Повишаването на ефективността на енергийните предприятия ще допринесе за преодоляване на климатичните предизвикателства
Внедряването на нови технологии за улавяне и съхранение на въглеродни емисии и повишаването на ефективността на производството са ключовите възможности за развитие на българската енергетика в контекста на съвременните предизвикателства, свързани с климатичните промени. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на конференцията "Климатичните изменения и предизвикателства пред българския бизнес и заетостта", организирана от Конфедерацията на независимите синдикати в България и фондация "Фридрих Еберт". Във форума участва и заместник-министърът на енергетиката Николай Николов. Двамата изтъкнаха пред аудиторията, че климатичното споразумение от Париж не поставя нови изисквания към България, извън тези, които страната ни вече е поела като член на ЕС във връзка с пакета "Климат - енергетика".
Без съмнение, Глобалното споразумение за борба срещу климатичните промени, подписано тази година в Париж, е историческо, защото дава посока за устойчиво развитие на националните икономики, каза Теменужка Петкова. По думите на заместник-министър Николов, Парижкото споразумение отбелязва нов етап за увеличаване на колективните действия в световен мащаб за ускоряване на глобалния преход към нисковъглеродно общество, което е устойчиво на климатичните промени.
България спазва и ще продължава стриктно да спазва ангажиментите си по пакета „Климат-енергетика“ на ЕС. Тази рамка до 2030 г., която бе приета през октомври 2014 г., обединява различни цели на политиките в областта на климата и енергетиката, сред които: сигурност на енергийните доставки, конкурентоспособност на икономиките посредством подход, основан на високите технологии и ефективността на разходите и ресурсите, намаляване на емисиите парникови газове и други.
За реализация на тези основни цели българското правителство разработва национален план „Климат – енергетика“ и нова енергийна стратегия, подчерта Петкова. Тя поясни, че в Министерството на енергетиката е създадена работна група за подготовка на стратегията, която трябва да бъде готова през следващата година. Предстои документът да бъде подложен на широка обществена дискусия с всички заинтересовани страни. Целта ни е да постигнем максимален обществен консенсус за предвидените в новата енергийна стратегия политики и мерки, каза още енергийният министър.
Въпреки че документът все още е в процес на подготовка, в аванс от думите на заместник-министър Николов стана ясно, че централно място в него е отделено на устойчивото развитие на минния бранш като основа за конкурентоспособна енергетика.