Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Промените в Закона за подземните богатства, с които се транспонират изискванията на директивата за минните отпадъци, са изготвени и предстои внасяне в МС

Измененията в Закона за подземните богатства, с които се транспонират в българското законодателство изискванията на Директива 2006/21/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно управлението на отпадъците от миннодобивните индустрии са вече са изготвени и предстои внасянето им в МС. С проекта са унифицирани дефинициите на понятията, с които боравят директивата и законът. Уредена е и процедурата за информиране и участие на засегнатата общественост при издаване на разрешителни на оператори на съоръжения за минни отпадъци. Проектът регламентира и правния ред за обобщаване и предоставяне на информация от задължените лица и компетентните органи с цел надлежно изпълнение на задълженията за изготвяне на доклади до ЕК от страна на Единния орган за управление на подземните богатства. С проекта се доуточняват също и специфичните задължения на операторите на съоръжения за минни отпадъци във връзка с опазването на човешкото здраве и околната среда. Новите норми регламентират ясни законови критерии и процедури за превантивен, съпътстващ и последващ контрол върху управлението на минните отпадъци.

Припомняме, че страната ни е обект на наказателна процедура от страна на ЕК за неприети европейски норми в управлението на минните отпадъци.  Още през август 2012 г. със заповед на министъра на икономиката, енергетиката и туризма е сформирана междуведомствена работна група, която да изготви нов Закон за подземните богатства.  Междувременно през февруари 2013 г. България е получила запитване от ГД „Околна среда“ на ЕК, свързано с въвеждането на директивата за минните отпадъци в националното законодателство. С оглед на това задачите на работната група са променени  и й е възложено изготвянето само на промени в ЗПБ, за да не се допусне нарушаване на европейските норми за управление на минните отпадъци.  Такъв проект е бил изготвен, разгледан от Министерския съвет и приет на първо четене от парламента.  Той обаче така и не е бил разгледан на второ четене от 42-то Народно събрание.  Днес проектът е отново преработен, като от него са отпаднали текстове, които нямат отношение към транспонирането на Директива 2006/21/ЕО и са отстранени технически грешки. Предстои текстът да бъде разгледан от Министерския съвет и предложен за обсъждане в Народното събрание.

отпечатай тази страница