Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Енергийната система е в готовност да се справи с евентуална усложнена зимна обстановка

Интервю с Теменужка Петкова, министър на енергетиката /пълен текст/

Водещ: "Тази сутрин" продължава на живо по bTV и по bTV Радио. Теменужка Петкова, енергийният министър, гост. Добро утро и за много години.

Теменужка Петкова: Добро утро, благодаря и за много години.

Водещ: Празниците минаха, аварии с тока заради студът по Богоявление, обаче, с такива заглавия ни посрещат вестниците днес. Има ли възможности и предпоставки за срив в електропреносната мрежа, именно заради тези минусови температури, за които ни предупреди Натали преди минути?

Теменужка Петкова: Ами, когато се очаква подобна усложнена метеорологична обстановка, разбира се, подобни аварии никога не са изключени. Важното в тези случаи, е всички институции, всички ЕРП-та да реагират адекватно, да бъдат взети превантивни мерки. Това, което всъщност и ние правим, въз основа на заповедта на премиерът за създаване на Национален щаб. В този Национален щаб са включени всички отговорни институции, вкл. и Министерство на енергетиката със своите дружества, ЕРП-та. Така, че всичко онова, което трябва да се направи в такъв един случай, е да се вземат превантивни мерки и да се оценят рисковете, и съответно, да се положат усилия те да бъдат минимизирани.

Водещ: А вие, все пак, направили ли сте оценка, говорили ли сте с енергийните предприятия, дали те са в готовност за това повишено потребление на ток?

Теменужка Петкова: Ами подобна оценка ние сме направили доста преди да настъпи зимата. В края на месец септември, за втора поредна година, Министерство на енергетиката извърши проверки в трите ЕРП-та и в ЕСО. Точно с тази цел, за да проверим, каква е готовността на тези предприятия за есенно-зимния сезон. Тази проверка я правим превантивно по-рано, за да можем да видим пропуските и там, където има пропуски, ние сме дали указания. Това, което обаче сега сме предприели като превантивни мерки, с оглед прогнозата, която дадоха колегите от НИМХ на БАН, ние сме предприели следните мерки - на първо място, с трите ЕРП-та сме в непрекъсната комуникация, те удвоиха своите аварийни екипи, които ще работят в тези дни с усложнена метеорологична обстановка. Цялата техника, която е необходима, е налична. От друга страна, ЕСО също е с необходимата готовност за да посрещне тези условия. След март 2015г., когато всички помним, че имаше подобна, аналогично усложнена метеорологична обстановка, ние, т.к. извлякохме своите поуки. Непосредствено след това, ЕСО закупи 10 нови UTV машини, които са позиционирани в различни райони на страната, така че да може да се реагира максимално бързо. Имаме рамков договор за облитане с хеликоптер, за облитане с дронове, така че да можем да реагираме бързо и адекватно.

Водещ: Имаше много години, в които се късаха електропроводи заради обледяването, наистина и …

Теменужка Петкова: Ами винаги съществува риск да бъдат скъсани електропроводи, ако е усложнена метеорологичната обстановка. Знаете, че през март 2015г., най-засегнат беше районът на EVN в Родопите, в Смолян. Тогава, близо 32 км. от въздушните електропроводи бяха положени под земята, така, че надявам се да сме минимизирали тези рискове в голяма степен.

Водещ: Миналата Нова година заради различни причини имаше възможност или предпоставки поне да бъде спряно кранчето на газта за България, сега има ли подобни рискове, какво е количеството на газ в Чирен?

Теменужка Петкова: Няма подобни рискове към настоящия момент доставките на природен газ са ритмични. В Чирен е налице близо 361 млн. кубични метра активен газ, така че ние сме подготвени за тази ситуация. Атомната електроцентрала в Козлодуй също работи при нормални условия. Знаете ,че тя има специфичен характер като енергийно предприятие и за да може да се осигури непрекъсваемост на работния процес АЕЦ разполага с необходимата техника, за да почиства пътищата в района, така че да могат работниците и смените съответно да работят нормално, така че предприели сме всички необходими мерки. Българските граждани трябва да бъдат спокойни, електроенергийната система на страната е стабилна. Това, което искам да ги призова, е да спазват указанията на държавните институции и да бъдем отговорни.

Водещ: Няма как да не Ви попитам, поне за да изчерпим темата и с природния газ, и с тока, очаква ли се повишаване на цените на електроенергията?

Теменужка Петкова: Вие знаете кой определя цените на електрическата енергия, това е независимият регулатор. Това, което господин Иван Иванов, председателят на КЕВР заяви, че цените на природния газ, знаете "Булгаргаз" поиска по-голям процент на увеличени на цената на природния газ.

Водещ: Беше одобрено по-малко.

Теменужка Петкова: Но беше одобрено по-малко ,така че повишение на цената, както на електрическата енергия, така и на природния газ, няма да има. Българските граждани трябва да са спокойни.

Водещ: И все пак повишение на цената на природния газ има и беше регистрирано, това ще повлияели на конкретни услуги или продукти?

Теменужка Петкова: Да, но тя е под 5%. Не, няма да повлияе на конкретни услуги.

Водещ: Високо напрежение имаше тези дни покрай празниците с нови обвинения от страна на прокуратурата към бивши министри, към Трайчо Трайков за това, че е продал акции на държавата на далеч по-ниски цени, отколкото е трябвало да ги продаде, свързани с електроразпределителното дружество EVN. Нека да чуем откъс от всичко, което каза той, най-важното, което каза той в ефира ни онзи ден!

Откъс:

Трайчо Трайков: Още юни месец, когато бях номиниран първоначално и по-късно вече към края на кампанията по два различни начина ми беше предадено недвусмислено каква ще бъде съдбата н това обвинение във връзка с какво мое поведение, така че аз имам знаци, по които да съдя за това.

Водещ: Добре, няма да ни кажете от кого е дошло предупреждението, така ли?

Трайчо Трайков: Ами не е от случайни хора и то така че в единия случай, така че да разбера, в другия случай, съвсем директно. Адвокатите, които погледнаха обвинението пък казаха ,че то чисто юридически е пълна глупост. Но това, разбира се, не пречи такъв вид обвинения да се използват като начин за тормоз, за натиск. Разбирате какво означава това за хората, към които се използва този инструмент, за семействата им, а и житейските и политическите им перспективи.

Водещ: Като тормоз, като натиск и към семейството, включително, употреби и думите затова, че прокуратурата когато реши да "опраска" някого, може да го "опраска". Вие виждате ли  вина в неговите действия именно по тази сделка, защо смятате, че е повдигнато обвинение срещу Трайчо Трайков?

Теменужка Петкова: Аз, първо, не се чувствам лицето, което трябва да говори за вина в конкретния случай и в който и да е друг случай, има си компетентни органи, институции, които могат да се произнесат по този въпрос. Имайки предвид това, че в МЕ няма информации, няма и документи във връзка с тази сделка, тъй като тя е реализирана от Агенцията за приватизации и следприватизационен контрол при реда и по условията на Закона за приватизации и следприватизационен контрол. Самата продажба е извършена чрез Българската фондова борса и , разбира се, под контрола на КФН. Трудно ми е да направя подобен анализ.

Водещ: Всички тези неща, които изредихте – БФБ, КФН, АПСК защо не се търси там причината, при условие ,че там се е случило всичко, а се търси в министерството, защото питаме Ви, да, Вие не сте човекът, който да дадете отговор на тези въпроси, но пък сте министър и след една година Вие може да бъдете обвинена  в безстопанственост по същата логика.

Теменужка Петкова: Така е, никой не е застрахован от подобно нещо. Разбира се, ние сме на тези места ,за да носим, взимаме решения и носим отговорност. Всеки, който застане на този стол, трябва да знае, че застава с ясното съзнание за носенето на отговорност за действията, които е предприел.

Водещ: Добре, ако тази продажба се случва по Ваше време, Вие ли ще носите отговорност за нея, или изредените институции, които я контролират –БФБ, КФН, която следи дали всичко се случва по надлежния ред, както и АПСК?

Теменужка Петкова: Аз съм сигурна, че в рамките на това разследване, което прокуратурата провежда, ще бъдат изяснени всички факти, всички обстоятелства, разбира се, и господин Трайков ще може да изложи  своята теза и своите доказателства и съм сигурна, че ще се стигне до обективната истина.

Водещ: Беше обвинен и Симеон Дянков обаче включително за това, че парите не са отишли в пенсионния фонд, а са отишли в бюджета на държавата, най-общо казано, това грешна стъпка ли е?

Теменужка Петкова: Вижте, Законът за приватизация ясно оказва какво се случва със средствата от приходите от приватизация, те отиват в централния бюджет. Обособена част от централния бюджет е така нареченият "Сребърен фонд", така че аз съм сигурна, че господин Дянков също ще обоснове тези свои действия и ще има възможност да предостави цялата необходима информация на прокуратурата.

Водещ: Да, но след като прокуратурата толкова шумно провъзгласява всички тези неща и ги обявява в общественото пространство, явно е достатъчно сигурна в нещата, които е проверила. Може ли това да се приеме като политически акт, като политическо действие от страна на прокуратурата, като удар, включително? Нещо, което изрази като позиция и Трайчо Трайков?

Теменужка Петкова: Това, което стана ясно, че прокуратурата работи по определен сигнал, който е подаден. Тя е длъжна да провери всички факти, всички обстоятелства, които са изложени в този сигнал, но пак казвам сигурна съм, че след като всички страни в този процес представят своите мотиви, своите аргументи, своите доказателства, ще се стигне неизбежно и до обективната истина.

Водещ: Ама някак си има върволица от министри и то все свързани с енергетиката и Трайчо Трайков, включително, Делян Добрев, бившите министри Румен Овчаров, Пламен Димитров, това случайност ли е , или просто там са най-многото пари, защото другите пък обвинения бяха, разбира се за АЕЦ "Белене" и отново безстопанственост и загуба на финансов ресурс?

Теменужка Петкова: Вие знаете ,че за АЕЦ "Белене" нещата датират много отдавна и прокуратурата е сезирана във връзка с проекта АЕЦ "Белене" с резултатите на Агенцията за държавна финансова инспекция още през 2011 – 2012, 2013 година, радвам се, че по отношение на проекта АЕЦ "Белен" прокуратурата ускори процеса по отношение на разследването и съм сигурна, че и там ще се стигне до обективната истина.

Водещ: Да, но тоново с Вас говорихме за Делян Добрев, за неговите действия дали той е спрял плащанията, или по-скоро не ги е спрял, продължили са?

Теменужка Петкова: По отношение на действията на господин Добрев, мога да говоря с факти и доказателства, защото има такива в МЕ, но по отношение на тази процедура, за която ме питате  в момента във връзка с дейността на господин Трайков ми е трудно да взема отношение  точно поради аргументите, които изтъкнах – че това е процедура, която не е извършена от МЕ, извършена е от Агенцията за приватизации и следприватизационен контрол и това излиза извън възможността да се разгледат всички доказателства, всички факти.

Водещ: Колко пари платихме на "Атомстройекспорт" преди новата година, преди празниците всъщност?

Теменужка Петкова: На "Атомстройекспорт" платихме това, което Международния търговски арбитраж отсъди, намалено с разходите за лихви, които успяхме да спестим на българските данъкоплатци - това са 90 млн. лв., благодарение на преговорите, които проведохме с "Атомстройескпорт", с "Росатом" и това, че те се съгласиха да опростят лихвите, които течаха всеки един ден от датата на излизане на решението до датата на плащането. Това са 167 хил. евро на ден. Така че тези лихви ние ги спестихме на българските данъкоплатци и платихме това, което се получи като разлика – 601 млн. евро.

Водещ: 601 млн. евро, което е милиард и 200?

Теменужка Петкова: Милиард 170 и няколко млн. лв.?

Водещ: Лева?

Теменужка Петкова: Лева?

Водещ: А какво ще правим сега оттук нататък, започваме на чисто с нови ядрени мощности. Какво ще се случи с тях?

Теменужка Петкова: Оттук нататък предстои следващата много важна стъпка. Първата и най-важна стъпка беше да излезем от този арбитраж, да приключим тази сага, която продължи няколко години, мисля ,че я приключихме по максимално добър за българската страна начин. Това, което предстои оттук нататък е не по-малко важно и не по-малко отговорно, защото ние ще притежаваме два реактора, притежаваме площадка, за която сме извършили разходи в размер на 1 млрд. и 400 млн. лв. до момента

Водещ: Тез идва реактора цели ли са да кажем ,защото единият беше недовършен?

Теменужка Петкова: Единият е на 100 % готов, а другият също вече е на 100 % готов . Експерти на НЕК, АЕЦ "Козлодуй" направиха 3 инспекции в руската федерация в периода между 21.11 и 30.12, 3 инспекции бяха направени в различни заводи, в които се намира това оборудване, така че това, което мога да кажа е, че съвсем скоро, може би началото на април ще бъдат налични дивата реактора ,а до края на месец август ще…

Водещ: Налични в България. Какво ги правим наистина, паметници на какво ще бъдат? Паметници на глупостта, на корупцията или пък на безотговорното отношение от страна на държавниците в България, защото това са много, много пари, които ние не знаем дали поне ще ги върнем при евентуална продажба включително.

Теменужка Петкова: Така е, това са много пари. Аз само ще припомня, че тези два реактора бяха поръчани през 2008 година с едно допълнени номер 5, без да има договор, който да покаже как ще се изпълни този проект, колко ще струва той, къде ще се продава тази енергия .Само правя това уточнение, за да не забравят българските граждани как се стигна дотук. Но оттук нататък ние трябва да мислим отговорно и трябва да мислим държавнически. Извършили сме разходи в размер на 1 млрд. и 400 млн.., сега платихме 1 млрд. 176 млн. на "Атомстройекспорт" , ние трябва да предприемем някакви действия ,за да минимизираме щетите от настъпване на рискове от допълнителни щети, които биха могли да настъпят. За това, което ние мислим да направим и мислим ,че е най-правилно е да се извърши един задълбочен анализ по отношение на необходимостта от изграждане на нова ядрена мощност, да се обособят активите на АЕЦ "Белене" в отделна компания и тя да бъде приватизирана по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Ако има интерес към този проект, това означава, че той е жизнеспособен, че той е икономически ефективен и обоснован и той ще се реализира. Ако няма такъв интерес, означава, че този проект не е жизнеспособен. Оттук нататък ще се търси друго решение – дали чрез продажба на това оборудване на трета страна, дали по друг ред.

Водещ: Което няма да донесе печалба със сигурност няма да стигнем ако се продава това оборудване?

Теменужка Петкова: Анализите, които ние направихме показват,че продажбата на трета страна не биха позволил ида се възстановят тези разходи.

Водещ: Добре, направи се анализ, Вие ще решите ,че този анализ например е да се построи АЕЦ "Белене", идва следващото правителство и казва, че всъщност според същия анализ по-добре е да не се строи, защото няма да е достатъчно рентабилно за държавата или пък…?

Теменужка Петкова: Точно за да избегнем тези рискове и за да има някаква последователност и разум в българската енергетика ,защото смея да твърдя, че това е най-важното, от което енергетиката се нуждае – да бъде управлявана не с емоции, а с разум и само на базата на икономически обосновани решения. Поради тази причина БЕХ е в процес на сключване на договор с БАН, тя ще разработи, ще направи такъв анализ и ще предложи такова решение.

Водещ: Това още години ли ще отнеме?

Теменужка Петкова: Не, договорът с БАН ще бъде сключен може би следващата седмица.

Водещ: Имаше информации за това, че АЕЦ "Белене" ще бъде китайска, ще бъде ли сега китайска, има ли интерес инвестиционен именно от там? Защото пък доколкото разбрахме те не са пожелали да се прави анализ за това каква ще бъде печалбата в бъдеще или не, просто са решили да инвестират едни пари. Инвестират ли се просто ето така едни пари?

Теменужка Петкова: Определено има инвестиционен интерес към този проект…

Водещ: От Китай?

Теменужка Петкова: Да, Вие знаете ,че тази визита на китайските инвеститори беше и публично оповестена, имаше среща и с премиера Борисов, с вицепремиера Дончев, с мен. На тази среща ние ясно заявихме какви са нашите изисквания по отношение на възможността за изграждане на нова ядрена мощност като ясно посочихме , че такъв един проект може да бъде реализиран без държавна гаранция, без дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия и само и единствено на базата на икономически обоснован проект. От страна на китайските инвеститори беше възприет този наш подход и те заявиха ,че проявяват такъв интерес, но дали ще има такъв интерес, предстои да видим. Това може да стане единствено и само при обявяването на една публична и прозрачна процедура по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

Водещ: Добре, много интересно ще бъде наистина китайска електроцентрала в България, атомна електроцентрала в България. Продължавате ли в политиката между другото?

Теменужка Петкова: Атомната електроцентрала, условието нашето е да бъде с тези два реактора, няма да са китайски , те ще бъдат руски, те ще бъдат руските реактори.

Водещ: Разбира се, казахме го в кръга на шегата ,разбира се, с достатъчно чувство за хумор, но оставате ли в политиката след като изтече в крайна сметка времето на управление на това правителство?

Теменужка Петкова: Нека първо да довършим мандата си, нека, както винаги до сега е било , да бъдем достатъчно отговорни в своите позиции, виждате, че до последния момент всеки един от колегите от правителството, премиерът , всички сме на своите постове, нека да приключим нашата задача до този момент и след това ще видим.

Водещ: Благодаря Ви за това участие! Теменужка Петкова, гост на предаването.

Теменужка Петкова: Аз също Ви благодаря!

bTV, "Тази сутрин"