторна дейност. Така че смятам, че за българската енергетика много е важно това, че през тази 1 година ние успяхме да положим основите за изграждането на визията на енергетиката и реформите вече дават резултат.

Водещ: Благодаря ви. Министър Теменужка Петкова за всичко актуално, свързано с енергетиката и селата, които бяха без ток, но вече са с възстановено електроподаване.

bTV, "Тази сутрин"