Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Министър Петкова: Целта на правителството в сектор "Енергетика" е защита на националните интереси

Водещ: А сега енергетика – АЕЦ "Белене" и енергийният шах с Иран, Русия и въобще със света. Добър вечер на Теменужка Петкова, министър на енергетиката!

Теменужка Петкова: Добър вечер!

Водещ: Въпросите са ясни – ще успеете л ида продадете ядреното оборудване от АЕЦ "Белене" на Иран?

Теменужка Петкова: След решението на арбитража по отношение на проекта АЕЦ "Белене" той се превърна в едно огромно предизвикателство за всички нас. Сигурна съм, че решението на това предизвикателство и успешният изход от това предизвикателство ще зависи от обединените усилия на всички нас. Всички трябва да обединим усилията си, за да намерим наистина най-доброто решение във връзка с разрешаването на този казус .

Водещ: Иран изход ли е? Вие бяхте там – Иран един от възможните изходи ли е? Иранците искат ли го?

Теменужка Петкова: Иранците проявиха определено интерес към реакторите, които са произведени за проекта АЕЦ "Белене", но тук трябва да отворим една скоба и а кажем, че тази опция е възможна единствено и само със съгласието и съдействието на нашите партньори от "Атомстройекспорт" тоест България или НЕК няма как сама да инициира и да развие този процес.

Водещ: Точно това щях да ВИ питам – пред Иран разговаряхте ли с Русия?

Теменужка Петкова: Разбира се. Първо разговарях с моя колега министър Новак, след това влязохме в диалог и с нашите партньори от "Росатом", от "Атомстройекспорт", така че ние сме в непрекъсната комуникация с тях и имаме много добър и конструктивен диалог. Изпълнителният директор на НЕК преди два дни се завърна от  Москва, там имаше среща с ;"Атомстройекспорт", на тази среща са обсъдени всички важни теми, важни въпроси, които стоят за разрешаване пред нас, но за да бъде разрешен въпросът с АЕЦ "Белене" сценариите не са много. Единият от сценариите е този, който Вие споменахте…

Водещ: Другият е ако имате частен инвеститор, вярно ли е ,че имате?

Теменужка Петкова: Да, има такъв интерес, сега е много рано да се говори ,да се назовават имена, но определено има такъв интерес.

Водещ: Китаец ли е?

Теменужка Петкова: Нека да запазя отговора на този етап, тъй като все още не сме в тази напреднала фаза на преговори, на разговори. Просто има заявен интерес, но какъв е вариантът, за да може да се реализира този проект като частен проект – вариантът е да се обособят активите на АЕЦ "Белене" в една отделна проектна компания, която да бъде приватизирана чрез Агенциите за приватизации и следприватизационен контрол, да се яви съответно инвеститор, който да довърши проекта като частен.

Водещ: Изцяло частен. Ама кой поема риск частен човек да му строи ядрена централа на негова територия?

Теменужка Петкова: В света има доста ядрени централи, които са изградени с частен капитал…

Водещ: Една от тях гръмна – "Фукушима".

Теменужка Петкова: По принцип законодателството не прави разлика между това какъв е капиталът – дали е частен, дали е държавен, има равнопоставеност по отношение на капитала, такива централи има във Финладния, в Швеция, в САЩ. Важно е този, който ще изгради такава централа, да притежава необходимата квалификация, необходимите лицензии и да спазва съответно законодателството и регулаторната рамка на съответната държава и разбира се всички правила на Международната агенция по атомна енергетика.

Водещ: Сега има и трети вариант – да платим над милиард лв. на руснаците и това е?

Теменужка Петкова: Има и такъв вариант, но този вариант е най-неработещ и най-неприемливият за нас вариант, това означава да платим това оборудване, което на практика няма никаква стойност ,ако то не се използва за това, за което е предназначено и то друга страна означава 1 млрд. 409 лв. да бъдат "отписани" като загуба в НЕК – това са разходите, които са направени през годините във връзка с изграждането на този проект.

Водещ: Добре обаче дори да го продадем на Иран това ще е със загуба, нали/

Теменужка Петкова: Да, трябва да бъдем много внимателни когато обсъждаме този вариант с продажбата на оборудването на трета страна ,защото трябва да си припомним нашия лош опит от 2007/2008 година, когато беше продадено старото оборудване за АЕЦ "Белене" и то беше продадено наистина за жълти стотинки, така че ние не трябва да допускаме това и това не трябва да бъде варианта на всяка цена. Много внимателно трябва да анализираме всеки един детайл от всеки един от вариантите, за да изберем наистина този, който е най-подходящ и който защитава в максимална степен интересите на страната.

Водещ: Госпожо министър, говорим тук за над милиард лв., обаче премиерът казва, че сме 36 милиарда вътре – тези пари пропилени ли са, или просто откраднати?

Теменужка Петкова: Тези 3 млрд. се формират най-общо казано то разходите за площадката, които както преди малко споменах са 1 млрд., 409 млн. и евентуално ако платим оборудването и тази централа не бъде изградена, то тогава ще бъдат приблизително още около 1 млрд. и 200 млн. лв., така ч приблизително с лихвите може би ще стигнат точно 3 млрд. Не можем да твърдим, че тези пари на практика са откраднати или са пропилени, много е важно да видим как ще финализираме този процес и ако ние успеем чрез Агенцията за приватизация да регистрираме този проект като частен  то тогава това означава, че разходите, които са акумулирани до момента и това, което ще бъде извършено като разходи по отношение на оборудването, тогава няма да бъдат пропилени.

Водещ: Е кой е виновен, че стигнахме до тук?

Теменужка Петкова: В арбитражното решение ясно е казано каква е причината ,за да се стигне до този арбитраж и той да стане възможен. Това е едно допълнение номер5, което е подписано през месец ноември 2008 година ,с това допълнение номер 5 бившите изпълнителни директори на НЕК възлагат на "Атомстройекспорт" да започне производството на оборудването с дълъг цикъл на производство, чиято стойност е 673 млн. евро, плащат аванс от 84 млн. евро и процесът става необратим .Само да отворя една скоба и да поясня, че това събитие се случва на фона на липсата на договор за инжинеринг, доставка и строителство – такъв договор няма и арбитражът го потвърждава.

Водещ: Тоест виновни са тези началници, които са били п овреме на правителството на Станишев, нали така? Това искате да кажете?

Теменужка Петкова: Няма логика да се поръчва оборудване с дълъг цикъл на производство при положение ,че не са ясни параметрите на договора, не е ясен един от основните елементи на този договор, а именно ескалацията на цената, която е основен елемент по отношение цялостната стойност на проекта.

Водещ: Сега на този фон съдят ви и чуждестранните енергоразпределителни дружества и сега ако и те спечелят какво ще остане от българската енергетика?

Теменужка Петкова: Да, към настоящият момент и трите електроразпределитени дружества са подали искове пред Международния арбитраж, свързан с нарушаване на инвестициите към Световната банка. Тези три арбитража са по повод ценови решения на бившата КЕВР от лятото на 2013 година и претенциите са свързани с нарушаване на инвестициите. Претенцията е към българската държава, там процесуалното представителство се осъществява от Министерството на финансите, Министерството на енергетиката съдейства с предоставяне на информация, на документи, така че да се надяваме, че всички тези арбитражи, които са заведени ще намерят благоприятно за нас решение, защото наистина ще бъде пагубно ако ние бъдем осъдени от тези три електроразпределителни предприятия.

Водещ: Ама тук не може да кажете, че Станишев е виновен, защото това се разигра май в края на първото правителство на Борисов.

Теменужка Петкова: Става въпрос за ценово решение на КЕВР от лятото на 2013 година.

Водещ: Лятото на 2013, значи Орешарски.

Теменужка Петкова: Ако отворите ще видите.

Водещ: Добре, след малко ше Ви дам думата ,Драгомир Стойнев казва, че не е така, той е бил министър, ще каже, ще го чуем и неговото мнение. Принципният въпрос, обаче, госпожо Петкова е, ние ясно ли имаме някаква идея в нашата енергетика какво строим и от какво се отказваме, или сме вече в един улей на бобслея, където реагираме само на натиск – дали руски, дали американски, дали чешки, дали австрийски - вече не си спомням колко още собственици има?

Теменужка Петкова: Ние, разбира се, имаме ясна цел в енергетиката и тази цел е свързана единствено и само да работим така, че да защитаваме националните интереси на страната. Това, което ние правим в момента, в голямата си част е насочено именно в тази посока. Да вземем например диверсификацията на източниците и маршрути за природен газ, това е един от основните приоритети в сектор енергетика и този приоритет означава на практика енергийна сигурност, което ще ни доведе и до по-конкурентна икономика, по-конкурентни цени на енергийните ресурси, които както всички знаем, са основен елемент от себестойността на произвежданите продукции, на предоставяните услуги. Така че това е наш основен приоритет. По отношение на електроенергетиката ние имаме много ясна визия и тази визия е свързана с това да бъде либерализиран напълно електроенергийният пазар. Между другото един от основните проблеми в сектор енергетика през годините не е свързан с някакви технологични проблеми, основният проблем в сектор енергетика е свързан с финансовия дисбаланс в системата. Този финансов дисбаланс трябва да се преодолее и това ще стане възможно с поставянето на енергетиката на пазарни основи.

Водещ: Имате ли обаче отговори на конкретните въпроси – "Белене" ли ни трябва, 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" ли ни трябва, "Южен поток" ли ни трябва, газов хъб ли ни трябва? Имате ли тези конкретни отговори към момента, или действате според ситуацията?

Теменужка Петкова: Към настоящия момент ние имаме ясна визия по отношение на развитието на сектор енергетика в газовия сектор. Знаете за нашата концепция за изграждане на газоразпределителен център на територията на България. Това ще бъде един проект, който безспорно ще доведе до диверсификация на източниците не само за България, а и за целия регион на Югоизточна Европа, така че там ние много ясно сме определели своят приоритет. България има интерес да развива всеки един проект, който води до диверсификация на източниците и маршрути за природен газ. По отношение на ядрената енергетиката Вие виждате, че към настоящия момент ние сме поставени в ситуация, в която трябва да вземем решение. Това е по отношение на това дали ще се строи АЕЦ "Белене" като частен проект, дали ще се плати и оборудването ще остане така, дали ще го продаваме на трета страна зависи от всички нас. Премиерът Борисов първи постави въпроса за консенсуса по отношение вземането на това изключително важно решение. Аз много се радвам, че и колегите от БСП повториха този призив и потвърдиха ,че те също ще подадат ръка на този процес. Ето това е една много важна стъпка, много добър индикатор за това, че ние ще намерим наистина най-доброто решение за България, тъй като ще обединим усилията си.

Водещ: Благодаря Ви.

БНТ, "Панорама" 15.07.2016