Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Сигурността на доставките и на енергийната мрежа са приоритет на правителството

Министър Петкова: Сигурността на доставките и на енергийната мрежа са приоритет на правителството свали снимката

Проектът за газов хъб е перспективен за България

"Гарантирането сигурността на доставките на енергийни ресурси, както и функционирането на енергийната мрежа в България са основен приоритет в работата на правителството". Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на дискусия "Привеждане в действие на възможностите: интегриране на европейския, руския и азиатския енергиен сектор". Енергийният министър участва в 19-я Петербургски международен икономически форум.

Пред участниците в кръглата маса Теменужка Петкова представи предимствата на българските енергийна и газопреносна системи. По думите й средногодишно в страната се произвеждат между 42 и 43 тераватчаса електроенергия. От тях се изнасят около 11 тераватчаса за съседните на България страни. "Така страната ни остава важен фактор на енергийния пазар в региона", подчерта тя. "Около 34% от електроенергията в България се произвежда от АЕЦ "Козлодуй". Затова и една от основните ни задачи е да удължим живота на 5-ти и 6-ти блок на атомната централа", каза Петкова. "Работим успешно с руските ни партньори от „Росатом" и забавяне в тези програми няма да има", категорична бе тя.

Друг приоритет на българското правителство е пълната либерализация на електроенергийния пазар в страната. Според Петкова това ще даде възможност продажбата на електроенергия да се осъществява изцяло при пазарни условия. Амбициозната ни цел е това да се случи в началото на 2016 г.

По време на дискусията министър Петкова представи и разработения от правителството проект за изграждане на газов хъб на територията на България с приемо-предавателна точка около град Варна. "Проектите, които са част от концепцията за газов хъб, са включени в десетгодишния план за развитие на Европейската мрежа на операторите за пренос на природен газ ENТSOG", каза Петкова. По нейните думи проектът за газов хъб е изключително важен и перспективен за България. Енергийният министър акцентира върху предимствата на българската газопреносна мрежа, като изтъкна, че 80% от компресорните станции в региона се намират на територията на нашата страна. "В момента българският газопреносен оператор "Булгартрансгаз" работи за увеличаване капацитета на 4 от 6-те компресорни станции за транзит", каза Петкова. Тя допълни още, че за реализацията на проекта от ключово значение е както изграждането на междусистемните газови връзки, така и разработването на местните находища на природен газ в дълбоко Черно море.

Министерството на енергетиката работи приоритетно по реализацията на газовата връзка с Гърция. До края на годината се очаква да се изгради и връзката с Румъния. Разговорите с турската страна по съвместната междусистемна връзка също са в напреднал етап. Министерството на енергетиката ускори работата и по връзката със Сърбия, за която в момента върви процедура по избор на консултант.

"Физическата свързаност между страните ще даде възможност да се свържат и пазарите", подчерта Теменужка Петкова.

отпечатай тази страница