Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Работната група "Енергетика" към Българо-германския съвет за коопериране заседава в София

 Работната група свали снимката

Министерството на енергетиката е домакин на 15-та среща на работната група „Енергетика“ към Българо-германския съвет за коопериране, която се провежда днес. Заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков откри заседанието и запозна участниците с актуалното състояние и перспективите за развитие на енергийния сектор в страната. "Осигуряването на устойчиво развитие и конкурентоспособност на енергийния сектор, както и сигурност на доставките са сред основните приоритети на правителството в енергетиката", подчерта г-н Станков. Добрата инфраструктура и свързаността със съседните държави са от решаващо значение за изпълнение на тези приоритети, стана ясно от думите на г-н Станков. Той запозна участниците в дискусията с актуалния статус на четирите междусистемни връзки.

В момента България произвежда 181 млн. куб. м. природен газ годишно и внася около 3 млрд. куб. м. Чрез конкурсите за търсене и проучване в блоковете "Силистар" и "Терес", както и с напредването на работите в блок "Хан Аспарух" в дълбоко Черно море се разчита особено да намалят тази зависимост. "Надяваме се до около месец и половина да имаме избрани изпълнители за "Силиста" и "Терес", посочи заместник-министър Станков.

Разширяването на капацитета на газовото хранилище в Чирен от 550 млн. до 1.1 млрд. куб. м. годишно е един от основните приоритети в работата на "Булгартрансгаз", който ще съдейства за подобряване на енергийната сигурност, каза изпълнителният директор на компанията Георги Гегов. След приключването на проекта от хранилището ще могат да се добиват по 10 млн. куб. м. газ дневно.

Съвместно с бизнеса от региона е избрано трасето на бъдещия газопровод до Пирдоп, Златица и Панагюрище, чието строителство се очаква да започне през следващата година, стана ясно още от думите на г-н Гегов. До месец трябва да завърши предпроектното проучване на газопровода до Свищов. Газификацията на Банско е третият проект, финансиран по линия на Международния фонд Козлодуй.

Участниците в работната група "Енергетика" се запознаха и с работата на енергийния регулатор, както и с възможностите за партньорства между български и германски енергийни компании. През октомври в Берлин предстои заседание на Българо-германския съвет за коопериране, където дискусиите по тези теми ще продължат.

отпечатай тази страница